آخرین گام‌های مجلس دهم؛ نمایندگان به تغییر پول ملی از ریال به تومان رای دادند

آخرین گام‌های مجلس دهم؛ نمایندگان به تغییر پول ملی از ریال به تومان رای دادند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تغییر پول ملی از «ریال» به «تومان» رای مثبت دادند.
به گزارش «ایران‌وایر»، براساس مصوبه روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی ایران مکلف شد ظرف سه سال آینده، شرایط تبدیل پول ملی از ریال به تومان را فراهم و با جمع‌آوری ریال، رسما تومان را جایگزین آن کند.

«عبدالناصر همتی»، رییس کل بانک مرکزی در جریان تصویب این لایحه، به نمایندگان وعده داد که تغییر پول ملی از ریال به تومان، تاثیری بر تورم نخواهد داشت.
او گفت: «یک سال است در کمیسیون اقتصادی درباره این موضوع بحث و بررسی می‌شود و از آن‌جایی که تسهیل مبادلات بازرگانی از وظایف اصلی بانک مرکزی است، بنابراین یکی از ملزومات  این تسهیل‌گری، نظام پرداخت و یکی از مهم‌ترین آن نیز اسکناس ومسکوک است.»

به گفته همتی، تعویض اسکناس‌ها امری تدریجی خواهد بود و هر دو واحد پول به موازات هم در جامعه استفاده می‌شوند تا بهتر مورد پذیرش مردم قرار گیرد.

مخالفان این لایحه، هزینه‌های مالی اجرای این طرح را دلیل مخالفت خود عنوان می‌کنند. «تقی کبیری»، نماینده خوی در مخالفت با این لایحه گفت: «تغییر واحد پولی و ضرورت آن را نیز کارشناسان مطرح می‌کنند‌ اما در شرایط فعلی، هزینه‌های زاید و زیادی در راستای تغییر واحد پولی بر دوش کشور گذاشته می‌شود و آن چاپ اسکناس، امحای اسکناس‌های قبلی و فعلی، نرم‌افزار و تنظیم کلیه سیستم‌های بانکی و حسابداری بر واحد پولی جدید، هزینه‌هایی است که بر دوش کشور می‌گذارد.»
«نادر قاضی‌پور»، نماینده ارومیه نیز از جمله مخالفان این لایحه بود. او در مخالفت با آن گفت: «آزموده را آزمودن خطا است. کاهش صفرها از پول ملی، نه ثروت ملی را اضافه می‌کند و نه کمکی به تورم خواهد کرد. با بازی با اعداد نمی‌توان مشکل تورم را حل کرد.  به جای این نمایش مضحک، دست به اقدام عملی برای حفظ ارزش پول ملی بزنید. اگر بنا بود با جابه‌جایی صفرها ارزش پول ملی برگردد، همه دانشگاه‌های اقتصادی جهان را تعطیل و بازی با صفرها را به جریان می‌انداختند.»

موافقان اما بی‌ارزش شدن پول ملی و هزینه چاپ اسکناس را مورد توجه قرار داده‌اند. «محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده بافق با بیان این که امروز هزینه‌های چاپ پول به انداز ارزش خود پول نیست، گفت: «امروز آن‌قدر پول ما بی‌ارزش شده است که همان‌طور که گفته شد، هزینه‌های چاپ پول به اندازه ارزش خود پول نیست. بعضی وقت‌ها ۵۰۰ تومان و ۲۰۰ تومان حتی صرف نمی‌کند که کسی از روی زمین پول را بردارد.»

مجلس دهم کمتر از سه هفته دیگر به کار خود پایان می‌دهد تا در روز هفتم خرداد ۱۳۹۹ مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم برگزار شود.