ابراهیم رضایی

ابراهیم رضایی

ابراهیم رضایی؛ نماینده دشتستان از حوزه انتخابیه بوشهر در مجلس یازدهم

شناسنامه

«ابراهیم رضایی» یکی از نمایندگان جوانی است که در انتخابات مجلس یازدهم با کسب ۳۶ هزار و ۵۸۱ رای از مجموع ۸۹ هزار و ۹۴۱ رای، به عنوان نماینده مردم دشتستان راهی بهارستان شده است. او که پیش‌تر هیچ فعالیت سیاسی بارزی نداشته است، زیر سایه «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان بوشهر» توانست در مجلس یازدهم صاحب کرسی شود. رضایی از مدعیان مبارزه با فساد است و یکی از کسانی است که در حساب شخصی خود در توییتر لیست اموالش را اعلام کرد. این منتقد دولت حالا عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیسیون اصل نود است. او همچنین به عنوان نائب‌رییس فراکسیون حقوق بشر مجلس انتخاب شده است. رضایی در حالی با رای مردم دشتستان راهی مجلس یازدهم شده که مدعی است وظیفه شرعی و قانونی نمایندگان مجلس این است که در عمل، بیانات و مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی را محقق کنند.

پنج چالش استان بوشهر

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان بوشهر به این شرح هستند:

ابراهیم رضایی، روزنامهنگار و نماینده دوره یازدهم «مجلس شورای اسلامی» از حوزه انتخابیه دشتستان در استان بوشهر است. این نماینده جوان رساله دکترای خود را با عنوان «طراحی مدل خبر خوب بر اساس منافع و ارزش‌های ملی و اسلامی در رسانه‌ها» در دانشگاه آزاد دفاع کرده است. این نماینده در بیوگرافی‌اش، به واسطه رشته تحصیلی، خود را روزنامه‌نگار دانسته، این در حالی است که هیچ سابقه مطبوعاتی از این نماینده ثبت نشده است. با این همه، رضایی با فعالیت انتقادی در صفحات مجازی‌اش توانسته است خود را به عنوان نماینده‌ای فعال در مجلس معرفی کند. هر چند تا امروز در حوزه انتخابیه خود جز یکی دو مورد که ادعا کرده تلاش‌هایش به نتیجه رسیده، هیچ اقدام دیگری از او منتشر نشده است. این در حالی است که شهرستان دشتستان در حوزه انتخابیه بوشهر مانند دیگر نقاط این استان با مشکلاتی چون بی‌نصیب ماندن مردم از صنایع استان، چالش بنادر و تجارت خارجی، تورم، فقر و مشکلات معیشتی، مشکلات شهری و خشک‌سالی و بحران‌های زیست‌محیطی روبه‌رو است. در این رابطه به باور رضایی «کمبود آب» فصل مشترک مشکلات نقاط مختلف شهرستان دشتستان است. از این رو، وی تکمیل «سد دالکی»، توسعه آب‌شیرین‌کن‌ها، نوسازی و به‌سازی خطوط آب‌رسانی و ایجاد سدهای جدید را از جمله راه‌کارهای رفع این بحران در دشتستان دانسته است.

وی در این باره از اختصاص اعتبار وزارت نیرو برای این سد خبرداده و افزوده است: «پس از پی‌گیری‌های مکرر این‌جانب برای اعتبارات سد دالکی، وزارت نیرو در نامه‌ای با تخصیص ۲۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار از فاینانس داخلی موافقت نمود.»

رضایی در نشست با معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت اشتغال در این شهرستان گفته است: «اقتصاد شهرستان دشتستان به کشاورزی و به‌ویژه حوزه نخل و صیفی‌جات وابسته است و باید سهم بیشتری از تسهیلات کم‌بهره برای راه‌اندازی سردخانه‌ها، مکانیزاسیون نخیلات، اصلاح زنجیره ارزش خرما و صیفی‌جات داشته باشد.»

به اعتقاد این نماینده اصول‌گرا، مهم‌ترین مشکل امروز مردم معیشت است که برای رفع آن باید بحران‌های اقتصادی کاهش یابد. او در این رابطه اظهار داشته است: «امروز ما در حوزه اشتغال واقعا مشکل داریم و هر روز بر جمعیت بی‌کار کشور افزوده می‌شود؛ به‌خصوص آن که با شیوع ویروس کرونا این بحران به مراتب گسترده‌تر هم شده است؛ از سوی دیگر فساد اقتصادی هم به این مشکلات دامن می‌زند. وظیفه مبارزه با فاسد بر عهده قوه قضاییه است، اما وظیفه مبارزه با فساد با دولت و به‌خصوص مجلس است که نمایندگان مجلس یازدهم در این مسیر تلاش بسیاری خواهند کرد.»

عضو کمیسیون امنیت ملی درباره بی‌کاری جوانان این استان نیز در گفت‌وگویی رسانه‌ای گفته است: «‌ده‌ها هزار نفر در صنایع پرخسارت نفت و گاز مشغول به‌ کار هستند، اما سهم مردم استان از این تاسیسات، بی‌کاری و آلایندگی است. بخش عمده درآمدهای کشور در استان بوشهر تامین می‌شود، ولی درصدی از این درآمدها در استان هزینه نمی‌شود و جوانان هر روز در حسرت شغل هستند.»

به رغم گذشت ماه‌ها از آغاز فعالیت مجلس یازدهم، از این نماینده تا کنون فعالیتی در زمینه سایر چالش‌های حوزه انتخابیه‌اش به ثبت نرسیده است.

مجلس وکیل دولت نیست

رضایی یکی از منتقدان دولت است. او البته مدعی است که نمایندگان مجلس آینده با دولت سر ستیز ندارند، اما قطعا بر عملکرد دولت نظارت می‌کنند و از هیچ خطایی عبور نمی‌کنند، چرا که مجلس جای وکلای دولت نیست و ما وکلای ملت هستیم.

به باور این نماینده، دولت مترصد آن است که مجلس را وابسته به خود کند تا از پاسخگویی فرار کند؛ از این‌ رو سعی می‌کند مجلسی مطیع و فرمان‌بردار تشکیل شود، در صورتی که دولتی‌ها تردید نداشته باشند که در مجلس یازدهم چنین امری محقق نخواهد شد.

نماینده مردم دشتستان در نطق میان‌دستور در مجلس خطاب به ملت ایران گفته است: «علت حل نشدن بسیاری از مسائل و مشکلات شما به خصوص در حوزه اقتصادی و معیشتی به‌ دلیل عدم حاکمیت فرهنگ انقلابی و بسیجی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های اجرایی است. به عبارت دیگر مشکل ما با دولت ناکارآمد فعلی، نه به خاطر نام‌ها و مقام‌ها، بلکه به خاطر تفکر حاکم بر آن است که موجب پدید آمدن وضع موجود شده است.»

وی پیش‌تر با اشاره به طرح استیضاح وزیر نفت بیان داشته است: «به همراه تعدادی از نمایندگان استیضاح وزیر نفت را کلید زده‌ایم. انگیزه اصلی ما دفاع از منافع ملی، افزایش درآمدهای کشور و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، جلوگیری از خام‌فروشی و خسارت بیشتر و حمایت از کارکنان زحمتکش صنعت نفت است.»

او با انتقاد از عملکرد وزیر نفت اظهار داشته است: «در روزی که ۱۱۴ نماینده مجلس در مورد عملکرد وزیر نفت به سران قوا نامه نوشتند، صداوسیما از زنگنه دعوت کرد و به او تریبون یک‌طرفه داد!»

وی همچنین پس از رای منفی به «حسین مدرس خیابانی»، وزیر صمت دولت روحانی، گفته است: «در دفاع از حقوق ملت ایران، به گزینه پیشنهادی وزارت صمت رای مخالف دادم. عملکرد سه‌ماهه و ضعیف ایشان در سرپرستی وزارت صمت (گرانی همه چیز و…) و پاره‌ای دلایل دیگر نشان داد که وی توانایی اداره صحیح این دستگاه استراتژیک را ندارد.»

اروپا فکری به حال جسد مرده برجام کند

رضایی به عنوان عضوی از کمیسیون امنیت ملی یکی از منتقدان جدی برجام و ارتباط با دنیای غرب است. رضایی بخش عمده‌ای از مشکلات کنونی کشور را حاصل توافق برجام دانسته و گفته است: «دلار ۲۳ هزار تومانی محصول عملکرد دولتی است که قرار بود با برجام قیمت دلار را به هزار تومان برساند. گرانی‌های لحظه‌ای کشور معلول نادیده گرفتن شروط ۹ گانه رهبر معظم انقلاب در برجام و اعتماد کردن به دشمنان ملت ایران است.»

وی در این باره عنوان کرده است: «مصوب گرانی سرسام‌آور خودرو و مسکن دولت لیبرالی است که سال‌ها کشور را معطل توافق بی‌حاصل با غرب کرد و از ظرفیت‌های عظیم داخلی و توانمندی‌های جوانان و نخبگان ایرانی غفلت کرد؛ دولتی که کلید حل مشکلات کشور را در نیویورک و ژنو جستجو می‌کرد و نمی‌دانست یا نمی‌خواست بداند که هیچ ملتی بدون اتکا به خود نتوانسته به پیشرفت برسد.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه افزوده است: «کشورهای اروپایی باید از فرافکنی و اظهارات متناقض دست بردارند و فکری به حال جسد مرده برجام کنند، نمی‌شود ما به تعهدات‌مان پایبند باشیم و آن‌ها هیچ‌گونه اقدامی در قبال تعهدات‌شان نداشته باشند.»

نماینده مردم دشتستان در مجلس تاکید کرد: «دستگاه دیپلماسی برنامه خود را در خصوص انتخابات آمریکا، بر پایه بدبینانه‌ترین سناریو طراحی کند. غرب‌گرایان که برای امضای برجام و نابودی سند هسته‌ای در ازای تقریبا هیچ، پایکوبی می‌کردند و در ادامه با عملیات روانی و جعل دوقطبی‌های کاذب به ترور نهادها و شخصیت‌های ارزشمندی مانند سپاه پاسداران و آیت‌الله رییسی پرداختند، باید امروز پاسخگوی خالی‌تر شدن سفره مردم و بی‌کاری جوانان و حل نشدن مشکلات کشور باشند.»

فاجعه ای در راه است

استان بوشهر یکی از استان‌هایی است که در زمینه شیوع ویروس کرونا در شرایط قرمز قرار گرفته است. نماینده مردم دشتستان در مجلس با هشدار در این زمینه دولت را مخاطب قرار داده و بیان داشته است: «از دولت می‌خواهم تا برای مقابله با کرونا در استان بوشهر که در وضعیت قرمز قرار دارد، با همه امکانات وارد عمل شود و ضمن تمرکززدایی و دادن اختیارات برای تصمیم‌گیری درست به مرکز استان، جلوی فاجعه‌ای که در پیش است را بگیرد.»

وی در نامه‌ای به استانداری درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا نوشته است: «شیوع فزاینده ویروس کرونا در استان بوشهر موجب پدید آمدن شرایط بحرانی و قرمز و وارد آمدن خسارت‌های جانی و مالی زیادی در استان شده، به گونه‌ای که بسیاری از ظرفیت‌های اختصاص یافته برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا در حال تکمیل شدن است.»

وی در این باره بیان کرده است: «از آن‌جا که بنا به تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا، برخی تصمیم‌ها به استان‌های دارای شرایط قرمز واگذار شده، منطقی است تصمیم‌های آنی و کارشناسی مبتنی بر شرایط موجود اتخاذ شود.»

صهیونیست منتظر پاسخ قاطع ایران باشد

مواضع ابراهیم رضایی در رابطه با اسرائیل و آمریکا در صفحه توییترش مشخص است. به خصوص با توافق میان کشورهای بحرین و امارات با اسرائیل، این نماینده بارها به نقد این کشورها پرداخته است. وی همچنین در نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی مجلس اظهار داشته است: «دور نیست آن روز که جنایتکاران آمریکایی، صهیونیست‌ها و سعودی‌های آدم‌کش و کودک‌کش بسزای اعمال وحشیانه خود برسند. یقینا صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها به خاطر توطئه‌هایشان در خارج و داخل ایران پاسخی قاطع خواهند گرفت.»

این نماینده اصول‌گرا درباره توافق بحرین و امارات با اسرائیل در صفحه توییتر خود نوشته است: «ترامپ برای انتخابات دست به قمار زده، رژیم صهیونیستی می‌خواهد امنیت رو به زوالش را بازیابد. سود شیوخ دیکتاتور خلیج فارس از این خیمه‌شب‌بازی چیست؟ چیزی جز دوشیده شدن بیشتر؟»

وی همچنین در این باره گفته است: «ترامپ با خیانت اعراب و شانتاژ رسانه‌ای به دنبال گدایی رای در غرب آسیاست. ما وارد بازی فیل‌ها و الاغ‌ها نمی‌شویم، ولی راه تادیب را خوب می‌دانیم.»

تحریم یک فرصت است

رضایی تحریم‌های حاکم بر کشور را فرصتی دانسته است تا ایران وابستگی‌اش به نفت و واردات را کاهش دهد و بر تولیدات داخلی تکیه کند. به باور منتخب مردم دشتستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، راه حل اصلی مسئله تحریم‌های ضدایرانی غرب، افزایش و جهش تولیدات غیرنفتی کشور و جلوگیری از خام‌فروشی، با تکیه بر توان داخلی و اتکا به جوانان متخصص کشور است.

رضایی یکی از فرصت‌های ناشی از تحریم برای کشور را خروج برندهای خارجی از ایران دانسته و تصریح کرده است: «در این شرایط باید با تقویت تولید، ضمن تامین نیاز کشور، جای خالی برندهای فرصت‌طلب خارجی را پر کرد.»

این نماینده افزوده است: «اروپایی‌ها همچنان در حال پیاده‌سازی تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان هستند و عملا دارند در این چند سال اخیر تحریم‌ها را علیه ما اجرایی می‌کنند و این یک واقعیت است؛ بنابراین هیچ تحریمی باقی نمانده که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بخواهند علیه ما اعمال کنند و با این کارشان می‌خواهند یک فضای روانی در جامعه جهانی ایجاد کنند.»

ایران بیشترین حقوق را برای شهروندانش قائل است

در حالی که «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد»، ایران را به نقض حقوق بشر محکوم کرده است، بیانیه‌های این سازمان نیز مواضع حاکمیت ایران در این حوزه را تغییر نداده است. رضایی یکی از اعضای فراکسیون حقوق بشر مجلس یازدهم است. او ایران را از حامیان حقوق بشر دانسته است و درباره مواضع کشورهای غربی نسبت به ایران اعتقاد دارد: «از آن‌جایی که جمهوری اسلامی هرگز خود را در دایره نظم ناعادلانه آمریکا در دنیا قرار نداده، متهم به نقض حقوق بشر می‌شود، در حالی که بیشترین حقوق را برای شهروندان خود از تمام ادیان قائل است و حتی از این اقشار نمایندگانی در پارلمان داریم تا حقوق شهروندی آن‌ها نیز حفظ شود.»

وی با اشاره به این که آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر در دنیاست، گفته است: «علی‌رغم موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی ایالات متحده و دارا بودن رتبه نخست جنایتکاری، این کشور خود را در جایگاه قاضی برای تمام دنیا می‌داند.»

وی همچنین به آماری از تجاوز در آمریکا اشاره کرده و مدعی شده این آمار از سوی آمریکایی‌ها ارائه شده و در این باره یادآور شده است: «طبق این آمار از هر ۵ زن به یک نفر تجاوز می‌شود، همچنین حریم شخصی افراد بارها مورد تجاوز واقع شده و نیز موارد متعدد نیز از هک شدن حساب‌های مجازی شهروندان آمریکایی دیده شده که همه از نمونه‌های نقض حقوق بشر است.»

با فریدونیسم مخالفیم

ابراهیم رضایی داعیه‌دار مبارزه با فساد است و با این شعار هم در انتخابات حاضر شد. او که اولویت اول خود را در مجلس آینده مبارزه با فساد دانسته و پیش‌نیاز آن را ترویج شفافیت عنوان کرده بود، در این باره اظهار داشته است: «شفافیت اولین راهکار برای مبارزه با فساد است و اعتقاد داریم که مجلس آینده باید شفافیت را از خودش آغاز کند و نمایندگان هم باید پیشگام عرصه شفافیت باشند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره مبارزه با فساد و رانت‌خواری، از اصطلاح فریدونیسم استفاده کرده و گفته است: «با فریدونیسم و فامیل‌بازی و رانت‌خواری و وعده‌های پوشالی مخالفیم. با ب. ز. ها (بابک زنجانی‌ها) چه در اوین و چه در نفت مخالفیم.»

وی افزوده است: «از مجلس انتظار می‌رود در اولین گام به مطالبه شفافیت ملت انقلابی ایران پاسخی درخور دهد و عزم خود را برای مبارزه بی‌امان با فساد، به خصوص فساد اقتصادی جذب کند و بر حل مشکلات معیشتی و تمرکز بر حوزه فرهنگ متمرکز شود. ما نمایندگان مردم هستیم و نمی‌توانیم در مقابل مشکلات آن‌ها بی‌تفاوت باشیم.»

گفته‌ها و شعارهای به یادماندنی ابراهیم رضایی

  • سوالات ما از آقای زنگنه کتابی مفصل است.
  • در ۴۰ سال گذشته آموخته‌ایم عقلانی باشیم، ولی می‌دانند سیلی‌هایمان به موقع و فراموش‌ناشدنی است.
  • ۴.۸ میلیارد دلار گم شده است و مردم جنوب همچنان در صف برنج هندی بی‌کیفیت هستند.
  • جرم جمهوری اسلامی نپذیرفتن نظم ناعادلانه آمریکایی‌ها در جهان است.

منبع: ایران‌وایر