ابراهیم عزیزی

ابراهیم عزیزی

«ابراهیم عزیزی» در حالی این روزها برای پیروزی در دور دوم انتخابات مجلس یازدهم حوزه انتخابیه کرمانشاه تلاش می‌کند که در انتخابات پنجمین دوره «مجلس شورای اسلامی»، از همین حوزه انتخابیه وارد مجلس شد و به عضویت کمیسیون‌های «قضایی» و «زنان و خانواده» درآمد. ناگفته نماند که این کاندیدا در سال ۱۳۹۴ نیز برای رسیدن به کرسی نمایندگی مردم کرمانشاه در مجلس شانس خود را امتحان کرد، اما نتوانست جایگاهی بهتر از نفر هشتم در این انتخابات به دست آورد. عضویت در «شورای نگهبان»، با عنوان حقوقدان، سخنگوی شورای نگهبان در فاصله بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ و معاونت «توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهوری» در دولت «احمدی‌نژاد»، بخشی از سوابق این کاندیدای کرمانشاهی به شمار می‌روند. او این روزها با «سلمان محمدی بابازیدی»، دیگر کاندیدای کرمانشاهی مجلس یازدهم، رقابت تنگاتنگی دارد. 

پنج اولویت اصلی استان کرمانشاه

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان کرمانشاه به این شرح‌اند:

ابراهیم عزیزی یکی از حقوقدانان شورای نگهبان است که پس از ناکامی در دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، بار دیگر عزم خود را جزم کرده است تا با تکیه بر سابقه فعالیت‌هایش راهی بهارستان شود. با این همه نزدیکی آرای این کاندیدا با سلمان محمدی بابازیدی، کار را به دور دوم کشاند. این عضو «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی» کرمانشاه این روزها بیش از این که به برنامه‌های آینده‌اش در حوزه کرمانشاه و کلان کشوری بپردازد، بیشتر به ارائه گزارش‌هایی درباره عملکردش در مجلس پنجم پرداخته است. او تا کنون اشاره‌ای به بلایای طبیعی، بازسازی مناطق زلزله‌زده، حاشیه‌نشینی و بحران مسکن و همچنین نبود امنیت در کرمانشاه نداشته است. 

اولویت‌های ابراهیم عزیزی در حوزه انتخابیه کرمانشاه

عزیزی در سخنرانی‌های تبلیغاتی‌اش بیشتر به بحث اشتغال و مبارزه با فساد پرداخته است. این کاندیدا با اشاره به این که مهم‌ترین اولویت کرمانشاه اشتغال‌زایی است، بدون اشاره به برنامه‌های آتی‌اش در این باره، تنها به اقدامات پیشین‌اش تکیه کرده و گفته است: « مهم‌ترین مشکل بحث اشتغال است که بسیاری از جوانان کرمانشاهی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.»

وی در این باره از راه‌اندازی پتروشیمی یاد کرده و اظهار داشته است: «پتروشیمی کرمانشاه از جمله اولویت‌های من بود که با جمع‌آوری ۱۴۵ امضا از نمایندگان، خوشبختانه به ثبت رسید و هزاران نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در آن مشغول به کار شدند. همچنین گازرسانی نیز یکی دیگر از زیرساخت‌های اشتغال است که با هدف‌گذاری توانستیم سهم استان را از ۵ کیلومتر به ۴۰ کیلومتر برسانیم تا تسریع در امر گازرسانی صورت گیرد.»

این کاندیدای اصول‌گرا راه‌اندازی فرودگاه بین‌المللی، «پالایشگاه آناهیتا» و راه‌آهن این استان را از دیگر اقدامات دوران نمایندگی خود دانسته است.

به باور عزیزی، اگر بخواهیم اقتصاد رشد کند، باید تولید رشد کند و تولید رشد نمی‌کند، مگر این که دانش‌بنیان شود؛ یعنی هزینه کمتر، زمان کوتاه‌تر و کیفیت بهتر. ضمن این که باید برای بحث پژوهش از ظرفیت دانشگاه‌ها و نخبگان استفاده کرد. بانک اطلاعاتی فراگیر داشته باشیم. همچنین بانک‌ها باید از بازار سرمایه جدا شوند تا بتوان آسان‌تر کارهای تولید را انجام داد.

اولویت ابراهیم عزیزی در سطح کلان

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد فساد یکی از موضوعاتی است که این روزها عزیزی به آن پرداخته و در این باره گفته است: «در خصوص ضرورت مبارزه با فساد باید ویژه‌خواری مهار شود، به نحوی که هیچ کس نتواند کوچک‌ترین درجه‌ای را بالا و پایین کند.» وی در این باره افزوده است: «سالم‌سازی بایستی ایجاد شود، همچنان‌ که ما توانستیم با ویژه‌خواری مبارزه کنیم و اگر بخواهیم اقتصادمان سالم پیش برود باید جلوی این مسائل بایستیم. در واقع دیدگاه ما اقتصاد سالم و تولید است که وقتی رشد می‌کند که با ویژه‌خواری مبارزه صورت گیرد.»

به اعتقاد عزیزی در سطح کلان بهترین راه حل اجرای صحیح و کامل سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است؛ سیاست‌هایی که شرعی، قانونی و راه‌گشاست، مثل اقتصاد مقاومتی. اگر این سیاست در مجلس به قانون تبدیل می‌شد و دولت آن را اجرا می‌کرد، شاهد این میزان بی‌کاری و مشکلات معیشتی در جامعه نبودیم.

وی در خلال این بحث بر ضرورت بحث نظارت در مجلس تاکید کرده و معتقد است بیش از پیش باید این مقوله در مجلس جدی گرفته شود. 

ناگفته نماند که بر این کاندیدا نیز مانند سایرین انتقاداتی وارد است. برخی از شهروندان کرمانشاهی معتقدند که عزیزی پاسخ تلفن کسی را نمی‌دهد یا عزیزی کاری برای کرمانشاه انجام نداده است. این‌ها بخشی از حرف و سخن‌هایی است که این روزها درباره این کاندیدا بر سر زبان است.

گفته‌های به‌یادماندنی ابراهیم عزیزی

  • کرمانشاه در قله سرافرازی و پیشرفت می‌درخشد.
  • جوانان در قله پیشرفت قرار می‌گیرند.
  • مبارزه با فساد اولویت ماست.

منبع: ایران‌وایر