ابوالفضل عمویی‌زاده، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس یازدهم

ابوالفضل عمویی‌زاده، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه 

«ابوالفضل عمویی زاده»، متولد ۱۳۶۰ در دامغان است. این دیپلمات اصول‌گرا، سخن‌گوی «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» مجلس یازدهم است. عمویی‌زاده توانست در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب ۷۹۲هزار و ۹۶۴رای، به عنوان نفر نهم از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر از استان تهران انتخاب شود. نکته قابل توجه درباره عمویی‌زاده این است که او تا کنون نه اشاره‌ای به عملکرد دولت داشته و نه اقدامی برای حوزه انتخابیه خود انجام داده است. این نماینده تنها در حوزه سیاست خارجی فعالیت کرده و هیچ نقشی در مقام نمایندگی مردم استان تهران نداشته است.

به باور عمویی‌زاده، در جمهوری اسلامی ولایت فقیه سایه‌ای از ولایت ائمه است که باید قدردان آن بود و نمایندگان که خود را سرباز و تابع ایشان می‌دانند، مسوولیت زیادی برعهده دارند. 

۵ چالش استان تهران

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان تهران شامل موارد ذیل است:

ابوالفضل عمویی‌زاده دارای مدرک کارشناسی‌ارشد معارف و علوم‌سیاسی از «دانشگاه امام صادق» بوده و در حال حاضر نیز دانشجوی دکترای علوم‌سیاسی با گرایش مسایل ایران در «دانشگاه تهران» است.

ابوالفضل عمویی‌زاده تا پیش از ورود به مجلس شورای اسلامی، در سمت کارشناس سیاسی وزارت امور خارجه فعالیت داشته و به عنوان هماهنگ‌کننده رسانه‌ای هفت دوره مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران فعالیت کرده‌ است. وی هم‌چنین چهار دوره در زمان مذاکرات «سعید جلیلی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سه دوره نیز در دوران مذاکره «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، مسوولیت رسانه‌ای تیم مذاکره کننده را برعهده داشته است. پس از آن نیز بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، به عنوان دبیر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، در توکیو فعالیت کرده است.

جدای از سوابق دیپلماتیک عمویی‌زاده، وی سال‌ها در رسانه نیز فعال بوده است. سردبیر سابق روزنامه انگلیسی زبان «تهران تایمز»(۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲)، دبیر گروه بین‌الملل روزنامه «همشهری»(۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷) و دبیر تحریریه ماه‌نامه «همشهری دیپلماتیک» (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶) بخشی از فعالیت‌های رسانه‌ای این نماینده به شمار می‌رود. 

عمویی‌زاده در حالی به عنوان نهمین نماینده منتخب از حوزه انتخابیه استان تهران به مجلس یازدهم راه یافته که این استان با چالش‌های بسیاری چون شکاف طبقاتی، مشکلات شهری و مسکن، فساد، آسیب‌های اجتماعی و خطر وقوع زلزله روبه‌رو است. با این همه، این نماینده تا به امروز درباره هیچ کدام از چالش‌های این استان نه اظهارنظری داشته و نه اقدامی انجام داده است. او حتی به عنوان موافق یا مخالف دولت نیز تا کنون هیچ اظهارنظری نداشته و هیچ کدام از وزرای دولت را به چالش نکشیده است. این در حالی است که مردم ایران با دغدغه‌های فراوانی چون فقر و مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.   

از سوی دیگر، فساد مالی و رانت‌خواری در ایران چنان گسترش یافته که مقام‌های ارشد حکومتی نیز به آن اعتراف می‌کنند. با توجه به اظهارات مسوولان، فساد در تمام ارکان جمهوری اسلامی رخنه کرده و به امری فراجناحی تبدیل شده است. با این همه، عمویی‌زاده در زمینه فساد نیز مانند سایر موضوعات جدی کشور بی‌تفاوت بوده و هیچ‌گونه اظهارنظری تاکنون نداشته است. 

کشورهای همسایه را دریابیم

عضو لیست «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» در تهران با اشاره به ضرورت تجارت با کشورهای همسایه، گفته است: «امروز ظرفیت‌های تولیدی در کشور وجود دارد که به طور کامل به کار گرفته نمی‌شوند. در شرایط کنونی، اولویت ما باید توجه به منطقه و استفاده از بازارهای همسایگان باشد. کمتر کشوری در جهان وجود دارد که مانند ما با ۱۵ کشور همسایه باشد. هم‌چنین ایران دقیقاً در مسیر کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب قرار گرفته است که می‌توان این موضوعات را هدیه ارزشمندی از جانب خداوند دانست.»

وی در این باره اظهار داشته است: «مجلس یازدهم باید در زمینه تسهیل قوانین مربوط به تهاتر اقداماتی کند و به این سمت برویم که مورد به مورد با کشورها اتاق تهاتر ایجاد کنیم. مجلس باید از تجاری که واقعاً در شرایط کنونی و فشارهای وارده در حال فعالیت اقتصادی بوده و کاری جهادگونه انجام می‌دهند، حمایت کند و به سمتی حرکت کند که سازوکار دیپلماسی اقتصادی را ایجاد و تقویت کند.»

فعالیت‌های دولت امریکا جنون‌آمیز است

«سرعت روند فعالیت‌های ضد ایرانی دولت امریکا طی ماه‌های گذشته جنون‌آمیز بوده است.»
عمویی‌زاده با اشاره به این موضوع، در واکنش به تصمیم امریکا برای عدم تمدید معافیت‌های برخی کشورهای عضو «برجام» در زمینه همکاری‌های هسته‌ای با ایران گفته است: «اقدام ایالات متحده امریکا در لغو مجوزها و اسقاطیه‌ها در مورد همکاری‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای خارجی در ذیل برجام، گام دیگری از جانب امریکا در نقض قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و نشانه‌ دیگری از رویکرد خصمانه دولت امریکا علیه ایران است.»

این نماینده مجلس در این باره افزوده است: «با این که امریکا از برجام خارج شده است، در اقدام جدید خود به سایر کشورها تحکم کرده اگر تا ۶۰ روز دیگر همکاری خود را با ایران قطع نکنند،‌ با تحریم مواجه خواهند شد. از این جهت، اقدام جدید دولت ترامپ، اقدامی مداخله‌گرایانه در روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر و خلاف موازین حقوق بین‌الملل و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و نیاز به واکنش دارد.»

به باور عمویی‌زاده، تسریع در روند پیشرفت برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای، واکنشی به این اقدام تحریمی امریکا خواهد بود. 

وی هم‌چنین بر این اعتقاد است که اگر زمینه تجارت‌ ایران با همسایه‌ها تقویت و زمینه تبادلات اقتصادی با اقتصادهای نوظهور ایجاد شود، فشار اقتصادی کاهش پیدا کند و حتی مذاکره‌کنندگان ایرانی هم از قدرت بیشتری برای مذاکره برخوردار خواهند شد.

تحریم‌های امریکا بی‌فایده‌ هستند

این منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در ارتباط با مطالبه جمهوری اسلامی از سازمان ملل جهت فشار بر امریکا برای برداشتن تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران در شرایط فعلی گفته است: «تحریم‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران غیرقانونی است. امریکا به صورت غیرقانونی و یک‌جانبه تحریم‌ها علیه ایران را اعمال و کشورها را مجبور می‌کند با ایران همکاری نکنند.»

وی با تاکید بر این که تحریم در حوزه دارو و غذا در همه قواعد بین‌الملل ممنوع است، یادآور شده است: «حتی خود امریکا جرات نمی‌کند بگوید ما دارو و غذای ایران را تحریم کردیم. اما برای انجام این موضوع از ابزارهای دوم خود استفاده می‌کند. ما برای اداره کشور ابزارهای خودمان را داریم اما رفتار امریکا غیرقانونی و ظالمانه است و حتما در ذهن مردم ایران می‌ماند.»

عمویی‌زاده هم‌چنین بر این باور است که تحریم‌های امریکا ضد ایران بی‌فایده‌اند و در این باره به نقل از برخی مقامات امریکایی گفته است: «برخی مقامات امریکایی اعتراف کردند هیچ مجازات جدیدی برای اعمال بر ایران وجود ندارد.»

سوءاستفاده صهیونیست از وادادگی حکام عرب

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توییتر شخصی خود، در واکنشی به خبر توافق اسرائیل و امارات، از عادی سازی روابط با این کشور انتقاد کرده و گفته است: «اسرائیل ناکامی‌اش در اجرای توطئه الحاق کرانه باختری را به قیمت گزافی به ابوظبی فروخت. امارات هم هزینه آن را از جیب ملت فلسطین پرداخت. با این همه، هیچ چیز اراده فلسطینی‌ها برای آزادی کامل سرزمین‌شان را متوقف نمی‌کند. ملت‌های مسلمان از مقاومت آن‌ها حمایت می‌کنند‌. عادی‌سازی خیانت است. فلسطین برای فروش نیست.»

وی تنها اثر اقدام اماراتی‌ها در عادی‌سازی روابط با اسرائیل را منفور شدن سران این کشور میان کشورهای جهان اسلام دانسته و تاکید کرده است: «امارات به دنبال خوش‌خدمتی به ترامپ بود، غافل از این که مسایل امریکایی‌ها بزرگ‌تر از آن است که امارات بتواند کاری برای آن‌ها انجام دهد.»

عمویی‌زاده گفته است: «اقدام صهیونیست‌ها برای سوءاستفاده از وادادگی برخی حکام عرب، تأثیری در جایگاه قدس و سرزمین فلسطین در ذهن مسلمانان نخواهد داشت.»

وی هم‌چنین با اشاره به بروز وقایع اخیر در لبنان و ناآرامی‌ها در این کشور، در صفحه توییتری خود با هشتک «بیروت در قلب ما است» نوشته است: «ایران مثل همیشه در کنار لبنان است. زمان بحران، زمان وحدت ملی و در عین حال مستعد فتنه است. مردم لبنان باید با قدرت متحد بمانند و نسبت به توطئه‌های دشمن صهیونیستی هوشیار باشند.»

کمبود امکانات درمانی در استان تهران

از معدود اظهارات عمویی‌زاده در خصوص حوزه انتخابیه‌اش، به مصاحبه‌ای از او در رابطه با کمبودهای نظام درمانی استان تهرانی می‌توان اشاره کرد. او گفته است: «در بازدیدی که اخیرا از بیمارستان رسول اکرم شهر تهران داشتم، به چشم دیدم این بیمارستان که به عنوان مرکز درمان شهروندان مبتلا به بیماری کرونا در نظر گرفته شده، از نظر ظرفیت تا چه حد دچار کمبود است. چراکه مردم حاشیه تهران نیز برای مداوا به این مرکز مراجعه می‌کنند.»

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که در بحران کرونا متوجه قابلیت‌های کشور، از جمله شبکه مویرگی توزیع شده‌اند، خاطرنشان کرده است: «این شبکه مویرگی کمک کرد که مردم به‌رغم این که برخی صنایع و کارخانجات در کشور تعطیل شده بودند، احساس کمبود نکنند.»

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفته است: «مورد بعدی که در شرایط بحران کرونا متوجه آن شدیم، وجود شبکه جهادی بود که به مردم و کشور در حال خدمت هستند.»

گفته‌ها و وعده‌های به یادماندنی از ابوالفضل عمویی‌زاده 

دستان ترامپ در سیاست خارجه فقیر است. 

تا زمانی که تحریم وجود دارد، موضوع شفافیتِ تبادلات مالی ما‌ خواسته زیاده‌خواهانه‌ای است.

تحریم‌ها هم به زودی شکست می‌خورند؛ درست مثل طراحانش. 

«مکانیسم ماشه» با باروت خیس است و هیچ اثری ندارد.

منبع: ایران‌وایر