احسان خاندوزی

احسان خاندوزی

احسان خاندوزی، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه

«احسان خاندوزی» پژوهشگر اقتصادی و سیاستمدار اصولگرایی است که اکنون با روی کار آمدن مجلس یازدهم با کسب ۸۰۱ هزار و ۶۹۶ رای، به عنوان نفر هفتم از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از استان تهران بر کرسی نمایندگی مجلس تکیه زده است. این نماینده تازه وارد و جوان با توجه به تحصیلاتش در حوزه اقتصاد پیش از این در جایگاه استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی فعالیت کرده است. در حالی که این نماینده معتقد است که مردم از او انتظار حرف های استاد دانشگاهی مثل گذشته را ندارند و انتظار اقدام دارند اما همچنان در ماه های اخیر هیچ اقدام و اظهار نظر اجرایی از سوی خاندوزی ارائه نشده و تمام فعالیت های این نماینده در حد تشریح شرایط بد اقتصادی خلاصه می شود. او با عضویت در کمیسیون اقتصادی در چند ماه اخیر بارها تاکید کرده که مجلس یازدهم باید دست به کار تصویب قوانینی در حوزه اشتغال و رونق اقتصادی باشد که ثمره آن افزایش سطح درآمد خانوار و بزرگ شدن سفره رفاه خانوار است. حال اظهار نظر درباره عملکرد این نماینده و اینکه چقدر نظریه پردازی های این استاد دانشگاه در حوزه اقتصاد به عمل تبدیل شود را باید به ماه های آینده موکول کرد. 

پنج چالش استان تهران

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان تهران موارد ذیل هستند:

«احسان خاندوزی» به عنوان اقتصاددان، در شرایطی پا به مجلس گذاشته که کشور در حوزه اقتصادی با تنگاههای بسیاری دست و پنجه نرم می کند. خاندوزی با مدرک دکترای اقتصاد پیشتر به عنوان مدیرکل اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس، دبیر شورای اقتصادی سازمان صدا و سیما، استادیار دانشگاه علامه طباطبائی و مدیر گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه و عضو هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت فعالیت کرده است.

این نماینده اصولگرا از حوزه انتخابیه تهران پا به مجلس گذاشته است. حوزه ای که سال‌هاست با چالش هایی چون فقر و شکاف طبقاتی، بحران مسکن، فساد، آسیب های اجتماعی و ریسک زلزله روبرو بوده است. با این همه با مرور تمام مصاحبه ها و گفتگوهای خاندوزی هیچ اظهار نظر یا ایده پردازی درباره مشکلات خاص این استان به چشم نمی آید و تمام اظهار نظرهایش بیشتر به مسائل و دغدغه های کلان کشور خلاصه می شود. 

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه در ۱۵ سال گذشته به طور متوسط هر خانوار ایرانی درآمد کمتری پیدا کرده، نسبت به توزیع درآمد در گروه های مختلف اعتراض کرده و گفته: «توزیع درآمد در گروه‌های مختلف، بسیار نابرابر شده است. نسبت دهک‌ها یعنی دهک دهم نسبت به دهک اول در کشور ما حدود ۱۵ برابر است، در حالی که این شاخص در بسیاری از کشور‌ها حدود ۱۰ و کمتر از آن است. این فاصله در کرانه‌های خیلی ثروتمند و خیلی فقیر، به ۱۸۰ برابر افزایش می‌یابد.» 

خاندوزی بدون ارائه هیچ راهکاری تنها به انتقاد از عملکرد دولت و مجلس پرداخته و اظهار داشته: «مجلس شورای اسلامی هدف گذاری درستی برای دولت در زمینه اهداف، انجام نمی‌دهد، چه در زمینه تورم و چه در زمینه شاخص‌های فقر و توزیع درآمد.»

اما یکی دیگر از بحران های جدی استان تهران، بی ثباتی بازار مسکن است که در یک سال اخیر این بحران جدی تر شده است. این نماینده شرایط بازار مسکن را کابوس بخش بزرگی از مردم دانسته و گفته:« یکی از موضوعات جدی که این روزها پیگیری می‌کنیم، بازار مسکن است. مقدمه حمایت نیازمندان یا کیفر سوداگران مسکن، شفافیت و تکمیل سامانه اطلاعات در بخش مسکن است که متاسفانه بعد از سال‌ها هنوز تکمیل نیست که نیست.» به باور این نماینده؛ دولت از مدیریت بازار مسکن ناتوان است.

اظهارات در خصوص سیاست های منطقه ای و بین المللی ایران، نظرش در مورد برجام، 

خاندوزی درباره سیاست های منطقه ای و بین المللی ایران اظهار نظر چندانی به ثبت نرسیده است. نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم تنها در پیام توییتری خود، از نشستی با مسئولان برخی دستگاه‌ها و مرکز پژوهش‌ها در ارتباط با تحریم‌های جدید خبر داده و نوشته: «امروز به اتفاق آقایان شریعتی، عمویی، نمایندگان برخی دستگاه‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس، تحولات جدید تحریم رصد شد. پیشنهادم آن است که مجلس یازدهم بجای اقدامات شتابزده، موردی و شعاری مثل یک کمیته تخصصی از نمایندگان کمیسیون‌های مرتبط تشکیل دهد. اتاق تحریم آنها، اتاق ضد تحریم می‌خواهد.»

به تبعیض و نابرابری در آمریکا بی تفاوت نباشیم

این نماینده اصولگرا تا کنون هیچ اعتراضی نسبت به نقض حقوق بشر، مسائل و مشکلات زنان و اقلیت ها نداشته با این همه در پیامی توییتری نسبت به آنچه تبعیض و نابرابری در آمریکا خوانده، نوشته: «عاقبت سیستم بی تفاوت به تبعیض و نابرابری، فوران متناوب بحران هاست: ۱۹۹۲ ارتش در خیابان های لس آنجلس، ۱۹۹۹ کشتار سیاتل علیه مخالفان WTO ،۲۰۱۰ جنبش وال استریت و ۱ درصدی ها و ۲۰۲۰ نژادپرستی و ارتش در مینیاپولیس. به تبعیض و نابرابری بی تفاوت نباشیم.»

نظام با فساد دست به گریبان است

یکی از خبرهای روز کشور مربوط به پرونده های فساد مسئولان است. به باور خاندوزی، مبارزه با فساد منوط به این است که لغزندگی‌های مجلس را اصلاح کنیم و اگر امروز شاهدیم که یک سوم از نمایندگان مجلس در یک دوره به دلیل مسائل اقتصادی و مالی از صلاحیت نمایندگی می‌افتند متاثر از همین سازوکار‌ها و فرآیند‌های مجلس است.

وی در این باره گفته: «ما نتوانستیم فساد‌های سیاست گذاران در استان‌ها و شهرستان‌ها را اصلاح کنیم و این موضوع این ذهنیت را در مردم ایجاد کرده که فساد با نظام دست به گریبان است البته این ذهنیت با اصلاح تعارض منافع و ایجاد شفافیت ظرف چند سال و به سرعت قابل حل است. 

به اعتقاد این اقتصاددان؛ کاش به جای تشکیل شورای عالی در این لایحه روسای قوای سه‌گانه هر کدام یک نفر را به عنوان نماینده ویژه خود تعیین می‌کردند و به او در قوه خودشان اختیارات تام می‌دادند تا بتواند با هر دستگاهی که اطلاعات را شفاف اعلام نمی‌کند یا در اشتراک گذاری اطلاعات کوتاهی و تاخیر به خرج می‌دهد، برخورد کند و حتی رئیس آن دستگاه را برکنار کرده و به مردم معرفی کند. 

سیاست های دولت شدیدا ناکارآمد است

بحران های اقتصادی و معیشتی مردم به دنبال افزایش تحریم ها و ضعف در برنامه ریزی و مدیریت کشور باعث شده تا نمایندگانی چون خاندوزی که در کمیسیون اقتصادی مشغول به کارند بیش از هر چیز دیگری بر این موضوع تکیه کنند. این نماینده البته علت اصلی مشکلات اقتصادی را ناکارآمدی دولت می‌داند. خاندوزی با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصاد کشور گفته: «شرایط کشور به نحوی است که بعد از تحریم‌های خارجی در کنار ناکارآمدی شدید سیاست‌های دولت و همچنین افزایش فساد اقتصادی، موجب شده است تا در حوزه های متعددی از جمله مسایل اقتصادی و اجتماعی مردم با مشکلاتی دست به گریبان شوند و گمان جامعه بر این است که چاره زودهنگامی برای آنها وجود ندارد.»

وی با اشاره به غیرواقعی بودن لایحه بودجه ای که دولت روحانی در مجلس ارائه کرده، اظهار داشته: «باید حساسیت جامعه را نسبت به کسری بودجه کاهش دهیم  و به مردم بگوییم لایحه‌ای که در آن کسری بودجه وجود داشته باشد، بهتر از ‌لایحه‌ای است که می گویند کسری بودجه ندارد اما در آن حجم بالایی از ارقام تخیلی برای درآمدهای دولت ذکر شده؛ ارقامی غیر واقعی که از همین امروز عدم تحقق آنها برای کارشناسان روشن است.»

به اعتقاد این نماینده مجلس، مشکلی که کشور به لحاظ اقتصادی در سال جاری دارد به احتمال بسیار زیاد در سال آینده هم تکرار می شود چرا که اعداد و ارقام در لایحه بودجه بسیار خوشبینانه پیش بینی شده و است. به بیان دیگر درآمدهای بودجه ۹۹ ناپایدار، غیر قابل تحقق و عامل کسری بودجه است.

نوش داروی نصف و نیمه پس از مرگ سهراب

به اعتقاد خاندوزی اقدامات دولت در اجرای قرنطینه نوش داروی نصف و نیمه پس از مرگ سهراب است. نماینده منتخب مجلس یازدهم عملکرد دولت در آغاز شیوع کرونا در کشور را ضعیف دانسته و در این باره گفته: «اگر دولت در اسفند ماه ضریب اهمیت بیشتری به کنترل سختگیرانه کرونا می‌داد و تا نیمه فروردین ماه ادامه می‌داد حتماً چشم‌انداز بهتری برای کسب‌وکارهای بهار و تابستان و درآمد خانوار متصور بود ولو اینکه در یک ماه فشار بیشتری به اقتصاد خانوار و بنگاه وارد می‌شد.»

وی در این باره افزوده: «اما اکنون با اینکه فرصت طلایی پایان اسفند تا ۱۵ فروردین را از دست دادیم همچنان باید وزن بیشتری به مهار بیماری و سلامت جسمی و روانی جامعه و بازگرداندن به ریل انتظام اجتماعی بدهیم، تنها در این صورت است که لکوموتیو اقتصاد را می‌توانیم روی ریل سلامت اجتماعی به‌سرعت حرکت دهیم اما اگر زمان طولانی‌تری از جامعه صرف این بیماری شود حتماً تابستان و پاییز امسال باید منتظر تشدید فشار بر رفاه خانوارها به‌ویژه فقرا باشیم.»

وعده‌ها و گفته های به‌یادماندنی 

مبارزه با فساد در نظام پارلمانی ایران دشوار است. 

دولت صندوق توسعه ملی را نباید جارو بکشد.

هیاهوی نمایندگان هنگام سخنرانی دیگران، عادت بسیار بد و حیرت انگیز است که باید ریشه کن شود. 

علت نابرابری مالیاتی وام‌دار بودن دولت از ثروتمندان است.

شب قدر اقتصاد، بودجه سالانه است که خوب تقدیر نشد.

شماره تماس احسان خاندوزی

۰۹۱۲۴۴۰۳۲۷۵

منبع: ایران‌وایر