احمدحسین فلاحی

احمدحسین فلاحی

احمدحسین فلاحی، نماینده حوزه انتخابیه همدان و فامنین در مجلس یازدهم

شناسنامه 

«احمد حسین فلاحی»، متولد سال ۱۳۵۱، عضو هیات‌علمی «دانشگاه پیام نور» و حوزه‌های علمیه همدان است. وی از سال ۱۳۷۱ به عرصه مطالعات سیاسی ورود و در انتخابات دور قبل مجلس شورای اسلامی و شورای شهر همدان شرکت کرد که البته در میانه راه از انتخابات مجلس دهم کنار رفت.
 خودش گفته بود: «به نفع برخی افراد هزینه شدم.»
این نماینده مجلس، سخن‌گویی «جبهه متحد اصول‌گرایی» در سال ۱۳۹۰ و دبیری «جبهه پایداری» استان از سال ۱۳۹۰ را در کارنامه فعالیت‌های سیاسی خود دارد و دارای مدرک تحصیلی فلسفه، کلام و مذاهب اسلامی است.

او با حضور در لیست جبهه پایداری انقلاب اسلامی، توانست در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، راهی «بهارستان» شود. این نماینده اصول‌گرا، سخن‌گوی «کمیسیون آموزش و تحقیقات» مجلس است. 

۵ اولویت اصلی استان همدان

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان همدان شامل موارد ذیل است:

سابقه کاری و تحصیلی فلاحی و رابطه آن با چالش‌های استان همدان

احمدحسین فلاحی با تحصیلات حوزوی و سابقه تدریس در حوزه و دانشگاه پیام‌نور همدان، برای نخستین بار توانسته است به عنوان سخن‌گوی کمیسیون آموزش و تحقیقات، در بهارستان صاحب کرسی شود.

استان همدان مانند سایر استان‌ها، با چالش‌های ریز و درشتی روبه‌رو است. فقر و بحران معیشت، رکود صنعت، مشکل آب، رواج کودک همسری و حاشیه نشینی بخشی از مشکلات شاخص این استان به شمار می‌روند.

در ماه‌های اخیر، فلاحی بیشتر به توضیح و شرح مشکلات استان در حوزه‌های مختلف پرداخته و تاکنون هیچ راه حلی برای رفع این مشکلات پیشنهاد نداده است. این نماینده اصول‌گرا بالاترین دغدغه خود را اشتغال جوانان و شروع به کار پروژه‌های نیمه تعطیل و تعطیل استان عنوان کرده و گفته است: «کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی که دارای ۷۰۰ کارگر بودند، امروز به دلیل واگذاری‌های نامتعارف و غلط، تبدیل به واحدی با ۷۰ کارگر شده‌اند و این موضوع، مساله‌ای است که مسوولان باید پاسخ‌گوی آن باشند.»

فلاحی با بیان این که در اکثر پروژه‌ها، نگاه موجود، نگاه اشرافی است و نه عادلانه، اظهار داشته است: «اجرای بسیاری از پروژه‌های خدمت‌رسانی به سمت مناطق برخوردار شهر رفته که این کار با توزیع عادلانه ثروت هم‌خوانی ندارد.»

وی به ایجاد پروژه «اسکای مال» در همدان نیز واکنش نشان داده و گفته است: «احداث این پروژه در مرکز شهر همدان هیچ‌گونه توجیه عقلانی ندارد. بنابراین نهادهای نظارتی باید وضعیت این ماجرا را مشخص کنند. چراکه در این گونه پروژه‌ها، باید به دنبال آن باشیم که دردی از مردم دوا کنیم.»

این نماینده تندرو با گلایه از عدم توزیع عادلانه بودجه و مشکل کم آبی در استان، خاطرنشان کرده است: «در مباحث نظامی، علمی و مباحث دیگر، در طول ۴۰ سال گذشته پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم اما این که هنوز ۱۸ روستای همدان حتی آب آشامیدنی هم ندارند و از هزار نقطه محروم کشور، سه نقطه در همدان است، معلوم می‌شود که توزیع عادلانه ثروت صورت نگرفته است.»

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرده است: «از پیامدهای دیگری که این کار داشته، مهاجرت جامعه تولید کننده روستایی به شهر و تبدیل شدن آن‌ها به یک حاشیه‌نشین مصرف کننده است.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به رصد مشکلات حوزه انتخابیه‌اش، گفته است: «برخی از شرکت‌ها را که به صورت غیرقانونی واگذار شده‌اند، از طریق سیستم قضایی و نظارتی پی‌گیر شدیم و توسط دیوان محاسبات برگشت داده شدند.»

به باور فلاحی، پروژه‌های نیمه کاره «مسکن مهر» در همدان یکی دیگر از مشکلات این شهر به شمار می‌آید که باعث افزایش حاشیه‌نشینی در این استان شده است. 

حوزه علمیه همدان یکی از حامیان جدی فلاحی برای ورود به مجلس بود. از این رو، به نظر می‌رسد یکی از دغدغه‌های جدی این روزهای او، اختصاص بودجه برای حوزه‌های علمیه و تکمیل پروژه‌های عمرانی مراکز حوزوی استان همدان باشد.
فلاحی به دیدار خود با معاون اول رییس‌جمهوری اشاره و خاطرنشان کرده است: «در این دیدار مشکلات معیشتی روحانیون مستقر مطرح و از معاون اول رییس جمهوری، رفع این مشکلات را مطالبه کرده‌ایم. دولت پذیرفته است دو پروژه نیمه تمام حوزه های علمیه استان را تکمیل کند.»

دولت آینده کشور را می‌فروشد

فلاحی یکی از منتقدان جدی دولت است. کافی‌ است نگاهی به صفحات مجازی این نماینده و گفت‌وگوهای رسانه‌ای او بیاندازیم. به اعتقاد این نماینده، دولتی که کارش را با وعده ۱۰۰ روزه و حل مشکلات معیشتی شروع کرد، حالا با شعار گشایش اقتصادی، فروش آینده کشور و ایجاد بدهی به دولت بعدی رو به اتمام است.

فلاحی که سخن‌گوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، با اشاره به «صندوق ذخیره فرهنگیان»، در مورد عملکرد دولت در این زمینه گفته است: «با اصلاح اساس‌نامه صندوق ذخیره فرهنگیان، افزایش نظارت‌ها و ورود دیوان محاسبات، شرایط را به سمت جلوگیری از تضییع حقوق معلمان پیش خواهیم برد و پی‌گیر پرداخت سهم دولت به صندوق هستیم.»

وی در نطق میان دستور خود با انتقاد از دولت درباره مشکلات استان همدان گفته است: «حوزه انتخابیه همدان، فامنین و قهاوند علی‌رغم داشتن قدمت تاریخی به عنوان تاریخ و تمدن ایران‌زمین، با واگذاری‌های ولنگارانه و بی‌حساب و کتاب شرکت‌ها، کارخانه‌ها و شرکت‌هایی با برند کشوری، افراد را بی‌کار کرده است.»

فلاحی با اشاره به این که اشتغال‌زایی گرفتار بروکراسی در هم تنیده است، تاکید کرده است: «امروز بخش تولید و اشتغال، هم‌چنین کارآفرینی و سرمایه‌گذاری گرفتار بروکراسی به هم تنیده‌ای هستند که مانع تولید اشتغال شده‌ است. قطعاً با وجود این مساله، جهش تولیدی شکل نخواهد گرفت. پنجره واحد که قرار بود حلال مشکلات این چنینی باشد، در کار نیست و کارآفرین و سرمایه‌گذاری که طی ۱۰۰ روز گذشته مراجعه کردند، دولت را مزاحم و سنگ‌انداز خود می‌دانند. اداره مالیات، بیمه، شهرداری و محیط‌زیست همه و همه گرفتار قوانین متناقض تولید و اشتغال شده‌اند.»

اما بازگشایی مدارس یکی از موضوعات بحث برانگیز این روزهای مجلس و وزارت آموزش و پرورش است. از این رو، چندی پیش وزیر آموزش و پرورش با حضور در کمیسیون آموزش مجلس، به برخی ابهامات و پرسش‌های نمایندگان پاسخ داد. ولی سخن‌گوی این کمیسیون در این باره گفت: «هیچ یک از نمایندگان سوال کننده از پاسخ وزیر علوم قانع نشدند.»

فلاحی با اشاره به حضور وزیر آموزش و پرورش برای توضیح در خصوص نحوه بازگشایی مدارس گفته است: «تأکید کمیسیون آموزش بر ارایه خدمات حضوری و مجازی به دانش‌آموزان بود و محسن حاجی میرزایی نیز عنوان کرد که تلاش آموزش و پرورش برهمین مبنا است و اجباری برای خانواده‌ها در زمینه آموزش حضوری وجود ندارد.»

با این همه، به گفته فلاحی، اعضای کمیسیون معتقد بودند که با حضور دو ساعته دانش‌آموز در مدرسه و حضور ۳۵ دقیقه‌ای در کلاس، شرایط برای آموزش به دانش‌آموز فراهم نمی‌شود. ولی حاجی میرزایی گفت این تصمیم بنا بر دستور ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شده است و خود را ملزم به اجرای آن دانست.

فساد ناشی از ناکارآمدی مجلس است

پرونده‌های فساد اقتصادی، آن هم توسط برخی مسوولان و قضات، این روزها سر و صدای بسیاری به پا کرده‌اند. با این حال، به اعتقاد این نماینده حوزه انتخابیه همدان، فساد سیستمی نیست. او در این باره گفته است: «فساد سیستمی نیست و بخش عمده آن به مجلس و حیطه قانون‌گذاری برمی‌گردد. برخی قوانین قابل دور زدن داریم؛ یعنی برخی قوانین قانون‌گریزی را در دل خود دارند. عدم نظارت و حُسن اجرای قانون نیز منجر به بروز فساد می‌شود. دیوان محاسبات کشور به‌عنوان یک نهاد نظارتی زیر نظر مجلس است و مجلس تراز انقلاب و توانمند می‌تواند از این ابزار نظارتی استفاده کند.»

وی با تاکید بر این که مبارزه با فساد، قبل از برخورد قضایی، نظارت مجلس را می‌طلبد، اظهار داشته است: «اگر فساد اداری و سازمانی و تورم شش برابری در کشور وجود دارد، به علت ناکارآمدی مجلس است. مجلس کارآمد جایی است که نیروهای مطالبه‌گر حضور داشته باشند.»

به اعتقاد فلاحی، مجلس سازوکاری به عنوان دیوان محاسبات کشور دارد که مرجع رسیدگی به تخلفات در تمام سازمان‌ها است: «هم‌چنین کمیسیون اصل ۹۰ هم نقش حیاتی در رسیدگی به تخلفات را دارد و باید با استفاده از اصل تحقیق و تفحص بتواند مسایل را پی‌گیری کند.»

گلابی برجام خشکیده است

این نماینده اصول‌گرا با محکوم کردن «برجام» و نتیجه آن در کشور، معتقد است: «دشمن از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال ضربه زدن به انقلاب و خصوصا نهادهای انقلابی همانند سپاه است و از هر فرصتی برای پیاده کردن نقشه‌های خود استفاده خواهد کرد.»

به باور فلاحی، از برجام آبی گرم نشده و نخواهد شد: «امروز برجام نه جسمی دارد و نه روحی.»

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان این که طرف مقابل با بازگرداندن برجام، به دنبال اجرای برجام‌های دیگر است، اظهار داشته است: «طبق تعبیر رییس وقت بانک مرکزی، با برجام هیچ اتفاقی برای ما رخ نداد و حتی باید گفت ضرر هم رسانده است.»

وی با بیان این که ندادن بنزین به هواپیمای «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، دست‌آورد برجام بود، گفته است: «امروز باید این سؤال را از طرف‌داران مذاکره پرسید که آیا گذرنامه ایرانی و پول ملی امروز ارزش پیدا کرده است؟»

فلاحی افزوده است: «با نگاهی به قدرت خرید مردم متوجه می‌شویم که پس از برجام محدودتر شده‌ایم و گلابی برجام خشکیده است.» 

تحریم‌ها حاصل گفتمان سازش هستند

فلاحی در نشست علنی مجلس، در نطق میان دستور خود، تحریم‌های کنونی کشور را حاصل گفتمان سازش و غرب گرایی دانسته و گفته است:«سال‌ها است کشور ما مواجه با دو گفتمان مقابل هم بوده است؛ گفتمان اول، گفتمان سازش و غرب گرایی است که نجات کشور را در گرایش و وابستگی به غرب می‌داند و الگوی پیشرفت و توسعه در اقتصاد و فرهنگ و سیاست را در دنباله‌روی غرب می‌داند و دیگر گفتمان که راه عزت را مقاومت در مقابل غرب و رویکرد به آموزه‌های دینی و ملی می‌داند. گفتمان غرب گرایی در طول سالیان گذشته بیشترین خدمت را به غرب داشته و تقریباً هیچ زمانی پرونده پیروز و موفقی نداشته است. از عهدنامه‌های ترکمانچای و گلستان تا برجام، همواره حاصلش پس‌روی و از دست دادن دست‌آوردهای این کشور بوده است. اگر غیر از این است، محققان منصف تاریخ را به قضاوت فرا می‌خوانیم تا مطالعه کنند.»

وی در نطق میان دستور خود با اشاره به شرایط سخت تحریم اظهار داشته است: «در سخت‌ترین شرایط تحریم به کرونا کشتی‌های سپاه و ارتش در آب‌های آزاد جهان در حال گشت‌زنی هستند و با شکستن هیمنه استکبار، نفت و بنزین را تا حیاط خلوت امریکا صادر می‌کنند. کشوری که روزگاری محل تاخت و تاز ابرقدرت‌های شرق و غرب بود و کسی برای ورود به آب و خاک آن اجازه نمی‌گرفت، امروز کسی جرات کج نگاه کردن به حریم آن در مرزهای آبی و خاکی‌اش را ندارد.»

این نماینده اصول‌گرا با اشاره به ضرورت خروج امریکا از منطقه گفته است: «امروز راه خروج امریکا از منطقه، توسعه هم‌گرایی ملت‌های منطقه است.»

فضای مجازی را به نیروهای مسلح بسپارید

به اعتقاد فلاحی، فضای مجازی باید زیرنظر نیروهای مسلح قرار بگیرد. این در حالی است که اکنون نیز ایران جزو معدود کشورهایی است که در زمینه سلب آزادی‌های مدنی و قطع و وصل دسترسی عمومی به محتوای اینترنت نقش فعال ایفا می‌کند. با این همه، فلاحی با بیان این که فضای مجازی باید زیر نظر ارگانی قرار بگیرد که تحت نظارت رهبری است، گفته است: «در دیگر کشورها، فضای مجازی در اختیار نیروهای مسلح است. بنابراین، فضای مجازی کشور نباید در اختیار دولت باشد. مجلس تلاش کند فضای مجازی را از دستان دولت خارج کرده و مانند بقیه کشورها، آن را به نیروهای مسلح بسپارد. چرا که این موضوع، مساله امنیتی و حیثیتی است و می‌تواند از ابعاد اجتماعی به چالش‌های امنیتی تبدیل شود.»

این ادعای او توسط «فکت نامه» راست‌آزمایی شده و به آن نشان «شاخ‌دار» داده شده است.

رزمندگان مقاومت آماده نابودی رژیم صهیونیستی هستند 

فلاحی گفته است: «دست‌آورد گفتمان مقاومت موجب محدودیت و تضعیف رژیم صهیونیستی و جلوگیری از توسعه مرزهای آن رژیم منحوس است. هم‌چنین موجب توسعه مرزهای جهادی و عقیدتی، از عراق و سوریه و لبنان و فلسطین تا یمن و نیجریه شده است. رزمندگان مقاومت در تمامی مرزهای انقلاب اسلامی آماده نابودی رژیم کودک‌کش و سگ راهبر امریکا هستند.»

وی گفته است: «استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی برای دادن پناهندگی به فتنه‌گران اعلام آمادگی کرده‌اند.»

او افزوده است: «خود دشمن بارها اقرار کرد که بانی ایجاد فتنه و اغتشاشات در کشور جمهوری اسلامی بوده است.»

ایران واکسن کرونا را تا آذرماه می‌سازد

در حالی که دکتر «مسعود مردانی»، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا معتقد است با توجه به در اختیار نداشتن تکنولوژی تولید واکسن، نباید روی تولید واکسن کرونا در داخل کشور حساب کرد، سخن‌گوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست کمیسیون آموزش، از تلاش شرکت‌های دانش بنیان برای کشف واکسن کرونا تا آذرماه خبر داده است.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی هم‌چنین با بیان این که شیوع کرونا در جهان زمینه‌ساز از بین رفتن آبروی حکومت‌های قدرتمند شده، گفته است: «کرونا این فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند امریکا در حال افول است را به خوبی ظاهر کرد و با نشان دادن ناکارآمدی مدل‌های جدید حکومتی بر دنیا، بشر را متوجه حکومت منجی بشریت کرد.»

وعده‌ها و گفته‌های به‌یادماندنی احمد حسین فلاحی

  • نفس‌های دولتِ پیر و خسته به شمارش افتاده‌اند.
  • تخریب کنندگان سپاه از خارج مرزها دستور می‌گیرند. 
  • دشمنی که سال‌ها به دنبال تلقین دارا بودن توانایی شکست امام زمان بود، امروز با شیوع ویروس کرونا، همه جهانیان ناتوانی او را به وضوح مشاهده کردند.
  • قانون بهبود فضای کسب و کار اجرا می‌شود.

منبع: ایران‌وایر