نمایندگانی که نیامدند: احمد بیگدلی

نمایندگانی که نیامدند: احمد بیگدلی

شناسنامه

نام سال تولدتحصیلات شغل پیش از نمایندگی
احمد بیگدلی۱۳۵۵دکترای دندانپزشکیمدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان زنجان
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
خدابنده از استان زنجانعضو کمیسیون اجتماعیندارداصلاح طلب

احمد بیگدلی، دارای دکترای دندانپزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدرک دوره‌ی تخصصی ایمپلنت از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران است. او پیش از ورود به مجلس دهم، سرپرست درمانگاه سهروردی و مدیریت درمان تامین اجتماعی استان زنجان بود. بیگدلی در مجلس دهم به عضویت کمیسیون اجتماعی درآمد. احمد بیگدلی یکی از ۱۸ فرزند شهیدی است که در دوره‌ی دهم به مجلس شورای اسلامی راه‌یافته است.

بیگدلی در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی ثبت‌نام نکرده‌است.

پنج اولویت اصلی استان زنجان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان زنجان موارد ذیل هستند: 

دیدگاهها و عملکرد علی وقفچی در خصوص پنج چالش استان زنجان

چالش اول:

احمد بیگدلی، راهکار حل فقر و بحران معیشت را سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای بهره‌مندی از پتانسیل‌های موجود در منطقه، خصوصا «غار کتله خور» برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی می‌داند. او درعین‌حال حمایت از گندم کاران، با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، بیمه کشاورزان و محصولات کشاورزی و نیز اجرای طرح بازنشستگی روستاییان را از راه‌حل‌های حل فقر و بحران معیشت استان زنجان برمی‌شمارد.

چالش دوم:

طبق آمارهای سازمان ثبت‌احوال، زنجان بالاترین نرخ ازدواج کودکان را دارد. بیگدلی در ارتباط با ازدواج کودکان، هیچ اظهارنظر مستقیمی نداشته، بااین‌حال، او در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، پیشنهاد طرح آموزش‌های اجباری پیش از ازدواج در دانشگاه‌ها را مثبت ارزیابی کرده و تصریح کرده: « ما باید محافظه‌کاری در امر آموزش را کنار بگذاریم؛ ضمن اینکه به جوانانمان اعتماد کرده و اطلاعات لازم برای داشتن ازدواج موفق را در سنین پایین‌تر، که تاثیرپذیری بیشتری دارند، در اختیار آن‌ها قرار دهیم.»

چالش سوم:

بحران خشک‌سالی و کمبود منابع آبی در زنجان، بسیار جدی است. احمد بیگدلی در پیگیری تغییر شیوه‌ی سنتی و پرمصرف آبیاری مزارع و باغ‌های کشاورزی در حوزه انتخابیه‌ی خود، در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی، از عدم بازپرداخت مناسب بیمه از سوی صندوق بیمه کشاورزان، پس از وقوع حوادث طبیعی و خشک‌سالی انتقاد کرده است.

چالش چهارم:

مهم‌ترین مساله‌ی صنایع استان را عدم سرمایه‌گذاری کافی و مدیریت نامناسب بنگاه‌های دولتی می‌داند. بیگدلی معتقد است دولت باید از حوزه بنگاه‌های اداری خارج شود و مجلس نیز بایستی وظایف نظارتی خود را به شکل مناسبی انجام دهد. او بحران اقتصادی را از عوامل رکود در صنعت ساختمان می‌داند و در چندین مورد پیگیر حل مشکلات کارخانه سیمان زنجان شده است.

چالش پنجم:

احمد بیگدلی از جمله نمایندگان استان زنجان است که به چالش گردشگری و میراث فرهنگی توجه داشته و آن را پیگیری کرده است. او در موافقت با طرح یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی – فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی، در مجلس سخنرانی کرده و گفته: «لازم است تمدن ایرانی و اسلامی حفظ شود که در این زمینه بناهای مذهبی و تاریخی، نیازمند حراست و حفاظت هستند که قوانین موجود پاسخگوی آن نبوده است؛ لذا این طرح، سازمان میراث فرهنگی را با همکاری وزارتخانه‌های کشور و راه، مکلف به ارتقا کیفی ساکنین بافت‌های تاریخی نیز کرده است.»

اولویت‌های احمد بیگدلی در مجلس

خانواده شهدا 

از اصلی‌ترین اولویت‌هایی احمد بیگدلی در مجلس پیگیری حقوق‌، مزایا و سهمیه‌های دانشگاه خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران بوده است. 

بیگدلی که خود فرزند شهید است، در جریان بررسی جزییات بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، پیشنهاد الحاق یک‌بند به تبصره ۱۷ ماده‌ی واحده این لایحه، در خصوص «بهره‌مندی والدین شهدا از مزایای متعلق به شهید، جدا از حقوق و مستمری» را داده و در دفاع از پیشنهاد خود گفته: «در حال حاضر، برخی از والدین شهدا که تحت تکفل فرزند شهید خود نبودند، جدای از حقوق و مستمری، از مزایای متعلق به شهید بهره‌مند نیستند؛ بنابراین بنیاد شهید باید از محل خروج والدین و همسران شهدا از حمایت‌های این نهاد به این دست از والدین شهدا، مزایایی را پرداخت کنند.»

اصلاحات

بیگدلی که از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس است، در نطقی شفاهی در صحن مجلس، در تمجید از جریان اصلاح‌طلبی اظهار داشته:: «همه اذعان دارند که دولت اصلاحات ازلحاظ اقتصادی و مسایل مالی، پاکدست‌ترین دولت بوده و کمترین مفاسد و اختلاس‌ها در آن زمان رخ‌داده است.» همچنین احمد بیگدلی در انتقاد از، به گفته‌ی او اتهام زنی به فراکسیون امید، گفته: « اعضای فراکسیون امید از ایثارگران، خانواده شهدا و جانبازان هستند.» گفتنی است بیگدلی از مخالفین طرح استیضاح روحانی در مجلس بوده و در دفاع از جریان اصلاح‌طلبی چندین بار در مجلس سخنرانی کرده است.

روستاییان و کشاورزان 

مشکلات کشاورزان و روستاییان، از اولویت‌های احمد بیگدلی در مجلس بوده و بارها دراین‌ارتباط به مسوولین اجرایی تذکر داده و یا در سخنرانی‌های خود به این موضوع اشاره‌ کرده است. بیگدلی در نشست علنی دی‌ماه ۱۳۹۶، با اشاره به اینکه نظام برای بهبود وضعیت روستاییان طی ۳۸ سال گذشته، اقدامی انجام نداده تصریح کرده: «بیمه روستاییان که قرار بود ۱۰ سال سابقه داشته باشد و در سن ۷۰ سالگی بازنشسته شوند، محقق نشده است؛ همچنین صندوق کشاورزی، محصولات کشاورزی را بیمه می‌کند اما موقع بازپرداخت به تعهدات خود عمل نمی‌کند.» او در ادامه با انتقاد از شرایط سخت کشاورزان و روستاییان گفته: «ما حقوق آن‌ها را رعایت نکرده و حتی کمترین امکانات یعنی آب، برق، گاز و جاده را هم از آن‌ها دریغ کرده‌ایم.»

اولویت‌های احمد بیگدلی  درباره خدابنده

کشاورزی 

یکی از اولویت‌های نماینده‌ی خدابنده، در ارتباط با حوزه انتخابیه خود، کشاورزی است. بیگدلی در نشست علنی خرداد ۹۸ و در تذکری شفاهی به وزیر نیرو گفته: «مردم خدابنده، بیشتر کشاورز هستند و از راه کشاورزی ارتزاق می‌کنند که با مسدود کردن و از بین بردن چاه‌های دستی مردم و مدیریت ضعیفی که در شهرستان وجود دارد، این اقدام جز نارضایتی مردم چیزی به دنبال ندارد؛ دستور دهید که بیشتر، به فکر کشاورزان باشند.» احمد بیگدلی، در تذکر شفاهی دیگری در مجلس، تحقق خودکفایی در گندم را در گرو افزایش قیمت خرید تضمینی می‌داند؛ او دراین‌ارتباط نیز می‌گوید: «برای کشاورزان، تولید گندم با قیمت ۱۷۰۰ تومان به‌صرفه نیست و با این روش نمی‌توان به خودکفایی در تولید گندم رسید.»

غار کتله‌خور

نماینده مردم خدابنده با انتقاد از رییس میراث فرهنگی و گردشگری، گفته: «فردی به‌عنوان رییس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی انتخاب‌شده که تاکنون نام بزرگ‌ترین غار خشکی خاورمیانه، یعنی کتله‌خور را نشنیده است.» بیگدلی با انتقاد از بی‌توجهی مسوولین به این غار، گفته: «مسوولان مربوطه دایم به مردم در زمینه رسیدگی به این غار وعده می‌دهند، درحالی‌که به این موضوع هیچ توجهی نمی‌شود و فعالیتی در جهت بهبود زیرساخت‌های مناسب جهت جذب توریست، انجام نمی‌شود.»

آسیب‌های اجتماعی 

معضلات اجتماعی را می توان یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های احمد بیگدلی به‌عنوان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، معرفی کرد. او مشکلات اقتصادی را زیربنای آسیب‌های اجتماعی می‌داند و نبود ثبات و امنیت اقتصادی در جامعه و بی‌اعتمادی مردم نسبت به هشدارهای مسوولان را عامل تشدیدکننده‌ی این آسیب‌ها می‌داند. 

بیگدلی،  ریشه ۴۰ درصد آسیب‌های اجتماعی را در عملکرد ضعیف نظام آموزشی می‌داند. او با مطرح کردن معضلاتی همچون مواد مخدر، ضعف حمایت‌ها از زنان سرپرست خانوار، فروش نوزادان و طلاق در رسانه‌ها، تلاش کرده، توجه افکار عمومی را به این آسیب‌های اجتماعی جلب کند.

گفته های به یاد ماندنی احمد بیگدلی  

دولت هر ۶ ماه یکبار ۱۰۰ لیتر بنزین به عنوان هدیه در کارت‌های سوخت شارژ کند.

افزایش ۲.۵ برابری نرخ اجاره مسکن مردم را چادرنشین کرده است.

دولت اصلاحات پاکدست‌ترین دولت بوده است.

استقبال از قانون منع به کارگیری بازنشستگان تبعیت از رهبری است.