احمد نادری

احمد نادری

احمد نادری؛ نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه

«احمد نادری»، مردم‌شناس و سیاست‌مدار ایرانی است. او هم‌اکنون استاد مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی «دانشگاه تهران» و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی است.
این نماینده جوان با شرکت در «لیست وحدت نیروهای انقلاب»، توانست برای نخستین بار راهی «بهارستان» شود. او یکی از منتقدان تندرو اصول‌گرای مجلس به شمار می‌رود؛ به طوری که در یکی از گفت‌وگوهای رسانه‌ای خود، «حسن روحانی» را منفورترین رییس‌جمهوری کشور و با فاصله معنادار در دنیا دانسته است.
نادری که در حال حاضر عضو «کمیسیون آموزش و تحقیقات» مجلس است، برپایی کنکور در دوران شیوع ویروس کرونا را لج‌بازی رییس جمهوری با مردم و مجلس دانسته و به او توصیه کرده است که دست از لج‌بازی بردارد چرا که این رفتار به صلاح خود او، مردم و کشور نیست. 

۵چالش اصلی استان 

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان تهران شامل موارد ذیل است:

احمد نادری از نمایندگان جوان مجلس شورای اسلامی به حساب می‌آید. او متولد سال ۱۳۵۹ در تهران است.
وی تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته انسان‌شناسی (مردم‌شناسی) در دانشگاه تهران و دکترای تخصصی خود را در رشته انسان شناسی سیاسی در «دانشگاه فرایه» در برلین آلمان به پایان رسانده‌ است.
نادری از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷ مدیریت «خانه نشریات» وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برعهده داشته، از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ رییس جهاد دانشگاهی واحد تهران و از سال ۱۳۹۳ تا اسفند ۱۳۹۷ مدیر گروه مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی «دانشگاه تهران» بوده‌ است.  
رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی همین دانشگاه، رییس جهاد دانشگاهی واحد تهران و دبیر مجمع انجمن‌های اسلامی منطقه آلمان هم بخش دیگری از سوابق این نماینده محسوب می‌شود. 

پردیس یکی از شهرستان‌های حوزه انتخابیه استان تهران به شمار می‌آید. این نماینده اصول‌گرا با حضور در پردیس، درباره مشکلات مردم این منطقه گفته است: «متاسفانه شهرستان پردیس علی‌رغم وسعت جغرافیایی و موقعیت مهمی که در شرق تهران دارد، امروز شاهد بی مهری‌های فراوانی است. جای افسوس است که در شهرستانی با این تنوع وسیع فرهنگی و مهاجرپذیری گسترده و پیاده‌سازی بخش اعظمی از پروژه مسکن سازی طی دهه­ اخیر که زمینه افزایش روزافزون جمعیت را در این شهر ایجاد کرده است، شاهد کمترین امکانات رفاهی، درمانی، شهری و اجتماعی هستیم.»

او وعده داده است که مشکلات این شهرستان را پی‌گیری می‌کند و امکانات رفاهی و درمانی آن بهبود یابد اما درباره راه‌کارهای حل این مشکلات هیچ اظهارنظری نکرده است. 

در حالی که صنعت خودروسازی کشور در طول سال‌ها و به رغم حمایت همه جانبه دولت و باقی مسوولان با مشکلات بسیاری روبه‌رو بوده است و همواره مردم نسبت به کیفیت تولیدات این صنعت اعتراض داشته‌اند، نادری عملکرد کشور در صنعت خودروسازی را حاصل شعار «ما می‌توانیم» می‌داند و معتقد است که بخشی از مشکلات بی‌کاری جوانان با رشد این صنعت قابل رفع است. 

آسیب‌های اجتماعی یکی از معضلات مهم استان تهران به شمار می‌رود. از قضا نادری مسوولیت «فراکسیون آسیب‌های اجتماعی» مجلس را برعهده دارد؛ فراکسیونی که تا کنون هیچ خروجی نداشته و هم‌چنان مسوول آن مشغول تحلیل علل بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.
به باور نادری، آسیب‌های اجتماعی که پس از انقلاب بروز و ظهور پیدا کرده‌اند، حاصل سیاست‌های لیبرالی دولت «اکبر هاشمی رفسنجانی» و دولت بعد از او هستند: «نتیجه آن چیزی است که اکنون شاهدیم.» 

 این نماینده گفته است: «این نگاه معتقد است فقر و فحشا باید وجود داشته باشد و حوائج جنسی قشر مرفه باید در خارج از نظام خانواده پاسخ داده شود و فقر باید وجود داشته باشد و عده‌ای برای مرفهین باید کار کنند. این دیدگاهی است که در دولت‌مردان آقای روحانی به وفور دیده می‌شود.» 

نادری هم‌چنین درباره مشکلات مسکن در کشور نیز گفته است: «در حال حاضر روی طرحی در حال کار کردن هستیم تا جلوی این افسار گسیختگی مسکن گرفته شود و کارشناسان متعددی هم برای بررسی این طرح دعوت شده‌اند و از نظرات آن‌ها استفاده می‌کنیم.»

او افزوده است: «قطعا طرح به خاطر اهمیت موضوع، دوفوریتی خواهد بود و جزییات آن در خصوص مالیات بر خانه‌های خالی و مواردی از این قبیل خواهد بود که بازار مسکن را دچار اخلال کرده است. هم‌چنین بحث عرضه مسکن و بحث‌های مختلف مشابه آن نیز در این طرح ارایه شده است. راه‌کارهای اجرایی شدن مالیات بر خانه‌های خالی و موارد مشابه نیز در رأس این طرح قرار دارند که پس از تکمیل این طرح، جزییات آن منتشر خواهد شد.»

حسن روحانی منفورترین رییس جمهوری دنیا است

نادری یکی از منتقدان جدی دولت حسن روحانی به شمار می‌رود. کافی است نگاهی به مصاحبه‌ها و اظهاراتش در صفحات مجازی او بیاندازید تا در این زمینه به یقین برسید. وی در توییتر البته با استیضاح رییس جمهوری مخالفت کرده و گفته است: «منتقد دولت فعلی هستم اما با استیضاح رییس جمهوری مخالفم. براساس قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی ]مجلس[، وکلای ملت این حق را دارند که کابینه و شخص رییس جمهوری را مورد سوال و حتی استیضاح قرار دهند. اما معتقدم این کار در شرایط فعلی به صلاح کشور و مردم نیست.» 

نادری با اشاره به بی‌تفاوتی دولتی‌ها در قبال مشکلات مردم گفته است: «مثلاً نفر دوم وزارت امور خارجه که گویی وزارت برجام است، دغدغه او این است که روی برگ‌ها راه برود و صدای خش خش برگ‌ها را بشنود! مردم دارند به چه چیز فکر می‌کنند، دولت‌مردان به چه چیز فکر می‌کنند؟ علت این است که در دولت نئولیبرال اعتقادی به مردم وجود ندارد.»

این نماینده معتقد است: «اگر درباره رییس جمهوری نظرسنجی شود، قطع به یقین آقای روحانی منفورترین رییس جمهوری در طول تاریخ ایران است و در مقایسه با سایر رؤسای جمهوری منفور دنیا هم ایشان با اختلاف معنادار جلو است.»

ماجرای حقوق نگرفتن کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه» و اعتراضات آن‌ها آن قدر سر و صدا به پا کرد که تعدادی از نمایندگان، از جمله نادری به میان میدان آمدند. نماینده تهران در مجلس با تهدید استیضاح وزیر اقتصاد در توییتی نوشت: «برای پی‌گیری وضعیت هفت تپه تا حالا دو جلسه با حضور مسئولان کشوری و محلی و کارگران در مجلس برگزار کرده‌ایم. رئیس سازمان خصوصی سازی در جلسه قبل نشان داد که تصمیم گیر نیست. چنانچه در مورد خلع ید مالک اقدام نشود، در مورد استیضاح وزیر اقتصاد تصمیم خواهیم گرفت.»

احمد نادری، نماینده مردم تهران در توییت خود اولتیماتوم داد که اگر دولت از «امید اسدبیگی»، مالک فعلی شرکت هفت تپه خلع مالکیت نکند، استیضاح «فرهاد دژپسند»، وزیر امور اقتصادی و دارایی را کلید خواهد زد.

او در پستی دیگر درباره وضعیت هفت تپه نوشت: «برای عکس یادگاری به هفت تپه نرفتیم. برای احقاق حقوق کارگران مظلومی رفتیم که سهمشان از نئولیبرالیسم ایرانی، کوچک شدن سفره و شرمندگی خانواده است. سه جلسه با حضور مسئولین مرتبط و کارگران در مجلس برگزار کرده‌ایم و دیروز وزیر اقتصاد را احضار کردیم. مهلت سه هفته ای برای تعیین تکلیف داده‌ایم.»

یکی از کاربران توییتر در پاسخ به این پست نوشت: «چند ماه حقوق کارگران هفت‌تپه عقب افتاد. چهل روز اعتصاب کردند که شما به اونجا رفتید، ۳هفته جلسه‌های مختلف گذاشتید، و بعد از سه هفته ۳هفته مهلت دادید که تعیین تکلیف کنید! میدانید هر کدام‌از این کارگرها، هر شب از بی‌پولی و خجالت در مقابل خانواده‌شان، صدبار میمیرند و زنده می‌شوند.»

مکانیزم ماشه حاصل بی‌تدبیری دولتی‌ها در قبال برجام است

حالا که به نظر می‌رسد برجام بی‌نتیجه مانده است، نمایندگان مجلس نیز مانند بسیاری از مسوولان کشور نسبت به عملکرد دولت در خصوص این توافق زبان به انتقاد گشوده‌اند. گویی همگان از ابتدا مخالف برجام بوده‌اند. نادری هم یکی از همین نمایندگان مخالف است که در این باره بارها در رسانه‌ها و صفحات مجازی به انتقاد از دولت پرداخته است.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به عجله دولت‌مردان در اجرای برجام گفته است: «سوال من از دولت مردان این است که اگر مذاکرات از روی بی‌اعتمادی به امریکا بود، چرا حتی صبر نکردند پیچ‌های سانتریفیوژهای فردو را باز کنند؟ آن قدر عجله و ذوق‌زدگی داشتند که ماشین‌های سانتریفیوژ را از روی زمین بریدند و به انباری منتقل کردند که خیلی از این تجهیزات امروز دچار آسیب شده‌اند.»

نادری در ادامه با بیان این که دولت‌مردان حاضر نیستند بپذیرند در برجام اشتباه کرده‌اند و هم‌چنان همان رویه غلط را ادامه می‌دهند، گفته است: «از خروج امریکا از برجام کار به جایی رسیده است که آقای روحانی و دیگر دولت‌مردان هم‌چنان به تقدیس برجام می‌پردازند.»

او تاکید کرده است: «دولتمردان در حالی تعابیری درباره برجام به کار می‌برند مبنی بر این که برجام کلاه گشاد ما بر سر امریکا بود که امروز با بی‌تدبیری آقایان، غربی‌ها مکانیزم ماشه را بالای سر ما نگه داشته‌اند و اجازه اقدام متقابل به ما نمی‌دهند.»

موجودیت اسرائیل جعلی است

این نماینده اصول‌گرا با جعلی خواندن رژیم صهیونیستی گفته است: «از زمان خلق رژیم آپارتاید اسرائیل، مساله فلسطین هم‌چون زخمی عمیق بر پیکر جهان اسلام باقی مانده است؛ زخمی که هنوز و هر روز خون تازه‌ای از آن جاری می‌شود تا مسلمانان هویت خود را در عرصه بین‌الملل فراموش نکنند. عادی‌سازی روابط با رژیم جعلی، حکام خودفروخته عرب را بیش از قبل منفور خواهد کرد.»

نادری افزوده است: «دو دسته از اسطوره‌های مذهبی و تاریخی که یکی اسطوره “ارض موعود و ملت برگزیده” بود و دیگری “هولوکاست”، به کمک آمدند تا خلق موجودیت جعلی اسرائیل راحت‌تر رقم بخورد.»

عملکرد منفعلانه وزارت امور خارجه در قبال ترور سردار سلیمانی

نماینده مردم تهران معتقد است که باید به امریکا و اسرائیل پاسخی عملی داده شود و در این باره، به ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرده و گفته است: «منطق ایالات متحده امریکا برای حذف مخالفین خود این‌گونه است که حتی دست به چنین جنایتی نیز می‌زند. حاج قاسم فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه بود و ملت‌های منطقه مدیون ایشان هستند. اما امریکا به وحشیانه‌ترین شکل ممکن دست به حذف فیزیکی مخالفین خود می‌زند.»

به اعتقاد نادری، وزارت امور خارجه ایران در پی‌گیری حقوقی ترور قاسم سلیمانی منفعل بوده است: «این وزارت‌خانه باید پی‌گیر پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی باشد.»

فساد با تشکیل دولتی انقلابی و حزب‌اللهی ریشه‌کن می‌شود

این روزها پرونده‌های مختلف فساد در قوه قضاییه و رسانه‌ها سر و صدای بسیاری به پا کرده‌اند. این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس نیز در پرونده‌های فساد نقش داشته‌اند. اما مجلسی‌ها خود را از حامیان مبارزه با فساد می‌دانند. نادری به رویکرد مجلس یازدهم در مبارزه با فساد و هم‌چنین همراهی آن با قوه قضاییه برای برخورد با مفسدان اشاره و تصریح کرده است: «رویکرد مجلس یازدهم، فسادستیزی خواهد بود که کمیسیون اصل ۹۰ هم مرتبط با این گونه مسایل است. بنابراین، امیدواریم که مجلس بتواند کمک ویژه‌ای به قوه قضاییه داشته باشد تا این که با همراهی هم‌دیگر، در راستای فسادستیزی گام‌های محکمی بردارند.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم در ادامه افزوده است: «اگر در سال ۱۴۰۰ هم یک دولت جوان انقلابی و حزب‌اللهی دغدغه‌مند تشکیل شود، بدون شک یک عزم جدی شکل می‌گیرد تا فساد ریشه‌کن شود.»

نادری یکی از کسانی است که با اعتبارنامه تاجگردون مخالفت کرد و در ادامه از تهدید برخی طرف‌داران این نماینده خبر داد. او در این باره نوشت: «از زمان اعتراض من به اعتبارنامه جناب آقای تاجگردون، هزاران پیام تهدید ارسال شده که جالب‌ترین آن، تهدید به برخورد با اسلحه گرم است. قبل از انتخابات هم نظام را تهدید کرده بودند که اگر صلاحیت ایشان تایید نشود، درگیری مسلحانه اتفاق می‌افتد.» 

ناقوس مرگ تمدن غربی به گوش می‌رسد

در حالی که با گسترش ویروس کرونا، وضعیت اغلب استان‌های کشور به حالت قرمز در آمده است، این نماینده اصول‌گرا به استناد نظریات جامعه‌شناسانه خود، ترجیح می‌دهد بیشتر به بحران کرونا در کشورهای غربی بپردازد. او گفته است: «این روزها اخبار قابل تاملی درباره سرقت محموله‌های بهداشتی و حفاظتی در برابر کرونا، به ویژه ماسک از سوی دولت‌های اروپایی و امریکا در رسانه‌ها در حال انتشار هستند. آخرین نمونه آن‌ها، سرقت محموله خریداری شده از سوی دولت محلی در برلین آلمان بود که قرار بود از تایلند به این ایالت ارسال شود که در بانکوک توسط دولت امریکا توقیف و برای ارسال به مقصد امریکا بلوکه شد؛ اقدامی که وزیر داخله ایالت برلین به آن “دزدی دریایی مدرن” اطلاق کرده است.»

رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این که با شیوع کرونا، بار دیگر مفهوم «غرب وحشی» در حال احیا است، گفته است: «بنابراین می‌توان این طور تحلیل کرد که کرونا ضربه جدی به تمدن غربی از این منظر وارد کرده است و قطعا نظم جهانی در دنیای پساکرونا یک نظم متفاوتی خواهد بود که در آن نقش غرب به رهبری امریکا به شکل محسوسی کم‌رنگ خواهد شد.»

به باور نادری، با ظهور ویروس کرونا، ناقوس مرگ و فروپاشی تمدن غربی رساتر از گذشته در حال نواخته شدن است.

او در این زمینه تاکنون هیچ اشاره‌ای به کمبود امکانات درمانی در شهرستان‌ها و وظایف دولت ایران و مجلس شورای اسلامی نداشته است. 

نادری یکی از مخالفان جدی برگزاری کنکور در شرایط کرونایی جامعه بوده و پیشنهاد داده است که کنکور بعد از مهار کرونا برگزار شود. او در این باره گفته است: «در صورت عدم تمکین وزارت علوم از نظر وزیر بهداشت، در درجه اول طرح دو فوریتی برای تعویق کنکور مطرح خواهیم کرد و اگر باز هم عمل نکند، از ابزارهای قانونی هم‌چون سوال از وزیر و استیضاح وی استفاده می‌کنیم.»

وعده‌ها و شعارهای به یادماندنی احمد نادری

  • غرب‌محوری، جامعه‌شناسی ما را عقیم کرده است.
  • مخالفت با تعویق کنکور، لج‌بازی دولت با مردم و مجلس است.
  •  کرونا احیاگر مفهوم غرب وحشی است.
  • فشار برای برپایی کنکور به دلیل نفع هشت هزار میلیاردی مافیا است.
  • زمانی که مکرون نوزاد پوشکی بود، زنگنه وزیر بود.

منبع: ایران‌وایر