اصغر سلیمی، کاندیدای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم در سمیرم کیست؟

اصغر سلیمی، کاندیدای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم در سمیرم کیست؟

«اصغر سلیمی»، متولد ۱۳۵۰، به‌رغم داشتن مدرک پزشکی عمومی، قبل از ورود به عالم سیاست، تغییر رشته داده و در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده است. اتفاقی که کمتر در میان سیاستمداران ایرانی نمونه دارد. او پس از کسب دکترای پزشکی، در رشته علوم سیاسی تحصیل و مدرک کارشناسی ارشد، اخذ کرده و پس‌ازآن وارد سیاست شده است. عضویت در شورای شهر سمیرم گام اول و نمایندگی مردم سمیرم در مجلس دهم گام دوم فعالیت سیاسی-اجتماعی این نماینده سابق مجلس را تشکیل می‌دهد. او در مرحله اول  انتخابات مجلس دهم، موفق به کسب آرای لازم نشد و به مرحله دوم راه یافت. در مرحله دوم انتخابات، همچون مرحله اول، از حمایت ائتلاف امید برخوردار بود. سلیمی در انتخابات مجلس یازدهم نیز در مرحله اول نتوانست آراء لازم را کسب کند و پس از رحیم کریمی به عنوان نفر دوم به مرحله دوم راه یافت. حالا او در این مرحله باید با رحیم کریمی دیگر کاندیدای راه یافته سمیرم به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم رقابت کند.

سلیمی اگرچه در مجلس دهم عضو فراکسیون امید بود، بااین‌همه اعلام کرده که در عالم سیاست رویه‌ای میانه دارد و به هیچ گروه سیاسی گرایش ندارد. اصغر سلیمی تا پیش از ورود به مجلس دهم، بیشتر در حوزه بهداشت و درمان فعالیت داشته و در سال ۱۳۹۴ به‌عنوان پزشک نمونه سمیرم انتخاب شده است.

پنج چالش استان اصفهان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان اصفهان موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد اصغر سلیمی در خصوص پنج چالش استان اصفهان

چالش اول:

خشک‌سالی و کم‌آبی یکی از مهم‌ترین چالش‌های استان اصفهان به شمار می‌رود. سلیمی در پیگیری این موضوع نسبت به کم‌توجهی مسوولان استان اصفهان به مساله خشکسالی  در سمیرم انتقاد کرده و گفته: «در صورت توجه به مساله خشک‌سالی در سمیرم، این شهر غیربرخوردار می‌تواند با موقعیت جغرافیایی خاص و ظرفیت کشاورزی، گردشگری و نیروی انسانی توانمند، محور توسعه قرار گیرد.»

وی اضافه کرده: «هر روز صحبت شیرین کردن آب دریاها مطرح می‌شود، چرا تدبیری نمی‌شود که آب شیرین داخلی به دریا نریزد، امروز باید با تصمیمات درست و کارشناسی از منابع آبی کشور استفاده بهینه شود و از اختلافات استانی و یک‌جانبه‌نگری پرهیز شود.»

سلیمی خواستار اختصاص بودجه‌ای برای جبران خسارات کشاورزان در لایحه بودجه توسط سازمان برنامه‌وبودجه و مدیریت بحران کشور شده است.

سلیمی خشک شدن فصلی زاینده‌رود و تاثیر آن  بر جذب گردشگر و تعطیلی کشاورزی در استان اصفهان، گفته: «عدم مدیریت آب در گذشته و بی‌توجهی به کار کارشناسی در مصرف و انتقال آب از سرچشمه زایندهرود به خشک شدن این رودخانه منجر شده است.»

سلیمی با اشاره به اینکه با توجه به مشکلات آب در این استان نباید آب این شهر به شهرهای دیگر منتقل شود، خاطرنشان کرد: «در مباحث انتقال آب عدالت رعایت نشده مثلا وقتی شهر اصفهان خود با مشکل کم‌آبی مواجه است چرا باید آب این شهر به یزد منتقل شود.»

چالش دوم:

اصفهان قلب تپنده و دومین اقتصاد بزرگ ایران بعد از تهران است. بااین‌همه در سال‌های اخیر استان اصفهان نیز مانند سایر استان‌ها با بحران معیشت و فقر روبروست. سلیمی با بیان اینکه جان مردم از گرانی به لب رسیده، گفته: «هر طور که دوست دارند بدون هیچ واهمه‌ای قیمت‌ها را بالا می‌برند، با بالا رفتن قیمت ارز قیمت‌ها را سه برابر کرده‌اند و با کاهش آن تغییری در قیمت‌ها حاصل نشد، مگر مواد غذایی،‌ آهن، سیما، قیر از تولیدات خودمان نیست؟ قیمت محصولات چند برابر شده، اما حقوق ناچیز کارگران ثابت مانده است.»

به باور سلیمی برخورد شایسته با فساد صورت نمی‌گیرد به همین دلیل بعضا شاهد اختلاس‌ها هستیم،‌ این در حالی است که برای گرفتن یک وام پنج میلیونی چه دردسرهایی به مردم وارد و انواع و اقسام ضمانت‌ها گرفته می‌شود اما بعضی به‌راحتی میلیاردها تومان تسهیلات با وثیقه‌های نامعتبر می‌گیرند و ترسی از مجازات عدم پرداخت ندارند.

سلیمی با اشاره به‌ضرورت توجه به معیشت مردم در تنظیم بودجه سال آینده، معتقد است: «توجه به معیشت مردم در وضعیت اقتصادی کنونی امری ضروری است. لازم است برای تامین کالاهای اساسی منابعی دیده شود. نباید اجازه داد بیش از این به معیشت مردم آسیب وارد شود.»

چالش سوم:

در سال‌های اخیر، اصفهان یکی از کانون‌های بحران‌های سیاسی و اجتماعی بوده است؛ بحران‌هایی که در سطح ملی نیز بازتاب و تاثیرات گسترده گذاشته‌اند.

سلیمی با بیان اینکه انتقاداتی که مردم دارند باید توسط دولتمردان، نمایندگان و دیگر مسوولان شفاف و روشن پاسخ داده شود، گفته: «ما نمایندگان مجلس قول‌ها و وعده‌هایی به مردم داده‌ایم و مسوولیت‌هایی در قبال آن‌ها داریم، دولتمردان هم مسوولیت‌هایی دیگر دارند، همه باید در کنار هم تلاش کنیم ضمن عمل به مسوولیت‌هایمان کاری نکنیم اعتماد مردم آسیب ببیند. اگر این مسیر دنبال نشود قطعا باعث دلسردی مردم خواهد شد و بر میزان مشارکت آن‌ها در انتخابات نیز تاثیر می‌گذارد.»

سلیمی ناآرامی‌های آبان ماه امسال را بعضا رفتارهای هنجارشکنانه  خوانده که از بیرون کشور مدیریت شده و خواستار شناسایی و برخورد با عوامل آنچه آن را آشوب می‌خواند شده است. او درعین‌حال معتقد است که باید بستر اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم مهیا شود، می‌گوید: «مسئولان اعلام می‌کنند که مردم باید صف خود را از اغتشاشگران جدا کنند که این حرفی به‌حق و بجاست، ولی مردمی که اعتراض به حقی دارند یا نسبت به تصمیمات مجلس یا دولت معترض هستند در کجا باید حرف خود را بزنند؟»

سلیمی با اعلام این خبر که در ایجاد بستر لازم برای اعتراضات به‌حق و مسالمت‌آمیز مردم تاکنون سه طرح توسط نمایندگان تهیه و به کمیسیون امور داخلی و شوراها ارایه‌شده، گفته: «بر اساس طرحی که در کمیسیون امور داخلی کشور به جمع‌بندی رسیده است محل‌هایی در شهرها در اختیار معترضان قرار داده می‌شود تا افراد بتوانند اعتراضات خود را مطرح کنند و حتی پیش‌بینی‌شده مسوولان مربوطه با توجه به سطح اعتراضات در محل‌های تعیین‌شده حضور یافته و با مردم صحبت کنند.»

چالش چهارم:

چنانکه آمارها و شاخص‌ها نشان می‌دهند، میزان آسیب‌پذیری اصفهان در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی بالا است. نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی در همین زمینه خاطرنشان کرد: «موضوع حذف گردنه پشته و چهارخطه کردن این جاده را بارها از وزیر سابق راه و معاونان فعلی و سابق وزارت راه و شهرسازی درخواست و پیگیری کردیم.»

اما به دنبال وقوع سیل که ابتدای امسال رخ داد، نماینده سمیرم با بازدید از نقاط خسارت‌دیده شهر سمیرم تاكید كرد: «تامین ودیعه‌ها و وثیقه‌های بانكی برای مردم محروم و ساكنان بافت‌های فرسوده مشكل است.»

اصغر سلیمی از استاندار و سایر مدیران ارشد استانی خواست شرایط را برای پیشبرد بهتر كار مردم به‌ویژه مددجویان نهادهای حمایتی تسهیل كنند.

این نماینده در جایی دیگر نیز درباره خسارت‌های ناشی از سیلاب‌ها گفت: «طرح‌های آبخیزداری یکی از راه‌های مهار روان آب‌ها، بارش‌های بهار و زمستان و آب های سطحی در جای‌جای سمیرم است که هم از بروز سیلاب جلوگیری می‌کند و هم بخشی از مشکلات کمبود آب را برطرف می‌سازد.»

شهر اصفهان با حدود ۲ میلیون جمعیت بعد از تهران، مشهد و کرج چهارمین کلان‌شهر پرجمعیت ایران است. طبعا مشکلات شهری کلان‌شهرها را باید جزو مسایل مهم و اولویت‌های عمومی استان دسته‌بندی کرد؛ مشکلاتی از قبیل تراکم فضای شهری، مسکن، ساخت‌وساز، ترافیک و آلودگی هوا و البته معضل حاشیه‌نشینی. دبیر اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم تا در کمیسیون شوراها فکری برای حاشیه‌نشینی اندیشیده شود، خاطرنشان کرد: «به دنبال تصویب قوانینی هستیم تا از بار مشکلات ناشی از حاشیه‌نشینی بکاهد.»

سلیمی تصریح کرد: «اما در درازمدت نیازمند آن هستیم که روستاها تقویت شود تا مانع پیشرفت روند روستا گریزی و شهرنشینی شود. از سوی دیگر موضوع رفاه در اطراف شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها تقویت شود.»

وی عنوان کرد: «تراکم جمعیت در حاشیه شهر باعث بروز مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی می‌شود. مسائلی که برای شهرها مناسب نیست پس باید برای رفع آن گام برداشت.»

اولویت‌های اصغر سلیمی در مجلس

پرستاران

شرایط کاری پرستاران و درآمد این قشر یکی از مسائلی است که سلیمی به‌واسطه رشته تحصیلی و سابقه کارش پیش از ورود به مجلس به آن توجه ویژه‌ای دارد. سلیمی درباره وضعیت حضور همراه بیمار در بیمارستان‌های دولتی گفته: «کمبود بهیار و پرستار در بیمارستان‌های دولتی مشهود است بنابراین با این اوصاف الزامی است که بیماران با همراه مراحل درمانی را طی کنند.»

نماینده مردم سمیرم در تصریح کرد: «برای خدمات‌رسانی استاندارد در بیمارستان‌های دولتی باید کادر درمانی ازجمله پرستار، بهیار و کمک بهیار نیز متناسب با بیماران در نظر گرفته شود.»

سلیمی اضافه کرده: «در برخی بیمارستان‌های دولتی شاهد هستیم که فضا برای حضور همراهان بیمار در کنار بیماران نیز مهیا شده است اما بهتر است به‌جای همراه بیمار، افراد تخصصی در حوزه درمان به‌مانند پرستاران در کنار بیماران باشد تا خدمات‌رسانی در حوزه درمان تخصص محور طی شود.»

سلیمی‌ با تاکید بر لزوم اجرای قانون بهره‌وری و پیشگیری از اضافه‌کار اجباری پرستاران، گفته: «پرستاری شغلی طاقت‌فرسا و سخت است؛ پرستاران شبانه‌روز در حال فعالیت و انجام امور بیماران هستند و لحظه‌ای غفلت آنان جان بیماران را به خطر می‌اندازد این در حالی است که میزان حقوق و درآمد آنان متناسب با تلاش آن‌ها نبوده و حتی از سوی برخی همراهان بیمار نیز مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.»

سلیمی کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور را در اضافه‌کار اجباری پرستاران موثر دانسته و گفته: «بر اساس استانداردها باید حداقل سه پرستار به ازای هر هزار نفر داشته باشیم اما متاسفانه در ایران به ازای هر هزار نفر یک پرستار وجود دارد.»

سلیمی ابراز امیدواری کرده تا وزارت بهداشت و سازمان برنامه‌وبودجه با تامین بودجه مناسب نسبت به اخذ مجوز از سازمان امور استخدامی‌ برای جذب بیشتر پرستار اقدام کنند.

دارو

افزایش تحریم‌ها در سال‌های اخیر حوزه دارو را هم با محدودیت‌هایی روبرو کرده است. ازاین‌رو سلیمی بارها بر تامین داروهای ضروری به‌خصوص برای بیماران سرطانی و اورژانسی تاکید کرده است. سلیمی درباره تامین دارو در کشور، گفته: «اظهارنظر وزیر بهداشت و درمان درباره وضعیت دارو باید مورد واکاوی قرار بگیرد زیرا ارز وارداتی دارو تنها باید هزینه واردات دارو شود بنابراین  در غیر این صورت این عمل نقض حقوق انسانی بیماران است.»

نماینده مردم سمیرم با بیان اینکه شفافیت تخصیص ارز وارداتی  برای واردات دارو در اولویت برنامه‌های دولت قرار بگیرد، تصریح کرده: «کمبود دارو برای بیماران به‌ویژه بیماران صعب‌العلاج باید مورد رصد قرار بگیرد زیرا کمبود دارو برای این نوع از بیماران به‌شدت می‌تواند وضعیت جسمانی بیمار را تحت‌تاثیر قرار دهد.»

به اعتقاد سلیمی؛ شرایط  اقتصادی جامعه حکم می‌کند که نرخ دارو نه‌تنها گران نشود بلکه با ابزارهای حمایتی توسط  دولت، نرخ دارو کاهش یابد زیرا منطقی نیست که بیماری برای نداشتن تمکن مالی درمان را متوقف کند.

اولویت‌های اصغر سلیمی در خصوص سمیرم

گردشگری:

سلیمی معتقد است که شهر سمیرم باید به سمت گردشگری پیش رود تا از وابستگی‌اش به تولید محصولات کشاورزی کاسته شود. سلیمی در جمع مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی سمیرم اظهار داشته: «سال‌هاست کشاورزی، شغل اول اکثر مردم منطقه است اما امروز راهی جز روی آوردن به صنعت گردشگری نیست.»

به گفته وی، همه مدیران موظف هستند دیدگاه خود را به سمت تقویت زیرساختها در این بخش سوق دهند و از سلیقه، خلاقیت و ایده‌های نو و منطقه‌ای در این مسیر بهره بگیرند.

نماینده سمیرم در خانه ملت، وجود دنا و کوه‌ها و آبشارهای دیگر در اطراف سمیرم را ظرفیتی کم‌نظیر برای درآمدزایی از طریق طبیعت‌گردی عنوان کرده و گفته: «اگر در طول این سال‌ها از همین ظرفیت خدادادی استفاده شده بود امروز نوسان قیمت سیب به‌عنوان تک محصول کشاورزی منطقه، مردم را نگران نمی‌کرد.»

به اعتقاد سلیمی، دولت باید سرمایه‌گذاران بخش گردشگری در مناطقی مانند سمیرم را تشویق و مردم هم با مسوولان در این مسیر همراهی کنند. او می‌گوید: «یكی از بهترین راه‌های نجات این خطه از بیكاری، سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری و طبیعت‌گردی این شهرستان است.»

آبخیزداری:

طرح‌های هادی روستایی و آبخیزداری از دیگر مواردی است که این نماینده در شهر سمیرم پیگیری کرده است. سلیمی در دیداری با محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، تصریح كرده: «به اعتبار بیشتری در بخش خشک‌سالی نیاز داریم. از سوی دیگر باید به طرح‌های هادی روستایی و آبخیزداری توجه بیشتری شود. این موارد به‌اضافه دیگر مشكلات بخش كشاورزی و خشكسالی، به اعتباری معادل ۱ هزار میلیارد و ۹۸۸ میلیون ریال نیازمند است.»

به گفته سلیمی، سرطاق، شهید، سرطاق، قلعه قدم، گنجگان، ده نسا، ونك، قبركیخا، خفر و سیور ازجمله محل‌ها و روستاهای مطالعه شده و مناسب برای اجرای طرح های آبخیزداری است.

وی با بیان اینكه فعالیت و كار در این بخش به ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، خاطرنشان كرده: «این موضوع نیز در نامه‌ای تنظیم و به معاون رییس‌جمهوری برای تخصیص اعتبار تقدیم شد.»

گفته‌های به‌یادماندنی اصغر سلیمی

  • نظام و انقلاب در حال پیشروی است و روزبه‌روز مسیر نیل به تمدن اسلامی را با قدرت بیشتری می‌پیماید.
  • اروپایی‌ها بدون اجازه آمریکایی‌ها آب  نمی‌خورند.
  • ترامپ سرنوشت خود را با تروریست‌ها گره نزند.
  • در انتخابات آینده با پول‌های کثیف، هزینه‌های سرسام‌آور، خرید رای و … مواجه هستیم.

منبع: ایران‌وایر