اعتراض نمایندگان کُرد مجلس به رفتار توهین‌آمیز صدا وسیما

اعتراض نمایندگان کُرد مجلس به رفتار توهین‌آمیز صدا وسیما

در پی اظهارنظر مجری یکی از برنامه‌های صداوسیما در خصوص نوع پوشش میهمان کُرد برنامه و واکنش گسترده نسبت به آن در شبکه‌های اجتماعی، نمایندگان مناطق کُردنشین در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی نسبت به این برخورد اعتراض کردند.

در این نامه که روز دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ منتشر شده و به امضای بیش از ۱۵ نفر از نمایندگان در آمده، رفتار صداوسیما جمهوری اسلامی و به ویژه «شبکه۲» سیما «ناصواب» و «خلاف امنیت و انسجام ملی» توصیف شده است.
این نمایندگان از علی خامنه‌ای خواسته‌اند تا جهت جلوگیری از تکرار پخش برنامه‌های «ضد وحدت» و «توهین‌آمیز» نسبت به اقوام ایرانی در رسانه ملی، دستوراتی صادر کند.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، رهبر، رییس سازمان صداوسیما را تعیین می‌کند.

در یکی از برنامه‌های شبکه۲ سیما، مجری برنامه به میهمانی که لباس کُردی به تن داشته، ‌گفاه است:«این لباس چوپانی چیست؟»
میهمان برنامه توضیح داده که لباس را به عنوان نماد آزادی از چنگال ظلم و بیگانگان پوشیده و یادگار زمان «کاوه آهنگر» و «ضحاک مار به دوش» است.

این سوال مجری، واکنش بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشته  است و آن‌ها با هشتگ «#لباس_کوردی»، نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

هم‌چنین در اقدامی هماهنگ، مجریان شبکه تلویزیونی «ایران‌اینترنشنال» نیز در واکنش، برای اجرای برنامه‌های این شبکه، لباس کُردی به تن کرده‌اند.

در واکنش به این برنامه تلویزیونی، «کمال حسینی‌پور»، نماینده سردشت و پیران‌شهر در مجلس گفته است: «کُردها از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین اقوام ایرانی هستند. چرا در رسانه ملی که از بیت‌المال تأمین اعتبار می‌شود، هر روز به اقوام اصیل ایرانی کُرد، لُر، آذری، ترکمن و بلوچ توهین می‌شود؟ چرا اجازه می‌دهید در برنامه‌های صداوسیما به اقوام اصیل ایرانی توهین شود؟»

او هم‌چنین گفته که لباس کُردی، لباس غیرت، شهامت و مردانگی است و نمایندگان کُرد به هیچ فردی اجازه توهین به آن را نمی‌دهند.

این نماینده مجلس تاکید کرده است: «لازم است در انتخاب مجریان و میهمانان برنامه‌های صداوسیما دقت کنید و از مردم غیور و انقلابی کُرد معذرت خواهی کنید.»

هم‌چنین در نامه سرگشاده منتشر شده، نمایندگان کُردنشین در موردی دیگر آورده‌‌اند که در برنامه «در انتهای الوند» که در تاریخ ۲۸ آذر۱۳۹۹ منتشر شده، مجری برنامه با اشاره به اتفاقات دهه ۶۰ در کردستان ایران گفته بود: «گوشت خلبان هلی‌کوپتر “کبری” را کُردها کیلویی ۵۰۰ میلیون تومان خریده‌اند.»

در واکنشی دیگر، «سیدمهدی فرشادان»، نماینده مردم سنندج از رییس سازمان صداوسیما خواستهاست که با این مجری برنامه برخورد شود.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.