انتخابات ۱۴۰۰؛ آیا مردم دیگر به اصولگرایی یا اصلاح طلبی رای نخواهند داد؟

انتخابات ۱۴۰۰؛ آیا مردم دیگر به اصولگرایی یا اصلاح طلبی رای نخواهند داد؟

پژمان تهوری

یک نماینده مجلس دهم، با تاکید بر اینکه «مردم دیگر به اصولگرایی و اصلاح طلبی رای نخواهند داد»؛ پیش بینی کرده: برنده انتخابات ۱۴۰۰ فردی است که با فکر و اندیشه نو بیاید نه فردی که با دوپینگ اصلاح طلبی و اصولگرایی به میدان آمده است.

علی بختیار نماینده گلپایگان در مجلس دهم و عضو فراکسیون امید، روز پنج شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: « مردم دیگر مانند سال‌های ۸۴ و ۹۲ رأی نخواهند داد و رییس‌جمهور با دوپینگ دو جریان اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی روی کار نخواهد آمد.» به باور بختیار نه رییس دولت نهم و دهم اصولگرا بود و نه رییس دولت یازدهم و دوازدهم اصلاح‌طلب. بلکه آن‌ها با دوپینگ آن دو جریان به ریاست‌جمهوری رسیدند و چون ذاتا از دل آن‌ها بیرون نیامده بودند، بعد از به قدرت رسیدن نیز دچار سیاست‌گذاری‌های چند گونه شدند که در نهایت دولت‌های موفقی نیز نداشتند.

علی بختیار میگوید دوره روی کار آمدن رئیس جمهور با دوپینگ اصلاح طلبی و اصولگرایی تمام شده بلکه در انتخابات آتی باید فکر و اندیشه‌ای نو به میدان بیاید تا بتواند مشکلات مردم را حل کند. جریان‌های سیاسی نشان داده‌اند که قدرتی برای حل مسائل بزرگ و مهم مردم و کشور ندارند و همیشه دچار مبارزات و کشمکش‌های دوقطبی خود بوده‌اند.

ادعای علی بختیار می تواند ترجمان شعار «اصلاح طلب، اصولگرا! دیگه تموم ماجرا!» و اتخاذ استراتژي تحریم انتخابات از سوی اکثریت مردم باشد که خود را در انتخابات مجلس یازدهم نشان داد ولی آیا، در عمل تحریم انتخابات، به پایان یافتن حضور دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا در قدرت منجر می شود؟ این ادعا در خصوص حذف اصلاح طلبان از نهادهای انتخابی، به واقعیت نزدیک است، چرا که تجربه انتخابات مجلس یازدهم و انتخابات پیشین نشان داده که تحریم انتخابات از سوی اکثریت مردم، به حذف اصلاح طلبان منجر می شود ولی آیا با این استراتژی اصولگرایان نیز کنار زده می شوند؟ پاسخ منفی است. تحریم انتخابات، «تسهیل پیروزی اصولگرایان» و میدان دادن به تندروهاست همانطور که بسیاری از اصولگرایان راه یافته به مجلس یازدهم با رای کمتر از ۱۰ درصد واجدین شرایط به مجلس راه یافته اند.

سیاست تحریم انتخابات نه به حذف اصولگرایان و اصلاح طلبان از قدرت انجامیده بلکه این سیاست یک نتیجه مهم دارد که به سادگی نمی توان از آن عبور کرد و آن کاهش مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی حاکم در ایران است. یعنی از این منظر توجیه پذیر می شود وگرنه در انتخابات غیرآزاد که جز اصلاح طلبان پوششی و اصولگرایان کسی، مجالی برای ورود به عرصه انتخابات ندارد، تحریم انتخابات راه را بر اصولگرایان هموار می کند. به همین دلیل نیز این روزها و در پی حاشیه نشینی اصلاح طلبان، اصولگرایان هر روز یک چهره معرفی می کنند و امثال جببه پیروان خط امام و رهبری که در پی کاندیدای واحد می دوند معلوم نیست به سادگی موفق به این مهم شوند چون بیشتر اصولگرایانی که برای خود شانس پیروزی قائل اند به سادگی کنار نمی روند. 

کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص ضرورت معرفی کاندیدای واحد از سوی اصولگرایان می گوید: «رویکرد ما همیشه همین بوده است و موضع‌گیری‌های رییس جبهه پیروان نیز همین موضوع را اثبات می‌کند. ما به دنبال حفظ انسجام و وحدت بین اصولگرایان هستیم.»

ورود اندیشه و تفکر نو به عرصه انتخابات، محصول انتخابات آزاد است که فعلا با وجود شورای نگهبان و قانون نظارت استصوابی، دسترسی به آن مسدود است. پس به جای تبلیغ شعار «مردم دیگر به اصلاح طلب و اصولگرا رای نمی دهند» باید گفت: مردم دیگر هیزم تنور انتخابات نمایشی نمی شوند. 

منبع: ایران‌وایر