انور حبیب زاده بوکانی

انور حبیب زاده بوکانی

انور حبیب زاده بوکانی، نماینده بوکان در مجلس یازدهم

شناسنامه

«انور حبیب‌زاده بوکانی»، متولد ۱۳۳۶، با شعار «بوكان برای همه و همه برای بوكان» و هم‌چنين «دوباره می‌سازمت بوكان»، آرای مردم این شهر را به نفع خود روانه صندوق کرد و راهی «بهارستان» شد. او البته تجربه نمایندگی این حوزه انتخابیه را در دوره‌های پنجم و هفتم مجلس شورای اسلامی هم داشته و مثل دوره‌های گذشته، این بار نیز به عضویت «کمیسیون اقتصادی» درآمده است. 

این نماینده اقلیت اهل سنت با شناخت رنج مردم منطقه‌اش که رنج نان و نابرابری‌های اجتماعی است، مردم را به کاهش مشکلات عمیق معیشتی خود امیدوار کرده است. حال آن که این نماینده اصول‌گرا، کارنامه چندان درخشانی از دو دوره قبل حضورش در مجلس به همراه ندارد. گواه این ادعا هم فقر و محرومیت شدید شهروندان این حوزه انتخابیه است. حبیب‌زاده مانند سایر نمایندگان اقلیت و مناطق محروم، موضع نسبتا منفعلی در تمام مسایل داخلی و خارجی کشور دارد. این را می‌توان از حضور کم‌رنگش در رسانه‌های رسمی و محلی کشور و سکوتش در قبال چالش‌های جدی داخلی و بین‌المللی کشور نتیجه گرفت.

۵ چالش اصلی استان آذربایجان غربی

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان غربی موارد ذیل هستند:

انور حبیب زاده بوکانی دانش آموخته مدیریت دولتی است. او کارش را با معلمی در بوکان آغاز کرده و در ادامه، در سازمان‌های مختلف این شهر مسوولیت‌هایی را برعهده گرفته است. اما مهم‌ترین سوابق او به رايزن اقتصادی ايران در كردستان عراق، مشاور سابق وزير بازرگانی، شهردار سابق اشنويه، رييس اداره تربيت بدنی و رييس اداره بازرگانی شهرستان بوكان و نماينده مجلس در دوره‌های پنجم و هفتم خلاصه می‌شود. 

این نماینده در دوره‌های پنجم و هفتم برای پیشرفت حوزه انتخابیه‌اش، کلنگ احداث پروژه‌هایی را بر زمین زد که برخی هنوز پس از گذشت سال‌ها به اتمام نرسیده‌اند. احداث سد «سيمينه»، كارخانه سيمان، ورزشگاه ١٥ هزار نفری و سيلوی بوكان و نیز پی‌گيری احداث جاده دو بانده بوكان-مياندوآب، از جمله اقدامات این نماینده در دوره‌های پیشین مجلس بوده که البته بعضی از این پروژه‌ها مانند سیلوی بوکان به نتیجه رسیده و برخی دیگر مانند جاده دو بانده بوکان-میاندوآب هنوز به جایی نرسیده‌اند. 

حبیب‌زاده برای ورود به مجلس یازدهم به مردم شهر بوکان که این روزها با فقر و بی‌کاری دست و پنجه نرم می‌کنند، وعده اشتغال و کاهش بی‌کاری داده بود؛ وعده‌ای بدون ارایه برنامه مدون و ضمانت اجرایی. 

اما یکی دیگر از مشکلات این شهر، کمبود امکانات درمانی است. حبیب‌زاده در چند هفته اخیر اقدام به تجهیز بیمارستان این شهرستان کرده است. وی توانسته است به دنبال سفرهای معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شهرستان، دو محموله تجهیزات پزشکی به ارزش هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال را دریافت کند و به بیمارستان بوکان تحویل دهد. 

به باور انور حبیب‌زاده، به‌ دلیل آن که این استان به عنوان یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در کشور به شمار می‌رود، از جایگاه مهمی در مجلس برخوردار است.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی در بوکان گفته است: «تخصیص عادلانه آب بخش کشاورزی با توجه به نقش حیاتی بوکان در احیای دریاچه ارومیه باید مورد توجه مسوولان استان قرار گرفته و تخصیص آب به دشت‌‌های “رحیم‌خان” و “فیض‌اله‌بیگی” در اولویت قرار گیرد.»

در حالی که انتظار می‌رود هم‌مرزی این استان با استان‌های مرزی عراق فرصتی برای دادوستد باشد اما این فرصت هیچ‌گاه برای شهروندان بوکانی و شهرستان‌های هم‌جوار بالفعل نشده است.
حبیب‌زاده در این باره گفته است: «بازار کشور عراق و مناطق کردنشین آن به دلیل هم‌جواری، همواره فرصتی برای عرضه محصولات ایرانی بوده است. در سال‌هایی که به عنوان رایزن بازرگانی ایران در اقلیم کردستان عراق مشغول به کار بوده‌ام، همیشه پتانسیل حضور ایرانی‌ها در کردستان عراق را به وضوح دیده‌ام. اما این پتانسیل هیچ‌گاه بالفعل نرسیده و کردستان عراق بیشتر به محل مهاجرت نیروهای کار ما تبدیل شده است.» 

به اعتقاد حبیب‌زاده، در شهرک‌های صنعتی شهرهای کُردنشین ایران مانند بوکان می‌توان زیرساخت‌های مناسب برای تولید محصولات مختلف لبنیاتی، آرایشی و… ایجاد کرد و این محصولات را به علت نزدیک بودن، با کمترین هزینه به کردستان عراق صادر کرد. 

اما واقعیت این است که تا زمانی که این اظهارات تنها در قالب اظهارنظر باقی بمانند، کوچک‌ترین تاثیری بر محرومیت شهروندان این منطقه نمی‌گذارند؛ همان‌طور که تاکنون هم‌چنان محرومیت، فقر و بی‌کاری اهالی این منطقه پابرجا بوده و شهروندان بوکانی با مشکلاتی چون چالش دریاچه ارومیه، مسایل قومی و اقلیت‌های مذهبی و مشکلات شهری و حاشیه‌نشینی روبه‌رو هستند و حبیب‌زاده مانند نمایندگان دوره‌های پیشین به این مقوله‌ها نپرداخته است. 

نکته قابل توجه دیگر این که او نیز مانند باقی نمایندگان اقلیت‌ها که معمولا در دوره‌های مختلف مجلس جزو منفعل‌ترین‌ها هستند و به ندرت درباره مسایل بین‌المللی یا داخلی کشور اظهارنظری می‌کنند، همین رویه را در پیش گرفته است.
از حبیب‌زاده با وجود سابقه حضور در دو دوره پنجم و هفتم مجلس، هیچ اظهارنظری درباره تحریم‌های امریکا علیه ایران و «برجام» و نیز موضع‌گیری مثبت یا منفی در قبال غرب به ثبت نرسیده است.   

محرومیت سهم کُردهای غرب کشور

همواره حکومت تلاش کرده است با محروم نگه داشتن مناطق کُردنشین که از جمله اقلیت‌های قومیتی کشور را در خود جای داده‌اند و جمعیت قابل توجهی از ساکنان آن‌ها نیز از اهل سنت هستند، مقابل قدرت گرفتن‌شان را بگیرد. کافی‌ است گذرتان به استان آذربایجان غربی و شهرهای مرزی کُردنشین بیفتد تا فقر و محرومیت آن‌ها را چه در بعد زندگی شخصی و چه فضای شهری بهتر درک کنید. این موضوعی است که حبیب‌زاده هم به آن اشاره کرده و گفته است: «کُردها که از کهن‌ترین ساکنان ایران‌زمین هستند، در کنار توسعه و زدودن غبار محرومیت، انتظارات دیگری دارند که سال‌ها است مغفول مانده‌اند؛ مانند به‌کارگیری مدیران شایسته کُرد و اهل سنت در پست‌های رده بالای استانی و کشوری و اجرای اصول ۱۵ و ۱۹ “قانون اساسی” که حق آموزش زبان مادری در مدارس را به رسمیت بشناسد. انتظار می‌رود در مجلس یازدهم برای تحقق این مطالبات کُردها گام‌های اساسی برداشته شود.»
البته گذر زمان ثابت کرده که کاری از دست نمایندگان اقلیت‌ها هم در مجلس بر نمی‌آید و این انتظارات هیچ‌گاه به مرحله عمل نرسیده‌اند. 

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی هم‌چنین خواستار جذب قضات بومی از بین جوانان اهل سنت برای خدمت به مناطق سنی‌نشین شده است. حبیب‌زاده در دیدار با «غلامحسین اسماعیلی»، رییس حوزه ریاست قوه قضاییه، ضمن اشاره به تنوع قومیتی و مذهبی استان آذربایجان غربی و هم مرزی این استان با سه کشور گفته است: «آذربایجان غربی نیازمند توجه ویژه و مضاعف مسوولان کشوری است که دستگاه قضا از این امر مسثتنی نیست اما متاسفانه این استان مورد کم مهری مسوولان دستگاه قضا واقع شده است.»

دانشگاه بوکان، حیاط خلوت آقایان

در حالی که هر روز شاهد اختلاس‌ها و رانت‌های کلان از سوی «آقازاده»ها و مسوولان ارگان‌های مختلف هستیم اما حبیب‌زاده مانند بسیاری از چالش‌های دیگر، به این موضوع به ندرت پرداخته است. او تنها در این باره به فساد در دانشگاه بوکان اشاره کرده و گفته است: «بیش از یک دهه از آن روزها می‌گذرد که زمین دانشگاه آزاد بوکان را تحویل نماینده دانشگاه دادم اما آن روزها هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم که این دانشگاه‌ها به جای پرورش و تربیت دانشجویان مطالبه‌گر و متعهد به اجتماع، به حیاط خلوت آقایان و بنگاه‌های اشتغا‌ل‌زایی عزیزان آن‌ها تبدیل شود.» 

به اعتقاد  این نماینده، «شایسته سالاری» حلقه گم‌شده در دانشگاه‌های بوکان است؛ چه در انتصاب مدیران و چه در جذب هیات علمی و مدرس.
می‌گوید جوانان نخبه‌ای که از بهترین دانشگاه‌های کشور موفق به کسب مدارک تحصیلات عالی شده‌اند، پشت درهای این دانشگاه‌ها مانده‌اند و درها به روی دوستان و نزدیکان تعدادی از مسوولان باز شده است.

رکود نای نفس کشیدن را از مردم گرفته است

بی‌کاری، فقر و بحران‌های جدی اقتصادی حاصل از تورم در ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده است. در این بین، ساکنان شهرهای کوچک‌تر و محروم‌تر بیشتر تحت تاثیر فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند. این موضوعی است که حبیب‌زاده هم به آن اشاره کرده است. نماینده مردم بوکان در مجلس گفته است: «رکود نای نفس کشیدن را از مردم گرفته، بی‌کاری بنیان خانواده‌ها را متزلزل و تورم مردم را در تأمین حداقل معیشت‌شان ناتوان کرده است.» 

به اعتقاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نبود سرمایه‌گذاری دولتی در مناطق محروم مانند کردستان و هم‌چنین فراهم نشدن بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باعث بروز پدیده‌ای چون کول‌بری شده است: «به عبارت بهتر، روی آوردن کردنشینان به حرفه کول‌بری، زاییده توسعه نیافتگی مناطق کردنشین است.»

وظیفه اصلی برعهده دولت است
شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر، مشکلات اقتصادی بسیاری، به‌ویژه برای بازاریان به وجود آورده است. این موضوعی است که نماینده بوکان بر آن تاکید دارد. 

به اعتقاد حبیب‌زاده، با گسترش ویروس کرونا، وظیفه سنگین و اصلی بر شانه دولت است و بازار و بازاریان به حمایت واقعی از سوی دولت نیاز دارند.

او گفته است دولت اگرچه با مصوبه‌ها و تصمیمات خود برای کاهش روند ابتلا به کرونا و تامین مایحتاج مبارزه با این ویروس شوم، قدم‌های خوبی برداشته اما انتظار این است که دولت در روزهای آتی مانند یک حامی بزرگ بازار و مردم تهی‌دست، قدم پیش بگذارد و با برنامه‌ریزی صحیح و اقدامات حمایتی گسترده برای حل مشکلات بازار و بازاریان که به واسطه کرونا به‌وجود آمده است، قدم‌های حمایتی بیشتری بردارد.

وی ضمن تقدیر از مردم بوکان در نحوه برخورد با کرونا، گفته است: «شهر بوکان مانند دیگر شهرهای کشور با بحران ویروس کرونا دسته و پنجه نرم می‌کند. تا امروز شهروندان فهیم بوکان و خیرین عزیز با تعطیل کردن بازار، در خانه ماندن و تلاش برای رفع کمبودهای بهداشتی، آگاهانه با این بحران روبه‌رو شده‌ و همگان را به پایان زودهنگام این بحران امیدوار کرده‌اند. مسوولان بوکان در ستاد پیش‌گیری از ویروس کرونا با تدابیری مناسب به مصاف این بحران رفته و پر تلاش، خادم و خستگی‌ناپذیر عمل کرده‌اند که جای تقدیر دارد.»

وعده‌ها

دانشگاه باید خانه دوم دانشجو باشد، نه حیاط خلوت مسوولان.

کول‌بری زاییده توسعه نیافتگی مناطق کردنشین است.

پیشنهاد مدبرانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر جهش تولید، راه‌کار پایان دادن به رکود اقتصادی است.

منبع: ایران‌وایر