اولویت مجلس، اقتصاد و معیشت است اما فعلا جنگ با امریکا و اروپا مهم‌تر است!

اولویت مجلس، اقتصاد و معیشت است اما فعلا جنگ با امریکا و اروپا مهم‌تر است!

الویت نخست یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به گفته رییس قوه مقننه، «اقتصاد» و «معیشت» مردم است اما برای نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی، اولویت‌ها غیر اقتصادی هستند.

به گزارش «ایران‌وایر»، «محمدباقر قالیباف» روز سه‌شنبه سوم تیر ۱۳۹۹ در صحن علنی مجلس با تاکید بر این که مردم مطمئن باشند اولویت اول مجلس یازدهم، اقتصاد و حل مشکلات معیشتی است، گفت: «نظارت ما هم از حوزه اقتصادی و کاملا ملموس آغاز خواهد شد.»

او در تشریح اولویت اقتصادی مجلس گفت: «حل مشکلات ساختار بودجه کشور که چندین سال است کسری بودجه داشتیم و این کسر بودجه برای ما مشکلاتی را ایجاد کرده است. به همین دلیل یکی از اولویت‌های اساسی ما، اصلاح ساختار بودجه است.»
قالیباف توجه به بازار بورس با هدف ایجاد اشتغال پایدار را برنامه مجلس عنوان کرد.

اما آیا برای نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های تخصصی هم اولویت، اقتصاد و معیشت است؟

۱- الزام دولت به توقف اجرای پروتکل الحاقی

مهم‌ترین خبر روز سه‌شنبه سوم تیر ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، ارایه طرح توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود. سخن‌گوی «کمیسیون امنیت ملی» مجلس با اشاره به نشست امروز کمیسیون، از صدور بیانیه‌ای در واکنش به قطع‌نامه «شورای حکام» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد و گفت: «بر اساس این بیانیه، نمایندگان طرح الزام دولت ایران به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را تهیه و برای تصویب به صحن علنی ارایه می‌کنند.»

کمیسیون امنیت ملی در بیانیه‌ خود ضمن تاکید بر ضرورت توقف اجرای پروتکل الحاقی، آورده است: «ملت ایران به نهادهای بین‌المللی اجازه نخواهند داد که تحت فشار امریکا و متحدانش و به بهانه‌های واهی، حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران را نقض کنند.»

طرح الزام دولت به توقف اجرای پروتکل الحاقی هنوز توسط هیات رییسه اعلام وصول نشده است و تصویب یا رد آن نیز بدون کسب اجازه از رهبر ایران ممکن نیست. ولی توجه نمایندگان در روزی که قیمت یک دلار امریکا در بازار ارز ایران از مرز ۲۰ هزار تومان گذشت، نشان می‌دهد که اولویت مجلس هرچه باشد، اقتصادی نیست.

۲- بیانیه ۲۰۲ نماینده مجلس در اعتراض به تعطیلی شبکه‌های برون مرزی صداوسیما

۲۰۲ نماینده مجلس امروز با صدور بیانیه‌ای که از تریبون قوه مقننه نیز قرائت شد، نسبت به تعلل دولت در پرداخت بودجه ارزی سازمان صداوسیما اعتراض کردند و آن را عامل تعطیلی برخی شبکه‌های برون مرزی این سازمان دانستند. در بیانیه نمایندگان آمده است: «در هفته‌های اخیر، انباشت بدهی ارزی و عدم اقدام عاجل نهادهای مسوول گریبان شبکه‌های الکوثر، سحر اردو، پرس تی‌وی، آی‌فیلم انگلیسی و رادیو دری برون‌مرزی را گرفته و موجب قطع پخش آن‌ها در مناطق هدف شده است. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم دولت محترم و دستگاه‌های اصلی مسوول تخصیص بودجه ارزی و رسانه ملی، یعنی سازمان برنامه و بودجه، ضمن اقدام عاجل برای حل فوری این مشکل، پاسخی شایسته برای موارد زیر داشته باشند.»
این بیانیه که با امضای اکثریت نمایندگان در صحن مجلس قرائت شد، ادله دیگری از در اولویت بودن اقتصاد نهادهای تبلیغی نظام بر اقتصاد و معیشت مردم و طبقات فرودست جامعه است.

۳– جمعیت و خانواده اولویت اول مجلس

 «زهره لاجوردی»، دختر «اسداله لاجوردی»، رییس پیشین زندان «اوین» و دادستان دادگاه انقلاب که با لیست اصول‌گرایان از تهران به مجلس راه یافته و به عضویت کمیسیون فرهنگی درآمده، جمعیت و خانواده را اولویت اول کمیسیون فرهنگی دانسته است. اما جالب این که جمعیت تنها اولویت کمیسیون فرهنگی نیست بلکه اظهارات سایر نمایندگان نیز نشان می‌دهد که این موضوع دغدغه اول مجلس یازدهم است.
جمعیت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که هفته گذشته در جریان پرسش و پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی اکثریت نمایندگان در مجلس مطرح شد. امروز «مجتبی ذوالنوری»، رییس کمیسیون امنیت ملی نیز جمعیت را اولویت اصلی این کمیسیون دانسته و گفته است: «مساله پیر شدن جمعیت که معضل کاهش جمعیت را به عنوان تهدید جدی ایجاد می‌کند نیز در راستای منافع و امنیت ملی دنبال خواهیم کرد.» 

 تعطیلی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای برپایی «نماز آیات» در پی وقوع خورشیدگرفتگی و تمرکز روی اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون»، نماینده اصلاح‌طلب مجلس یازدهم و در مقابل، توسل به گفتاردرمانی جهت نمایش توجه به مساله اقتصاد و معیشت مردم، نشان می‌دهد که مجلس یازدهم، مجلسی کاملا سیاسی و پی‌گیر مسایل جناحی است تا حل مشکلات اقتصادی مردم. مجلس یازدهم تا این‌جای کار، در شعار بر حل مشکلات اقتصادی تاکید داشته ولی تاکنون قدم عملی برای اقتصاد برنداشته است. ولی در عوض، در حمایت از بودجه سازمان صداوسیما بیانیه صادر می‌کند و برای افزایش منازعات بین‌المللی که اثر مخربی بر اقتصاد و معیشت مردم دارد، طرح تدوین و جنگ با غرب را بر حل مشکلات معیشتی در اولویت قرار داده است. 

منبع: ایران‌وایر