بذرپاش؛ جوان متهم به فسادی که حالا باید با فساد بجنگند کیست؟

بذرپاش؛ جوان متهم به فسادی که حالا باید با فساد بجنگند کیست؟

طنز تلخ این روزهای کشور همین بس که یکی از مهم ترین نهاد نظارتی کشور به یکی از احمدی نژادی هایی سپرده شده که در تمام دوران فعالیتش همواره نامش با رانت، فساد اقتصادی و زمین‌خواری گره خورده است. مهرداد بذرپاش در حالی در جلسه علنی چهارشنبه اول مردادماه مجلس شورای اسلامی با دریافت ۱۵۸ رای موافق، ریاست دیوان محاسبات کشور را برعهده گرفت که به زعم بسیاری از سیاست‌مداران جناح های اصلاح طلب و اصول‌گرا، بذرپاش حتی شرایط قانونی کاندیداتوری این سمت را هم ندارد و این پست جدیدش نیز به سیاق گذشته اما و اگرهای بسیاری به همراه دارد. 

کافیست مروری بر عملکرد این جوان پرحاشیه دولت احمدی نژاد داشته باشیم تا متوجه شویم که وی همواره با اتهامات بسیاری چون رانت، فساد اقتصادی، زمین خواری و فروش اموال دولتی روبرو بوده و حالا با تکیه بر این مسند ادعا می‌کند که پاسدار بیت المال است و خود را بازوی نظارتی مجلس در مبارزه با مفاسد اقتصادی می داند.

مهرداد بذرپاش کیست؟

مهرداد بذرپاش متولد ۱۳۵۹، در سال ۷۷ با سهمیه فرزند شهید به عنوان دانشجوی رشته مهندسی صنایع وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و از سال دوم تحصیل در تشکل بسیج دانشگاه حضور یافت. به همین واسطه پیش از اینکه بذرپاش در مسیر پیشرفت پر ابهامش قرار گیرد به واسطه خشونتش در بسیج دانشجویی برای همیشه در خاطر دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف و علامه طباطبایی باقی ماند. اولین و شاید جنجالی‌ترین اقدام وی در این تشکل، حضور پررنگ در فعالیت‌های مربوط به تجمع دانشجویان در اعتراض به حکم اعدام هاشم آغاجری در سال ۸۱ بود؛ اقدامی که بسیار بیش از «شکستن تریبون دانشجویان دانشگاه علامه» (سال ۸۱) و یا «ورود به دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف» (سال ۸۲) بازتاب داشت. بذرپاش در رأس برخورد خشونت‌آمیز با دانشجویان معترض در علامه و شریف و بعدتر در حمله به انجمن اسلامی دانشجویان شریف (نهادی که در آن زمان متشکل از دانشجویان معترض و فعال در جنبش دانشجویی بود) قرار داشت. این همان واقعه‌ای بود که بذرپاش در مورد آن در مصاحبه با روزنامه دانشگاه شریف، جمله معروف «هر جا هتاکی باشد ما هستیم» را بر زبان آورد.

با حضور محمود احمدی نژاد در شهرداری تهران، بذرپاش به عنوان رییس «مشاوران جوان» شهردار و مدیر فرهنگسرای خاوران راهی شهرداری شد. انتخاب احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور، سبب حضور مهرداد بذرپاش در پست‌های دولتی شد. با برگزاری انتخابات ۱۳۸۴، مشاور جوان رییس‌جمهور می شود و سپس بدون یک روز سابقه مدیریت صنعتی، در فروردین ۱۳۸۶ یعنی زمانی که تنها ۲۶ سال داشت به عنوان مدیرعامل شرکت پارس خودرو انتخاب و با حکم احمد قلعه بانی-مدیرعامل وقت سایپا- به این سمت منصوب شد. در کمتر از یک سال یعنی بهمن ماه ۱۳۸۶ حکم بذرپاش به عنوان «مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا» صادر شد. با این همه عمر مدیریت بذرپاش در سایپا حدود دو سال بیشتر به طول نینجامید و در سال ۱۳۸۸ از این سمت برکنار شد. در همین دوران روزنامه ایران در گزارشی نوشته: «صورت‌های مالی شرکت خودروسازی سایپا نشان می‌دهد که مهرداد بذرپاش به‌عنوان مدیرعامل به‌همراه چهار عضو دیگر هیئت مدیره طی سال‌های ۸۷ و ۸۸، مبلغ ۶۰۰ میلیون‌تومان پاداش دریافت کرده‌اند که با احتساب نرخ تورم به مقدار سال ٩۵ معادل یک‌میلیارد و ششصد میلیون‌ تومان برآورد می‌شد.» اما اعضای هیات مدیره وقت شرکت سایپا و همچنین دفتر مهرداد بذرپاش با انتشار دو بیانیه این موضوع را تکذیب کردند. در این بیانیه آمده که دریافتی اعضای هیات مدیره شرکت های سایپا بسیار کمتر از مدیران بانک‌های دولتی است و روزنامه ایران قصد فرافکنی و دروغ‌پردازی داشته است و گفت از روزنامه ایران شکایت می‌کند. در همین دوران بذرپاش مدیرمسئول روزنامه تندروی وطن امروز بود که با پشتوانه های مالی نامعلوم به صورت رایگان در ۴ هزار نسخه توزیع می شد. حضور سرکوب‌گرانه رسانه ای اش در غائله ۸۸، هم باعث شد تا   از وی به عنوان مدیر مسوول رسانه فعال در مقابله با فتنه تقدیر شود.

ریاست «سازمان ملی جوانان» آخرین سمت بذرپاش در دولت احمدی‌نژاد بود که از این سمت هم برکنار شد. 

مهرداد بذرپاش داماد علیرضا احمدی وزیر آموزش پرورش دولت احمدی نژاد است. ناگفته نماند که بذرپاش سودای ریاست جمهوری نیز در سر داشت و در صدر فهرست شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی قرار گرفت اما نهایتا از رقابت های انتخاباتی سال ۹۶ انصراف داد.

اما و اگرهای تحصیلی بذرپاش

اما تحصیلات دانشگاهی بذرپاش داستان دیگری دارد. وی پس از انتخابات ریاست جمهوری، با وجود مشاغل متعدد به تحصیل خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می دهد و در درس رفتار سازمانی با نمره ۹مردود می شود، اما با موافقت شورای آموزشی دانشگاه، نمره وی به ۱۸ تغییر کرده و در امتحان دیگری نیز نمره مشابه می گیرد؛ اما نمره نهایی او، یکباره به نمره قبولی بالا تغییر می کند.

بذرپاش سپس بدون پذیرش از طریق کنکور دکترا، با نامه ای از وزارت علوم به عنوان دانشجوی دکترای دانشگاه علامه پذیرفته می شود و زمانی که موضوع توسط رسانه ها فاش می شود، احمدی نژاد ناگزیر دستور رسیدگی به پرونده وی را می دهد و بذرپاش با انتشار بیانیه ای از تحصیل در دانشگاه علامه انصراف می دهد، اما در عمل این اتفاق رخ نمی دهد.

مهرداد بذرپاش دوره دکترایش را بدون گذراندن کنکور آغاز می کند، اما یکی از برجسته ترین اساتید دانشکده مدیریت که هم اکنون ریاست انجمن مدیریت استراتژیک ایران را برعهده دارد، وی را با نمره ۴ مردود می کند و این استاد تمام بعدها توسط  رییس دانشگاه علامه به دلایلی واهی بازنشسته شده و اکنون مشغول تدریس در دانشگاه تهران است.

با این همه پس از یک دوره انصراف از مقطع دکترا دوباره در سال  ۱۳۸۹ مجددا بدون کنکور و با نامه وارد دانشگاه می گردد.

کمی بعد دستور کامران دانشجو در آخرین روزهای کاری‌اش برای جذب بیش از ۱۰۰ نفر در هیات علمی دانشگاه علامه‌ طباطبایی سر و صدای بسیاری به پا می کند. هر چند که صدرالدین‌ شریعتی با اجرای دستور صدور کد جذب هیات علمی برای این دسته از افراد سفارش‌شده مخالفت می کند. بر این اساس یک منبع موثق در وزارت علوم با تایید این اقدام از سوی کامران دانشجو و اجرای آن از سوی صدرالدین‌ شریعتی عنوان کرده: «این نامه با مهر و امضایی از سوی کامران دانشجو به دانشگاه علامه‌ طباطبایی و برای شخص صدرالدین شریعتی ارسال شده است و برخی مسئولان دانشگاه علامه‌ طباطبایی صدور کد هیات علمی در این دانشگاه برای ۱۱۵ نفر را تایید می‌کنند.»

این منبع آگاه همچنین با اشاره به جزئیات تازه‌ای از ‌نفراتی که در این نامه از سوی کامران دانشجو برای عضویت در هیات علمی دانشگاه علامه‌ طباطبایی معرفی شدند اعلام کرده: «کسانی همچون مهرداد بذرپاش نماینده کنونی مجلس، طلوع ملاباشی دختر محمود ملاباشی معاون دانشجویی کامران دانشجو از جمله ۱۱۵ نفری هستند که کد استخدام هیات علمی برای آنها در دانشگاه علامه‌ طباطبایی صادر شده است.»صدرالدین شریعتی رئیس کنونی دانشگاه علامه‌ طباطبایی، جذب صد عضو هیات علمی تکذیب کرد.

اظهارات شریعتی در شرایطی است که یک «منبع آگاه» در وزارت علوم با رد استخدام ۱۱۵ نفر به‌صورت قانونی و متعارف عنوان کرده: «اسناد در وزارت علوم موجود است که وزارت علوم مدرک کارشناسی ارشد مهرداد بذرپاش را با معدل کل ۱۳ تایید کرده و امتیازی برای این معدل پایین کم نکرده است، بلکه تمامی نمرات دوره دکترای او را ملاک قرار داده است.»

او در این باره افزوده: «نمره‌های بذرپاش از نظر علمی شبهه‌ناک است چرا که بذرپاش شش‌ سال پیش با دستور کامران دانشجو سهمیه تحصیل در دوره دکترای این دانشگاه را کسب کرد و مشخص نیست نمره‌های کنونی او در مدارک دوره دکترا چقدر با واقعیت همسو است.»

بذرپاش اما با رد این سخنان بدون ارائه هیچ مدرک تحصیلی گفته: «اینکه گفته می شود معدل کارشناسی ارشد اینجانب ۱۳ است را از اساس تکذیب و به اطلاع می رسانم معدل کارشناسی ارشد بنده ۱۵.۵ و نمره پایان نامه ام ۱۹.۵ است. نکته دیگر اینکه آورده شده است که شش سال پیش با دستور آقای دانشجو وزیر علوم، بنده به عنوان دانشجوی دوره دکتری پذیرفته شده ام؛ لازم به ذکر است جناب آقای دانشجو کلاً از ۴ سال پیش تا چند روز پیش وزیر بوده است و مطلب از اساس کذب است.»

اما برخی روزنامه نگاران و افراد مطلع هم در صفحات توییتری خود به این موضوع پرداخته اند. صبا آذرپیک روزنامه نگار در توییتر خود با انتشار تصاویری گفته:«نام بذرپاش در لیست بورسیه‌های بدون آزمون است که فراکسیون شفافیت مجلس قبل تر افشا کرد ردیف ۳۹ که نه تنها بدون آزمون، بورسیه شده بلکه حتی شرط حداقل معدل هم _دستورالعمل وزارت علوم _ را نداشته، معدل کارشناسی او ۱۲/۹۹ بوده در حالی که طبق دستورالعمل حداقل معدل ۱۴ است.»

بهمن دارالشفایی، روزنامه نگار و مترجم نیز در صفحه توییتر خود در این باره نوشته: «من و بذرپاش در دانشگاه هم‌رشته و هم‌ورودی بودیم، چند تا درس رو در کلاس کنار هم می‌نشستیم و تا یک مدتی سلام‌وعلیک هم داشتیم. همین ۱۲/۹۹ رو هم تعجب می‌کنم چه‌جوری آورده.» 

بذرپاش در ادامه فعالیت های سیاسی اش با شرکت در انتخابات مجلس نهم، راهی بهارستان می شود و در همین دوره به عضویت هیات رییسه مجلس هم در می آید. او در دوران نمایندگی اش هم به فساد و رانت خواری متهم شد.  

در بهمن ماه ۱۳۹۳ محمد اشرفی اصفهانی، رئیس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نام دو نماینده مجلس نهم را به عنوان نمایندگانی که دارای پرونده قضایی هستند معرفی کرد. «مهرداد بذرپاش» و «حمید رسایی» دو چهره جنجالی فراکسیون پایداری (دلواپسان) که بیشترین حملات را علیه تیم هسته ای ایران داشته و دارند و خود را پرچمدار ولایت‌مداری می دانند، نمایندگانی بودند که نام‌شان از سوی رئیس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری به عنوان متهم و محکوم برده شد. تخلفات آن‌ها «سند سازی، زمین خواری و فروش املاک دولتی» اعلام شده است. محمد اشرفی اصفهانی در خصوص پرونده این نمایندگان گفته: «اینها [نمایندگان متهم در پرونده های مالی] تا پایان دوران مجلس [فعلی] تشریف دارند، ولی بعد از اینکه مجلس تمام شد، این پرونده ها روی صلاحیت این‌ها، تاثیر می‌گذارد و شورای نگهبان اگر بررسی دقیق‌تری کند، وضعیت آنها مخدوش خواهد شد.»

بذرپاش متهم به فساد و رانت خواری

به گفته اشرفی اصفهانی، این دو نماینده در دادگاه انقلاب به ۵ سال و ۱۰ سال محرومیت از پست‌های دولتی محکوم شده اند.

چند ماه بعد بذرپاش با رد این اتهامات در گفت و گویی با خبرآنلاین تاکید کرده: «من جایی محکوم نشده و حکمی نگرفته‌ام.» ناگفته نماند که صحت و سقم این اتهام مانند سایر تخلفات مطرح شده در هاله ای از ابهام باقی ماند. 

در کارنامه سیاسی بذرپاش از این دست اتهامات کم نیست. ارتباط میان مهرداد بذرپاش و بابک زنجانی هم حرف و حدیث های بسیاری به پا کرد. تصاویر تقدیر بذرپاش در دوران ریاستش در سازمان ملی جوانان از بابک زنجانی به عنوان کارآفرین و تولید کننده باعث شد تا پس از دستگیری زنجانی به عنوان مفسد اقتصادی دوباره حاشیه هایی برای بذرپاش ایجاد شود. وی این بار هم مانند تمام اتهامات گذشته، هر گونه ارتباط و دوستی با زنجانی را انکار کرد و یادآور شد که زمانی هم آقایان هاشمی رفسنجانی و روحانی نیز از زنجانی تقدیر کرده بودند. او در این باره گفته: «حضور اینجانب به عنوان رئیس وقت سازمان ملی جوانان پیرو دعوت خانه صنعت و معدن جوانان، آن هم حدود ۴ یا ۵ سال قبل که نه آقای زنجانی به این شکل در رسانه‌ها معروف بود و نه من. بنده تنها برای تقدیر از زنجانی آنجا رفته بودم و نه در انتخاب تقدیر شوندگان دخل و تصرفی داشتم و نه حتی وی را می‌شناختم و نه الان از زنجانی شناختی دارم؛ همانگونه که نه آقای هاشمی رفسنجانی و نه آقای روحانی در این انتخاب موثر بوده‌اند.»

فعالیت های گسترده اقتصادی رئیس سازمان محاسبات کشور در سپاه پاسداران بی شک یکی از دلایلی است که برخی ابهامات درباره فسادهای اقتصادی اش را محتمل تر می سازد.   

مهرداد بذرپاش با حکم سردار سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قائم مقام بنیاد تعاون سپاه شد. بنیاد تعاون سپاه از مهمترین مجموعه‌های اقتصادی کشور است که فعالیت های متنوعی را در بخش های مختلف اقتصادی انجام می دهد. نمونه اش همین اواخر در جریان دستگیری و محاکمه اکبر طبری، معاون دفتر رئیس پیشین قوه قضائیه که به فساد متهم شده، دوباره نام این نواصولگرای پرحاشیه به میان آمده است. مهرداد بذرپاش نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه با صدور اطلاعیه‌ای ادعای اکبر طبری معاون دفتر رئیس سابق قوه قضائیه درباره خود را تکذیب کرد. این تکذیب پیرامون ادعای اکبر طبری معاون دفتر رئیس سابق قوه قضائیه درباره مهرداد بذرپاش منتشر شد. 

وقتی فعالیت های دوران بسیج سابقه کار می شود

با تمام این اتهامات و ابهامات در زمینه فساد و رانت خواری، حالا بذرپاش ریاست دیوان محاسبات را برعهده گرفته است.  

این در حالی است که پیش از انتخاب مهرداد بذرپاش به عنوان رییس دیوان محاسبات، برخی سیاست‌مداران به طور جدی با نامزدی بذرپاش مخالفت‌ کرده بودند. از جمله احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس، در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، خواستار تجدیدنظر در معرفی او برای این پست شده بود.

آقای توکلی از قالیباف خواسته بود که به‌دلیل فقدان «سابقه کافی و تحصیلات مرتبط» بذرپاش برای ریاست دیوان محاسبات، کمیسیون برنامه و بودجه را از ادامه بررسی صلاحیت وی بازدارد.

او در این نامه نوشته بود: «پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیرقانونی است. چرا که تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید که داوطلب باید حداقل ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد. در حالی که سابقه کار نامبرده به ۱۷ سال هم نمی‌رسد.»

یکی از انتقادها به نامزدی بذرپاش به این نکته برمی‌گردد که او دوران فعالیتش در سازمان بسیج دانشجویی را نیز به عنوان سابقه کار خود محسوب کرده است.

احمد توکلی در این زمینه گفته که «قانون، فرماندهی در بسیج دانشجویی و هر تشکل دانشجویی دیگر را اشتغال نمی‌شمارد و تنها برای جبران زحمات دانشجو کسر خدمت سربازی دارد.» در این راستا برخی از بسیجیان نیز نسبت به احتساب دوران فعالیت بذرپاش در بسیج دانشگاهی را مورد انتقاد قرار دادند و مدعی شدند که بذرپاش با این کار خدمت خالصانه باقی بسیجیان را هم زیر سوال برده است. از این رو رئیس جدید دیوان محاسبات در پیامی توییتری خطاب به بسیجیان اظهار داشته: «به صراحت می‌گویم قطعا زیباترین دوران زندگی‌ام در بسیج دانشجویی سپری شده که به آن افتخار می‌کنم. به عزیزان بسیجی و تمامی فعالان جنبش دانشجویی اطمینان می‌دهم هیچ‌یک از فعالیت‌های تشکیلاتی‌ام را به عنوان سابقه‌ کاری به مجلس ارائه نداده‌ام. ‏بنده از سال ۷۹ تا نیمه ۸۲ در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار بوده و افتخار همکاری با شهید مصطفی احمدی روشن را داشتم.» پیرو این توضیحات بسیاری از کاربران توییتری با ابراز تعجب سوال کرده اند که بذرپاش با معدل ۱۲/۹۹ در دوره کارشناسی چه کمکی به مرکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف می توانسته انجام دهد. 

محمد مهاجری، فعال سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا، نیز در پیامی توئیتری انتخاب بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات را «شبهه‌ناک» و «سهم پایداریچی‌ها» خوانده و نوشته است، با این کار شأن مجلس یازدهم باز هم پائین‌تر آمد. او در صفحه توییتر خود عنوان کرده: «با انتخاب شبهه ناک آقای مهرداد بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات، شأن مجلس یازدهم باز هم پایین تر آمد. مبارک باد سهم پایداریچی ها! منتظریم با سهم دادن به زاکانی در انتصاب وی به ریاست مرکز پژوهش هایک گام بلند دیگر برای تنزل جایگاه مجلس برداشته شود. چه می کند این قالیباف!»

پیش به سوی پاستور ۱۴۰۰

با وجود این، به نظر می‌رسد بذرپاش که در سال ۱۴۰۰، از چهل سالگی هم عبور کرده، یکی از گزینه های اصلی جریان اصولگرا به خصوص پایداری‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری باشد؛ هر چند تحقق چنین امری بستگی به این دارد که او این بار در زمانبندی برای حضور در پای غرفه ثبت نام، مثل گذشته دچار چالش نشود؛ چه آنکه در سال ۹۶ بذرپاش با وجود قرار گرفتن در جمع پنج نامزد نهایی جمنا، به دلیل تاخیر در حضور در وزارت کشور، نتوانست برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، ثبت نام کند. تاخیری که برخی آن را عمدی دانستند و البته شاید هم ورود او به دیوان محاسبات نیز برنامه ای باشد برای منصرف کردن او از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری.

منبع: ایران‌وایر