بیژن نوباوه

بیژن نوباوه

بیژن نوباوه، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه 

«بیژن نوباوه وطن»، خبرنگار و عضو جبهه پایداری است. او پیش‌ازاین نماینده دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی و نایب‌رییس دوم کمیسیون فرهنگی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در استان تهران و عضو شورای نظارت بر صداوسیما نیز بوده‌ است. او حالا در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی پس از ناکامی در انتخابات مجلس دهم توانست با کسب ۷۹۲ هزار و ۵۶۵ رای، به‌عنوان نفر دهم از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از استان تهران انتخاب شود. نوباوه در سال ۱۳۹۳ نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر دریافت کرد. بیژن نوباوه وطن، مجری سینما و تلویزیون ایران است.

نوباوه در حالی مدعی است که توسط آمریکا ترور بیولوژیکی شده است که در مهر ۱۳۹۵ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ترور بیولوژیک او را «اثبات نشده» دانست. 

پنج چالش اصلی استان 

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان تهران موارد ذیل هستند:

بیژن نوباوه وطن متولد ۱۳۳۸ است. بیشتر سوابق این نماینده به فعالیت‌های رسانه‌ای‌اش خلاصه می‌شود. مدیرکل اخبار داخلی و خارجی واحد مرکزی خبر، خبرنگار واحد مرکزی خبر، مدیریت دفتر نمایندگی صداوسیما در نیویورک، مدیر دفتر سیاسی در نیویورک، انگلیس و سازمان ملل، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های هشتم و نهم به نمایندگی از مردم تهران و نایب‌رییس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس بخشی از سوابق این نماینده به شمار می‌رود. به اعتقاد نوباوه اگر سرانه بودجه را به نسبت جمعیتی که تهران در خود جای داده است، محاسبه کنیم متوجه می‌شویم که شهروندان تهرانی سرانه بودجه‌ای حتی کمتر از محروم‌ترین استان‌های کشور به خود اختصاص می‌دهند. از این نماینده تاکنون اشاره‌ای درباره مشکلات معیشتی شهروندان تهرانی به ثبت نرسیده است و هر جا که درباره مشکلات اقتصادی سخن به میان آورده، این معضل را در سطح کشور مورد ارزیابی قرار داده است. 

طرح انتقال پایتخت، طرح کاهش آلودگی هوای کشور، طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور، طرح ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، طرح مقابله با توطئه‌های آمریکا و انگلیس به‌منظور صیانت از دستاوردهای صلح‌آمیز هسته‌ای، طرح افشای نقض حقوق‌بشر توسط آمریکا در جهان امروز و طرح نظارت شرعی بر ذبح و صید، بخشی از طرح‌هایی است که این نماینده در دو دوره پیشین حضورش در مجلس ارایه کرده است. 

درحالی‌که این نماینده برای سه دوره از طرف حوزه انتخابیه استان تهران به بهارستان راه پیدا کرده است اما از او کمتر اظهارنظری درباره مشکلات و چالش‌های عمیق این استان به ثبت رسیده است. او در تمام این سال‌ها بیشترین تلاشش متمرکز بر حوزه فرهنگی، جناحی و سیاسی بوده است. 

برجام یادآور خسران و زیان در اعتماد به آمریکایی‌هاست

فعالیت‌های سیاسی نوباوه در جایگاه مدیر دفتر نمایندگی صداوسیما در نیویورک و سازمان ملل باعث شده تا این نماینده به‌رغم حضور در کمیسیون فرهنگی در زمینه روابط بین‌الملل اظهارنظرهای بیشتری داشته باشد. بیژن نوباوه پیرامون طرح شفافیت آرا نمایندگان، گفته: «صددرصد موافق شفافیت هستم و شاید تنها کسی بودم که تابلو مخالفت با برجام را بالای سرم گرفتم و تا به امروز نیز علی‌رغم این‌که افرادی به ما برچسب سیاسی‌کاری می‌زدند و ما را متهم به ندانستن می‌کردند، اما من پای اعتقاداتم، مؤمنانه ایستاده‌ام و خواهم ایستاد.»

نوباوه پیش‌تر با بیان اینکه سالگرد برجام سالگرد یادآوری خسران و زیان در اعتماد به آمریکاست، اظهار داشته: «اساسا زمانی که تفکر شیطانی و دشمن بودن آمریکا به فراموشی سپرده شود باید شاهد ضررهای گسترده‌ای در ابعاد و حوزه‌های مختلف باشیم.» وی در ادامه افزوده: «عجیب است با آنکه دولت‌مردان آمریکا در دوره‌های مختلف به دشمنی با ایران و تفکر ایرانی –اسلامی اذعان داشته و خود ما در طول سال‌های قبل و بعد از انقلاب از نزدیک شاهد خصومت‌ها و دشمنی‌های آشکار آمریکا بوده و هستیم چگونه می‌توان به این سیاست‌مداران آمریکایی اعتماد کرد؟» 

به باور نوباوه، بی‌شک هزینه اعتماد به آمریکا در سالگرد اجرایی شدن توافق برجام به‌روشنی عیان بوده و نتیجه آن چیزی جز آسیب زدن به قدرت هسته‌ای ایران -که در بهترین شرایط خود قرار داشت،  نبوده است.

به گفته این نماینده مجلس، واقعیت این است که برجام شکست خورده و دولت باید نسبت به رفتار خود پاسخگو بوده و بداند در آینده‌ای نه‌چندان دور مردم ایران درباره عملکرد دولت به قضاوت خواهند نشست.

نقض حقوق‌بشر در ایران دروغ است

صحبت از مسایل حقوق‌بشری، مسایل زنان و اقلیت‌ها که به میان می‌آید نوباوه به‌جای پرداختن به ابعاد مختلف این موضوع در کشور به تخریب حقوق‌بشر در آمریکا می‌پردازد. بیژن نوباوه وطن درباره افشای حقوق‌بشر آمریکایی در هفته‌ای که به این نام شهرت یافته است، تاکید کرده: «نقض حقوق‌بشر در آمریکا یک تاریخ بسیار کهن دارد؛ علت آن است که وقتی شما می‌گویید ایالات‌متحده آمریکا یعنی قبل از اینکه ایالات‌متحده باشند و باهم اتحاد کنند این‌ها ایالت‌هایی هستند که زمانی ازهم‌گسیخته بودند.»

نماینده تهران با بیان اینکه اساس حقوق‌بشر و سازمان‌های مرتبط با آن در دنیا، خیلی می‌تواند در دنیا مثبت باشد، گفته: «اما یقینا یکی از ابزارهایی که در اختیار کشورهای غربی برای نفوذ به کشورهای جهان سوم، استفاده از ابزار حقوق‌بشر است.»

به اعتقاد نوباوه به‌دروغ مسایل حقوق‌بشری علیه کشور ایران مطرح می‌شود، درحالی‌که بسیاری از حقوق‌های شناخته‌شده برای بشر در آمریکا نقض می‌شود ولی رسانه‌ها به آن‌ها نمی‌پردازد. در تمام اروپا و آمریکا برای چندین میلیون مسلمانی که در آنجا حضور دارند، یک نماینده مسلمان وجود ندارد، بعد در ایران که همه اقلیت‌های مذهبی نماینده دارند را متهم به نقض حقوق اقلیت‌ها می‌کند.

آقازادگی در فساد ریشه دارد 

این روزها همه از فسادهای کلانی می‌گویند. فساد و رانت‌خواری‌هایی که حتی قوه قضاییه را هم مجبور کرده از انفعال خارج سازد. نوباوه درباره فساد آقازاده‌ها اظهار داشته: «پدیده آقازادگی را به افرادی اطلاق می‌کنند که رانت‌خوار و دزد هستند و از بیت‌المال استفاده نامشروع انجام می‌دهند. چه کسی به آقازاده‌های باسواد، تحصیل‌کرده و اندیشمند اعتراض کرده است؟! اما اگر پسر فلان آیت‌الله هم اشتباهی کرده مردم به آن ایراد گرفته‌اند.»

این فعال سیاسی اصول‌گرا افزوده: «از زحمات قوه قضاییه تقدیر می‌کنیم، اما آقای رییس قوه قضاییه خانه زنی را خراب می‌کنند ولی شما هم می‌گویید چرا کاخ خراب نشد و کوخ خراب شد؟ شما چرا به این موضوع ورود نمی‌کنید؟ اگرچه در بحث مبارزه با فساد در قوه قضاییه خوب عمل می‌شود ولی باید از نقش سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی بیشتر استفاده شود.»

نوباوه رفع موانع موجود در مبارزه با فساد اداری و نیز بهینه‌سازی دریافت مالیات از تولیدکنندگان را دو راهکار مهم در حمایت از تولیدکنندگان داخلی عنوان کرده و گفته: «اغلب نمایندگان مجلس یازدهم از کارشناسان اقتصادی هستند که هرکدام از آن‌ها نقطه‌نظرات مهم و راه‌گشایی ارایه خواهند داد.»

مشکلات اقتصادی کشور ریشه در اسراف دارد 

نوباوه ریشه مشکلات اقتصادی امروز جامعه را در بی‌توجهی به مسایل فرهنگی دانسته و گفته: «به نظر می‌رسد مشکلات اقتصادی و اجتماعی به‌نوعی ریشه در مسایل فرهنگی دارد؛ به‌عبارت‌دیگر مشکلات اقتصادی ناشی از مصرف بی‌رویه، سبک زندگی، اسراف و مواردی از این قبیل ریشه در مسایل فرهنگی دارند. در حال حاضر مشکلات اقتصادی و معیشتی افزایش پیدا کرده در مجلس یازدهم تلاش می‌کنیم بر روی مسایل اقتصادی متمرکز شویم که از طریق این بتوانیم در اعتلای فرهنگ نیز نقشی داشته باشیم. البته فرهنگ به‌تنهایی نقش خود را در جامعه به ما نشان نمی‌دهد. به‌عنوان‌مثال، اگر نسبت به مسایل تربیتی جوانان، نسل آینده و رعایت الگوهای رفتاری صحیح، بی‌تفاوت باشیم قطعا در دیگر زمینه‌ها نمی‌توانیم موفق باشیم.»

نماینده تهران در مجلس یازدهم با بیان این‌که مساله معیشت باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرده: «مساله مهمی که این روزها توجه مردم را به خودش جلب کرده و افکار عمومی را تحت‌تاثیر قرار داده مشکلات اقتصادی و معیشتی است که ما باید به آن‌ها توجه کنیم. البته حل مسایل معیشتی راه‌کارهای کوتاه‌مدت ندارد و حتما برای مرتفع کردنشان یک نگاه منطقی لازم است.» او البته مانند سایر مشکلات کشور هیچ راهکاری برای حل مشکلات اقتصادی ارایه نداده و تنها به اظهارنظر اکتفا کرده است.

اقدامات دولت برای مهار کرونا کافی نیست

به اعتقاد نوباوه تلاش برای مبارزه با این بیماری با انجام برخی تعطیلی‌ها و کاهش ساعات اداری ادامه دارد اما ضمانت اجرایی کافی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از انجام بعضی اقدامات مثل ترددها و رفت‌وآمدهای افراد در مکان‌های مختلف تنها توصیه‌هایی وجود دارد و اقدام جدی انجام نشده است، ادامه داده: «با توجه به جدی بودن ماجرا این اقدامات کافی نیست و دولت باید وارد فاز جدی‌تری شود.»

منتخب مردم تهران در مجلس گفته: «دولت باید مساله قرنطینه شهرها را جدی بگیرد چراکه تنها راه انتقال این بیماری قطع زنجیره انتقال آن است و اگر دیر اقدام کنیم بعدها خسارات زیادی به کشور وارد خواهد شد.»

نوباوه تحریم‌ها را دلیلی بر ضعف در مهار این بیماری در کشور دانسته و اظهار داشته: «اگر کشور در شرایط تحریم بود و با مشکل اقتصادی مواجه نبود حتما تا پایان خردادماه همه اداره‌ها و بنگاه‌های اداری تعطیل بودند. در حال حاضر ناچار به بازگشایی همه واحدهای صنفی هستیم. در این شرایط ریسک استفاده از مترو و اتوبوس را نمی‌توان پذیرفت. امروز این آلودگی هوا نیست که جان می‌گیرد بلکه کرونا است پس باید کرونا را در اولویت قرار دهیم.»

وعده‌ها و گفته‌های به‌یادماندنی 

جوان‌گرایی در مجلس لزوما صحیح نیست.

فتنه‎‌‌گران ۹دی۱۳۸۸ یک مشت احمق‌اند. 

بارها مسئولان جمهوری اسلامی خواسته‌اند جمهوری اسلامی ایران را ساقط کنند اما مردم نگذاشته‌اند. 

نگید آقازاده، بگید پسر هاشمی رفسنجانی که ۴۰۰ میلیون دلار رشوه گرفته است. 

نوباوه خطاب به فائزه هاشمی: فروپاشی شما و خاندانتان الحمدالله نزدیک است. 

منبع: ایران‌وایر