تقاضای عجیب جنتی از نمایندگان مجلس: اجازه دهید اخراج‌تان کنیم

تقاضای عجیب جنتی از نمایندگان مجلس: اجازه دهید اخراج‌تان کنیم

«احمد جنتی»، دبیر شورای نگهبان عدم امکان اخراج نمایندگان متخلف مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان در طول دوره نمایندگی را نقیصه قانونی خواند و خواستار اصلاح «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» شد.

به گزارش «ایران‌وایر»، احمد جنتی روز دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ در دیدار با اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: «طبق قانون، شورای نگهبان تا پیش از بررسی اعتبارنامه نمایندگان و صلاحیت آن‌ها بر اساس مستندات مراجع قانونی مختلف عمل می‌کند و مانع از تصدی مناصب توسط افراد ثروت‌اندوز و ناسالم می‌شود. گرچه نظارت ما بر روی نمایندگان دایمی است اما شورا به دلیل اشکال قانونی نمی‌تواند در دوره چهار ساله نمایندگی، فردی که دچار انحراف و فساد می‌شود را از ادامه کار منع کند که این نقیصه باید برطرف شود.»

احمد جنتی قائل به تسری «نظارت استصوابی» در دوره نمایندگی است و معتقد است شورای نگهبان هر زمان نماینده مجلسی را فاقد صلاحیت نمایندگی تشخیص داد، باید بتواند نماینده را ردصلاحیت و از مجلس اخراج کند. 

در حال حاضر شورای نگهبان و ماموران این شورا با رصد عملکرد نمایندگان در پایان دوره نمایندگی و در تعیین صلاحیت مجدد آن‌ها برای شرکت در انتخابات دوره بعدی مجلس شورای اسلامی، با اعمال نظارت استصوابی، برخی را رد صلاحیت می‌کند. در انتخابات مجلس یازدهم، شورای نگهبان در مرحله اول تعیین صلاحیت‌ها، ۹۰ نماینده وقت مجلس را رد صلاحیت کرد.

احمد جنتی در حالی مدعی است که شورای نگهبان تا پیش از بررسی اعتبارنامه نمایندگان، امکان رد صلاحیت آن‌ها را دارد که مطابق نص صریح ماده ۷۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان موظف است كلیۀ شكایات مربوط‌ به انتخابات را پس از صدور اعتبارنامه‌ها به مجلس ارسال کند. یعنی شورای نگهبان پس از تایید صحت انتخابات و صدور اعتبارنامه‌ها توسط وزارت کشور، دیگر حق رد صلاحیت منتخبی را ندارد و انتخابات پایان یافته تلقی می‌شود.
«ایران‌وایر» پیش‌تر این موضوع را بررسی و طی مقاله‌ای با عنوان «آیا شورای نگهبان حق رسیدگی به مدارک جدید علیه منتخبان بعد از تایید صحت انتخابات و صدور اعتبارنامه را دارد»، منتشر کرده است.

سخن‌گوی شورای نگهبان پیش از این نیز این انتقاد را به قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی وارد کرده بود که امکان رد صلاحیت نمایندگان وقت مجلس را به آن‌ها نمی‌دهد.
«کدخدایی» گفته بود: «فقدان نظارت در طول دوره نمایندگی از جمله آسیب‌هایی است که مجلس با آن روبه‌رو است.»

«علی مطهری» نیز در پاسخ نوشته بود: «مقصود ایشان این است که در طول این چهارسال، هر زمان شورای نگهبان اراده کرد نماینده‌ای را رد صلاحیت و از مجلس اخراج کند، شبیه کاری که این شورا در حق خانم “مینو خالقی” و مردم اصفهان کرد که پس از رأی مردم، او را رد صلاحیت کرد و وی از ورود به مجلس بازماند. نتیجه این درخواست آقای کدخدایی این است که مجلس از آن‌چه که امروز هست، ضعیف‌تر، محتاط‌‌تر و محافظه‌کارتر شود و قادر به اظهار نظر آزاد نباشد؛ خصوصا که شورای نگهبان تاکنون نشان داده است نظارت او بیشتر شامل اظهارنظر‌ها می‌شود.»

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی در دستور کار «کمیسیون شوراها و امور داخلی» مجلس قرار دارد.

منبع: ایران‌وایر