توصیه سخنگوی شورای نگهبان به کاندیداها

توصیه سخنگوی شورای نگهبان به کاندیداها

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه برخی ثبت نام در انتخابات را با جشنواره ثبت نام اشتباه گرفته اند به کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم توصیه کرده که قبل از ثبت نام، مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات را بخوانند.

عباسعلی کدخدایی قایم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان، در روز پنج شنبه هفتم آذر طی سخنانی در همایش هیات‌های نظارت شهرستان‌ها و بخش‌های استان فارس که خبرگزاری ایلنا آن را مخابره کرده، به تبیین رویکرد شورای نگهبان به بحث نظارت بر یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخته است. 

وی با بیان اینکه شورای نگهبان برحسب قوانین، وظیفه شرعی، اجتماعی و سیاسی، خود را مسوول نظارت بر انتخابات می‌داند که باید انجام دهد، گفت: تاکید شورای نگهبان، هیات‌های نظارت و ناظرین بر اجرای قانون است؛ چراکه می‌خواهیم از حق الناس دفاع کنیم و راهکار تحقق این امانتداری را نظارت موثر می‌دانیم.

 کدخدایی در ادامه به انتقاد از مخالفان نظارت استصوابی شورای نگهبان پرداخت و خاطر نشان کرد: هر روز در رسانه‌ها افرادی که ضربه خوردند علیه شورای نگهبان، نظارت و وظایف آن حمله می‌کنند . به گفته او،  اخیرا یکی از مقامات اجرایی گفته بود که شورای نگهبان از عدم احراز صلاحیت کوتاه بیاید، به او گفتم که این را قانون گفته است پس چگونه برخلاف قانون حرف می‌زنید.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه داشتن شرایط قانونی برای ثبت نام در انتخابات اصل است، گفت: اگر شرایط قانونی را ندارید  وارد این عرصه ‌نشوید. کدخدایی خطاب به کسانی که در پی ثبت نام در انتخابات مجلس هستند، گفت: همانطور که آیت‌الله جنتی گفتند، افرادی که می‌خواهند در انتخابات ثبت نام کنند بروند مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات را بخوانند، اگر شرایط را دارند ثبت نام کنند و شورای نگهبان را متهم نکنند.

مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات، ناظر بر محدودیت های حقوقی، سیاسی و عقیدتی است که برای ثبت نام شوندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده است. به طور مشخص، ماده ۲۸ اعتقاد و التزام عملی به اسلام، نظام جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه را از شرایط ثبت نام شوندگان می داند. ماده ۲۹ به اشخاص حقوقی اشاره می کند که به دلیل دارا بودن پست های دولتی یا حکومتی از شرکت در انتخابات محروم هستند مگر این که شش ماه قبل از انتخابات از پست خود استعفا داده باشند و  ماده ۳۰ تاکید می کند که عوامل و وابستگان به نظام سابق و کسانی که علیه نظام جمهوری اسلامی دست به اقدامی زده باشند صلاحیت ثبت نام در انتخابات شورای اسلامی را نخواهند داشت. 

کدخدایی در این جلسه همچنین به دفاع از رویکرد شورای نگهبان در انتخابات های گذشته پرداخته و می افزاید: متاسفانه گاهی اوقات شورای نگهبان را به این متهم می‌کنند که نگرش سیاسی دارد، در حالی که بارها عرض کرده‌ام شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست، اگر کسی به فساد آغشته باشد برای ما فرقی نمی‌کند از کدام گروه و جناح باشد، با او برخورد می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه داشتن شرایط قانونی برای ثبت نام در انتخابات اصل است، از ثبت نام کنندگان احتمالی خواست اگر شرایط قانونی را ندارند در انتخابات ثبت نام نکنند.