جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان، آران و بیدگل

جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان، آران و بیدگل

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل پیش از نمایندگی
جواد ساداتی‌نژاد۱۳۵۱دکترای مهندسی هیدرولیک و هیدرولوژیعضو هیات علمی دانشگاه تهران
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
کاشان، آران و بیدگل از استان اصفهانعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامیندارداصولگرا

«جواد ساداتی‌نژاد»، در دوره دهم از حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل وارد مجلس شورای اسلامی شد. این نماینده عضو فراکسیون ولایی پیش‌تر با دریافت مدرک دکترای هیدرولوژی از دانشگاه دولتی مسکو ریاست دانشگاه کاشان و معاون اداری مالی دانشگاه تهران را برعهده داشته است. او سابقه  دولت دهم به معاونت پارلمانی وزارت علوم و تحقیقات در دولت «محمود احمدی‌نژاد» را نیز در کارنامه دارد. وی یکی از پیشنهاددهندگان طرح استان اصفهان شمالی در مجلس است که با مخالفت‌های بسیاری از سوی سایر نمایندگان این استان روبرو شد. این در حالی است که بسیاری از رسانه‌ها نیز طرح این موضوع را فعالیت انتخاباتی ساداتی‌نژاد برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم دانستند. موضوعی که از سوی این نماینده به‌شدت تکذیب شد. 

 پنج چالش استان اصفهان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان اصفهان موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد جواد ساداتی‌نژاد در خصوص پنج چالش استان اصفهان

چالش اول:

جواد ساداتی‌نژاد با اشاره به وضعیت کم‌آبی در استان اصفهان گفته: «موضوع آب برای استان اصفهان بخصوص منطقه کویری و خشک کاشان  بسیار حائز اهمیت است.» به گفته این نماینده، انتقال آب زاینده‌رود به کاشان سال‌هاست دچار اختلال است و به ظرفیت  کامل خود نرسیده این در حالی است که عمر این خط لوله به پایان رسیده اما هنوز ظرفیت آن کامل نشده است. 

نماینده کاشان و آران و بیدگل با بیان اینکه ‌دولت نسبت به مصوبات شورای عالی آب بی‌توجه است و شیوه رفتار با اصفهان صحیح نیست، اظهار داشته: «انتظار داریم تونل و ایستگاه پمپاژ طرح تونل گلاب که  تامین انتقال آب زاینده‌رود به کاشان را دارد در بودجه دولت دیده و این طرح سامان‌دهی شود.»

ساداتی‌نژاد با اشاره به اجرای خط انتقال آب زاینده‌رود به كاشان با ظرفیت ۱۱۰۰ لیتر آب در ثانیه می‌گوید: «تكمیل این طرح افزون بر ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.» این نماینده البته درباره بحران خشک‌سالی و انتقال آب زاینده‌رود به یزد در سال‌های اخیر هیچ اظهارنظر ویژه‌ای نداشته است.

چالش دوم:

یکی دیگر از مشکلات استان اصفهان بحران معیشت و فقر است. مشکلی که شهرهای مختلف این استان هرکدام به‌نوعی با آن درگیر هستند. ساداتی‌نژاد در نشست علنی مجلس در تذکر شفاهی به رییس‌جمهور گفته: «برخلاف آنچه برای پرداخت یارانه معیشتی بیان‌شده، در استان اصفهان و شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل فقط حدود ۳۷ درصد مردم از این یارانه برخوردار شده‌اند. این در حالی است که بسیاری از اقشار ضعیف و کشاورزان معترض هستند، بنابراین باید به این موضوع رسیدگی شود تا مردم دوباره مانند گران شدن بنزین غافلگیر نشوند.»

این نماینده در تذکری خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه مدت‌هاست مواد اولیه پتروشیمی برای صنعت فرش تامین نمی‌شود، می‌گوید: «تامین ارز خریدهای اعتباری گذشته، صنعت فرش را دچار چالش کرده و اگر مواد اولیه تامین نشود، شاهد چالش بیکاری فزاینده در مرکز کشور خواهیم بود که نیاز به جلسه ویژه برای حل مشکل وجود دارد.»

به اعتقاد ساداتی‌نژاد، اغلب نیروی انسانی آماده‌به‌کار کشور، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند که بیشترشان با مشکل بیکاری مواجه‌اند، این در حالی است که تکنسین‌ها و مهارت آموختگان مراکز فنی و حرفه‌ای، کمترین میزان بیکاری را به خود اختصاص می‌دهند و اغلب با بهره‌گیری از مهارت‌های خود وارد بازار کار می‌شوند.

چالش سوم:

ساداتی‌نژاد در خصوص نارضایتی‌های سیاسی و اجتماعی مردم استان گفته: «یکی از دلایل نارضایتی مردم این شهرستان‌ها این است که مدیران استان در طول چند سال گذشته درزمینه تقسیم اعتبارات، کاهش بروکراسی و واگذاری اختیارات عادلانه عمل‌نکرده‌اند، درنتیجه مردم به فکر جدایی از اصفهان افتادند.»

وی دراین‌باره می‌گوید: «به دلیل تقسیمات کشوری ناکارآمد فعلی مشکلاتی به‌ویژه در استان‌های بزرگ مانند اصفهان ایجاد شده که نارضایتی مردم را افزایش داده است.»

به باور ساداتی‌نژاد؛ اصفهان یکی از سخت‌گیرترین استان‌های کشور است و کاغذبازی‌های اداری در آن به‌شدت مردم را دچار نگرانی کرده است. از سوی دیگر با توجه به ظرفیت‌های بالا و استعداد و منابعی که در اختیار استان قرار دارد، نارضایتی مردم هیچ توجیهی ندارد.

چالش چهارم:

چنانکه آمارها و شاخص‌ها نشان می‌دهند، میزان آسیب‌پذیری اصفهان در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی بالا است. نماینده شهرستان‌های كاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به خسارت ناشی از بارش‌ها و سیل اخیر در چند استان اشاره‌کرده و گفته: «هنگام بارش‌ها با تدبیر و به میدان آمدن مسوولان ذی‌ربط ازجمله فرماندار و شهردار از بروز مشكلات در شهرهای شمالی استان اصفهان جلوگیری شد كه امید می‌رود برای سال‌های آتی نیز اقدام‌های موثرتری در پیش‌ گرفته شود.»

به گفته جواد ساداتی‌نژاد، كاشان در مخروط افكنه پنج رودخانه بنا شده و آب آن‌ها به‌سوی شهر سرازیر می‌شود كه باید در این زمینه تمهیدی در نظر گرفته شود.

وی از چم‌رود به‌عنوان خروشان‌ترین رودخانه كاشان نام می‌برد و اظهار می‌دارد: «این رودخانه در صورت طغیان، دانشگاه‌های كاشان، آزاد اسلامی، علوم پزشكی و شهرک‌های صنعتی و مسكونی قطب راوندی را تهدید می‌کند.» 

چالش پنجم:

مشکلات شهری و حاشیه‌نشینی در استان اصفهان یکی از معضلاتی است که شهروندان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. به‌خصوص در کلان‌شهری مانند اصفهان این معضلات پررنگ‌تر از بسیاری از شهرهای کوچک‌تر است. بااین‌همه ساداتی‌نژاد در سال‌های اخیر هیچ اشاره‌ای به این مشکلات در سطح استانی نداشته است.

اولویت‌های جواد ساداتی‌نژاد در مجلس

کمبود معلم:

یکی از مسایلی که در چهار سال اخیر توسط ساداتی‌نژاد دنبال شده، معضل کمبود معلم در آموزش‌وپرورش کشور است. به گفته این نماینده، کمبود  ۶۰۰ هزار معلم در وزارت آموزش‌وپرورش نگران‌کننده است و درصورتی‌که برنامه موثری نداشته باشیم ضربه و عوارض سنگینی را در حوزه آموزش‌وپرورش در آینده شاهد خواهیم بود.

ساداتی‌نژاد افزوده: «برای رفع این کمبود، دانشگاه فرهنگیان با رویکرد جدید خود، پذیرش نیرو را از ۳ هزار نفر در سال به ۲۵ هزار نفر رسانده است و نگاه این دانشگاه در آینده پذیرش دانشجو تا ۱۰۰ هزار نفر است.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته: «این مشکل باید با استفاده از ردیف استخدامی ماده ۲۸ و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه فرهنگیان رفع شود و در این خصوص رایزنی‌هایی را با وزیر آموزش‌وپرورش داریم.»

این نماینده همچنین تاکید می‌کند: «استخدام حق‌التدریسی‌ها قانون مجلس شورای اسلامی است و باید این قانون اجرا شود. بودجه اجرای این قانون از سوی دولت دیده نشده بود ولی ما تلاش می‌کنیم با تصویب بودجه این قانون را اجرایی کنیم.»

کیفیت آموزش در دانشگاه:

موضوع دیگری که در چهار سال اخیر مورد تاکید این نماینده قرار گرفته، ضعف آموزش در اغلب رشته‌های دانشگاهی است. ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه ضعف مهارت‌آموزی در حوزه آموزش عالی کشور وجود دارد، گفته: «بر این اساس افراد بعدازاینکه با هزینه‌های فراوان و گذران زمان طولانی، در جامعه و بازار کار با سرگردانی مواجه می‌شوند.»

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی از سوی صنعت‌گران و تولیدکنندگان این‌گونه نقل می‌کند که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها مهارت ورود به فضای کار را ندارند و نمی‌توانند از دانششان استفاده کنند.

به باور ساداتی‌نژاد، وزارت علوم برای این وضعیت باید تمهیدات ویژه‌ای در نظر بگیرد زیرا این وضعیت می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیر و زیان‌باری به حوزه علم و فناوری کشور در آینده وارد کند.

اولویت‌های جواد ساداتی‌نژاد در کاشان، آران و بیدگل

استان اصفهان شمالی:

طرح تشکیل استان اصفهان شمالی یکی از طرح‌هایی است که توسط جواد ساداتی‌نژاد پیگیری می‌شود. ساداتی‌نژاد دراین‌باره می‌گوید: «در استان جدید قرار نیست کارها بر اساس فضای رفت‌وآمد فعلی اداره شود، زیرا اگر قرار باشد افرادی که همیشه برای اخذ مجوز درراه اصفهان بودند از حالا به بعد درراه کاشان باشند این طرح  فایده‌ای ندارد، بلکه هدف اصلی این طرح شکستن بروکراسی‌ها و تفویض اختیارات است.» 

به گفته این نماینده مجلس، در طرح فعلی، استان پیشنهادی از ۹ شهرستان تشکیل شده، اما ممکن است در فرایند ورود به کمیسیون یکی از شهرستان‌های درون این طرح حذف شود.

نارضایتی مردم شهرستان‌های شمالی استان اصفهان در سال‌های اخیر باعث شده تا به گفته ساداتی‌نژاد مردم به فکر جدایی از اصفهان بیفتند. 

وی درباره مشکلات شهروندان شهرستان‌های شمالی استان افزوده: «برای مثال اگر فردی در شهرستان کاشان  تصمیم داشته باشد یک باشگاه بدن‌سازی راه‌اندازی کند، باید سه مرتبه برای طی کردن مراحل اداری به اصفهان بیاید. چرا در عصر آی تی اگر فردی به دنبال راه‌اندازی یک اقامتگاه است باید چندین بار ۲۵۰ کیلومتر تا اصفهان بیاید؟ طی همین مراحل در بخش اداری باعث شد که در سال ۱۳۹۷ کاشان و آران بیدگل حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه ماموریت‌های اداری بپردازد، بنابراین در شرایط کنونی جدای از هزینه‌های مردم و بخش خصوصی، رقم بالایی از سرمایه ملی نیز هدر می‌رود.»

نقاط حادثه‌خیز: 

بهبود جاده‌های شهرهای کاشان و آران و بیدگل موضوع دیگری است که در سال‌های اخیر توسط این نماینده پیگیری شده است. ساداتی‌نژاد در مجلس خطاب به وزیر راه و شهرسازی خواستار تسریع در تکمیل جاده‌های ابوزیدآباد به کاشان، کنارگذر کاشان و آران و بیدگل و اتصال به گرمسار، جاده مشهد اردهال به قم و باند دوم کاشان به قم و ایجاد روشنایی آزادراه امیرکبیر جهت امنیت مسافرت مردم و کاهش ترافیک در دو شهرستان شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه چند نقطه حادثه‌خیز جاده اردهال روشن خواهد شد، گفته: «باید اردهال از بن‌بست خارج و به قم متصل شود؛ بنابراین طراحی و نقشه‌برداری جاده حرم تا حرم انجام‌شده است و با رییس مجلس برای کلنگ‌زنی این جاده صحبت کرده‌ام.»

وی همچنین اظهار داشته: «یکی از نقاط حادثه‌خیز پل راوند است که با وزیر راه مذاکراتی برای اصلاح این نقطه انجام‌ شده است؛ نقطه بعدی زیرگذر شهدای گمنام راوند است که عملیات اجرایی اصلاح آن آغاز شده است. همچنین سه‌راهی چنار نیز از دیگر نقاط حادثه‌خیز محورهای مواصلاتی کاشان است که خوشبختانه زیرگذر این نقطه به بهره‌برداری رسیده و بار ترافیکی روی آن قرارگرفته است.»

گفته‌های به‌یادماندنی از جواد ساداتی‌نژاد

  • انتقام  خون سردار سلیمانی، حق جبهه مقاومت است و خروج آمریکا از منطقه حداقل خواسته جهان اسلام.
  • حضرت امام نه‌تنها یک الگو برای زمان خودش بود؛ بلکه الگویی برای آینده و برای مردم ملل جهان ارایه کرد.
  • سران کشورهای عربی منطقه به‌خصوص عربستان به‌جای اینکه گاو شیرده ترامپ باشند برادر مسلمان ایران باشند.
  • حضور حماسی مردم در روز ۹ دی باعث پایان دادن به آشوب و اغتشاش‌های فتنه‌گران شد.
  • آمریکای جنایتکار و ایادی حقیر آنان بدانند که انتقام ملت ایران و ملت‌های مسلمان، سخت و شکننده خواهد بود.