جعفر قادری نامزد انتخابات مجلس یازدهم از شیراز

جعفر قادری نامزد انتخابات مجلس یازدهم از شیراز

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل
جعفر قادری۱۳۴۳دکترای اقتصاد شهری و منطقه‌ایشهردار شیراز
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
شیراز از استان فارسهشتم، نهمهشتم، نهم، دهم، یازدهماصولگرا

«جعفر قادری»، نامزد انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه شیراز و از کاندیداهای اصولگرای دوره یازدهم است. شهردار شیراز، عضو شورای شهر شیراز، نمایندگی مردم این شهر در دو دوره هشتم و نهم، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز ازجمله سوابق این نامزد به شمار می‌آید. او که در مجلس هشتم و نهم بیشترین تعداد طرح برای اصلاح قوانین در بین ۲۹۰ نماینده این دو دوره را به مجلس ارایه داد از حضور در مجلس دهم بازماند. جعفر قادری این بار اما با تاکید بر ضرورت صنعتی شدن استان فارس در انتخابات دوره یازدهم مجلس شرکت کرده است.  

پنج چالش اصلی استان فارس

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان فارس موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری جعفر قادری و رابطه آن با چالش‌های استان فارس

استان فارس چهارمین استان پرجمعیت و پنجمین اقتصاد بزرگ منطقه‌ای و چهارمین استان پهناور ایران است. بر اساس برآوردهای جمعیتی مرکز آمار ایران، جمعیت این استان در سال ۱۳۹۸ از مرز ۵ میلیون نفر می‌گذرد. استان فارس این روزها با انواع و اقسام بحران‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند. چرخ اقتصاد استان به دلیل تحریم‌ها و بحران جاری اقتصاد درست نمی‌چرخد. رکود، تورم، فقر، بیکاری عرصه را بر مردم تنگ کرده، خشک‌سالی و بحران آب کشاورزی و حیات روستایی و عشایری را تهدید می‌کند. جعفر قادری در حالی نامزد انتخابات مجلس یازدهم شده که تجربه فعالیت در دو دوره هشتم و نهم مجلس را در کارنامه خود دارد. او در این دو دوره عضو کمیسیون‌های برنامه، بودجه و محاسبات و همچنین کمیسیون ویژه حمایت از تولید بوده است. قادری درباره بحران اقتصادی گفته: «وضعیت معیشت خانوار هیچ تغییری با گذشته نکرده و از وضعیت بحرانی خارج نشده‌ایم و همچنان شاهد کوچک‌تر شدن سبد کالای مردم هستیم به‌گونه‌ای که حتی نیازهای ضروری خانوار‌ها هم تامین نمی‌شود.» قادری خشکسالی‌های سال‌های اخیر استان فارس را تهدیدی برای صنایع آب‌بر این استان می‌داند. شهردار اسبق شیراز همچنین عدم مدیریت صحیح شهری و بی‌تجربگی مدیران را دلیل بروز سیلاب‌هایی دانست که ابتدای سال ۱۳۹۸ در شیراز رخ داد. او که خود از دی‌ماه ۱۳۸۴ تا اردیبهشت ۱۳۸۶ شهردار شیراز بوده، درباره پیش‌بینی‌های گذشته شهرداری شیراز برای عبور سیلاب‌ها از دروازه قرآن گفته: «در سال‌های ۱۳۷۰ و ۱۳۷۱، در زمان مدیریت مهندس عابدی و رجا در شهرداری شیراز، برای عبور آب از حوزه اكبرآباد و زیباشهر و دروازه قرآن، دو خط لوله به قطر ۲ متر كار گذاشته شد كه آب را به رودخانه خشك منتقل كند. این استفاده از فضا ایجاب می‌کند كه هرسال، هم حوضچه آرامش مسیر آب و هم مسیر خط لوله لایه روبی شود و مراقبت‌های ویژه‌ای برای نریختن نخاله و آشغال در مسیر خط لوله صورت گیرد.» ازاین‌رو قادری عدم لایروبی خطوط لوله آب را علت اصلی بروز سیلاب می‌داند. از سوی دیگر با توجه به اینکه قادری پیش‌تر عضو شورای شهر هم بوده از تصویب یک دریاچه مصنوعی در بالادست خبر می‌دهد که قرار بوده هم آب ذخیره کند و هم به یك محیط تفرجگاهی تبدیل شود كه البته این طرح هیچ‌وقت عملی نشد. 

بررسی سوابق تحصیلی و مدیریتی جعفر قادری با مشکلات استان فارس

جعفر قادری تحصیل‌کرده اقتصاد شهری و منطقه‌ای است و سابقه کاری این نامزد انتخاباتی تا به امروز بی‌ارتباط با مدارج علمی‌اش نبوده است. وی در بحث گردشگری بر ساحلی شدن استان فارس تاکید داشته و گفته: «پیگیری بازگرداندن بخش‌هایی از قسمت‌های جداشده از فارس در کنار خلیج‌فارس که تا سال ۱۳۴۲ جزئی از این استان بوده و ساحلی شدن این استان دارای دلایل قوی و محکمی است که باعث شده تا این موضوع به یک موضوع ملی تبدیل و در همه دولت‌های بعد از انقلاب مطرح باشد.» از سوی دیگر در استان فارس سال‌هاست که پروژه‌هایی چون آزادراه شیراز-اصفهان، کمربندی شیراز، قطار شهری شیراز، طرح‌های بهداشت، درمان و بیمارستان‌ها به‌صورت پروژه‌های نیمه‌تمام باقی‌مانده و قادری در دو دوره فعالیتش در مجلس هم نتوانست در پیشرفت و تکمیل این پروژه‌ها تاثیرگذار واقع شود. او در دوران حضورش در مجلس توپ را در زمین سایر ارگان‌ها انداخت و بی‌برنامگی مدیران اجرایی و کمبود اعتبارات را دلیل اصلی تکمیل نشدن این پروژه‌ها دانست. با این تفاسیر برخی قادری را به‌عنوان نماینده شیراز در مجلس مفید نمی‌دانند و معتقدند در دوره‌های پیشین بیشتر فعالیت‌های استانی قادری معطوف به زادگاهش یعنی ملارد بود. از سوی دیگر، منتقدین قادری را متهم‌ به حمایت از برجام می‌کنند این در حالی است که وی تاکید دارد که یکی از مخالفان کلیات برجام در مجلس بوده و به برجام رای منفی داده است.  

تطابق برنامه‌های جعفر قادری با مشکلات حوزه انتخابیه فارس

یکی از برنامه‌های این دوره قادری تاکید بر صنعت گردشگری در استان است. قادری توسعه گردشگری را راهی برای رونق اقتصادی جامعه می‌داند و معتقد است با کمترین سرمایه‌گذاری در صنعت توریسم می‌توانیم بهترین و بالاترین دریافتی ارزی را برای کشور داشته باشیم. وی همچنین درباره صنعتی شدن استان فارس می‌گوید: «استان فارس چون اقتصادش بر پایه کشاورزی بوده مانند استان‌های هم‌جوار خود مثل کرمان، یزد، اصفهان و غیره نتوانسته شکل صنعتی به خود بگیرد از سوی دیگر با بروز خشک‌سالی و کمبود آب، بدنه بخش کشاورزی این استان آسیب زیادی دیده و اشتغال بخش کشاورزی به خطر افتاده است بنابراین این استان برای رونق و توسعه اقتصاد باید روند صنعتی ‌شدن را با شتاب بیشتری دنبال کند.» وی همچنین شکل‌گیری و تاسیس منطقه ویژه فناوری‌های نفت، گاز و پتروشیمی در شیراز را از ضروریات توسعه این استان می‌داند. شهردار سابق شیراز یکی از مشکلات استان فارس را دسترسی این استان به مرکز کشور می‌داند. او دایر کردن پروازهای ترانزیتی منطقه‌ای و بین‌المللی از شیراز و ضرورت توجه به امور زیر بنایی با توزیع مناسب در استان را از برنامه‌های خود در مجلس عنوان می‌کند. 

وعده‌های به‌یادماندنی جعفر قادری

  • فرهنگ کار و تلاش در استان باید تقویت شود.
  • ضرورت جایگزینی فرهنگ پرسشگری بجای تملق و چاپلوسی در مقابل مسوولان.
  • معرفی طرح‌های ابتکاری و نو با افق برنامه‌ریزی بلندمدت.
  • ایجاد زیرساخت‌های صنایع پتروشیمی در استان فارس.