جلیل مختار نامزد انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه آبادان

جلیل مختار نامزد انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه آبادان

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
جلیل مختار۱۳۵۳دانشجوی دوره دکتری جامعه‌شناسی (گرایش اقتصاد و توسعه)نماینده مجلس دهم
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
آبادان از استان خوزستاندهمنهم، دهم و یازدهممستقل

«جلیل مختار»، سیاستمدار اهل خرمشهر و کاندیدای مستقل انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه آبادان است. مختار، نماینده مجلس دهم شورای اسلامی از حوزه انتخابیه آبادان و جزو معدود نمایندگان فعلی مجلس از استان خوزستان است که صلاحیت وی برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم تایید شده است. او برای بار سوم در کارزار انتخابات مجلس حضور یافته است. مختار در انتخابات مجلس نهم به‌رغم راه‌یابی به مرحله دوم موفق به حضور در مجلس نشد. بااین‌حال وی در انتخابات مجلس دهم با کسب ۲۵ هزار و ۴۱۲ رای و به‌عنوان نفر دوم مستقیما راهی بهارستان شد.

پنج چالش اصلی استان خوزستان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان خوزستان موارد ذیل هستند:

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

خوزستان دومین اقتصاد بزرگ ایران، پنجمین کانون جمعیتی، دهمین استان وسیع با بیشترین نسبت اراضی قابل‌زیست، بزرگ‌ترین قطب کشاورزی ایران و پایتخت نفتی ایران است. در شرایط عادی خوزستان باید یکی از پایدارترین مناطق ایران باشد، اما این‌گونه نیست. این استان سال‌ها است تبدیل به یکی از بحرانی‌ترین مناطق در جغرافیای ایران شده که با چالش‌های متعدد زیست‌محیطی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی دست‌وپنجه نرم می‌کند. آلودگی هوا، هجوم دائمی ریزگردها، تشدید بحران آب، سیل‌های ویرانگر، شرایط شکننده اقتصادی، فقر گسترده، حاشیه‌نشینی، ناامنی‌های اجتماعی، مهاجرت گسترده، عدم توجه به مطالبات و تبعیض شدید نسبت به اتنیک عرب و سرکوب گسترده فعالان مدنی، همه سبب شده تا خوزستان از یک فرصت ملی، تبدیل به مساله و بحران ملی شود.

رد صلاحیت‌های گسترده و عدم حضور چهره‌های شاخص حوزه انتخابیه آبادان در این دوره، شانس انتخاب جلیل مختار برای حضور دوباره در مجلس را افزایش داده است. 

مختار با شعار «گام دوم»، کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرده است. او با حضور در مناطق و محله‌های مختلف شهر اهواز و سخنرانی در مساجد و جلساتی که حامیان وی ترتیب می‌دهند سعی در حضور دوباره در بهارستان دارد. عمده تبلیغات انتخاباتی وی بر دفاع از عملکرد و تشریح فعالیت‌های در دوره چهارساله حضور خود در مجلس بنا شده است. 

با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس یازدهم مختار با انتشار اطلاعیه‌ای خبر اختصاص مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به باشگاه محبوب آبادانی‌ها (صنعت نفت) داده است. این در حالی است صنعت نفت آبادان مدت‌هاست با مشکلات جدی مالی روبروست و مورد بی‌توجهی نمایندگان مجلس، مسوولین شهرآبادان و وزارت نفت بوده است.

جلیل مختار در این دوره برنامه‌ای مشخص برای حل مشکلات حوزه انتخابیه آبادان ارائه نداده است. این در حالی است که وی در انتخابات دوره دهم مجلس برنامه‌ای ۳۰ ماده‌ای را شامل ارتقای بهداشت و درمان، توسعه گردشگری، حمایت از تیم‌های ورزشی، بهبود حمل نقل درون‌شهری، توسعه راه‌های مواصلاتی بین‌شهری، بهبود معیشت لنج‌داران و رفع مشکلات آن‌ها، پیگیری لایروبی اروندرود، حمایت و حل مشکلات کشاورزان و … را ارائه داده بود.

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان 

براساس رزومه تحصیلی که از جلیل مختار در سایت مجلس ایران منتشرشده، وی در سال ۱۳۷۲ و در رشته کارشناسی علوم اجتماعی گرایش پژوهش و تحقیقات اجتماعی (دانشگاه پیام نور اهواز) شروع به تحصیل و در سال ۱۳۷۶ تحصیلات کارشناسی را به پایان رسانده است. او در سال ۱۳۸۴ در مقطع کارشناسی ارشد در رشته جامعه‌شناسی (دانشگاه آزاد اسلامی) پذیرفته‌شده و در سال ۱۳۸۶ در مقطع کارشناسی ارشد فارغ تحصیل شده است. مختار در سال ۱۳۹۲ در مقطع دکترا در رشته جامعه‌شناسی گرایش اقتصاد و توسعه (دانشگاه محل تحصیل منتشرنشده) مشغول به تحصیل شده و اکنون در حال تکمیل رساله دکترای خود می‌باشند.

جلیل مختار نماینده حوزه انتخابیه آبادان در مجلس دهم، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، دبیر شورای اجرایی اتحادیه بین‌المجالس و عضو ناظر مجلس دهم در شورای عالی اشتغال است. وی پیش از ورود به مجلس دو دوره عضو شورای شهر آبادان و رییس سازمان تامین اجتماعی آبادان بوده است.

مختار در تبلیغات انتخاباتی مجلس یازدهم و در سخنرانی‌ها و تبلیغات خود در فضای مجازی لیستی بلندبالا از خدمات و فعالیت‌های خود را در دوره چهارساله حضور در مجلس منتشر کرده است. نامه درخواست برای صدور و خرید حمایتی خرما، درخواست برای تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های مقابله با خشک‌سالی، تامین اعتبار ۵ میلیارد تومانی برای تکمیل زیرساخت‌ها و معابر شهری، اخذ سهمیه جذب ۳۰۰ نفر به‌صورت حق‌التدریسی با دستور رییس سازمان آموزش‌وپرورش و پیگیری برای تخصیص یک دستگاه سی‌تی‌اسکن به بیمارستان طالقانی آبادان تنها بخشی از فعالیت‌های منتشرشده از سوی جلیل مختار در صفحه اینستاگرام اوست.

جلیل مختار همچنین در نطق میان دستور شهریور ۱۳۹۸، با طرح این پرسش که «چرا با خاطیان سیل اخیر خوزستان در وزارت نیرو برخوردی نشد؟»، از عملکرد دولت و وزارت نیرو در خصوص بی‌توجهی در برخورد با خاطیان این وزارتخانه که با سومدیریت باعث بروز سیل اخیر استان خوزستان شده است، انتقاد کرده است.

به‌رغم اینکه آبادان بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت جهان، دومین فرودگاه بین‌المللی کشور، قطار شهری، دانشگاه صنعت نفت، پرآب‌ترین شهر کشور و بزرگ‌ترین ناوگان صیادی کشور را داراست، پس از سال‌ها در حسرت بازسازی خسارت‌های ناشی از جنگ ایران و عراق است. آبادان نیازمند تسریع در اجرای پروژه آب غدیر و احداث آب‌شیرین‌کن، بهسازی شبکه آب، برق و فاضلاب، لایروبی کارون و اروندرود، احداث ورزشگاه آبادان، پرداخت خسارت ناشی از سیل و خشک‌سالی به کشاورزان و نخل‌داران، بهسازی جاده‌های مواصلاتی، لزوم سرمایه‌گذاری دولت در منطقه آزاد تجاری، صنعتی-گردشگری اروند، اجرای طرح بهینه‌سازی پالایشگاه فرسوده آبادان، تسریع در ساخت سد بهمن‌شیر و رفع تبعیض در جذب نیروهای بومی در صنایع نفت است. مسایل و معضلاتی که جلیل مختار پس از چهار سال حضور در مجلس نتوانسته تاثیرگذاری مناسبی در حل آن داشته باشد.

سخنان به‌یادماندنی جلیل مختار

  • دولت و وزارت نیرو در برخورد با خاطیان این وزارتخانه که با سومدیریت باعث بروز سیل اخیر استان خوزستان شده‌اند کوتاهی کرده است.
  • انتخابات استانی مجلس نقطه اتصال مردم از دهک‌های پایین همچون روستاها با نمایندگان را قطع می‌کند.
  • اقتصاد مقاومتی بهترین راهکار مقابله با تحریم‌ها است.
  • آبادان همیشه قربانی سیاست‌های اشتباه وزارت نیرو است.
  • مدیران با رویکرد جهادی به حل مشکلات بپردازند.