حسن بهرام‌نیا نماینده نهاوند

حسن بهرام‌نیا نماینده نهاوند

شناسنامه

نام سال تولدتحصیلات شغل پیش از نمایندگی
حسن بهرام نیا۱۳۴۳دکترای برنامه‌ریزی جغرافیای شهریمعاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
نهاوند از استان همدانعضو کمیسیون انرژیندارداصول‌گرا

«حسن بهرام‌نیا»، از فرماندهان لشکر «انصارالحسین» در زمان جنگ ایران و عراق بود. او پس از جنگ به استخدام وزارت نفت درآمد و مدتی نیز رییس شرکت گاز نهاوند و سرپرست مهندسی و ساختمان «طرح سلمان» شرکت نفت بود. فرمانداری شهرستان تویسرکان و مدیرکلی امور اجتماعی و فرهنگی استانداری استان همدان از دیگر سوابق نماینده حوزه انتخابیه نهاوند در دوره دهم مجلس شورای اسلامی است.

پنج اولویت اصلی استان همدان

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان همدان شامل موارد زیر است:

دیدگاه‌ها و عملکرد حسن بهرام‌نیا در خصوص پنج چالش استان همدان

چالش اول:

نماینده حوزه انتخابیه نهاوند در مجلس دهم با اشاره به افزایش قیمت کالاها در بازار، از عدم توانایی تیم اقتصادی دولت «حسن روحانی» در مدیریت بازار انتقاد کرده است. او با اشاره به ظرفیت کشاورزی، گردش‌گری، معدن، صنعت و خدمات، خواستار اجرای سیاست‌های «اقتصاد مقاومتی» و ارایه برنامه شفاف و عملیاتی برای برون‌رفت از شرایط نامناسب اقتصادی از سوی دولت شده است.

بهرام‌نیا هم‌چنین با بیان این که معیشت و اقتصاد اغلب مردم نهاوند از کشاورزی و باغ‌داری است، گفته است: «شوربختانه با کم لطفی وزارت‌ کشاورزی، فقدان ساز و کار، امکانات تبدیلی، سردخانه‌ای و بسته‌بندی، مرغوب‌ترین تولیدات مردم از بین می‌رود به صورتی که کشاورز نمی‌تواند هزینه‌های خود را تامین کند.»

چالش دوم:

بیش از یک سال است که نشانه‌های رکود اقتصادی در واحدهای تولیدی و خدماتی استان همدان دیده می‌شود. ترکیبی از سررسید بحران‌های درونی اقتصاد ایران به علاوه تحریم‌ها سبب تعطیلی گسترده واحدهای تولیدی شده‌اند. با این حال، بحران صنایع در استان همدان جایی در اولویت‌های حسن بهرام‌نیا نیافته است.

چالش سوم:

بحران آب، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و پدیده فرونشست دشت‌های استان همدان نیز از اولویت‌های بهرام‌نیا در مجلس نبوده است.

چالش چهارم:

نرخ بالای کودک‌همسری در استان همدان علامت روشنی از وجود یک بحران اجتماعی است. در حالی که نماینده حوزه انتخابیه نهاوند در مجلس هیچ اشاره به این معضل اجتماعی نکرده است.

چالش پنجم:

به گفته کارشناسان محلی، وسعت سکونت‌گاه‌های غیر رسمی شهر همدان از سال ۱۳۸۳ تا الان دو برابر شده است. بعضی از محله‌های شهر هم هنوز آب و برق و گاز ندارند. 

مشکل حاشیه‌نشینی فقط مربوط به همدان نیست، بر اساس برخی گزارش‌ها، هشت شهرستان دیگر استان نیز با این مساله دست و پنجه نرم می‌کنند. 

حسن بهرام‌نیا نسبت به معضل حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن نیز بی‌توجه بوده است. با این وجود، امضای «طرح اصلاح قانون حمایت از تولید و اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری» توسط او شاید گامی در راستای کاهش سرعت مهاجرت از روستا به شهر در این استان باشد.

اولویت‌های حسن بهرام‌نیا در مجلس

بهرام‌نیا از جمله نمایندگان اصول‌گرا و مخالف دولت در مجلس دهم است. تعریف، تمجید و تکرار سخنان رهبر جمهوری اسلامی پای ثابت نطق‌های وی در مجلس بوده است. حسن بهرام‌نیا در کنار اشاره به لزوم اجرای مو به موی ابلاغیه رهبر جمهوری اسلامی در ارتباط با سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری، بر حفظ جایگاه مجلس و شأن نمایندگان آن تاکید کرده است. 

لزوم رسیدگی به وضعیت نابسامان بازار طلا، خودرو و مسکن، تسریع در جبران ضرر و زیان ناشی از دیرکرد پرداخت به موقع تسهیلات به کارکنان آموزش و پرورش، ارایه پیشنهاد جذب یکی از فرزندان معلمان بازنشسته در وزارت‌خانه‌ها، شفافیت در واگذاری بنگاه‌های اقتصادی و لزوم ورود شورای هماهنگی سران قوای سه گانه به میزان افزایش حقوق کارمندان از جمله مسایل مورد اشاره از سوی حسن بهرام‌نیا در مجلس بوده است.

امضای نماینده حوزه انتخابیه نهاوند در مجلس دهم پای طرح‌های «شفافیت آرای نظام تقنینی»، «تشکیل باشگاه کشورهای تحریم شده توسط ایالات متحده آمریکا» و «حمایت از امنیت آب‌های سرزمینی ایران» و نیز نامه درخواست عزل سازمان خصوصی سازی از سوی ۱۰۰ نماینده مجلس به رییس‌جمهوری دیده می‌شود.

اولویت‌های بهرام‌نیا برای حوزه انتخابیه نهاوند

حسن بهرام‌نیا در کنار کم توجهی به اولویت‌های استان همدان، به مسایلی هم‌چون لزوم تخصیص نیروهای متخصص و پزشک خانم به واحدهای پزشکی نهاوند، جبران خسارت ناشی از سیل به منازل مسکونی، تکمیل شبکه فاضلاب نهاوند، لزوم الحاق مجدد روستاهای دهستان خزل غربی به شهرستان نهاوند، تسریع در تکمیل جاده نهاوند فیروزان، ساخت استخر سرپوشیده، سالن باستانی، خوابگاه ورزشکاران و زمین چمن شهر اشاره کرده است. وی هم‌چنین در تذکری کتبی به وزیر کشور، خواستار پرداخت سه ماه حقوق معوقه کارکنان و کارگران شهرداری شهرستان نهاوند شده است.

نماینده حوزه انتخابیه نهاوند با تاکید بر لزوم حمایت دولت از کشاورزان و محصولات کشاورزی، با اشاره به قیمت پایین جالیزی و صیفی، خواسته است دولت برای صادرات این محصولات دخالت کند.

بهرام‌نیا هم‌چنین با بیان این که چغندرکاران نهاوندی ۹ ماه است که پول‌شان را دریافت نکرده‌اند، خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفته است: «گرانی سم، کود شیمیایی و نهادهای کشاورزی و تهیه آن از بازار آزاد با قیمت بالا، پرداخت پول چغندر به کشاورزان و ارزانی خرید گندم توسط دولت از مطالبات جدی کشاورزان است.»

گفته‌های به یاد ماندنی حسن بهرام‌نیا

پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم برخلاف اصل ۱۵۴ «قانون اساسی» است زیرا ایران از همه مظلومین جهان حمایت می‌کند.

امریکا، این موجود عظیم‌الجثه شیطانی دچار پوکی استخوان شده است.

مشکل کشور شکاف طبقاتی نیست بلکه گسل طبقاتی است.

انحراف مالی بندر «شهید رجایی» با برخی وزارت‌خانه‌ها رقمی بالغ بر ۱۵۲ هزار میلیارد تومان است.