حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان

حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل پیش از نمایندگی
حسینعلی شهریاری۱۳۳۰پزشکچشم‌پزشک
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
زاهدان از استان سیستان و بلوچستانرییس کمیسیون بهداشت و درمانهفتم، هشتم و نهماصولگرا

«حسینعلی شهریاری»، با سابقه چهار دوره نمایندگی مردم زاهدان، از نمایندگان باسابقه مجلس است. وی بیشتر از سابقه نمایندگی‌اش با سخنان جنجالی‌اش شناخته می‌شود. شهریاری در پی وقوع بمب‌گذاری در زاهدان به دلیل عدم توانایی دولت در کنترل و حفظ امنیت این استان از سمت خود استعفا داده و بعدا اعلام کرد که با توصیه رهبری استعفای خود را پس گرفته است.

علاوه بر پیشنهاد احداث بیمارستانهای تک‌جنسیتی یکی اظهارات عجیب شهریاری در مورد فروش کلیه توسط افراد فقیر است. وی دراین‌باره معتقد است: «چه اشکالی دارد وقتی‌که فرد در فقر به سر می‌برد و با دریافت ۲۰ الی ۳۰ میلیون زندگی‌اش متحول می‌شود این کار را انجام دهد.»

شهریاری رهاسازی دو بیمار در حاشیه اتوبان خلیج‌فارس توسط عوامل یک بیمارستان دولتی را انکار کرده و آن را «یک جوسازی سازی سیاسی علیه وزارت بهداشت» می‌داند.

شهریاری قبل از نمایندگی و در دوره‌ای که به‌عنوان ریيس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان فعالیت داشت نشان خدمت جمهوری اسلامی ایران را به خاطر ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و علمی  در سال ۱۳۷۵ از رییس‌جمهور وقت دریافت کرده است. شهریاری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از حامیان «سعید جلیلی» و نماینده وی در حوزه سلامت بود.

پنج اولویت اصلی استان سیستان و بلوچستان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان سیستان و بلوچستان موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد حسینعلی شهریاری در خصوص پنج چالش استان سیستان و بلوچستان

چالش اول:

شهریاری در توصیف فقر در استان سیستان و بلوچستان می‌گوید: «در ماه رمضان بسیاری از شهروندان به علت کمبود موادغذایی لازم برای گرفتن روزه دچار مشکل شده‌اند.» وی معتقد است مسوولانی که می‌گویند هیچ مشکلی وجود ندارد درست می‌گویند چون خودشان مشکلی ندارند.

شهریاری عوامل فقر در استان سیستان و بلوچستان را اقلیم خاص این استان، بیکاری و تحویل پروژه‌ها به پیمانکاران غیربومی دانسته و می‌گوید: «اگر اعتباری هم برای پروژه‌ها در این استان در نظر گرفته می‌شود به جیب ازمابهتران در سایر استان‌ها می‌رود و فقر و بیکاری همچنان خودنمایی می‌کند.» از نظر وی به همین دلایل استان سیستان و بلوچستان فقیرترین استان کشور و دارای بالاترین نرخ بیکاری است. به گفته وی «بسیاری از مردم سیستان و بلوچستان به علت بیکاری‌های گسترده و نبود اشتغال فقط با همان مقدار یارانه واریزی دولت زندگی خود را اداره می‌کنند و روزبه‌روز فقیرتر می‌شوند.»

چالش دوم:

شهریاری در بیان محرومیت استان سیستان و بلوچستان می‌گوید: «استان سیستان و بلوچستان به‌اندازه یک شهرستان از امکانات برخوردار است.» به گفته وی این استان در اعتبارات اختصاصی ملی در کشور رتبه ۲۶ در اعتبارات ابلاغی رتبه ۲۹ و در اعتبار هزینه‌ای رتبه ۲۸ را دارد و بیش از ۲ هزار روستای این استان با تانکر آب‌رسانی می‌شود.

شهریاری با اشاره به اینکه اعتبارات استان سیستان و بلوچستان ناچیز است، محرومیت‌زدایی را نخستین واژه‌ای می‌داند که درباره این استان به ذهن مخاطب می‌رسد. وی اشاره می‌کند «در خصوص بیکاری هیچ کار جدی انجام‌نشده و هیچ کارخانه‌ای به وجود نیامده است همچنین هیچ توسعه اقتصادی نداشتیم و هیچ کار عمرانی در این استان صورت نگرفته است و تنها وعده‌ووعید و کار سیاسی است که شاهد آن هستیم.»

چالش سوم:

شهریاری از خشکسالی ۱۷ ساله سیستان و بلوچستان خبر داده و می‌گوید: «به‌ خاطر حل نشدن مشکلات، بخشی از مردم این منطقه مجبور به مهاجرت به مناطق دیگر شده‌اند.» وی از بی‌توجهی مسوولان نسبت به خشک شدن هامون و سوختن مزارع در سیستان انتقاد کرد و معتقد است: «بی‌توجهی به معضل خشکسالی مهاجرت مردم را در پی دارد.» وی همچنین عدم وجود آب‌شرب مناسب و بهداشتی را یکی از علل بروز بیماری و به وجود آمدن مشکلات بهداشتی در استان‌های مرزی دانسته و می‌گوید: «بیش از ۳ هزار روستا در استان سیستان و بلوچستان با مشکلات تهیه آب‌شرب مواجه هستند.»

چالش چهارم:

مسایل امنیتی در استان سیستان و بلوچستان و عملیات تروریستی در این منطقه موجب شده شهریاری با انتقاد از دولت در جهت عدم تامین امنیت مردم منطقه از نمایندگی استعفا داده و در شرح ماجرای استعفایش نیز تاکید می‌کند: «هر دولتی با هر تفکری دو وظیفه حاکمیتی دارد که تامین امنیت و سلامت مردم است و در این ماجرا هم من دیدم امنیت مردم منطقه تامین نمی‌شود.» 

شهریاری با بیان نگرانی از امنیت شکننده استان، مطرح‌شدن و چاره‌اندیشی مسایل و مشکلات امنیتی استان  در هیات دولت را پیشنهاد کرده و می‌گوید: «نگرانم زمانی برسد که در استان سیستان و بلوچستان اتفاقاتی که در موصل می‌افتد، بیفتد و عزیزان ما خواب باشند و آن‌وقت خیلی دیر باشد.»

شهریاری با تاکید بر اینکه «مسایل سیاسی و امنیتی نباید همانند چماقی بالای سر استان سیستان و بلوچستان قرار گیرد، معتقد است این استان ظرفیت تبدیل شدن به ۳ یا حتی ۴ استان را دارد.» از نظر وی نیروهای سپاه با کمک مردم امنیت استان را برقرار کرده‌اند «به‌نوعی که این امنیت از متوسط کشوری نیز بالاتر رفته است.»

چالش پنجم:

شهریاری هرچند بیان می‌کند که این استان نماینده ای در حاکمیت و دولت ندارد ولی به‌طور مستقیم درباره حقوق اقلیت‌ها اظهارنظری نمی‌کند. وی ورود رییس‌جمهور به اختیارات استاندار را دامن زدن به مسایل قومی و مذهبی دانسته که موجب نگرانی مردم شده و هزینه سنگینی برای دولت خواهد داشت.

شهریاری در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ می‌گوید: «امنیت و آرامش کشور نباید دستمایه بازی‌های انتخاباتی شود. اهل سنت و اقلیت‌های دینی همیشه برای انقلاب اسلامی، نظام و برای حفظ عزت، امنیت، آرامش و عظمت ایران اسلامی تلاش کرده و از هیچ کوششی دریغ نکرده‌اند.» وی در این سخنان به‌طور تلویحی سخن گفتن از حقوق اقلیت‌ها از طرف نامزدهای ریاست جمهوری موردانتقاد قرار می‌دهد.

اولویت‌های حسینعلی شهریاری در مجلس:

حوزه سلامت

حقوق کم و عقب‌افتاده پزشکان، مشکلات بیمارستان‌ها، بیمارستان‌های تک جنسیتی، پزشک خانواده و عدم اجرای قوانین برنامه توسعه در حوزه بهداشتی ازجمله اولویت‌های رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است.

شهریاری از به وجود آمدن مشکلات و کمبود منابع در بیمارستانها که مشکلاتی را برای بیماران در پی داشته انتقاد کرده و معتقد است با  توجه به اینکه ۳۳ درصد درآمد اختصاصی دولت از درآمدهای بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی است عدم اختصاص اعتبار بیمارستان‌ها بر مشکلات حوزه سلامت دامن می‌زند. وی علاوه بر این بدهکاری بیمه‌ها به بیمارستانها را معضلی در جهت خدمات‌رسانی در حوزه درمان می‌داند.

شهریاری با بیان اینکه تنها ۳۰ درصد از قوانین برنامه توسعه در حوزه سلامت اجرا شده است، می‌گوید: «زمانی که پزشکان وارد سیستم دولتی می‌شوند، می‌بینیم که پرداختی آن‌ها ۸ تا ۱۲ ماه عقب است بنابراین باید دریافتی را به نحوی افزایش دهیم که پزشکان انگیزه داشته باشند و جذب پزشک خانواده شوند.» 

شهریاری در توضیح لزوم ایجاد بیمارستانهای تک جنسیتی معتقد است: «درصد قابل‌توجهی از زنان حاضر به مراجعه به پزشکان مرد نیستند. در بیمارستان‌های دولتی هم به‌نحوی‌که کادر پزشکی، نیروهای خدمات، بیماربر و بیشتر پرسنل مرد هستند و حجاب لازم برای بیماران زن فراهم نمی‌شود.» شهریاری در این زمینه بر رعایت مسایل شرعی و اینکه ایجاد این بیمارستان‌ها از ابتلای زنان به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند، تاکید داشته و حمایت خود را از اجرای طرح بیمارستان‌های تک جنسیتی بیان می‌کند.

قاچاق

شهریاری نداشتن درآمد حداقلی را دلیل گرایش برخی از مردم سیستان و بلوچستان برای خروج بنزین از مرزها عنوان کرده و معتقد است: «نباید قاچاق‌ گسترده بنزین را از چشم مردمی دید که چند گالن بنزین را از مرز خارج می‌کنند. بلکه قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ صورت می‌گیرد.»

شهریاری با تائید اظهارات وزیر اقتصاد که بیان کرده بود بیش از ۷۰ درصد قاچاق کالا خارج از مبادی رسمی صورت می‌گیرد، می‌گوید: «تمامی گزارش‌ها و تحقیقات صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که حجم بالای قاچاق کالا از مبادی و مرزهای رسمی و گمرکات صورت می‌گیرد. مناطق آزاد تجاری، مبادی رسمی و گمرک مناطقی هستند که قاچاق کالا به‌صورت عمده وارد کشور می‌شود و همگان به آن اعتراف دارند.»

وی با انتقاد اینکه برخی دولتمردان به بهانه قاچاق دخانیات از افزایش مالیات دخانیات جلوگیری می‌کنند، معتقد است: «منافع برخی با این اقدام به خطر می‌افتد؛ قاچاق با کولبری تفاوت دارد و دست‌های پشت پرده به‌صورت کانتینری اقدام به قاچاق دخانیات می‌کنند.»

دخانیات

شهریاری از بی‌توجهی به اجرای قانون مبارزه با دخانیات انتقاد کرده و معتقد است: «۲ هزار بیکار در اجرای قانون ممنوعیت عرضه قلیان بهتر از صدها هزار نفر مبتلا به سرطان است.» وی افزایش عرضه و مصرف قلیان را ناشی از بی‌توجهی به اجرای قانون ده‌ساله مبارزه ملی با دخانیات ذکر می‌کند. وی با انتقاد از بی‌توجهی نسبت اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، تصریح می‌کند: «هرچند این قانون به مدت ۱۰ سال است تصویب‌شده اما سومدیریت و بی‌توجهی دولتمردان نسبت به اجرای آن موجب به مرز هشدار رسیدن مصرف مواد دخانی در کشور شده است.»

اولویت‌های حسینعلی شهریاری درباره زاهدان:

خشک شدن هامون

شهریاری با بیان اینکه هامون اصلا آب ندارد و خشک شده است، می‌گوید: «هامون خشک شده و دولت هم کاری نکرده؛ از اول هم معلوم بود که کاری نمی‌کنند و فقط شعار می‌دهند.»

به گفته شهریاری تاکنون راهکار اساسی برای احیای تالاب هامون اندیشیده نشده و اظهارات رییس سازمان محیط‌زیست در رابطه با جلسات متعدد با مس,ولان افغانستان و همچنین ثبت تالاب هامون در یونسکو بیشتر اقدامات سیاسی و شعاری بوده.

وی با اشاره به اینکه افغانستان تمایلی به برقراری حق‌آبه سیستان ندارد، می‌گوید: «آبی که از دشت‌ها می‌آید ممکن است باعث شود دو سه ماه قسمت‌هایی از هامون آب داشته باشد اما این وضعیت معمولا پایدار نیست و دریاچه دوباره خشک می‌شود.»

شهریاری به مشکل ریزگردها در سیستان اشاره کرد و معتقد است: «تنها راه‌حل این بحران بزرگ پیگیری حق‌آبه تالاب هامون از افغانستان است.»

بیکاری

شهریاری با انتقاد از اینکه بیکاری باعث سرخوردگی عده‌ای از جوانان شده است، می‌گوید: «مسوولین می‌گفتند این استان تنگه احد است، درست مانند زمان پیامبر در حال خالی شدن است؛ و این یک نقطه‌ضعف برای نظام خواهد بود و آن موقع برای تامین امنیت دولت باید هزاران میلیارد تومان هزینه کند.»

وی مهم‌ترین مشکل حوزه انتخابیه خود را مساله بیکاری و اشتغال جوانان دانسته و یادآور می‌شود: «تعداد زیادی از جوانان تحصیل‌کرده به علت بیکاری دچار اعتیاد، افسردگی و سرخوردگی شده‌اند.»

شهریاری بر اساس آمارهای غیررسمی دولت یازدهم نرخ بیکاری در استان سیستان و بلوچستان بسیار تکان‌دهنده دانسته و می‌گوید: «شهرهای سراوان با ۴۴.۸، ایرانشهر با ۴۳.۳، زابل با ۴۳، سیب سوران با ۳۸.۵، هیرمن با ۳۷.۳، زهک با ۳۵.۹، سرباز با ۳۰ درصد بیکاری جزو ۲۰ شهر اول بیکار کشور محسوب می‌شوند و شهر زاهدان نیز با ۲۵.۵ درصد بعد از خرم‌آباد دومین مرکز استان از نظر بیکاری است.»

گروه‌های تروریستی

شهریاری با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت امنیتی مناسبی بر استان حاکم نیست، می‌گوید: «متاسفانه عمده مشکلات ما از کشور پاکستان است چراکه تروریست‌ها معمولا از پاکستان وارد خاک ایران می‌شوند و بعد از انجام عملیات تروریستی خود مجددا به آنجا پناه می‌برند.»

وی تاکید می‌کند که «بارها من از تریبون مجلس نیز اعلام کرده‌ام که باید ایران محل اختفای تروریست‌ها در مرز پاکستان را شناسایی کند و با این تروریست‌ها مقابله کند. نباید تنها به بیانیه‌ای از سوی سخنگوی وزارت خارجه درباره محکومیت این اقدامات تروریستی بسنده کنیم‌.»

شهریاری کشته شدن نزدیک به سه هزار نفر به دست تروریست‌ها در استان سیستان و بلوچستان اشاره‌کرده و تنها راه نشان دادن اقتدار ایران را «ورود به مرزها و تعقیب آنان در خاک پاکستان» می‌داند.

مشکلات مدارس

شهریاری با انتقاد از اینکه به همت دولت بی‌تدبیر و ناامید هنوز گازکشی در برخی مناطق استان سیستان و بلوچستان انجام نشده، می‌گوید: «بنابراین انتظار گازکشی در مدارس هم وجود ندارد؛ بیش از ۹۵ درصد استان سیستان و بلوچستان گاز ندارد و همچنین استان بالاترین بازمانده از تحصیل را داراست و نرخ بی‌سوادی آن نیز بسیار بالاست.» وی از وجود «۹۰ هزار بازمانده از تحصیل» در استان سیستان و بلوچستان خبر می‌دهد. به گفته شهریاری بر اساس آمار «نرخ سواد استان سیستان و بلوچستان ۷۴ درصد است که هنوز به نرخ متوسط کشوری نرسیده، همچنین ۶ هزار و ۸۰۰ مدرسه در این استان وجود دارد که ۵۰۰ مدرسه فرسوده، کپری و خشتی و گلی است.»

گفته‌های به‌یادماندنی حسینعلی شهریاری:

– طرح مباحثی مانند «کودک همسری» در مجلس تنها وقت‌گیر است.

– بعد از انقلاب شاخص امید به زندگی ۲۴ درصد رشد داشته است.

رییس‌جمهور می‌گوید من آرام نمی‌گیرم تا زمانی که اسیدپاش مشخص شود، شاید ماه‌ها لازم بود ایشان دچار بی‌خوابی شوند و آرامش نداشته باشند که این‌همه خون بی‌گناه در استان سیستان و بلوچستان ریخته می‌شود.

اصلاح‌طلبان واقعی را هم اصولگرا می‌دانیم و افراد افراطی هر جناحی را تایید نمی‌کنیم.

– اگر وزارت بهداشت بتواند بیمارستان‌های تک‌جنسیتی را راه‌اندازی کند گامی مثبت و اقدامی بسیار خوب است.

نسل جدید، دختران و زنان و تحصیل‌کرده‌ها سیگار کشیدن را به‌عنوان یک تشخص تلقی می‌کنند.

شاخصی در سازمان برنامه‌وبودجه برای تعیین اعتبارات وجود ندارد به همین دلیل بنده از سال‌ها قبل نام آن را سازمان «و» گذاشته‌ام یعنی سازمانی که از نامش فقط «و» باقی‌مانده و نه برنامه دارد و نه بودجه.

– مساله فاقدین شناسنامه ربطی به مجلس ندارد.