حسین مقصودی نماینده سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن

حسین مقصودی نماینده سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل پیش از نمایندگی
حسین مقصودی۱۳۵۲کارشناسی ارشد مدیریت آموزششهردار سبزوار
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن از خراسان رضویسخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی ندارداصلاح‌طلب 

حسین مقصودی از نمایندگان جوان مجلس است. با حمایت اصلاح طلبان وارد مجلس شده ولی از منتقدین جدی دولت است. او که پیش از این شهردار سبزوار بوده، معضل کشور را ناکارآمدی دولت و سالخوردگی مدیران آن می داند و بر این باور است که سپردن امور به جوانان و مبارزه با فساد راهی است برای برون رفت از وضعیت فعلی.

پنج اولویت اصلی استان خراسان رضوی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان خراسان رضوی موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد حسین مقصودی در خصوص پنج چالش استان خراسان رضوی

چالش اول:

مقصودی برای حل بحران های سیاسی قایل به شنیده شدن صدای مردم است. او در جریان اعتراضات دی، مقصودی، بابیان اینکه باید مانع فعال شدن گسل‌های اجتماعی شد، می‌گوید: «باید پاسخ عملی به ندای مردم داده‌شده و از آن‌ها بابت برخی بی‌توجهی‌ها عذرخواهی شود. دولت با تغییرات جدی اعلام کند صدای اعتراضات مردم را شنیده است.» او خطاب به روحانی می‌گوید: «آقای رییس‌جمهور، نمایندگان عزیز، به هوش آیید و تاریخ را مطالعه کنید؛ هیچ دولتی با سرکوب منتقدین و عدم توجه به اعتراض آن‌ها، ماندگار نشد.»

چالش دوم:

مقصودی، که از موافقان افزایش بودجه‌ نهادهای نظامی و امنیتی است، اساس امنیت را در روابط قدرت بین کشورها دانسته و معتقد است بدون امنیت، آموزش، پژوهش و شغل، زندگی روزانه‌ مردم بی‌اعتبار و در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر، بدون امنیت امکان دارد برخی از جوانان کشور، تحت تاثیر بعضی فضاهای مسموم قرار گیرند. ازنظر وی، برنامه‌هایی مانند مبارزه با تروریسم، حمایت از مرز گسترده ایران، ناامنی در کشورهای منطقه، اقدامات ماجراجویانه آمریکا، اسراییل و عربستان، مبارزه با اشرار و قاچاق، مبارزه با گروه‌های مختلف و معاند در داخل کشور، نشان‌دهنده‌ ملزومات افزایش بودجه‌ نهادهای نظامی است.

چالش سوم:

در خصوص حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی مقصودی معتقد است در اثر عدم توجه به توانمندسازی مناطق روستایی و مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ، حاشیه‌نشینی افزایش پیدا کرده است و برای ساماندهی این جمعیت، باید شهرک‌های اقماری ساخته شود. مقصودی، بابیان اینکه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی است و درعین‌حال طی چندین سال گذشته، حاشیه‌نشینی افزایش پیداکرده که این موضوع خود حکایت از فقدان مدیریت شهری در کشور دارد.

مقصودی در مورد افزایش حاشیه‌نشینی در شهر سبزوار نیز می‌گوید: «شهر سبزوار ۳۹۱ هکتار سکونتگاه‌های غیررسمی و هفت منطقه حاشیه‌نشین دارد که آسیب‌های اجتماعی زیادی را در این مناطق به بار آورده است.»

چالش چهارم:

در راستای بررسی مساله اقتصاد و معیشت، مقصودی معتقد است که یک نوع برده‌داری نوین در بهره‌برداری از کارگران کشور ایجادشده است که منجر به وضعیت بد معیشتی آن‌ها، ناشی از ناکافی بودن حقوق و مزایای محدودی که دریافت می‌کنند، خواهد بود.

مقصودی که یکی از منتقدین اصلی تیم اقتصادی روحانی در مجلس است، می‌گوید: «دشمن بزرگ‌تر از آمریکا و جنگ عظیم‌تر از آمریکا علیه کشور ما سال‌هاست که شروع‌شده و آن چیزی نیست جز، بیکاری جوانان، حاشیه‌نشینی، فاصله طبقاتی، تورم، یاس و ناامیدی و افسردگی جوانان؛ جنگ بزرگ‌تر از آمریکا ثروت‌های مدیرانی است که چند هزار میلیارد اندوخته دارند و فرزندان آن‌ها در داخل و خارج فخرفروشی می‌کنند.»

مقصودی خطاب به روحانی، می‌گوید: «جناب آقای رییس‌جمهور، پنبه را از گوش خود درآورید و از اتاق  شیشه‌ای بیرون آیید و بین مردم بروید و صدای بیکاران، زنان بیوه، اعتیاد، افسردگی جوانان، بی‌ارزشی پول ایران و شکسته شدن کمر کاسبان خرد و کوچک را بشنوید و فکری به حال تیم اقتصادی خود کنید. به علت بی‌برنامگی دولت، اقتصاد کشور ما دچار بیماری شده و مشکلات اقتصادی، بیکاری، اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی را برای مردم به دنبال داشته است.»

مقصودی، یکی از نمایندگانی بود که تلاش‌های زیادی برای استیضاح وزیر کار و رفاه اجتماعی انجام داد. مقصودی در بیان ضرورت های استیضاح می‌گوید: «باید از درد کارگران و ناکارآمدی وزیر کار و رفاه صحبت کرد. نه کارگران امنیت شغلی دارند و نه بازنشستگان معیشتی دارند و نه سازمان تأمین اجتماعی ما امنیت دارد.»

 چالش پنجم:

مقصودی با اشاره به خشکسالی موجود و پایین رفتن آب چاه‌های کشاورزی، با توصیه بر صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده از روش‌های نوین در آبیاری کشاورزی تاکید دارد. وی به تداوم پدیده‌ی خشکسالی ظرف ۱۵ سال اخیر و وضعیت نامطلوب منابع آبی اشاره و بیان می‌کند: «قنات‌ها، منابع پایدار آب برای بخش کشاورزی هستند و ۵۰ درصد قنات‌های موجود در سطح کشور، نیازمند مرمت هستند.»

اولویت‌های حسین مقصودی در مجلس:

کابینه سالخورده

مقصودی که از اوایل مجلس دهم نسبت به سالخوردگی کابینه روحانی معترض بود، معتقد است باید در بخش‌های مدیریتی، به جوانان اعتماد کرد. مقصودی می‌گوید: وزاری خسته و بی‌رمق کابینه، هرروز از دست‌های پشت پرده و افشاگری قریب الوقوع خبر می‌دادند اما وزیر جوان کابینه، آقای آذری جهرمی، وعده‌ی افشا داد؛ کمی بعد، پشت پرده را افشا کرد و این تفاوت وزیر جوان با سالخورده است. در حدود دو سال است که اصلاح کابینه روحانی به یکی از دغدغه‌های اصلی مجلس تبدیل‌شده و نظر مجلس است که تیم اقتصادی دولت و کابینه سالخورده، نمی‌تواند از عهده مشکلات کشور برآید.

نماینده سبزوار در مجلس می‌گوید: باید ماجرای استخدام بازنشستگان در مناصب دولتی تمام‌شده و از جوانان برای مناصب مختلف استفاده شود؛ چنانچه در حال حاضر بعضی مسئولان در سطح وزیر و معاون وزیر از دولت بازرگان تاکنون در مسولیت هستند و باید بازنشسته قطعی شده و مجدد به دولت بازنگردند.

آموزش‌وپرورش/معلمان

مقصودی با انتقاد از برخورد فیزیکی با معلمان، می‌گوید: آموزش‌وپرورش، معلمان و کلاس درس، مریض و ناخوش‌احوال هستند که مقصر آن وزیر مربوطه نیست، بلکه دولت است؛ عقب‌ماندگی حقوق معلمان از سال ۱۳۸۸ تا به امروز موضوع قابل قبولی نیست؛ صدای معلمان امروز صدای اعتراض به نظام نیست؛ امروز معلمان، قربانی نگاه بی‌عدالتی رییس‌جمهور، دولت و مجلس شده‌اند و اعتراض آن‌ها به این بی‌عدالتی است.

وی با انتقاد از اینکه افزایش حقوق ۵۰ درصدی برخی کارمندان در سفره معلمان دیده نشد، خواستار ارایه لایحه‌ای برای تامین اعتبار لازم، به‌منظور پرداخت مطالبات فرهنگیان شد.

ازنظر مقصودی، یکی از مشکلات اساسی آموزش‌وپرورش مدارس فرسوده است؛ حسین مقصودی با اشاره به اصول مصرح قانون اساسی مبنی بر ضرورت تحصیل رایگان در کشور، از اخذ وجه از خانواده‌ها، به‌ویژه در مدارس دولتی انتقاد کرده و می‌گوید: وزارت آموزش‌وپرورش تبدیل به بنگاه سیاسی شده است؛ طبق آمار اعلام‌شده از سوی بانک جهانی، ایران رکورددار خصوصی‌سازی مدارس در بین کشورهای جهان است و این یعنی پولی‌ترین آموزش‌وپرورش دنیا هستیم.

صندوق ذخیره فرهنگیان

مقصودی، اختلاس صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان را «فساد مالی» می‌نامد و اعتقاد دارد که اختلاس صورت نگرفته است. بااین‌حال، ازنظر وی، حدود ۸ هزار میلیارد تومان وام‌های بدون ضمانت، از طریق صندوق ذخیره فرهنگیان و یکی از بانک‌های وابسته، اعطاشده است.

ازنظر مقصودی، موضوعاتی مانند باندبازی، پارتی‌بازی و خانواده سالاری بعضا در صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های وابسته به آن، مشاهده می‌شود؛ مانند اینکه داماد وزیر آموزش‌وپرورش، مدیرعامل ماشین‌سازی اراک است که به مرحله ورشکستگی نزدیک شده است. طبق صورت‌های مالی منتشرشده، طی سه سال گذشته، دارایی صندوق ۳۰۰ درصد نسبت به ۱۷ سال قبل افزایش‌یافته است. حال سوال من این است که آیا طبق بررسی‌ها مطلع هستند که در این ۱۷ سال تورم چند درصد بوده است؟ و  اگر در این ۱۷ سال با این مبلغ، ملکی خریداری می‌کردند آیا تنها ۳۰۰ درصد رشد می‌کرد؟

مقصودی با اشاره به تخلفات گسترده‌ی صورت گرفته در صندوق فرهنگیان و عدم برخورد وزیر، می‌گوید: تخلفات منتسب به صندوق ذخیره فرهنگیان، بارها از سوی وزیر سابق آموزش‌وپرورش تکذیب شد. حتی وی به درخواست‌های استعفا نیز توجه نکرد اما درنهایت، مجبور به پذیرفتن درخواست فراکسیون امید شد و بجای برخورد، گزینه «کتمان» را انتخاب کرد. هرچند تخلفات مالی صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان، مربوط به دولت‌های گذشته است.

اولویت‌های حسین مقصودی درباره سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد:

جاده

مقصودی، با انتقاد از عدم توجه وزارت راه و شهرسازی به جاده‌های سبزوار می‌گوید: جاده‌های سبزوار در بین ۲۸ شهر استان خراسان رضوی، رتبه ۲۷ را دارد. همچنین جاده‌های روستایی بخش‌های روداب و ششتمد سبزوار، به لحاظ شاخص و بهره‌مندی، کمترین میانگین را در خراسان رضوی دارد و جاده‌های شهرستان جغتای نیز، ۱۵۰ میلیارد ریال برای تعریض و بهسازی نیاز دارد.

مقصودی ادعا می‌کند مخالفین توسعه‌ی سبزوار، همیشه مخالف راه‌آهن بوده‌اند؛ چراکه راه‌آهن، دروازه توسعه سبزوار است. ارزان‌ترین شیوه‌ی حمل‌ونقل مواد اولیه و تولیدی آن، راه و همچنین راه‌آهن است. وی با خطاب به روحانی می‌گوید: «جناب آقای رییس‌جمهور! شما به سبزوار آمدید و قول دادید راه‌آهن عملیاتی شود، اما خبری نشد؛ قول دادید جاده سبزوار به سلطان‌آباد ۲ بانده شود، اما خبری نشد.»

وی در طرح استیضاح وزیر راه اعلام کرد: «بی‌عدالتی در حوزه‌ی راه؛ مشکلات حوزه هواپیمایی و تلاطمات قیمت بلیط، افزایش تصادفات جاده ای، مشکلات حوزه ریلی، عدم نظارت بر زیرمجموعه وزارتخانه، محقق نشدن سند چشم‌انداز و برنامه‌های اعلامی، بخشی از دلایل طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی است.

جملات به یاد ماندنی حسین مقصودی

آقای رییس‌جمهور، نمایندگان عزیز، به هوش آیید و تاریخ را مطالعه کنید؛ هیچ دولتی با سرکوب منتقدین و عدم توجه به اعتراض آن‌ها، ماندگار نشد.

بدون امنیت، آموزش، پژوهش و شغل، زندگی روزانه‌ مردم بی‌اعتبار و در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. 

وضعیت فعلی کارگران یک نوع برده‌داری نوین است که با وضعیت بد معیشتی همراه است.

ایران رکورددار خصوصی‌سازی مدارس در بین کشورهای جهان است و این یعنی پولی‌ترین آموزش‌وپرورش دنیا هستیم.