حسین هاشمی تختی نماینده بندرعباس، قشم، ابوموسی، خمیر و حاجی‌آباد

حسین هاشمی تختی نماینده بندرعباس، قشم، ابوموسی، خمیر و حاجی‌آباد

شناسنامه

نام سال تولدتحصیلات شغل پیش از نمایندگی
حسین هاشمی تختی۱۳۴۰کارشناسی ارشد جامعه‌شناسیاستاندار هرمزگان
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
بندرعباس، قشم، ابوموسی، خمیر و حاجی‌آباد از استان هرمزگانرئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگانندارداصولگرا

حسین هاشمی تختی‌ که در دولت دهم به مدت سه سال استاندار هرمزگان بود، مهرماه سال ۱۳۹۱ از سمت استانداری کنار گذاشته شد تا بعنوان مدیرکلی سازمان بازرسی استان کرمان منصوب شود. وی در مجلس دهم از مخالفان دولت بوده و جزو ۹۲ نماینده‌ای بود که طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده بودند.

هاشمی در دوران استانداری هرمزگان با بیان اینکه؛ اعتقادی به «اشتغال زنان» در جامعه ندارم، پیشنهاد می‌کند که زنان شاغل در محیط خانه و به نقش واقعی خود که همانا همسرداری و تحکیم بنیان خانواده است بپردازند و ماهیانه از دولت حقوقی معادل ۳۰۰ هزار تومان دریافت کنند تا مشاغل ایجاد شده در اختیار جوانان بیکار که چرخ اقتصادی خانواده را می‌چرخانند قرار بگیرد.

پنج اولویت اصلی استان هرمزگان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان هرمزگان موارد ذیل هستند:

دیدگاهها و عملکرد هاشمی تختی در خصوص پنج چالش استان هرمزگان

چالش اول:

هاشمی یکی از دلایل مشکل معیشت در استان هرمزگان را استفاده نکردن از نیروی کار بومی می‌داند. به گفته وی هرمزگان استانی اقتصادی است که منفعت کلانی به کشور می‌رساند، ولی مردم استان از آن بی‌بهره‌اند. وی معتقد است: مهمترین دغدغه مردم استان «تامین معیشت و مساله اشتغال» جوانان است. او بزرگترین تبعیض در استان هرمزگان را عدم استفاده از نیروهای انسانی متخصص و تحول‌گرا می‌داند که موجب به ستوه آمدن مردم از فقر و بیکاری، تبعیض و بی‌عدالتی، رانت و رانت‌خواری شده است. هاشمی با اشاره به مشکل اشتغال و معیشت در بندرعباس بیان میکند: «از 9 هزار نفر شاغل در پالایشگاه تنها 600 هرمزگانی استخدام هستند که با وجود حجم بالای نیروها غیر بومی جوانان استان برای امرار و معاش باید چه کنند».

چالش دوم:

هاشمی فعالیت مشخصی در خصوص چالش حاشیه‌نشینی نداشته یا می توان گفت در نطق ها و تذکرات و فعالیت های پارلمانی اش فعالیت مشخصی مشاهده نشده است.

چالش سوم:

هاشمی در بحث آسیب‌های اجتماعی اشاره مستقیمی به استان هرمزگان ندارد. وی به صورت کلی معتقد است: تنها راه کاهش و از بین بردن آسیب‌های اجتماعی، «تقویت مساجد و احیای کارکردهای واقعی آن از طریق ساماندهی و فعال کردن تشکل‌های این مکان مقدس ازجمله کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است». وی اعتیاد و نبود شغل را از جمله عواملی می‌داند که در رشد آسیب‌های اجتماعی به‌شدت هم‌افزایی دارد و سرقت، طلاق، مفاسد اخلاقی، شرارت و… از آن سرچشمه می‌گیرند.

چالش چهارم:

هاشمی امنیت و ثبات موجود در کشور را «مدیون تفکر بسیجی» دانسته و معتقد است: بهبود فضای اشتعال به‌واسطه روابط تجاری با کشورهای همسایه و برقراری امنیت پایدار از جمله نگاه‌های کلان به هرمزگان بوده است. وی تاکید می‌کند: «ما به همه کشورها احترام می‌گذاریم و صلح‌طلب هستیم و تمام ساز و کار ایران از لحاظ نظامی برای ایجاد امنیت و صلح است. پیام ما همیشه صلح بوده و هیچ چشم داشتی به سایر کشورهای منطقه نداریم اما اجازه تعرض را هم به هیچ عنوان به کشور ندادیم و نخواهیم داد و برای کمک و همکاری با کشورهایی هم که مورد ظلم قرار می‌گیرند، آمادگی کامل داریم».

چالش پنجم:

با اینکه استان هرمزگان یکی از کانونهای بحرانی بلایای طبیعی است هاشمی اظهارنظر چندانی در این رابطه نداشته است. وی در جریان زلزله قشم به این نکته اکتفا می‌کند که، تاکیدات لازم برای رسیدگی به وضعیت مردم زلزله زده قشم صورت گرفته، و مسئولان همگی پای کار هستند و حضوری به موقع داشته اند.

اولویت‌های هاشمی تختی در مجلس:

مسکن

موضوع مسکن یکی از اولویت‌های هاشمی در مجلس دهم است. وی با تاکید بر ضرورت توجه دولت به افزایش تسهیلات مسکن برای ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده، معتقد است: برای تسریع در پروژه‌های مسکن‌سازی در کشور باید مشوق‌های اقتصادی در نظر گرفته شود، در این رابطه مهم‌ترین مسئله، ارائه زمین رایگان برای ساخت مسکن است. از نظر وی بالا بودن ارقام تسهیلات مسکن خانه‌دار شدن دهک‌های پایین جامعه را غیر ممکن ساخته است.

به گفته هاشمی بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار «واحد مسکونی خالی» در سطح کشور وجود دارد.

بنادر

مسائل مربوط به بنادر و صنعت کشتیرانی از دیگر تاکیدات هاشمی در مجلس دهم است. هاشمی با اشاره به بروز برخی انحرافات مالی در برخی از بنادر کشور، معتقد است: مقابله با انحرافات مالی نباید فدای توسعه بنادر شود. وی معتقد است: در شرایط کنونی که «دولت اعتبار و بودجه لازم برای توسعه بنادر کشور را ندارد» باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی بهره گرفت. از نظر هاشمی تحریم‌ها دیگر اثرگذاری خود بر روی بنادر را از دست داده‌اند. به گفته وی افت فعالیت بنادر کشور به علت تحریم های چندلایه مقطعی بوده و امروز هم بنادر کشور و هم صنعت کشتیرانی در حال توسعه و پیشرفت هستند. نکته قابل توجه این است که با وجود اعمال تحریم‌های سنگین آمریکا، بسیاری از کشورها در حال همکاری با صنعت کشتیرانی کشورمان هستند و این رویکرد به دلیل نیاز این کشورها به جمهوری اسلامی است

اولویت‌های هاشمی تختی درباره بندرعباس، قشم، ابوموسی، خمیر و حاجی‌آباد:

مسائل آموزشی

طبق گفته‌های هاشمی کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی از عمده‌ترین مشکلات حوزه آموزش در استان هرمزگان است. هاشمی تاکید می‌کند: استان هرمزگان در «مسائل آموزشی» با توجه به مهاجرپذیری که دارد در همه حوزه ها از متوسط کشوری پایین‌تر است. وی با اشاره به وضعیت مدارس استان هرمزگان و نیاز آنها به بازسازی می‌گوید: «در هرمزگان در حدود ۴۲۰ مدرسه تخریبی وجود دارد». وی با اشاره به اینکه «استان هرمزگان به ۱۶۰۰ مدرسه نیاز دارد» معتقد است: با توجه به نیازهای علمی و پائین بودن «شاخص‌های آموزشی و پرورشی» هرمزگان، مسئولان دانشگاه فرهنگیان باید توجه ویژه‌ای به این استان داشته باشند.

بهداشت

مسئله بهداشت و درمان از دیگر تاکیدات هاشمی درباره مشکلات هرمزگان است. وی با بیان اینکه هرمزگان از نظر «زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی» وضعیت خوبی ندارد، رسیدن به میانگین کشوری را از اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای بهداشت و درمان در هرمزگان می‌داند. وی به پایین بودن «میانگین تخت بیمارستانی» در بندرعباس، نسبت به استاندارد کشوری اشاره کرده و می‌گوید: هرمزگان باید در زمینه بهداشت و درمان ارتقاء پیدا کند تا بیماران مجبور نباشند برای درمان به استان های همجوار مراجعه کنند.

گفته‌های به یاد ماندنی هاشمی تختی:

همیشه یک عده بیگانه و معاند نظام آماده بهره‌برداری سیاسی از مطالبه‌گری به حق مردم هستند.

شما (روحانی) که با شعار تدبیر و امید از مردم رای گرفته‌اید، چرا دولت‌تان بی‌تدبیر و ناامیدی را به جامعه تزریق می‌کند؟.

برای بیمه شدن کشور، باید گوش به فرمان مقام معظم رهبری بود.