دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان‌های خراسان جنوبی و شمالی

دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان‌های خراسان جنوبی و شمالی

به گزارش «ایران‌وایر»، وزارت کشور میزان مشارکت مردم  استان‌های خراسان جنوبی و شمالی در انتخابات مجلس را به ترتیب  ۶۶ و ۵۷ درصد اعلام کرد. 

آمار انتخابات مجلس یازدهم

سابقه پارلمانی منتخبان استان‌های خراسان جنوبی و شمالی

از ۹ منتخب استان‌های خراسان جنوبی و شمالی در مجلس یازدهم هیچکدام سابقه نمایندگی ندارند. یعنی از میان ۸ نماینده این دو استان در مجلس دهم و نمایندگان این دو استان در ادوار مجلس شورای اسلامی هیچکدام موفق به جلب آرا مردم و حفظ کرسی نمایندگی نشده‌اند. 

میزان آرا کاندیداهای پیروز

تکلیف ۵ کرسی استان خراسان جنوبی در انتخابات مجلس یازدهم، در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

تکلیف ۴ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان خراسان شمالی نیز در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

 گرایش سیاسی منتخبان استان‌های خراسان جنوبی و شمالی

۴ منتخب راه یافته از استان خراسان جنوبی به مجلس یازدهم اصولگرا و تنها ۱ منتخب (مصطفی نخعی از نهبندان) مستقل است.

نگاهی به اسامی منتخبان انتخابات مجلس یازدهم در استان خراسان شمالی  نیز نشان می‌دهد از ۴ کاندیدای پیروز انتخابات سه نفر اصولگرا و ۱ نفر مستقل (علی جدی منتخب شیروان) هستند. اصلاح‌طلبان سهمی از کرسی‌های این دو استان در مجلس یازدهم ندارند.

چهره‌های نظامی استان‌های خراسان جنوبی و شمالی در مجلس یازدهم

سردار حسین خسروی اسفزار منتخب بیرجند، تنها چهره نظامی دو استان خراسان جنوبی و شمالی در مجلس یازدهم است که عضو اداره سیاسی-عقیدتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

سابقه مدیریت کلان

دو منتخب استان خراسان جنوبی سابقه بیشتری نسبت به بقیه نمایندگان دو استان خراسان جنوبی و شمالی در مجلس یازدهم دارند. محمد رضا مجیدی منتخب بیرجند سفیر ایران در یونسکو و معاون اجتماعی وزیر کشور دولت احمدی‌نژاد و سلمان اسحاقی، منتخب قائنات عضو تیم هسته‌ای ایران به ریاست صالحی وزیر امور خارجه دولت احمدی‌نژاد بوده‌است. دیگر منتخبان این استان و استان خراسان شمالی در سطح استان تجربه مدیریتی دارند. فرمانداری بجنورد، ریاست آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی، معاون کمیته امداد امام خراسان جنوبی، مدیر حوزه علمیه و معاونت شهرداری نیشابور از جمله سوابق منتخبان این دو استان در مجلس یازدهم است.