دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد

دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان‌های چهارمحال و  بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش «ایران‌وایر»، وزارت کشور میزان مشارکت مردم  استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در انتخابات مجلس را به ترتیب  ۵۲ و ۷۰ درصد اعلام کرد. مشارکت رای دهندگان این دو استان در انتخابات مجلس یازدهم بالاتر از میانگین کشور است و استان کهگیلویه و بویراحمد بالاترین نرخ مشارکت در کشور را دارد.

آمار انتخابات مجلس یازدهم

سابقه پارلمانی منتخبان استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد

از ۴ منتخب استان چهارمحال و بختیاری که به مجلس یازدهم راه یافته اند هیچ‌کدام سابقه نمایندگی ندارند. از این حیث می‌توان گفت نمایندگان این استان در مجلس یازدهم، در امور پارلمانی بی تجربه هستند.

منتخبان استان کهگیلویه و بویراحمد در مقایسه با همتایان‌شان در استان چهارمحال و بختیاری از سابقه پارلمانی قابل توجهی برخوردار هستند. با سابقه‌ترین نماینده این استان در مجلس یازدهم محمد موحد است که سابقه حضور در مجالس چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم را در کارنامه خود دارد. غلامرضا تاجگردون، منتخب گچساران نیز در مجالس نهم و دهم حضور داشته است.

میزان آرا کاندیداهای پیروز

تکلیف ۴ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان چهارمحال و بختیاری در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

تکلیف هر ۳ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان  کهگیلویه و بویر احمد نیز در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

 گرایش سیاسی منتخبان استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد

هر ۴ نماینده راه یافته از استان چهارمحال و بختیاری به مجلس یازدهم،  متعلق به جریان اصولگرا هستند.

نگاهی به اسامی منتخبان انتخابات مجلس یازدهم در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز نشان می‌دهد از ۳ کاندیدای پیروز انتخابات دو نفر اصولگرا (مهدی روشنفکر و محمد موحد) و ۱ نفر اصلاح‌طلب (غلامرضا تاجگردن) هستند.

چهره‌های نظامی استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد  در مجلس یازدهم

از ۴ منتخب راه یافته استان چهارمحال و بختیاری به مجلس یازدهم، دو نفر نظامی هستند. احمد راستینه، منتخب شهرکرد، سرهنگ سپاه پاسداران است که پیش از ثبت نام برای شرکت در انتخابات مجلس معاون بازرسی سپاه شهرکرد بود. او همچنین سابقه فرماندهی بسیج امام علی ناحیه هفشجان را نیز در کارنامه خود دارد.

دیگر منتخب نظامی این استان قدرت الله حمزه است که کادر رسمی سپاه پاسداران بوده و در این نهاد نظامی بازنشسته شده است.

 هیچ‌کدام از منتخبان استان کهگیلویه و بویراحمد سابقه نظامی ندارند.

سابقه مدیریت کلان

هیچ کدام از ۴ منتخب استان چهارمحال و بختیاری در مجلس یازدهم سابقه مدیریتی در سطح کلان ندارند و تنها در سطح استانی در پست‌هایی مانند فرمانداری ایذه (قدرت الله حمزه) و شهرداری لردگان (حسن بامیری)  حضور داشته‌اند. از این نظر باید گفت منتخبان این استان تجربه مدیریتی چندانی ندارند.

در مقام مقایسه، منتخبان استان کهگیلویه و بویراحمد سابقه مدیریتی قابل توجه تری دارند. شاید با سابقه ترین منتخب این استان در زمینه مدیریتی غلامرضا تاجگردون، منتخب گچساران باشد که سابقه معاونت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان بودجه را در کارنامه خود دارد.

محمد موحد، منتخب کهگیلویه و بهمیی نیز یک روحانی امنیتی است که سال‌ها در دادگاه انقلاب فارس و نیز دادگاه ویژه روحانیت تهران حضور داشته است.