دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان‌های البرز و ایلام

دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان‌های البرز و ایلام

 به گزارش «ایران‌وایر»، وزارت کشور میزان مشارکت مردم  استان‌های البرز و ایلام در انتخابات مجلس را به ترتیب ۲۸ و ۶۱ درصد اعلام کرد.

آمار انتخابات مجلس یازدهم

سابقه پارلمانی منتخبان استان های البرز و ایلام

از ۲ منتخب استان البرز که به مجلس یازدهم راه یافته اند هیچ‌کدام سابقه نمایندگی دارند. دو کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه کرج و فردیس نیز  فاطمه آجرلو و علیرضا عباسی هستند که از میان آن‌ها فاطمه آجرلو تجربه حضور در مجالس هفتم و هشتم را دارد. از این حیث می‌توان گفت نمایندگان البرز در مجلس یازدهم، در امور پارلمانی کم‌تجربه هستند.

از ۲ نماینده استان ایلام نیز که به مجلس یازدهم راه یافته اند، هیچکدام سابقه نمایندگی ندارند. دو کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه دهلران، یعنی بهزاد علیزاده و صادق کرمی نیز فاقد سابقه نمایندگی هستند. از این حیث می‌توان گفت نمایندگان ایلام در مجلس یازدهم، در امور پارلمانی بی‌تجربه هستند. 

میزان آرا کاندیداهای پیروز

تکلیف ۲ کرسی از ۳ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان البرز در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

انتخابات برای تعیین کرسی دوم حوزه  انتخابیه کرج، اشتهارد و فردیس نیز به دور دوم کشیده شده که در ۲۱ شهریور سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. دو کاندیدایی که به دور دوم انتخابات در این حوزه راه یافته اند، فاطمه آجرلو با ۶۱ هزار و ۵۸ رای و علیرضا عباسی با ۵۲ هزار و ۷۲۶ رای هستند.

تکلیف ۲ کرسی از ۳ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان ایلام نیز در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

انتخابات مجلس یازدهم در حوزه دهلران و دره شهر نیز به دور دوم کشیده شده که در ۲۱ شهریور سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. دو کاندیدایی که به دور دوم انتخابات در این حوزه راه یافته اند، بهزاد علیزاده و صادق کرمی هستند که به ترتیب ۱۸ هزار و ۵۰۵ رای و ۱۶ هزار و ۳۷۲ رای کسب کردند.

 گرایش سیاسی منتخبان استان‌های البرز و ایلام

هر دو نماینده راه یافته از استان البرز به مجلس یازدهم و نیز دو کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات، متعلق به جریان اصولگرا هستند.

نگاهی به اسامی منتخبان انتخابات مجلس یازدهم در استان ایلام نیز نشان می‌دهد از ۲ کاندیدای پیروز انتخابات یک نفر اصولگرا (علی اکبر بسطامی) و ۱ نفر مستقل (سارا فلاحی) هستند.

چهره‌های نظامی البرز و ایلام در مجلس یازدهم

از دو منتخب راه یافته استان البرز به مجلس یازدهم، علی حدادی سابقه حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را  در کارنامه خود دارد. حدادی، عضو اصلی شورای فرماندهی سپاه استان تهران و سرپرست فرماندهی سپاه پاسداران شهرستان ساوجبلاغ بوده است.

وی پس از  انقلاب به عضویت سپاه پاسداران در آمد و از پایه گذاران بسیج و سپاه پاسداران در شهرستان نظرآباد بود و در سال ۶۷ فرمانده سپاه پاسداران شهرستان ساوجبلاغ شد. پس از آن در سمت معاونت فرماندهی سپاه کرج (سال ۷۱ )، معاونت فرماندهی سپاه غرب تهران (سال های ۷۰ تا ۷۳) و معاونت فرماندهی سپاه پاسداران شهرستان کرج (سال های ۷۶ تا ۸۰) حضور داشته است. او در سال های ۸۰ تا ۸۴ معاون فرماندهی سپاه استان تهران شد.

هیچ‌کدام از منتخبان استان ایلام سابقه نظامی ندارند.

سابقه مدیریت کلان

هیچ کدام از ۴ منتخب استان های البرز و ایلام سابقه مدیریتی در سطح کلان ندارند. علی حدادی، یک فرمانده نظامی سپاه است که سابقه فرمانداری شهرستان‌های نظرآباد و ساوجبلاغ را نیز در کارنامه خود دارد و مهدی عکسری نیز در سمت‌هایی مانند ریاست اداره ارشاد استان کرج و مدیریت دانشگاه علمی کاربردی کرج حضور داشته است.

علی اکبر بسطامی، منتخب اول ایلام در مجلس یازدهم از مدیران استانی است که سابقه مدیریت کل کمیته امداد استان‌های ایلام و کردستان را در کارنامه خود دارد و سارا فلاحی نیز استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد ایلام و فاقد سابقه مدیریتی است.

منبع: ایران‌وایر