دموگرافی منتخبان مجلس یازدهم در استان‌های قم و قزوین

دموگرافی منتخبان مجلس یازدهم در استان‌های قم و قزوین

به گزارش «ایران‌وایر»، وزارت کشور میزان مشارکت مردم  استان‌های قم و قزوین در انتخابات مجلس را به ترتیب ۴۳ و ۳۹ درصد اعلام کرد. 

آمار انتخابات مجلس یازدهم

سابقه پارلمانی منتخبان استان‌های قم و قزوین

از ۷ نماینده دو استان قم و قزوین در مجلس دهم، تنها دو نماینده قم موفق شده‌اند کرسی خود را در مجلس یازدهم نیز حفظ کنند و ۵ نماینده  نیز از راهیابی مجدد به مجلس بازمانده‌اند.

هر ۳ منتخب استان قم که به مجلس یازدهم راه یافته‌اند سابقه نمایندگی دارند. زاکانی ۳ دوره، امیرآبادی ۲ دوره و ذوالنوری ۱ دوره سابقه نمایندگی مجلس دارد.

۲ منتخب از ۴ منتخب استان قزوین در مجلس یازدهم نیز سابقه نمایندگی دارند. رجب رحمانی با ۵ دوره پرسابقه ترین منتخب استان قزوین است که در ردیف پرسابقه‌ترین نمایندگان مجلس یازدهم به شمار می‌آید. روح الله عباسپور نیز در مجلس نهم عضویت داشته است. دو منتخب قزوین فاقد سابقه نمایندگی هستند.

میزان آرا کاندیداهای پیروز 

تکلیف هر ۳ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان قم در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

تکلیف هر ۴ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان  قزوین نیز در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

گرایش سیاسی منتخبان استان‌های قم و قزوین

هر ۷ منتخب راه یافته از استان‌های قم و قزوین به مجلس یازدهم، متعلق به جریان اصولگرا هستند.

چهره‌های نظامی استان‌های قم و قزوین در مجلس یازدهم

هر ۳ منتخب راه یافته استان قم به مجلس یازدهم، نظامی هستند. 

۱- سردار احمد امیرآبادی از فرماندهان بسیج قم

۲- سردار روحانی، مجتبی ذوالنوری فرمانده تیپ ۸۳ امام جعفر صادق و جانشین نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

۳- سردار علیرضا زاکانی، فرمانده بسیج دانشجویی کل کشور بوده‌است.

از ۴ منتخب راه‌یافته استان قزوین به مجلس یازدهم نیز ۲ منتخب سابقه فعالیت نظامی دارند. سردار لطف‌الله سیاهکالی منتخب قزوین، پیش از این فرمانده بسیج زنجان بوده‌است. روح‌الله عباسپور منتخب بوئین زهرا نیز بسیجی و جانباز جنگ ایران و عراق است. هر دو چهره نظامی استان قزوین برادر شهید هستند.

سابقه مدیریت کلان

هیچ کدام از ۳ منتخب استان قم در مجلس یازدهم سابقه مدیریتی در سطح کلان ندارند. هر سه نظامی هستند.

۴ منتخب استان قزوین نیز چندان جایگاه ویژه‌ای در سطوح مدیریتی کلان نداشته‌اند. لطف‌الله سیاهکالی در سطح معاونت سازمان صدا و سیما فعالیت کرده‌است.