دموگرافی منتخبان مجلس یازدهم در استان‌های زنجان و سمنان

دموگرافی منتخبان مجلس یازدهم در استان‌های زنجان و سمنان

به گزارش «ایران‌وایر»، وزارت کشور میزان مشارکت مردم استان‌های زنجان و سمنان در انتخابات مجلس یازدهم را به ترتیب ۴۸.۶ و ۴۷.۴ درصد اعلام کرد. 

آمار انتخابات مجلس یازدهم

سابقه پارلمانی منتخبان استان‌های زنجان و سمنان

از ۹ نماینده استان زنجان و سمنان در مجلس دهم، تنها ۲ نماینده استان زنجان موفق شده‌اند کرسی خود را در مجلس یازدهم حفظ کنند و ۷ نماینده  دیگر از راهیابی مجدد به مجلس بازمانده‌اند.

از ۴ منتخب قطعی استان زنجان که به مجلس یازدهم راه یافته‌اند، دو نفر سابقه نمایندگی دارند. مرتضی خاتمی و البرز حسینی هر دو فقط در مجلس دهم شورای اسلامی، نماینده بوده‌اند و موفق شده‌اند این جایگاه را برای خود در مجلس یازدهم نیز حفظ کنند.

هر ۴ منتخب استان سمنان در مجلس یازدهم  تازه‌کار هستند و هیچ‌یک از نمایندگان فعلی یا نمایندگان ادوار مجلس از این استان موفق به کسب رای مردم نشده‌اند. 

میزان آرا کاندیداهای پیروز

تکلیف ۴ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان زنجان در دور اول انتخابات روشن شد و تکلیف یک کرسی از مجموع دو کرسی حوزه انتخابیه زنجان و طارم در دور دوم انتخابات که در شهریور ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد، روشن می‌شود.

 اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم از استان زنجان به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

تکلیف هر ۴ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان  سمنان نیز در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

 گرایش سیاسی منتخبان استان‌های زنجان و سمنان

از ۸ منتخب قطعی استان‌های زنجان و سمنان، به جز مرتضی خاتمی که اعتدال‌گراست، بقیه اصولگرا هستند. 

چهره‌های نظامی استان‌های زنجان و سمنان در مجلس یازدهم

از ۴ منتخب استان سمنان، ۳ نفر عضو نیروهای نظامی و انتظامی هستند. 

۱- علی‌اکبر علیزاده برمی فرمانده سپاه پاسداران در کردستان در دهه ۶۰ و برادر شهید.

۲- اردشیر مطهری، سرهنگ نیروی انتظامی در دهه ۸۰ و فرمانده پلیس گشت ارشاد تهران.

۳- علی‌اصغر خانی، فرمانده قرارگاه‌های سازندگی استان‌های سمنان و چهارمحال بختیاری و فرماندهی ارشد سپاه استان سمنان و قائم مقامی لشکر۲۷ محمد رسول الله تهران بوده است.

از ۴ منتخب قطعی استان زنجان، هیچ‌یک سابقه نظامی ندارند.

سابقه مدیریت کلان

هیچ کدام از ۴ منتخب قطعی استان زنجان در مجلس یازدهم سابقه مدیریتی در سطح کلان ندارند. مرتضی خاتمی و البرز حسینی سابقه مدیریت میانی در سطح استان دارند. خاتمی مسوولیت اجرایی در وزارت بهداشت و دانشگاه داشته و حسینی نیز سابقه مدیریت در اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان دارد. همچنین مصطفی طاهری عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه زنجان است. حسن شجاعی، دیگر نماینده منتخب این استان نیز روحانی است.

از ۴ منتخب استان سمنان، فقط عباس گلرو، سابقه مدیریت کلان در سطح ملی دارد. او نماینده جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بوده‌است.  بقیه نمایندگان منتخب این استان، همگی سابقه فرماندهی نظامی و انتظامی داشته‌اند.