دموگرافی منتخبان مجلس یازدهم در استان کردستان

دموگرافی منتخبان مجلس یازدهم در استان کردستان

به گزارش «ایران وایر»، وزارت کشور میزان مشارکت مردم  استان کردستان در انتخابات را ۳۲ درصد اعلام کرد. 

آمار انتخابات مجلس یازدهم

  • رای‌اولی‌ها: ۵۸.۲۴۰  نفر
  • تعداد شعب اخذ رای: ۱۲۳۴ شعبه
  • تعداد کرسی‌های تعیین تکلیف شده:  ۵ از ۶ کرسی
  • تعداد کرسی‌های موکول شده به مرحله دوم انتخابات: ۱
  • تعداد نمایندگان این استان در مجلس دهم که به مجلس یازدهم نیز راه یافته‌اند: ۱

تنها نماینده استان کردستان در مجلس دهم که توانست با جلب آرای مشارکت‌کنندگان در انتخابات مجلس یازدهم، بار دیگر بر کرسی نمایندگی مجلس تکیه بزند، مهدی فرشادان منتخب سنندج است.

سابقه پارلمانی منتخبان استان کردستان

تنها منتخب استان کردستان در مجلس یازدهم که سابقه پارلمانی دارد نیز مهدی فرشادان است. از دو کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه بیجار نیز یک نفر (حمدالله کریمی)، سابقه حضور در مجلس دهم را دارد. بنابراین باید گفت نمایندگان استان کردستان در مجلس یازدهم از نظر سابقه پارلمانی کم تجربه هستند.

میزان آرا کاندیداهای پیروز

تکلیف ۵ کرسی از۶ کرسی استان کردستان در مجلس یازدهم در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه‌یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه بیجار نیز به دور دوم رسید. دو کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات در این حوزه حمدالله کریمی و علیرضا زندیان هستند که به ترتیب ۶ هزار و ۸۴۷  و ۵ هزار و ۸۳۷ رای کسب کردند. تکلیف منتخب بیجار در مجلس یازدهم در روز ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ مشخص خواهد شد.

لیست منتخبان استان مرکزی با گرایش سیاسی

نگاهی به اسامی منتخبان انتخابات مجلس یازدهم در استان کردستان نشان می‌دهد که از ۵ کاندیدای پیروز انتخابات ۴ نفر مستقل و ۱ نفر اصولگرا هستند.

سابقه مدیریت کلان

هیچ‌کدام از ۵ منتخبی که از کردستان وارد مجلس یازدهم شده‌اند سابقه مدیریت کلانی ندارند. دو نفر از منتخبان استان کردستان از مدیران استانی هستند. مهدی فرشادان، منتخب اول سنندج سابقه مدیریت کل بهزیستی استان کردستان را در کارنامه خود دارد و پرویز اوسطی، منتخب قروه نیز در سمت مدیریت جهاد کشاورزی این استان حضور داشته است. به این ترتیب باید گفت منتخبان استان کردستان سابقه مدیریتی چندانی ندارند.

هیچ کدام از منتخبان استان کردستان در مجلس یازدهم سابقه نظامی ندارند.

۲ پزشک، ۱ معلم، و ۲ مدیر استانی در میان منتخبان استان کردستان در مجلس یازدهم حضور دارند.

منبع: ایران‌وایر