رحمت‌الله نوروزی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از علی آباد کتول

رحمت‌الله نوروزی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از علی آباد کتول

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل
رحمت‌الله نوروزی۱۳۵۳فوق لیسانس تاریخ ایران باستانمدیر کل کار و امور اجتماعی استان گلستان
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
علی آباد کتول از استان گلستاننهمنهم، دهم و یازدهم اصولگرا

رحمت‌الله نوروزی نماینده دوره نهم مجلس از حوزه انتخابیهٔ علی‌آباد در استان گلستان است. وی سابقه مدیریت در آموزش و پرورش و مدیرکل کار و امور اجتماعی استان گلستان را دارد. نوروزی یکی از ۱۱ نماینده پیشین مجلس است که با محمدعلی تفکر، مدیر موسسه اعتباری فرشتگان که متهم به فساد مالی است شراکت کرده و ۲ درصد از سهام شرکت به نام او شده است. بعد از درج این خبر نوروزی گفت: «هیچ تراکنش و منفعت مالی در موسسه فرشتگان نداشته‌ام. از مراجع قضایی می خواهم با دقت این پرونده را بررسی و با خاطیان برخورد کنند.»

پنج اولویت اصلی استان گلستان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان گلستان موارد ذیل هستند:

پ.jpg

بررسی سابقه کاری و تحصیلی رحمت‌الله نوروزی با مشکلات استان گلستان

رحمت‌الله نوروزی نماینده دوره نهم مجلس از حوزه انتخابیه علی‌آباد کتول و قبل از آن سابقه مدیر کل کار و امور اجتماعی استان گلستان را در کارنامه خود دارد. وی که در دور دهم انتخابات مجلس از راهیابی به مجلس باز ماند به عنوان عضو گروه تنقیح قوانین مجلس انتخاب شد. فقر، بیماری و مشکلات معیشتی از چالشهای چند سال اخیر گلستان است. کمبود شغل و نرخ پایین فعالیت اقتصادی و از سوی دیگر سطح پایین درآمدها مهم‌ترین عامل افزایش فقر در استان گلستان است. نوروزی که سابقه مدیر کلی کار و امور اجتماعی استان گلستان را قبل از ورود به مجلس نهم داشته، اظهار نظرهایی درباره وضعیت فقر و بیکاری در استان گلستان را که مرتبط با شغل وی قبل از نمایندگی نیز است در مجلس به ثبت رسانده است.

نوروزی با اشاره به رتبه فقر و بیکاری در استان گلستان و حوزه انتخابیه خود، خواستار توجه جدی رئیس جمهور و وزیر کار و تعاون و دست اندرکاران تنظیم بودجه است. وی با اشاره به دستفروشی مردم فقیر استان می‌گوید: «از آنجایی که استان گلستان و شهرستان علی آباد منطقه‌ای مهاجرپذیر است میادین شهر و چهارراه‌ها پاتوق افراد بیکار و مهاجران دستفروش شده است.»

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس نهم،‌ با بیان اینکه امروز محیط زیست به محیط ایست تبدیل شده، می‌گوید: «محیط زیست مانع توسعه شده و دارای نگرش سیاسی است.» وی با اشاره به اینکه احداث جاده علی آباد کتول به شاهرود هیچ ضرری برای جنگل ابر ندارد. در پاسخ به انتقادهای طرفداران محیط زیست می‌گوید: «ما هم حافظ محیط زیست هستیم و منابع طبیعی را دوست داریم اما نمی‌پذیریم که به بهانه دفاع از محیط زیست و منابع طبیعی جلوی کاری را که مزایای فراوانی برای مردم دارد بگیرند.» 

نوروزی به حادثه آتش سوزی در جنگل های گلستان اشاره کرد و با انتقاد از مسوولین می گوید: «دو هزار هکتار از جنگل های گلستان در آتش سوخت خانم ابتکار،‌ آقای رییس جمهور پای کار بیایید چرا توپ را در زمین نمایندگان و مسئولان استانداری می اندازید.»

سیل و بازسازی مناظق سیل زده یکی دیگر از چالشهای چندین ساله استان گلستان است به طوری که سال گذشته میزان خسارات سیل در این استان بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان برآورد شد که نزدیک به ۷۰ درصد بودجه سالیانه این استان است. رحمت الله نوروزی در مجلس نهم با یادآوری وقوع سیل در استان گلستان و بروز خسارت‌های بی‌شمار به زیرساخت‌های این استان، می‌گوید: «ماه‌هاست وعده پرداخت اعتبارات مصوب سیل استان گلستان را داده‌اند اما هنوز ریالی برای جبران خسارت‌های سیل به این استان داده نشده است.»

تطابق برنامه‌های رحمت‌الله نوروزی با مشکلات حوزه انتخابیه 

براساس آمار چند سال اخیر یک سوم مردم استان گلستان در فقر مطلق به سر می‌برند. چالشی که نماینده علی‌آباد کتول نیز در دوران نمایندگی‌اش به آن اشاره داشته و با بیان اینکه «ریشه فقر در بیکاری است»، پیشنهاد می‌کند، برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی حاصل از بیکاری و فقر و روی آوردن کودکان به دستفروشی  و کار در کوره‌های آجرپذیری؛ «باید هماهنگی بین شهرداری‌ها و اداره کار و امور اجتماعی استان‌ها برقرار شود و همچنین مشکل بیمه این افراد نیز حل شود تا در مواقع بیماری مستاصل نشوند. او می‌گوید «اعتقاد دارم تنها راه کاهش بیکاری جوانان شهرستان علی‌آباد و حتی کشور راه اندازی و فعالیت مجدد تولیدی‌های شهرک صنعتی است.» نوروزی با اشاره به رقم بالای بیکاری شهرستان علی‌آباد کتول، این شهرستان را جزو مناطق کمتر توسعه یافته کشور ذکر کرده و برای رفع مشکل بیکاری در استان و شهرستان علی‌‌آباد از بانک‌های عامل تقاضا می‌کند توجه ویژه‌ای در بحث تخصیص تسهیلات داشته باشند.

نوروزی از طرح دوفوریتی صیانت از جنگل‌ها می‌گوید و هدف این طرح را جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه به مدت ۵ سال در جنگل‌های کشور ذکر می‌کند. با این حال وی برای احداث راه در جنگل ابر که با انتقاد فعالان محیط زیست همراه بوده موفق به گرفتن امضا ۱۵۱ نماینده مجلس شده و در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری خواستار احداث این جاده می‌شود. نامه‌ای که چهار عضو فراکسیون محیط زیست هم زیر آن دیده می‌شود.

نوروزی با اشاره به اینکه استان گلستان سومین استانی است که با بحران آب روبروست، خواستار توقف عملیات انتقال آب رودخانه‌های استان گلستان به سمنان است. با این حال وی مساله کمبود آب در استان گلستان و انتقال اشتباه آب شیرین از بالادست جنگل ابر به شاهرود و سمنان را حاصل کوتاهی سازمان حفاظت محیط زیست می‌داند که باید با این سازمان در میان گذاشته شود. وی همچنین به کمبود آب حوزه انتخابیه‌اش اشاره کرده و می‌گوید:‌ «با توجه به این که دولت از سال ۹۰  انتقال آب از علی‌آباد کتول به گرگان انجام داده مردم علی آباد کتول و فاضل آباد با کمبود آب شرب مواجه هستند و  وزیر نیرو باید هر چه سریع تر نسبت به تامین آب شرب این مناطق اقدام کند.»

وعده‌ها و سخنان به یاد ماندنی رحمت‌الله نوروزی

  • رعایت و اجرای حجاب موجب برکات ارزشمندی می شود.
  • حل مشکل جوانان سخت‌تر از حل مشکل فروش خودرو نیست.
  • راه‌اندازی مجموعه‌های گردشگری سد زرین گل.ما برای جوانان سخنرانی و شعار نمی‌خواهیم بلکه تسهیلاتی را برای اشتغال‌زایی می‌خواهیم.