رد صلاحیت منتخب میانه و بلاتکلیفی کرسی دوم این شهر در مجلس

رد صلاحیت منتخب میانه و بلاتکلیفی کرسی دوم این شهر در مجلس

دو روز مانده به برگزاری مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، «جمال عرف»، رییس ستاد انتخابات وزارت کشور از رد صلاحیت یکی از دو کاندیدای راه یافته به مرحله دوم در حوزه انتخابیه میانه در استان آذربایجان شرقی توسط شورای نگهبان خبر داد.

به گزارش «ایران‌وایر»، حوزه انتخابیه میانه صاحب دو کرسی در مجلس شورای اسلامی است. در مرحله اول انتخابات مجلس یازدهم، «مهدی اسماعیلی» به عنوان منتخب اول به مجلس راه یافت و انتخاب نماینده دوم به مرحله بعد موکول شد. چراکه منتخب دوم و سوم نتوانستند حداقل ۲۰ درصد آرای شرکت کنندگان در انتخابات را از آن خود کنند.

«علی شامی» و «مهدی صفایی»، دو منتخب راه یافته به مرحله دوم انتخابات بودند که در اقدامی کم‌سابقه، شورای نگهبان صلاحیت علی شامی را رد کرد تا پرونده انتخاب نماینده دوم میانه به انتخابات سال ۱۴۰۰ موکول شود. هنوز روشن نیست انتخاب نفر دوم حوزه انتخابیه میانه به انتخابات میان‌دوره‌ای موکول می‌شود یا رقابت میان صفایی و منتخب چهارم خواهد بود. چراکه قانون در این خصوص ساکت است.

انتخابات میان‌دوره‌ای در صورتی برگزار می‌شود که انتخابات حوزه‌ای باطل شود و یا نماینده‌ای پس از انتخاب، فوت کند یا استعفا دهد. هیچ‌کدام از این اتفاقات رخ نداده‌اند که انتخابات در میانه به مرحله میان‌دوره‌ای موکول شود. طبق قانون، وقتی کاندیداها نتوانند حداقل ۲۰ درصد آرای ماخوذه را کسب کنند، به تعداد هر کرسی، دو نفر که بیشترین رای را کسب کرده‌اند، به مرحله دوم می‌روند. به همین دلیل شامی و صفایی به مرحله دوم انتخابات در حوزه میانه رفته‌اند.
حالا با رد صلاحیت شامی، سوال این است که نفر بعد از شامی به مرحله بعد می‌رود یا انتخابات به صورت میان دوره‌ای برگزار می‌شود؟ در صورتی که شورای نگهبان رای به برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای بدهد، معنایش برگزاری انتخابات از نقطه صفر است؛ یعنی هر کسی می‌تواند اعلام کاندیداتوری کند و انتخابات با حضور تمام کاندیداها برگزار می‌شود. این یعنی پایمال شدن حق صفایی. چراکه صفایی از یک مرحله با موفقیت عبور کرده است.

علی شامی، منتخب راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم در حوزه میانه که صلاحیتش در این مرحله توسط شورای نگهبان رد شد، متولد ۱۳۵۰ و فارغ‌التحصیل ارشد ژنتیک است. او پیش از این کارمند کمیته امداد میانه (مسوول اعتبار و اشتغال و کارآفرین)، عضو نظام دام‌پزشکی کشور، عضو بیمه صندوق محصولات کشاورزی و دامی در دوره‌های گذشته و عضو فعال شبکه دام‌پزشکی در شهرستان میانه بوده است. هنوز دلایل رد صلاحیت این کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی اعلام نشده است.

مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم برای انتخاب نمایندگان ۱۰ کرسی مجلس شورای اسلامی، روز جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰ استان برگزار می‌شود. 

جدول: کاندیداهای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم و سوابق تحصیلی و شغلی آن‌ها

مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم قرار بود در فروردین ۱۳۹۹ برگزار شود ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا، به شهریور ماه موکول شد؛ هرچند ویروس کرونا هنوز در ایران شیوع گسترده دارد. ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کرده است که مرحله دوم انتخابات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

منبع: ایران‌وایر