رزم حسینی به رغم متهم شدن به فساد مالی، وزیر صمت شد

رزم حسینی به رغم متهم شدن به فساد مالی، وزیر صمت شد

با رای اعتماد نمایندگان مجلس یازدهم به «علیرضا رزم حسینی»، وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت بالاخره صاحب وزیر شد و از بلاتکلیفی درآمد.

به گزارش «ایران‌وایر» نمایندگان «مجلس شورای اسلامی» روز سه‌شنبه ۸مهر۱۳۹۹ به رغم متهم کردن رزم حسینی به فساد مالی، با ۱۷۵ رای موافق، با تصدی وزارت او موافقت کردند. در این رای‌گیری ۸۰ نماینده رای مخالف و ۹ نماینده رای ممتنع دادند.

پس از برکناری «رضا رحمانی» از وزارت صمت در تاریخ ۲۳اردیبهشت۱۳۹۹، این وزارتخانه با سرپرست اداره می‌شد. پیش‌تر «حسن روحانی»، «حسین مدرس خیابانی» را به مجلس معرفی کرده بود، ولی نمایندگان به او رای اعتماد ندادند.

حسن روحانی، رییس‌جمهور، بر خلاف انتظار نمایندگان، امروز نیز، به دلیل شیوع ویروس کرونا در جلسه رای اعتماد مجلس به رزم حسینی حاضر نشد. «مالک شریعتی»، نماینده تهران، از جمله نمایندگانی بود که به غیبت حسن روحانی واکنش نشان داد. او در تذکری گفت: «کاش امروز آقای روحانی ولو به صورت ویدیوکنفرانس در جلسه رای اعتماد حاضر می‌شدند، چرا که حضور مجازی مغایرتی با مصوبه ستاد ملی کرونا نداشت، احترام ایشان به قوه مقننه، احترام به مردم تلقی می‌شود.»

با وجود ناراحتی نمایندگان از غیبت حسن روحانی در صحن مجلس، اما رزم حسینی با وعده بهبود وضعیت معیشتی مردم و تامین کالاهای اساسی مردم از نمایندگان رای اعتماد گرفت. او گفت: «امروز ما شرمنده مردم هستیم، سفره مردم خالی و خالی‌تر شده؛ مردمی که وفاداری خود را به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ثابت کرده‌اند. بنابراین، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما همکاری با همه دستگاه‌ها، به ویژه بانک مرکزی، برای تامین کالاهای اساسی مردم است.»

رزم حسینی اظهار کرد: «تنظیم بازار و همکاری با اتحادیه‌ها و اصناف و بازاریان جهت کنترل بازار از دیگر برنامه‌ها است، همچنین اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار، اصلاح شناسایی کالاهای اصلی از تقلبی با هدف مقابله با قاچاق و پرهیز از هر نوع التهاب در بازار، از دیگر برنامه‌های نام‌برده می‌باشد.»

رزم حسینی استفاده از ظرفیت‌های خالی واحدهای صنعتی، احیای واحدهای تعطیل‌شده در شهرک‌های صنعتی و تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی را برنامه خود برای احیای این وزارتخانه دانست و اظهار داشت: «ما به دنبال استفاده از ظرفیت جوانان و حمایت از کارآفرینان و عابدین هستیم، رهبر معظم انقلاب کارآفرینی را عبادت قلمداد کرده و این افراد را از عابدین و مجاهدین جمهوری اسلامی‌ می‌داند.»

رزم حسینی متهم به فساد

رزم حسینی در جلسه بررسی رای اعتماد به فساد متهم شد. «اردشیر مطهری» در مخالفت با علیرضا رزم حسینی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، او را به فساد مالی متهم کرد و گفت: «علیرضا رزم حسینی با “زکی اسدی” و آقای “علی‌اکبر پوریانی” ارتباط دارد. وزیر پیشنهادی صمت باید درباره ارتباط خود با این افراد و فسادهایی که داشته، شفاف‌سازی کند. موضوع دوتابعیتی رزم حسینی انحرافی است تا از فساد اقتصادی مجموعه‌های او غافل شویم. آقای رزم حسینی! باید درباره فروش شرکت صوری خود به “شرکت ملی مس” شفاف‌سازی کنید. او از اوایل دهه هشتاد با آقای پوریانی، از مافیای معدن کرمان، شراکت داشته و به همراه برادرش جواد رزم حسینی و محمدعلی و محمدرضا و محمدمهدی رزم حسینی نیز با شرکت‌های معدنی و فولادی برای فرار از مالیات، معاملات فراوانی را انجام داده‌اند.»

پیش‌تر گفته می‌شد که او دوتابعیتی است، ولی «ذوالنوری»، رییس کمیسیون امنیت ملی، دوتابعیتی بودن رزم حسینی را تکذیب کرد.

مطهری با طرح این پرسش از رزم حسینی که «شما چه‌گونه می‌توانید در کشوری خدمت کنید که دو دهه آن را رها کرده [بودید] و در کانادا زندگی کردید و خانواده شما همچنان در آن‌جا هستند،» گفت: «وزیر پیشنهادی صمت باید درباره فروش شرکت ورشکسته خود به شرکت ملی مس سرچشمه توضیح دهد. وی در خرداد ۱۳۸۴ به همراه “مسعود خبازی” و علی‌اکبر پوریانی هیئت‌مدیره “شرکت خدماتی بازرگانی یارانه مس” را راه‌اندازی رزم حسینی به عنوان عضو هیات مدیره، پوریانی به عنوان رئیس و خبازی به عنوان نایب رئیس این شرکت فعالیت خود را آغاز کرده و بخش قابل توجهی از سهام بی‌ارزش این شرکت را به شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه فروختند.»

وی یادآور شد: «آقای رزم حسینی سهام بی‌ارزش شرکت خدمات بازرگانی معادن و فلزات غیرآهنی صوری خود را نیز به “صندوق بازنشستگی صنایع مس ایران” فروختند. همچنین بخشی از سهام شرکت صوری را به “شرکت آتیه‌اندیشان مس” فروخته است، آیا شما این وضعیت را رصد نکردید؟ او در دهه ۱۳۹۰ پس از آن که در دولت آقای روحانی سمت می‌گیرد، بازماندگان این شرکت را ورشکسته اعلام می‌کنند و با هزینه گزاف به شرکت‌های مهم مس فروخته می‌شود.»

نماینده گرمسار در نهایت با بیان این که ما در شاه عبدالعظیم هم نمی‌توانیم زندگی کنیم، اما ایشان چه‌گونه با خانواده در کانادا زندگی می‌کند، خواستار رای مخالف نمایندگان به وزارت رزم حسینی شد، ولی مجلس به این حرف‌ها اعتنایی نکرد.

«محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس شورای اسلامی، پس از قرائت نتیجه آرا ابراز امیدواری کرد که وزیر جدید صمت بتواند مشکلات را با کمک مجلس حل و وضعیت بخش صنعت، معدن و تجارت را ساماندهی کند.

منبع: ایران وایر