رضا تقوی؛ ۱۷ سال رهبری ارکستر نماز جمعه

رضا تقوی؛ ۱۷ سال رهبری ارکستر نماز جمعه

اگر یکی از کسانی هستید که در طول سال‌های دهه هشتاد و نود شمسی از شنیدن سخنرانی‌های هماهنگ امامان جمعه در ستایش رهبری و حمله به مخالفان حکومت  بارها سردرد گرفته‌اید باید بدانید یک نفر در پشت پرده تبدیل این مراسم به ابزار پروپاگاندای افراطی‌ترین جناح جمهوری اسلامی قرار داشت: حجه‌الاسلام سید‌رضا تقوی.

تقوی که از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۶ ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور را در اختیار داشت در انتخابات مجلس یازدهم نیز به عنوان نماینده تهران انتخاب شد تا به جمع  ۳۰ روحانی دیگر این مجلس اضافه شده و جمع افراطیون  مجلس یازدهم را جمع‌تر کند. تقوی در انتخابات مجلس یازدهم در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در حوزه انتخابیه تهران قرار گرفت و با کسب ۷۳۵ هزار رای به عنوان نفر بیست و دوم انتخاب شد. 

تقوی با ۷۳ سال سن، مسن‌ترین نماینده مجلس یازدهم نیز هست و به این ترتیب به عنوان رییس سنی این مجلس اداره اولین جلسه آن را بر عهده خواهد داشت. اما بر‌خلاف بیشتر روسای سنی مجالس گذشته که تنها یک روز فرصت درخشیدن داشتند، نام رضا تقوی تنها در اولین جلسه مجلس مطرح نخواهد شد. سابقه او در رهبری اصولگرایان و نیز ریاست طولانی او بر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نشان می‌دهد که  او نقش مهمی در تعیین جهت‌گیری‌های سیاسی و فرهنگی مجلس یازدهم ایفا خواهد کرد. 

۹۰۰ نماز جمعه با ۴۵ هزار نیروی ستادی

با حضور رضا تقوی در سمت ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، این شورا به صورت علنی تبدیل به پایگاه جریان مشهور به راست و همچنین چهره‌های افراطی نزدیک به علی  خامنه‌ای شد. 

تقوی با وجود ریاست این شورا، «عضو شورای همگرایی اصولگرایان» در جریان انتخابات مجلس دهم نیز بود و پیش از انتخابات مجلس دهم، در ده‌ها سفر تبلیغاتی در استان‌های مختلف سخنرانی کرد.

 مواضع مشابه امامان جمعه همواره مورد انتقاد چهره‌های اصلاح‌طلب قرار داشت. رضا تقوی این موضوع را رد کرده و درباره شبیه بودن سخنان امامان جمعه گفته بود که آن‌ها درباره موضوعات سیاسی روز اظهار‌نظر می‌کنند و موضوعات روز نیز عملا یکسان است.

تقوی در دوران ریاست خود بر امامان جمعه کشور، تعداد امامان جمعه را از ۴۰۰ نفر به ۹۰۰ نفر رساند و به این ترتیب دامنه نفوذ ستاد تحت کنترل خود را به بیشتر شهرهای کشور گسترش داد.  

دفاتر ائمه‌جمعه از جمله تشکیلات عریض و طویل شهرستان هستند. امامان جمعه در مراکز استان اغلب نماینده ولی فقیه در استان نیز بوده و نفوذ قابل توجهی بر انتصابات و تصمیم گیری‌های محلی دارند به نحوی که هیچ مقامی اعم از فرماندار، بخشدار و شهردار بدون رضایت آن‌ها نمی‌تواند پست مدیریتی را اشغال کند.

در دوران ریاست تقوی بر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، تعداد نیروهای که برگزاری نمازهای جمعه را بر عهده دارند به  ۴۵ هزار نفر رسید که به ۹۰۰ ائمه جمعه در کشور کمک می‌کردند. تنها در تهران، ۱۵۰۰ نفر در دستگاه برگزاری نماز جمعه مشغول به کار شدند. اگر چه ادعا می‌شود که این افراد حقوقی دریافت نمی‌کنند اما این نیروها اکثرا از کارکنان دولت بوده و در واقع، حقوق خود را از نهادی که درآن استخدام هستند، دریافت می‌کنند.

تقوی آخرین نماز جمعه هاشمی‌رفسنجانی در ۲۶ تیر سال ۱۳۸۸ را یکی از سخت‌ترین روزهای مدیریت خود دانسته و می‌گوید: «شب و روز بسیار سختی بود. فشاری که در آن ۲۴ساعت تحمل کردم، وقتی یاد آن زمان می‌افتم ذهنم سنگین می‌شود.»

سابقه پارلمانی تقوی

تقوی سابقه سه دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد. او در دوره دوم مجلس  از زادگاه خود یعنی دامغان وارد مجلس شد و در مجالس چهارم و پنجم نیز به عنوان نماینده تهران در مجلس حاضر بود. یکی از مهمترین فرازهای کارنامه پارلمانی رضا تقوی حضور فعال او در استیضاح عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت اول محمد خاتمی بود.

در جریان استیضاح مهاجرانی، رضا تقوی اولین نماینده استفاده کننده از تریبون مجلس بود.  تقوی در سخنانش، از سیاست­‌های مهاجرانی در زمینه­ «میدان دادن به هنرمندان قبل از انقلاب و دشمن نظام جمهوری اسلامی، احیای کانون نویسندگان و تقدیم جایزه به نویسندگان دارای آثار مبتذل و متضاد با نظام» به ­شدت انتقاد کرد و مدعی شد «به قطاری که وزارت فرهنگ و ارشاد راه انداخته، بیشتر معاندان و سلطنت­‌طلبان سوار و موافقان و مخلصان انقلاب پیاده شده‌اند»

 اگرچه  تلاش‌های تقوی و ۳۰ امضا کننده دیگر استیضاح مهاجرانی در مجلس پنجم ناکام ماند و او توانست مجددا رای اعتماد مجلس را به دست بیاورد اما مهاجرانی مدتی بعد تحت فشارها مجبور به استعفا شد.

تقوی ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس پنجم را نیز در اختیار داشت و به نظر می‌رسد در مجلس یازدهم نیز از گزینه‌های اصلی ریاست این کمیسیون باشد

پنج چالش اصلی استان تهران

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان تهران موارد ذیل هستند:

 بررسی سابقه کاری رضا تقوی و رابطه آن با چالش‌های استان تهران

تهران حداقل در یک دهه اخیر بحران‌های سیاسی و اقتصادی بزرگی را تجربه کرده است. بحران بزرگ سیاسی در سال ۱۳۸۸ و اعتراضات گسترده سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ و نیز دو بحران شدید اقتصادی، یکی در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و دیگری بعد از سال ۱۳۹۷ که هنوز در میانه آن قرار داریم. شکاف طبقاتی، افزایش سرسام‌آور نرخ خرید و اجاره مسکن، فسادهای اداری، آسیب‌های اجتماعی و ریسک بروز زلزله و تبعات ناشی از آن از جمله چالش‌های جدی این استان به شمار می‌آید.

رضا تقوی ریشه همه مشکلات اقتصادی و شکاف طبقاتی موجود در کشور را عملکرد دولت روحانی می داند و معتقد است فقدان نظارت موثر مجلس دهم بر دولت سبب بروز این مشکلات و ناکارآمدی ها شده است. 

رضا تقوی معتقد است: «مجلس دهم از آنجایی که نظارت را به مزاحمت تعریف می‌کرد، بر دولت نظارت نداشت و اهل ملاحظه‌کاری و رودربایستی بود»، او می‌گوید: «نمایندگان مجلس یازدهم عزم جدی دارند که برای نظارت بر دولت رودربایستی را کنار گذاشته و از ابزارهای نظارتی در حد اعلا استفاده کنند و در نظارت نیز جدی خواهند بود» تاکید او بر این است که «مجلس یازدهم ملاحظات مجلس دهم را برای نظارت بر دولت نخواهد داشت.»

این رویکرد رضا تقوی در هماهنگی کامل با خط تبلیغاتی جناح اصولگرای حکومت قرار دارد که تبلیغات خود را بر کم کاری و ضعف دولت روحانی متمرکز کرده و سعی دارد نقش تحریم ها و انزوای بین المللی ایران در بحران اقتصادی موجود کم اثر جلوه دهد. تکرار خط تبلیغاتی جناح اصولگرای حکومت توسط تقوی امر عجیبی نیست چون این روحانی در جایگاه دبیری شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز نقش مهمی در تعیین رویکردهای اصولگرایان در دو دهه گذشته ایفا کرده است.

تقوی در حوزه سیاست خارجی نیز طرفدار ادامه سیاست‌های بحران زای حکومت است و وظیفه نمایندگان را دفاع از این سیاست می‌داند. به گفته او: «مجلس باید در سیاست‌های بین‌المللی شجاعانه عمل کند. نماینده‌ای که شجاعت ندارد و نمی‌تواند نطقی علیه استکبار کند به درد مجلس انقلابی نمی‌خورد.»

او درباره تحریم‌های اقتصادی نیز گفته: «تحریم نفت شاید به نفع ما باشد، زیرا ما سالها بنا داشتیم بودجه خارج از پول نفت را ببندیم و این امکان را به ما می دهد با اتکا به توان داخلی و اقتصاد مقاومتی خودمان را از وابستگی به آن نجات دهیم.»

در اظهارات تقوی اشاره‌ای به بحران‌های زیست محیطی مانند آلودگی هوا و نیز خطر زلزله در تهران دیده نمی‌شود.

بررسی سوابق تحصیلی و مدیریتی رضا تقوی با مشکلات استان تهران

تقوی در طول فعالیت سیاسی و مدیریتی خود بیشتر به مسایل کلان سیاسی کشور پرداخته و بر عملکرد دولت روحانی در مسائل داخلی و خارجی تاخته است. از این روحانی در طول دوران نمایندگی‌اش در مجالس چهارم و پنجم هیچ اقدام یا طرح خاصی درباره چالش‌های مهم تهران، ری و شمیرانات ثبت نشده است. 

فعالیت‌های سیاسی  تقوی بیش از همه بر تقویت همگرایی در درون جناح اصولگرای حکومت و تلاش برای تصاحب نهادهای قدرت توسط این جناح متمرکز بوده و هیچگاه در راستای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی حوزه انتخابیه تهران قرار نداشته است.

تحصیلات این روحانی نیز که شامل سطح چهار حوزه و نیز لیسانس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است ارتباطی با مشکلات حوزه انتخابیه تهران ندارد.

تقوی علاوه بر ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، سابقه مسئولیت بسیج استان قم، امامت جمعه شهرکرد و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور را نیز در کارنامه خود دارد.

این سوابق تقوی را جزو آن دسته از مقامات جمهوری اسلامی قرار می‌دهد که اگر چه لباس روحانیت بر تن دارند اما بیش از همه عناصری نظامی-امنیتی هستند. حضور این عناصر در نهادهای انتخابی مانند مجلس شورای اسلامی نیز بیش از همه  حضوری سلبی بوده و برای جلوگیری از حضور افراد زاویه دار با رهبر جمهوری اسلامی در این نهادها است. این عناصر نظامی- امنیتی خود را نه نماینده مردم بلکه سرباز رهبری می‌دانند و به همین دلیل تمرکز آن‌ها در مجلس هیچگاه معطوف به حل مسائل مشخص اقتصادی و اجتماعی یک حوزه انتخابیه مشخص نبوده است.

گفته‌های به‌یادماندنی رضا تقوی

  • نظارت استصوابی از زمانی که فرد نامزد انتخابات مجلس می‌شود تا پایان دوره نمایندگی  باید ادامه داشته باشد.
  • باید این را همه بدانند که وکلای مجلس یازدهم، دیگر وکیل‌الدوله نخواهند بود.
  • مقام معظم رهبری احتیاج به صحبت‌های ما ندارد. ایشان حکیمی به‌معنای واقعی است.

منبع: ایران‌وایر