روحانی برای کشاندن زنان به پای صندوق‌های رای یکباره فمینیست شد!

روحانی برای کشاندن زنان به پای صندوق‌های رای یکباره فمینیست شد!

با نزدیک شدن انتخابات مجلس یازدهم و بیشتر شدن تلاش‌های حاکمیت برای تشویق مردم به رای دادن، حسن روحانی، رییس جمهور، روز شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸، در نشست زنان ایرانی، درباره اهمیت مشارکت زنان در انتخابات صحبت کرد.

به گزارش ایران وایر و به نقل از ایسنا، صبح روز شنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۸، حسن روحانی، رییس جمهور، در نشست زنان ایرانی، با اشاره به اهمیت زنان در مشارکت در انتخابات، گفت: اگر زنان تصمیم بگیرند، ولو این که عده‌ای سال‌ها تلاش کرده و پول خرج کرده باشند و رسانه و همه چیز را داشته باشند، اگر زنان ببینند که یک کاندیدا از سایرین بهتر است، با حمایت‌های خود او را در انتخابات پیروز می‌کنند.

روحانی سپس گفت: امروز نیز اگر چه ممکن است گله داشته باشیم و وضعیتمان به صورت مطلوب قرار نگرفته باشد اما باید پای صندوق‌های رای برویم و بین آنهایی که امروز هستند بگردیم؛ به هر حال عده‌ای از نظر ما بهتر هستند که باید آنها را انتخاب کنیم.

روحانی سپس با اشاره به وضعیت زنان در جامعه و لزوم تغییر رویکردها برای رفع تبعیض علیه زنان، گفت: دیدگاه همگان و به ویژه مردان باید نسبت به مقام زن تصحیح شود؛ ما به زبان می‌گویم که جنس دوم نداریم  و زن و مرد با هم مساوی هستند، اما این گفتار کافی نیست. بلکه در مقام عمل، قانونگذاری و اجرا نیز باید این حقیقت را ببینیم.

او با تاکید بر این که تردیدی نداریم که خداوند زن و مرد را کنار هم قرار داده، گفت: این که می‌گویم باید در جامعه اسلامی رقابت سالم برقرار باشد، این رقابت سالم وقتی امکان پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را به صورت برابر فراهم کنیم اگر فرصت مرد و زن در حوزه‌های مختلف برابر نباشد، در آن صورت رقابت امکان پذیر نیست.

روحانی با سلب مسوولیت از خود و دولتش درباره نداشتن وزیر زن در کابینه خود، گفت: چه اشکال دارد که اگر در دولت، به غیر از معاونان، دست رییس جمهور برای انتخاب وزرای زن نیز باز باشد؛ برای انتخاب وزیر زن نیز دست رییس جمهور را باز بگذارید. اگر قبول داریم و تعارف نمی‌کنیم و فقط به زبان نمی‌گویم زنان در کنار مردان هستند، باید در سایر موارد نیز گام به گام پیش برویم و به زنان فرصت حضور بدهیم.

روحانی در حالی این موضوعات را مطرح می‌کند که خود یکی از عوامل اصلی تبعیض علیه زنان، حداقل در ساختار دولت بوده‌است. پیش از این، در زمان تشکیل دولت اول روحانی، زنانی چون شهیندخت مولاوردی که معاون او در امور زنان و خانواده بود، از روحانی بابت عدم انتخاب وزیر زن گله‌مندی کردند.

مشخص نیست منظور روحانی از «باز‌گذاشتن دست دولت» در انتخاب وزیر زن، چیست.

در جمهوری اسلامی ایران، همه وزرا، حتی وزیر اطلاعات و امور‌خارجه نیز که به صورت ضمنی توسط رهبر انتخاب می‌شوند، باید از طریق رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی معرفی شوند. بنابراین این ادعای روحانی که در انتخاب وزیر زن، «دستش باز نبوده»، چندان با واقعیت تطابق ندارد زیرا، حداقل در دولت محمود احمدی نژاد وزیر زن داشتیم.

روحانی در حالی زنان را به رای‌دادن در انتخابات تشویق می‌کند که کمتر از ده درصد از نامزدان انتخابات مجلس یازدهم، زن هستند. 

گفتنی‌است با در نظر گرفتن شرایط واقعی ایران از نظر برابری جنسیتی و رتبه صد و چهل و هشتم آن در بین ۱۵۳ کشور، این زن‌محوری به‌شدت سطحی و توخالی، رنگ و بوی تحمیق زنان را به خود می‌گیرد که جز بی‌آبرویی بیشتر برای دولت روحانی چیز دیگری در پی نخواهد داشت.