زهره سادات لاجوردی

زهره سادات لاجوردی

زهره سادات لاجوردی، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر، پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه 

«زهره سادات لاجوردی»، فرزند «اسدالله لاجوردی»، دادستان مشهور و رییس زندان «اوین» در دهه ۶۰ است. او تنها عضو خانواده لاجوردی است که پا به عرصه سیاست گذاشته است. اسدالله لاجوردی، پدر این منتخب تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس، در سال ۱۳۷۷ ترور شد.
زهره لاجوردی هم‌مشی پدر در سیاست است؛ هرچند او در دولت «محمود احمدی‌نژاد» که معاون مرکز امور زنان بود، کارنامه مشخصی ارایه نداد و عملکرد قابل ذکری در حوزه سیاسی ندارد.
لاجوردی حالا با قرار گرفتن در لیست «ائتلاف اصول‌گرایان»، در حالی توانسته است به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یابد که پیش‌تر، در انتخابات مجلس نهم، با حضور در لیست «جبهه پایداری»، متشکل از هم‌فکران «محمدتقی مصباح یزدی»، از ورود به «بهارستان» بازمانده بود.
وی هم‌چنین انتخابات شورای اسلامی شهر تهران در سال ۱۳۹۶ را فرصت دیگری برای ادامه فعالیت‌های سیاسی خود می‌دانست که در این انتخابات نیز ناکام ماند. 

پنج چالش اصلی استان 

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان تهران موارد ذیل هستند:

 بررسی سابقه کاری و تحصیلی زهره سادات لاجوردی و رابطه آن با چالش‌های استان تهران

زهره لاجوردی دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث از «دانشگاه اصول‌الدین» تهران است. او هم‌چنین مدرک سطح دو حوزوی از «جامعه‌الزهرا» قم دارد. در کارنامه فعالیت وی، مدیریت فرهنگی سیاسی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت مرکز امور زنان دولت نهم و دهم، رییس هیات مدیره «انجمن حمایت از خانواده‌های قربانیان تروریسم» و تدریس در دانشگاه به چشم می‌خورد.  لاجوردی در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی با حضور در لیست «ائتلاف اصول‌گرایان» با شعار «ایران سربلند؛ مجلس قوی، مجلس کارآمد»، توانست به مجلس راه پیدا کند.

او در حالی بر کرسی نمایندگی مردم تهران تکیه زده که این استان با چالش‌هایی چون دوقطبی شدن و شکاف طبقاتی، بحران مسکن، فساد، آسیب‌های اجتماعی و احتمال وقوع زلزله ویران‌گر روبه‌رو است. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که لاجوردی در زمان فعالیت خود در مرکز امور زنان انجام داد، انتشار کتاب «ازدواج و شکوه همسری» بود که قرار شد در دانشگاه‌ها تحت عنوان دو واحد عمومی تدریس شود.   

با بررسی سخنان لاجوردی در رسانه‌ها طی سال‌های اخیر، از این نماینده هیچ اظهارنظر یا راه‌کاری برای رفع چالش‌های استان تهران منتشر نشده است. اگرچه به نظر نمی‌رسد با تحصیلات علوم قرآنی و حوزوی بتواند برای رفع مشکلاتی چون معضلات شهری، زلزله، فساد و فاصله طبقاتی، ایده‌ای راه‌گشا در مجلس شورای اسلامی ارایه دهد. 

بهبود معیشت اولویت مجلس یازدهم

این عضو جبهه پایداری یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مجلس را توجه به وضعیت معیشت مردم دانسته و وضع قوانینی در جهت «اقتصاد مقاومتی»، اصلاح ساختار بودجه، بحث نظارت بر اجرای قوانین، اشتغال و ازدواج جوانان، عدالت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی را از جمله راه‌کارهای بهبود شرایط کنونی دانسته است. 

وی با اشاره به جایگاه مهم مسکن در زندگی شهروندان افزوده است: «مساله مسکن از اصلی‌ترین ضرورت‌های زندگی افراد است؛ چرا که اگر افراد نتوانند مسکن خودشان را تامین کنند، مساله ازدواج، نرخ بارورى و از این قبیل مسایل هم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند.»
این نماینده البته تاکنون هیچ راه‌کاری برای خروج از بحران مسکن ارایه نداده است. 

مخالفت با پی‌گیری طرح منع کودک همسری

در حالی که انتظار می‌رود نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی نگاه ویژه‌تری به حقوق زنان داشته باشند، در همین ابتدای فعالیت مجلس یازدهم، اظهارات لاجوردی درباره مشکلات و اولویت‌های زنان در جامعه، از جمله مساله «کودک همسری»، سر و صدای بسیاری در رسانه‌ها و فضای مجازی به پا کرد. او که بارها در کسوت کارشناس شبکه قرآنی صداوسیما ظاهر شده، حالا در مجلس با پی‌گیری «طرح منع کودک همسری» مخالفت و ۱۴۰ نماینده‌ای که به فوریت این طرح در مجلس دهم رای داده بودند را به ناآگاهی نسبت به اصول دین متهم کرده است.

نماینده جدید مجلس در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف تاکید کرده است: «کودک‌همسری به هیچ عنوان مساله اساسی و مهمی در کشور ما نیست. اگر دختری به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد، از نظر ما مشکلی ندارد و نمی‌توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم.»

افزایش دانشگاه‌های تک جنسیتی یکی دیگر از تاکیدات لاجوردی است که در این باره گفته است: «راه حل کنونی برای ترویج حجاب و عفاف، گسترش دانشگاه‌های تک جنسیتی است. فضای دانشگاه‌های فعلی باید به‌گونه‌‌ای باشد تا در آن علم‌آموزی در فضای اسلامی صورت بگیرد.»

لاجوردی با انتقاد از عملکرد زنان در مجلس دهم نیز گفته است: «متاسفانه در مجلس دهم بدون در نظرگرفتن اولویت‌ها، بیشتر به حاشیه‌ها پرداخته شد؛ از جمله پرداختن به حضور زنان در ورزشگاه‌ها بدون این که زیرساخت‌های آن آماده باشد.»

وی بیمه زنان خانه‌دار و مرخصی زایمان را از معضلات اصلی این قشر از جامعه می‌داند. 

این نماینده اصول‌گرا معتقد است جایگاه اصلی زن در داخل خانواده است. او تاکید کرده است: «ما زن را در داخل خانواده و حامل اصلی تحکیم بنیان خانواده می‌دانیم و از آن‌جایی که اسلام به حقوق زن اهمیت داده است، دیگر جایی برای این که بخواهیم از غربی‌ها تبعیت کنیم، وجود ندارد. بنابراین کسانی که در زمینه زنان و خانواده چشم‌شان دنبال اسنادی مانند ۲۰۳۰ است که غربی‌ها ارایه می دهند، یا با مبانی اسلام آشنایی ندارند یا کسانی هستند که می‌خواهند از سوی اجانب، اسلام را در این کشور کم رنگ کرده تا به خواسته‌های پلید شان برسند.»

با وجود تمام مشکلات اجتماعی و اقتصادی که در سال‌های اخیر گریبان‌گیر شهروندان استان تهران و سایر استان‌ها بوده، این نماینده اصول‌گرا یکی از اولویت‌های مجلس یازدهم را توجه به قوانین مرتبط با افزایش جمعیت دانسته و گفته است: «باید برای خروج از شرایط فعلی، برنامه‌هایی در جهت افزایش جمعیت تدوین کرد. چراکه جمعیت یکی از مولفه‌های اقتدار کشور است.»  

مسوولان به دشمنان گرا می‌دهند

نحوه ورود ویروس کرونا به کشور، اطلاع رسانی دیرهنگام مسوولان نسبت به شیوع آن در شهرها و ضعف در کنترل و کاهش این ویروس، انتقادات بسیاری به همراه داشت. در این میان، برخی مسوولان تحریم‌های امریکا علیه ایران را یکی از دلایل اصلی این ضعف دانسته‌اند. این در حالی است که به باور لاجوردی، مسوولانی که تاکید دارند تحریم‌ها باعث شده‌اند تا نتوان ویروس کشنده کرونا را در کشور به خوبی مهار کرد، بیشتر قصد دارند به دشمن «گرا» دهند و توان کشور را زیر سوال ببرند.

این نماینده منتخب در این باره گفته است: «در حالی که در شرایط کنونی که از طرفی تحت فشار بیشترین تحریم‌ها هستیم و از سوی دیگر بیماری کرونا در کشور ما نیز قربانی می‌گیرد، به واسطه اتحاد میان ملت، شاهدیم که مردم بر بسیاری از مشکلات فائق آمده‌اند.»

این نماینده مجلس عملکرد دولت و به ویژه رییس‌جمهوری را در قبال ویروس کرونا مورد انتقاد قرار داده و افزوده است: «با توجه به شرایط حساس، از دولت انتظار می‌رفت که مدیریت ستاد مقابله با بحران كرونا را در ابتدای کار، شخص رییس‌جمهوری بر عهده می‌گرفت، نه به یك وزارت‌خانه سپرده شود. یکی از انتقادات مهم دیگر به رییس‌جمهوری در شرایط فعلی، حضور کم‌رنگ وی در محل کار خود است. در این شرایط لازم است که آقای روحانی هر روز برای حل این مساله، جلسه‌ای داشته باشد.»

عبور از تحریم‌ها با توجه به ظرفیت‌های داخلی کشور 

به اعتقاد لاجوردی، در ۴۰  سال اخیر، کشور همواره با تحریم‌های مختلفی از سوی امریکا و هم‌پیمانانش روبه‌رو بوده است. بنابراین، به جای این که برای عبور از تحریم‌ها، نگاه مسوولان به خارج از کشور باشد تا به شکلی تحریم‌ها برطرف شوند، باید از ظرفیت‌های داخلی و جوانان نخبه، مومن و انقلابی بیشتر استفاده کرد تا راحت‌تر از بحران‌ها عبور کرد. 

این عضو جبهه پایداری هم‌چنین برجام را دلیل اصلی مشکلات اقتصادی کشور دانسته و در این باره گفت است: «تجربه سرنوشت برجام باید نصب‌العین ما قرار بگیرد. مگر قرار نبود برجام تمام تحریم‌های علیه کشورمان را لغو كند؟ مسوولان می‌گفتند تمام مشکلات اقتصادی ما با برجام حل می‌شود اما نه‌تنها این مشكلات حل نشده‌اند بلكه عدم استفاده از توان و ظرفیت‌های داخلی، مشکلات مردم را چندین برابر کرد.»

صهیونیستم، کرونای منطقه است
«جامعه جهانی موظف است با شناسایی کشور مستقل فلسطین، از حق تعیین سرنوشت مردم مظلوم فلسطین حمایت کند.»
لاجوردی در توییتر با اشاره به این موضوع درباره مواضع خود نسبت به اسراییل نیز ضمن استناد به سخنان آیت‌الله «علی خامنه‌ای» نوشته است: «برای توجیه ارتباط اقتصادی با رژیم صهیونیستی، استدلال می‌کنند که این رژیم واقعیتی در منطقه است. امروز کرونا یک واقعیت است و انسان‌های با شعور، مبارزه با آن را واجب می‌دانند. ویروس دیرپای صهیونیسم هم بی‌گمان دیری نمی‌پاید و با ایمان و غیرت جوانان از این منطقه ریشه‌کن خواهد شد.»

وعده‌ها و گفته‌های به ‌یادماندنی 

  • در حوزه زن و خانواده باید در مقابل غرب حالت تهاجمی داشته باشیم.
  • پرداختن به مسایل حاشیه‌ای مانند کودک همسری اشتباه است چرا که این موضوع برای ما اولویت نیست.
  • زنان ایرانی باید طرحی نو برای هدایت زنان عالم دراندازند.
  • برخی مسوولان با بی‌تدبیری، زمینه آشوب و فتنه را در جامعه مهیا می‌کنند.