سارا فلاحی

سارا فلاحی

سارا فلاحی، نماینده حوزه انتخابیه ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران از استان ایلام

شناسنامه 

«سارا فلاحی» برای نخستین بار با حضور در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی توانسته به نمایندگی از حوزه انتخابیه ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران وارد بهارستان شود. او در این انتخابات ۳۶هزار و ۹۰۹ رای کسب کرده است. وی اخیرا در نطق میان دستور در مجلس یازدهم مسئولان کشور را به رانت و خیانت متهم کرده و به نمایندگان مجلس هشدار داده است که اگر در ماه‌های باقی مانده از حضور دولت دوازدهم کاری نکنند فجایع بسیاری اتفاق خواهد افتاد. با این همه در ماه‌های اخیر از این نماینده، کمتر اقدامی عملی برای حوزه انتخابیه‌اش مشاهده شده، او یکی از مشکلات را تعداد کم نمایندگان استان‌هایی چون ایلام در مجلس دانسته است.

پنج چالش استان ایلام

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان ایلام به این شرح است

سارا فلاحی دکترای علوم سیاسی دارد. او با این مدرک در سال های اخیر در محیط دانشگاهی ایلام مشغول به فعالیت بوده است. مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام، رئیس شورای زنان فرهیخته دانشگاه‌های آزاد، رئیس پیشین مرکز امام و انقلاب در دانشگاه‌های آزاد، دبیر پیشین تشکل اسلامی سیاسی زنان فرهیخته استان ایلام، عضو کمیته آینده‌پژوهی دانشگاه‌های آزاد، عضو حقوقی شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو کمیته ناظر بر نشریات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام از جمله مهم‌ترین سوابق فلاحی تا پیش از ورودش به مجلس به شمار می‌آید. فلاحی سابقه مدیریتی در سطح ملی ندارد. او با این سوابق و دانش سیاسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شده است. 

او در ماه‌های اخیر اقدام یا پیشنهاد عملی برای حوزه انتخابیه خود ارائه نداده، بلکه تنها نسبت به عملکرد مسئولان ذی‌ربط اعتراض کرده است. این در حالی است که استان ایلام با چالش‌هایی چون جذب سرمایه‌گذاری، بیکاری، فقر و بحران معیشت، خودکشی و افسردگی، بازسازی مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده و امنیت اجتماعی دست به گریبان است. با این همه از فلاحی هیچ اشاره‌ای نسبت به چالش‌هایی چون امنیت اجتماعی، بازسازی مناطق سیل‌زده و خودکشی و افسردگی هم منتشر نشده است. 

فلاحی با اشاره به نگرانی نمایندگان حوزه های انتخابی کوچک اظهار داشته: «۹۵ درصد نفت و گاز کشور در زیر زمین استان بنده قرار دارد، اما نه پولش به جیب مردم ما می‌رود و نه در سرمایه‌اش در بانک‌های ما به گردش در می‌آید و نه استخدام و مدیریت دست استان من است، چون تعداد نمایندگان ما در مجلس کم است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ششمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با اشاره به ظرفیت‌های این استان در زمینه صادرات پتروشیمی گفته: «با توجه به ظرفیت‌های نفت و گاز و همچنین مجتمع‌های پتروشیمی در دست اقدام باید ایلام را به قطب صادرات پتروشیمی تبدیل کنیم.»

وی در این باره تاکید کرده: «باید ایجاد صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در استان مورد توجه جدی وزارت نفت و هیات دولت قرار گیرد تا استان ایلام به قطب صادراتی پتروشیمی تبدیل شود.»

به اعتقاد فلاحی، منطقه آزاد مهران می‌تواند دروازه‌ای برای توسعه استان باشد که باید مورد پیگیری قرار گیرد. 

این نماینده در جلسه‌ای با معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت درباره این منطقه آزاد افزوده: «متاسفانه در دیپلماسی اقتصادی با همسایگان بسیار ضعیف عمل کردیم. ضمن اینکه بازار مهمی همچون عراق به حال خود رها شده که گذرگاه این بازار منطقه مرزی مهران است ما در تلاش هستیم که ایلام به عنوان دروازه مدیترانه جایگاه خود را پیدا کند.»

در حالی که عضویت در شورای زنان فرهیخته استان و چند تشکل مرتبط با زنان در کارنامه اجرایی این نماینده دیده می‌شود اما از او در ماه‌های اخیر هیچ تلاشی برای احقاق حقوق زنان در کشور دیده نشده است. نقض حقوق بشر، مشکلات اقلیت‌های قومیتی و مذهبی و زندانیان سیاسی نیز از دیگر موضوعاتی است که فلاحی نسبت به آنها نیز سکوت کرده است.  

بورس قتل‌گاه سرمایه های مردم است

فلاحی در ماه های اخیر بارها در رسانه ها و در نطق های میان دستور به انتقاد از دولت‌مردان پرداخته است. او دولت را مهم‌ترین مانع در مسیر اقتصاد مقاومتی خوانده و در این باره اظهار داشته: «مادامی که نگاه مسئولان به بیرون از کشور باشد، تولیدکننده داخلی روزبه‌روز تضعیف می‌شود و نمی‌توان بر راهبردهای داخلی تمرکز کرد.»

 به باور این نماینده، یکی از راهکارهای برون‌رفت از شرایط کنونی و مدیریت معضلات اقتصادی به کارگیری متخصصان در وزارتخانه‌ها به عنوان مشاور فعال است زیرا این افراد درک درستی از اقتصاد دارند.

فلاحی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل ۲، بندهای ۹ و ۱۱ اصل ۳  قانون اساسی گفته: «براساس این اصول تلاش دولت برای رفع تبعیض‌های ناروا و ایجاد امکانات عادلانه و همچنین پی‌ریزی اقتصاد عادلانه طبق ضوابط اسلامی ضروری است، اما به‌واسطه عدم اجرای این قوانین با به خطر افتادن امنیت انسانی مواجه هستیم.» 

به گفته این نماینده نقض این قانون باعث شده تا اغلب گروه‌هایی چون فرهنگیان، بازنشستگان و کارمندان نگران آینده شغلی خود باشند. 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یکی از امضاکنندگان طرح سوال از رئیس‌جمهوری است. او در‌این‌باره یادآور شده: «چون امروز مردم در تنگنای اقتصادی هستند و به شدت با مشکل معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند و تورم و گرانی لجام‌گسیخته شده است، مجلس تصمیم گرفته رئیس‌جمهور را به مجلس دعوت کند و در رابطه با شرایط کنونی از ایشان سؤال کند.»

وی در نطق میان دستور نیز بورس را قتل‌گاه سرمایه‌های مردم دانسته و با انتقاد از عملکرد مسئولان اظهار داشته: «کجا دشمن خارجی ما گفته است که بورس را به قتل‌گاه سرمایه‌های مردم تبدیل کنیم؟ کجا دشمن خارجی به ما گفته است که شعبان بی‌مخ‌هایی را به جان اقتصاد این سرزمین بیاندازیم و هر روز یک کودتای جدید علیه اقتصاد این مردم ارائه می‌دهند.»

آقازاده‌ها با رانت پدران‌شان در این مملکت جا خوش کرده اند

چندی پیش سارا فلاحی در نطق میان دستور، در اعتراض به عملکرد مسئولان و فساد حاکم بر جامعه گفته: «بنده طرفدار توهم تئوری توطئه نیستم؛ اما معتقد هستم امروز کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است که برخی خدمات این نظام و انقلاب را در پستوهای بی‌کفایتی خود به اسارت گرفته‌اند.»

این نماینده در این باره افزوده: «کجا دشمن خارجی به ما گفته است پراید بُنجل ۷میلیونی را ۱۳۰۰۰۰۰۰۰ بفروشیم و کک وجدان هیچ کسی گزیده نشود. کدام دشمن خارجی ما گفته است که فرزندان برخی مسئولان رده‌بالای این مملکت به مراکز جاسوس‌پروری انگلیس، آمریکا و کانادا بروند؛ سبک زندگی‌شان عوض شود، باورهایشان عوض شود و بعد به عنوان سفیران دشمن برگردند و دوباره با رانت پدران‌شان در فضای سیاسی و اقتصادی این سرزمین جاخوش کنند؟ پدران‌شان اینجا مرگ بر آمریکا بگویند و فرزندان‌شان آنجا به ریش این مملکت بخندند.»

وی همچنین با ابراز تاسف از عملکرد نمایندگان مجلس آنها را به لابی‌گری متهم کرده و اظهار داشته: «در حالی که نمایندگان مدعی هستند که لابی‌گری نمی‌کنند و ماشین آخرین مدل سوار نمی‌شوند اما برای رسیدن به پست در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها در حال رقابت هستند. من نگران این مجلس هستم، زیرا ما وظیفه نظارتی داریم، چون ما ادعای انقلابی‌گری کرده‌ایم، اما در همین مجلس صرفاً شاهدیم که اقدامات دیگری انجام می‌شود.»

خروج ایران از برجام در مقابل مکانیسم ماشه

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با اشاره به توافق میان نمایندگان و مسئولان وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی درباره رویکرد ایران در مقابل نقض توافق نامه برجام گفته: «آمریکا به واسطه خروج از برجام به لحاظ حقوقی نمی‌تواند از مکانیسم حل اختلاف در برجام استفاده کند.»

وی همچنین نتیجه اجرای مکانیسم ماشه را خروج ایران از برجام دانسته و در این باره اظهار داشته: «اگر آمریکا بخواهد به شکل غیرقانونی و غیر مشروع از مکانیسم ماشه استفاده کند و سایر کشورها خصوصا اروپایی‌ها با آن همراهی کنند ایران از برجام خارج خواهد شد و ضمن پایان دادن به تمام تعهدات برجامی خود به قبل از برجام بازخواهد گشت و سایر تبعات این خروج بر عهده آمریکا و هم‌پیمانان آن خواهد بود.»

فلاحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نماد فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای در جهان است، یادآور شده: «رژیم نامشروع اسرائیل دارای صدها کلاهک هسته‌ای است اما برای ایران اسلامی که همه قواعد بین‌المللی را رعایت می‌کند، مسیر و نقشه راه تعریف و کشورمان را به خاطر داشتن انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز و قانونی محکوم می‌کند.»

اسرائیل مسئول اعتراض مردم در داخل کشور است

نماینده مردم ایلام در حاشیه نشست علنی مجلس در گفتگو با خبرنگاران درباره نقش آمریکا در اداره حقوق بین‌الملل اظهار داشته: «یکی از ابرقدرت‌هایی که در شکل‌گیری نظم ظالمانه حاکم بر نظام بین‌الملل نقش‌آفرین بوده و اکنون هم در حال اداره حقوق بین‌الملل و حقوق بشر (به نفع خود) است ایالات متحده آمریکاست. این کشور در عین حال یک متحد استراتژیک و مهم برای «رژیم صهیونیستی» به شمار می‌رود. این خیلی عجیب است که ما انتظار داشته باشیم جامعه بین‌الملل و کشورهای اروپایی از محاکمه اسرائیل بخاطر جنایت‌هایش در حق کودکان فلسطینی حمایت کنند و با کشورهای عربی و اسلامی هم‌خط شوند.»

وی اسرائیل را رژیمی نامشروع دانسته و در این باره گفته: «اسرائیل یک رژیم نامشروع است و اینکه شما انتظار داشته باشید عضو کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق کودک باشد باز هم انتظار معقول و طبیعی نیست. این رژیم پایه‌هایش سست و غیرقانونی است. سرزمینی را غصب کرده و برای تحقق اهداف توسعه‌طلبانه‌اش دست به هر جنایتی می‌زند.»

به باور فلاحی، ناآرامی‌های سال‌های اخیر در داخل ایران و اعتراض مردم در خیابان‌ها بخشی از اقدامات اسرائیل در داخل کشور است. از این رو از رسانه‌های داخلی و سیاست خارجی کشور خواسته تا علیه این جریان‌سازی‌ها فعال‌تر عمل کنند.  

 بیکاری هزاران تجار با سابقه به دنبال شیوع کرونا 

فلاحی در دیدار با معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت از تاثیر کرونا بر مراودات اقتصادی با عراق انتقاد کرده و گفته: «متاسفانه شیوع کرونا در این استان باعث شده مراودات اقتصادی و تجاری با عراق با محدودیت شدید روبرو شود و این موضوع هزاران نفر از تجار با سابقه و کارگران زحمت‌کش را بیکار کرده که نیازمند پیگیری جدی مسئولان است.»

نماینده ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران اضافه کرده: «زمان پایان دوره اپیدمی کرونا مشخص نیست و مردم باید یاد بگیرند که با مدیریت این ویروس به زندگی خود ادامه دهند و به نوعی با رعایت اصول بهداشتی به کار و مشاغل خود ادامه دهند.»

فلاحی وعده داده تا کارخانجات صنعتی استان که به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده‌اند با دریافت تسهیلاتی با سود پایین دوباره به چرخه تولید بازگردند. 

گفته ها و وعده های به یادماندنی سارا فلاحی

هدف دولت و مجلس باید خدمت باشد نه مچ‌گیری؛

نگذاریم وزیری بیاید و بگوید و برود و او را به خیر و ما را به بی‌خیالی؛

امروز اقتصاد ما مبتنی بر بی‌مسئولیتی و مفت‌خوری است؛

منبع: ایران‌وایر