سهراب گیلانی نماینده شوشتر و گتوند

سهراب گیلانی نماینده شوشتر و گتوند

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل پیش از نمایندگی
سهراب گیلانی۱۳۳۹کارشناسی ارشد مدیریتمعاون سپاه حفاظت آیت‌الله خامنه‌ای
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
شوشتر و گتوند از استان خوزستاندبیر دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهاندارداصولگرا

«سهراب گیلانی»، متولد شوشتر و از نمایندگان اصولگرای مجلس دهم شورای اسلامی است. گیلانی ازجمله نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی است که در دوره دهم وارد مجلس شده است. وی پیش از ورود به مجلس فرمانده سپاه گتوند، رییس ستاد سپاه ناحیه خوزستان، معاون هماهنگ‌کننده بسیج خوزستان، معاون منطقه مقاومت بسیج تهران، معاون سپاه حفاظت آیت‌الله «خامنه‌ای»، جانشین طرح و برنامه بسیج کشور و معاون اجرایی بسیج کشور بوده است.

پنج اولویت اصلی استان خوزستان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان خوزستان موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد سهراب گیلانی در خصوص پنج چالش استان خوزستان

چالش اول

مساله ریزگردها و آلودگی هوا در استان خوزستان از اولویت‌های سهراب گیلانی در مجلس دهم نبوده است. این در حالی است که معضل ریزگردها در خوزستان در حال تبدیل شدن به یک بحران جدی زیستی برای مردم این استان است. 

چالش دوم

نماینده حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند منشا تمامی مشکلات در خوزستان را بحران آب معرفی کرده است. وی در این ارتباط با بیان اینکه «انتقال آب به‌طور ظالمانه و غیر کارشناسانه از سرشاخه‌ها ذل عمل همه این مشکلات است»، از سیاست‌های دولت در ارتباط با بحران آب این استان انتقاد کرده است. 

گیلانی در ارتباط با سد گتوند نیز در تذکری خطاب به وزیر نیرو گفته: «تاکنون هیچ یک از مصوبات شما نسبت به حل شدن میلیون‌ها تن نمک در آب پشت سد گتوند و نجات سازه‌های آبی اقدامی نشده است»، وی همچنین نسبت به برخورد دوگانه مسوولان با کشاورزان انتقاد کرده و افزوده: «باید برای شوری آب پشت سد گتوند که سه برابر شوری آب خلیج‌فارس است و ۸.۵ میلیون تن نمک در آن وارد شده و مانند بمب ساعتی عمل می‌کند، راه‌حلی پیدا شود.»

چالش سوم

سهراب گیلانی منشا سیل ۱۳۹۸ خوزستان و ۱۳۹۵ شعیبیه شوشتر را ناشی از آب پشت سد‌های دز، کارون و کرخه معرفی کرده است. وی باز نکردن به‌موقع دریچه‌ها و عدم تنظیم آب مخازن سدها از سوی وزارت نیرو را از عوامل افزایش خسارات ناشی از سیل دانسته است. گیلانی همچنین در کنار انتقاد از عملکرد ضعیف ستاد مدیریت بحران در انجام اقدامات پیشگیرانه، خواستار اقدامات جهادی در جهت رفع مشکلات ناشی از سیل شده است.

چالش چهارم

بررسی فعالیت‌ها، نطق و تذکرات ارائه‌شده در مجلس نشان می‌دهد نارضایتی عمومی و اعتراضات گسترده در استان خوزستان جایی در اولویت‌های سهراب گیلانی در مجلس دهم نداشته است. وی همچنین به مطالبات و تبعیض سیستماتیک در استان خوزستان نسبت به اقوام ساکن در این استان بی‌توجه بوده است.

چالش پنجم

از دست رفتن سرمایه‌های انسانی درنتیجه مهاجرت گسترده مردم از استان خوزستان از اولویت‌های نماینده حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند در مجلس دهم نبوده است.

اولویت‌های سهراب گیلانی در مجلس

سیاست خارجی جمهوری اسلامی را می‌توان مهم‌ترین اولویت سهراب گیلانی در مجلس دهم دانست. انتقاد از سیاست‌های ایالات‌متحده و عربستان در منطقه‌ خاورمیانه از دیگر محورهای نطق‎های این نماینده مجلس بوده است. گیلانی در این ارتباط با بیان اینکه «عربستان ذلتی تاریخی را پذیرفته است»، با اشاره به همکاری این دو کشور و حمایت‌های آمریکا از عربستان گفته: «عربستان که ادعای رهبری  جهان عرب را داشت، امروزه رسما زیر چکمه‌های آمریکا و صهیونیست به اشغال درآمده و ذلت تاریخی را پذیرفته است و همچنین در تله سیاسی، امنیتی آمریکا گرفتار شده است، درواقع عربستان به ‌عنوان اسرائیل دوم حمایت می‌شود.»

شفافیت آرا و دارایی مسوولان، لزوم استخدام معلمان پیش‌دبستانی، نهضت سوادآموزی و سرباز معلم‌ها، ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها، تاکید بر مدیریت جهادی برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سیل و ضرورت توجه به شهرسازی ایرانی – اسلامی از دیگر مسایلی بوده که سهراب گیلانی در تذکرات و نطق‌های خود به آن‌ها اشاره کرده است.

طرح‌های تشکیل استان مازندران غربی با مرکزیت شهرک نمک‌آبرود، شفافیت آرای نظام تقنینی، رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور، اصلاح قانون حمایت از تولید و اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور و طرح ممنوعیت افزایش قیمت کالا و خدمات ناشی از طرح مدیریت مصرف سوخت، ازجمله طرح‌هایی بوده است که به امضای نماینده حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند در مجلس دهم رسیده است.

اولویت‌های سهراب گیلانی برای حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند

سهراب گیلانی در تشریح مشکلات حوزه انتخابیه خود تاخیر چندین ماهه پرداخت حقوق کارگران در شرکت‌ها، اخراج کارگران در برخی شرکت‌ها مانند لاستیک‌سازی گتوند، آگهی حراج کشت صنعت کارون شوشتر توسط بانک کشاورزی، قبر فروشی میلیونی در شوشتر، عدم پرداخت پول کشاورزان سیل‌زده سال ۱۳۹۵، توقف اکثر پروژه‌های مصوبه نیمه‌تمام خوزستان، بی‌سر شدن ۱۰۰ ها هزار نخل، توقف طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی، کاهش ۴۰ درصدی بهره‌وری نیشکر هفت‌تپه، جریمه ۷ برابر آبزی پروران شوشتر، عدم تامین آب‌شرب در برخی روستاها و شهرها، بیشتر شدن منشا ریزگردها و عدم رسیدگی به تالاب‌ها را ازجمله مهم‌ترین مشکلات حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند عنوان کرده است.

ضعف زیرساخت‌های بهداشت و درمان در شوشتر و گتوند از دیگر مسایل مورد اشاره از سوی سهراب گیلانی بوده است. وی با تاکید بر لزوم اجرای پروژه‌های تعریف‌شده در این حوزه، با انتقاد از وزیر بهداشت از وی خواسته تا به وعده خود در اجرای پروژه‌های یازده‌گانه این شهرستان عمل کند.

گیلانی همچنین خواستار پرداخت حقوق و مزایای معوقه کارکنان شرکت توزیع برق خوزستان، افزودن شوشتر و گتوند به لیست مناطق جنگی، پروژه‌های احداث پل دیلم – شعیبیه و پل شور عقیلی، احداث و بهسازی مدارس و تکمیل کادر آموزشی در استان خوزستان، اختصاص سهمیه از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به شهرستان گتوند، رسیدگی و توجه ویژه به سازه‌های آبی شوشتر و پرداخت غرامت سیل، ساخت منازل و اصلاح و تکمیل مسیرهای آب‌رسانی به روستاهای شوشتر شده است.

گفته‌های به‌یادماندنی سهراب گیلانی

  • سد گتوند مانند بمب ساعتی آماده انفجار است.
  • ۷۰ درصد جامعه نیازمند کمک بوده و دولت باید به آن‌ها سبد کالا بدهد.
  • دشمن حجاب و تفکر انقلابی بانوان را نشانه رفته است.
  • تفاوت دیدگاه در تعیین مصادیق گروه‌های تروریستی بین ایران و FATF وجود دارد.