شهروز افخمی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه ملکان

شهروز افخمی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه ملکان

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
شهروز افخمی۱۳۴۱فوق‌لیسانس مدیریت دولتیمعاون سابق اداره کل امور اجتماعی و انتخابات استان آذربایجان شرقی
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
ملکان از استان آذربایجان شرقینهمنهم، دهم و یازدهماصولگرا

«شهروز افخمی»، سیاستمدار اهل ملکان در استان آذربایجان شزقی و از کاندیداهای اصولگرای مجلس یازدهم شورای اسلامی است. افخمی ازجمله پاسدارانی است که وارد دنیای سیاست شده است. وی جانباز ۷۰ درصد جنگ ایران و عراق است. شهروز افخمی همچنین نماینده دوره نهم و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه ملکان بوده است. او در دوره نهم از حمایت جبهه متحد اصولگرایان و جبهه پایداری برخوردار بود. افخمی برای سومین بار وارد کارزار انتخاباتی مجلس شده است.

پنج چالش اصلی استان آذربایجان شرقی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی موارد ذیل هستند:

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز، در شمال غربی ایران و ششمین استان پرجمعیت کشور است. این منطقه که روزگاری از ثروتمندترین ایالت‌های جغرافیای ایران بود، امروز بر اثر سیاست‌های اعمال‌شده به‌سرعت به سمت تبدیل‌شدن به استانی بحران‌زده پیش می‌رود. جمعیت فقیر در آذربایجان شرقی رو به افزایش است. براساس برآوردها، بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان از تامین غذای کافی برای اعضای خانواده خود ناتوان‌اند. بررسی سرانه اعتبارات استانی نیز نشان از توزیع نامتوازن ثروت نسبت به این استان دارد. در سال ۱۳۹۸ آذربایجان شرقی، نهمین استان پردرآمد کشور بوده بااین‌حال تنها سهم مردم سه استان دیگر از بودجه امسال از آذربایجان شرقی کمتر است.  

 شهروز افخمی در حالی وارد کارزار انتخاباتی مجلس یازدهم شده که در انتخابات دور دهم رقابت را به «سلمان خدادادی»، نماینده فعلی این حوزه انتخابیه واگذار کرد. افخمی از مدت‌ها قبل و پیش از ثبت‌نام در انتخابات مجلس، تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کرده است. او با سفر به مناطق مختلف حوزه انتخابیه و با سخنرانی در مساجد و جلساتی که حامیان وی ترتیب می‌دهند، آماده حضور دوباره در مجلس شورای اسلامی می‌شود. 

شهروز افخمی با شعار انتخاباتی «پاکدستی» وارد کارزار انتخاباتی مجلس یازدهم شده است. وی با انتشار پستی در کانال تلگرامی خویش، رای به خود را «رای به ادامه‌دهنده راه شهدا، رای به پاکدستی و رای به عدالت، اتحاد و آرامش» نامیده است. افخمی که آثار جراحت ناشی از زمان جنگ ایران و عراق را در چهره خود دارد، تاکید ویژه‌ای نیز بر جانبازی و حضورش در جنگ ایران عراق در تبلیغات انتخاباتی خود دارد. او با بیان اینکه «قول می‌دهم در دفاع از حقوق مردم ملکان و حومه ذره‌ای عقب‌نشینی نکنم، همان‌طور که در دفاع از خاک و ناموس با افتخار از جانم گذشتم»، گفته: «رزمندگان دیروز سازندگان امروز هستند.»

بااین‌وجود، شهروز افخمی برنامه‌ای مشخص برای حل مشکلات حوزه انتخابیه ملکان ارائه نداده است. به‌رغم وجود کانال‌ها و صفحات متعدد حامی افخمی در فضای مجازی، متن سخنرانی‌های پرتعداد وی نیز در کارزار انتخاباتی منتشر نشده است.

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان 

شهروز افخمی در صفحه اینستاگرام خود را دکتر نامیده است. درحالی‌که جزییات سوابق تحصیلی وی در هیچ‌کدام از صفحات و کانال‌های منتسب به وی منتشر نشده است. بااین‌وجود، مرکز پژوهش‌های مجلس افخمی را فارغ‌التحصیل فوق‌لیسانس مدیریت دولتی موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی معرفی کرده است.

شهروز افخمی نماینده حوزه انتخابیه ملکان در مجلس نهم و عضو کمیسیون اجتماعی در این دوره بوده است. وی پیش از ورود به مجلس فرماندار، معاون اداره کل امور اجتماعی و انتخابات استان آذربایجان شرقی بوده است. پایگاه خبری آفتاب در خبری با عنوان «نمایندگان مجلس نهم این روزها کجا هستند»، در ارتباط با افخمی نوشته او «بازنشسته آموزش‌وپرورش است و خود را برای کاندیداتوری در دور بعد آماده می‌کند.»

بخشی از کارزار انتخاباتی شهروز افخمی در ارتباط با تشریح فعالیت‌های وی در دوره چهارسالگی نمایندگی مجلس است. او ازجمله نمایندگان مجلس نهم بوده که طرح «توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکا» را امضا کرده است. وی همچنین با انتشار نامه‌های خود به مسوولین مختلف دولتی در کانال تلگرامی خود، تلاش می‌کند از عملکردش در دوره نهم مجلس دفاع کند. نامه درخواست تسریع در رسیدگی و اقدام به رفع نواقصات محور میاندوآب، گازرسانی به روستاهای دورافتاده، محروم و صعب‌العبور، پیگیری احداث آنتن ارتباطی لیلان به جاده سرچم، درخواست احداث جاده فرعی لیلان به جاده سرچم- میاندوآب و نامه درخواست کمک به طرح‌های زودبازده و اشتغال‌زا به سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ازجمله فعالیت‌هایی است که وی در تشریح عملکرد خود منتشر کرده است. 

این در حالی است که بسیاری از مشکلات و معضلات حوزه انتخابیه ملکان نه در دوره نمایندگی افخمی حل‌نشده که هنوز به قوت خود باقی است. حوزه انتخابیه ملکان در کنار فقر و بیکاری گسترده، از ضعف زیرساخت‌های ارتباطی نیز رنج می‌برد. عدم تکمیل آزادراه ملکان-مراغه و جاده ملکان-لیلان، راه‌های روستایی غیراستاندارد و مشکلات مسکن مهر شهرستان ملکان از دیگر مشکلات این شهرستان است. کشاورزان ملکانی نیز سال‌هاست درگیر مشکل کم‌آبی هستند. ساخت سد لیلان چای که قرار بود با ساخت آن قسمتی از کمبود آب منطقه حل شود، به علت قرار گرفتن آن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ابتدا متوقف و سپس تخریب شد و هیچ طرحی جایگزین آن برای رفع این مشکل نشد.

شهروز افخمی دارای ارتباطات نزدیکی با نهادهای نظامی و امنیتی در منطقه است. در کنار اینکه او خود سابقه فعالیت در سپاه را در کارنامه دارد، برادر وی نیز از فرماندهان سپاه منطقه است. نام افخمی در پرونده پرحاشیه سلمان خدادادی نماینده ملکان در مجلس دهم و «زهرا نویدپور» نیز مطرح است. 

سلمان خدادادی از سوی زنی جوان به نام زهرا نویدپور از شهر ملکان به تجاوز متهم شد. نویدپور در شکایت خود از سلمان خدادادی مدعی شد که سال ۱۳۹۳ زمانی که تنها ۲۴ سال داشته برای یافتن کار به دفتر او مراجعه کرده و از سوی خدادادی  مورد تجاوز قرار گرفته است. او پس از طرح شکایت و تماس مکرر با شماری از نمایندگان مجلس ازجمله «پروانه سلحشوری»، «علی مطهری» و «مسعود پزشکیان»، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که توسط افراد ناشناس و «اطرافیان نماینده مذکور» بارها به «اسیدپاشی» و «مرگ» تهدید شده و این موضوع را به دادگاه هم اطلاع داده است. جسد زهرا نویدپور دی‌ماه ۱۳۹۷ در منزل مادرش پیدا شد. علت مرگ مشکوک او در حالی خودکشی اعلام شد که گزارش پزشکی قانونی دراین‌ارتباط هرگز منتشر نشده است.

این در حالی است که «اکبر اعلمی» نماینده سابق تبریز ادعا کرده است شهروز افخمی از ابتدا در جریان کامل این پرونده قرار داشته است. درعین‌حال فایل صوتی منتشرشده از سوی نویدپور نشان می‌دهد، افخمی در کنار تشویق مقتول به پیگیری پرونده، قول همکاری را به زهرا نویدپور داده است. بااین‌حال، نه‌تنها زهرا نویدپور به طرز مشکوکی جان خود را از دست داد که وکیل پرونده وی نیز مدتی بعد به دلیل پیگیری پرونده این زن جوان بازداشت شد.

سخنان و وعده‌های به‌یادماندنی سید شهروز افخمی

  • قول میدهم در دفاع از حقوق مردم ملکان و حومه ذره‌ای عقب‌نشینی نکنم، همان‌طور که در دفاع از خاک و ناموس با افتخار از جانم گذشتم.
  • دولت آمریکا هنوز سوابق سیلی‌های که از ملت ایران خورده است را فراموش نکرده و خوب می‌داند در صورت بروز غلطی از سوی آنان چه پیامدهایی در سراسر جهان در انتظارش است.
  • هزاران نفر از خانواده‌های شهدا و ایثارگران بیکار هستند و معضل درمان، جانبازان را رنج می‌دهد.