عباس مقتدایی خوراسگانی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از اصفهان

عباس مقتدایی  خوراسگانی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از اصفهان

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل
عباس مقتدایی خوراسگانی۱۳۴۶دکترای روابط بین‌المللعضو هیات علمی دانشگاه آزاد شهرضا
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
اصفهاننهمنهم، دهم، یازدهممستقل

«عباس مقتدایی خوراسگانی»، نماینده دوره نهم مجلس بوده است. وی در مجلس نهم در کمیسیون آموزش و تحقیقات فعالیت کرده و رییس مجمع نمایندگان اصفهان نیز بوده است. مقتدایی در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر اصفهان به‌عنوان عضو علل بدل انتخاب شد که در ادامه از شورا انصراف داد. منتقدان شهر اصفهان معتقدند که مقتدایی در مجلس نهم در حد و اندازه توقعات مردم اصفهان ظاهر نشد.

پنج چالش اصلی استان اصفهان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان اصفهان موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری عباس مقتدایی و رابطه آن با چالش‌های استان اصفهان

اصفهان، سومین استان پرجمعیت ایران و دومین قطب بزرگ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کشور، پس از تهران است. بااین‌حال سال‌هاست مشکلاتی چون خشک‌سالی زاینده‌رود، فقر و بحران معیشت، نارضایتی سیاسی و اجتماعی، حاشیه‌نشینی و مشکلات شهری بر این استان سایه انداخته است. مقتدایی در حالی وارد کارزار انتخاباتی مجلس یازدهم شورای اسلامی شده که پیش‌ازاین سابقه نمایندگی این استان را در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم داشته است. او در دوران نمایندگی‌اش درباره مشکلات معیشتی مردم گفته: «برای عبور از بحران بیکاری باید کسب‌وکارهای کوچک به‌خصوص در شرق استان ایجاد کرد.» به باور مقتدایی آب یکی از جدی‌ترین و پراهمیت‌ترین مطالبات مردم اصفهان است و نبود یک برنامه استراتژیک در خصوص آب استان بزرگ‌ترین مانع در این مسیر است. 

آلودگی هوا یکی از مهم‌ترین مشکلات شهری اصفهان به شمار می‌رود. مقتدایی در دوران نمایندگی‌اش در تذکر کتبی به رییس‌جمهور وقت در سال ۱۳۹۱ درباره آلودگی هوا و سوخت مازوت که باعث به خطر افتادن سلامت مردم اصفهان می‌شد، هشدار داد. بااین‌حال تمام مشکلات یادشده پس از گذشت چندین سال همچنان به قوت خود باقی است. 

بررسی سوابق تحصیلی و مدیریتی عباس مقتدایی با مشکلات استان اصفهان

مقتدایی دکترای روابط بین‌الملل دارد و به‌واسطه رشته تحصیلی‌اش در برخی رسانه‌های شهر اصفهان و تلویزیون هم فعالیت دارد. عضویت در هیات تحریریه فصلنامه «فرهنگ اصفهان»، تاسیس و ریاست دفتر رصد فرهنگی استان اصفهان، تاسیس دوهفته‌نامه «حق معلوم» ازجمله فعالیت‌های رسانه‌ای و فرهنگی این نامزد انتخابات مجلس یازدهم به شمار می‌آید. به این واسطه او با فراخوان عمومی از رسانه‌ها خواست به ایفای نقش در مبارزه با فساد اقتصادی بپردازند و خاطرنشان کرده: «مجلس آمادگی حمایت حداکثری از رسانه‌ها را در جهت تحقق جامعه مطلوب اسلامی و معرفی عاملان فساد جامعه را دارد.» 

تطابق برنامه‌های عباس مقتدایی با مشکلات حوزه انتخابیه اصفهان

مقتدایی در رسانه‌های نزدیک به خود با اشاره به ناکارآمدی مدیریتی بر ضرورت برنامه‌ریزی تاکید کرده و گفته: «تحرک مجلس می‌تواند کارآمدی دولت را نیز ارتقا داده و برخی از این نابسامانی‌ها و ضعف‌های مدیریتی را کاهش دهد.» وی بدون اشاره به برنامه‌های خود در مجلس یازدهم سخنان کلی به میان آورده: «امروز محوریت برنامه‌ها، عملی بودن شعارها و اثربخشی ایده‌ها بیش از نام‌ها، اسم‌ها و وعده‌ها موردتوجه مردم است و قطعا مجلس آینده حاصل تجربه عمومی ملت در حکمرانی خواهد بود و این مجلس با این رویکرد مردم اثرگذار، پیشرو و تعیین‌کننده خواهد بود.» دراین‌بین منتقدان با بررسی عملکرد مقتدایی در مجلس نهم، وی را بیش از اینکه مدیری اجرایی و عملیاتی باشد او را طراح می‌دانند به همین دلیل تاکید دارند که به‌رغم شناختی که مردم اصفهان از مقتدایی به‌عنوان فردی صریح، رک و منتقد داشتند در مجلس این ویژگی‌ها رنگ باخت و نتوانست انتظار مردم این شهر را برآورده سازد.

وعده‌های به‌یادماندنی عباس مقتدایی

  • اصلاح از مسیر صندوق آرا اتفاق می‌افتد.
  • حق‌آبه کشاورزان باید به رسمیت شناخته شود.
  • مجلس آینده مجلسی شجاع و پرتحرک خواهد بود.