عباس گلرو

عباس گلرو

عباس گلرو، نماینده حوزه انتخابیه سمنان، مهدی‌شهر و سرخه از استان سمنان

شناسنامه

«عباس گلرو» سیاستمدار اصول‌گرای ایرانی است. وی توانست در یازدهمین انتخابات«مجلس شورای اسلامی» با کسب ۳۲هزار و ۴۱۱ رای، از حوزه انتخابیه سمنان، مهدی‌شهر و سرخه از سمنان انتخاب گردد. وی در حالی برای نخستین بار راهی بهارستان شده و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مشغول به فعالیت شده که پیش‌تر به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل حضور داشته است. گلرو در مجلس یازدهم به عنوان نایب‌رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فلسطین انتخاب شده و نکته قابل توجه در مورد این نماینده سمنانی فعالیت گسترده‌اش در حوزه دفاع از منافع فلسطین و حزب‌الله لبنان است. به طوری که با مروری بر عملکرد این نماینده مشاهده می‌کنیم که او نه تنها تا کنون هیچ اقدام اجرایی برای هم‎استانی‌هایش انجام نداده که حتی در مباحث داخلی کشور هم ورود پیدا نکرده و تمام مصاحبه‌هایش با رسانه‌ها حول محور فلسطین و لبنان است. در حالی که کشور با چالش‌ها و مشکلات بی‌شماری روبه‌روست، این نماینده تا کنون جز یکی دو موقعیت، آن هم نه در مورد حوزه انتخابیه‌اش که در مورد استان خوزستان، دولت را به چالش نکشیده است. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی راه‌‌حل عبور از شرایط فعلی کشور را اجرای راه‌بردها و توصیههایرهبری دانسته است.

پنج چالش اصلی استان سمنان

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان سمنان موارد ذیل هستند:

«عباس گلرو» با مدرک دکترای علوم سیاسی یکی از منتخبان مجلس یازدهم است که از حوزه انتخابیه سمنان، مهدی‌شهر و سرخه به مجلس راه پیدا کرده است. او که برای نخستین‌ بار توانسته است کرسی مجلس شورای اسلامی را کسب کند، سوابقی همچون معاون سفارت ایران در سوریه در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲، معاون اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقا و مسئول پرونده سوریه از سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵، مشاور معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه از مرداد ۱۳۹۵ تا بهمن ۱۳۹۶، عضو تیم مذاکره‌کننده در گفت‌وگو‌های صلح سوریه (روند آستانه) طی سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶ و رایزن منطقه‌ای نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل – نیویورک ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ را در کارنامهخود دارد.

گلرو با سوابق علمی و اجرایی یادشده حالا نماینده هم‌استانی‌هایش در استان سمنان است؛ استانی که با چالش‌هایی چون محرومیت و فقر، مشکلاتی در حوزه صنایع استانی، خشکسالی و بلایای طبیعی، حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کند. او تا امروز هیچ راه‌‌حلی درباره بحران‌های یادشده ارائه نداده یا بودجه‌ای برای استانش پیش‌بینی نکرده است، بلکه تنها وجود برخی مشکلات را در استان یادآور شده است.

یکی از بحران‌های جدی استان سمنان خشکسالی است. گلرو اما معتقد است بیشتر از این که این استان با بحران آب روبه‌رو باشد، با بحران مدیریت آب روبه‌روست. وی در این باره تاکیدکردهاست: «این مسئله نیز به این معنا نیست که نیاز به تامین آب نداریم. با این همه در انتقال طرح آب خزر چالش‌هایی وجود دارد که اساسی نیست و با اقناع‌سازی منطقی و تبادل مزیت‌ها قابل حل است.» او البته هیچ راه‌‌حلی برای رفع این مشکل ارائه نداده و تنها وجود این مشکل را یادآور شده است.  

اما در حوزه راه و شهرسازی گلرو مهم‌ترین اولویت را ناتمام ماندن پروژه‌ها دانسته است. وی در این‌ باره عنوانکردهاست: «اصلی‌ترین دغدغه در مورد راه و شهرسازی، ناتمام ماندن پروژه‌های راه است که مهم‌ترین آن جاده فیروزکوه به سمنان است. این جاده که به جاده مرگ معروف است، علی‌رغم گذشت ۱۰ سال از آغاز پروژه، هنوز به اتمام نرسیده است.»

بی‌کاری و مشکلات معیشتی یکی دیگر از موضوعاتی است که این نماینده به آن اشاره کرده و در این باره گفتهاست: «بحث اشتغال یکی دیگر از مسائل موجود در حوزه انتخابیه بنده است، شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی بی‌شماری در این شهر وجود داشت که متاسفانه به دلیل مسائل مالی به تعطیلی کشانده شدند. سعی ما در احیای مجدد این واحدهای تولیدی است که در این راستا با بانک‌ها وارد مذاکره شده‌ایم تا با استفاده از تسهیلات بانکی مجددا این چرخه تولیدی را زنده کنیم. چنان‌چه این واحدهای تولیدی احیا شوند، قطعا نرخ بی‌کاری در شهر و حوزه انتخابیه ما کاهش خواهد یافت.»

چرا گوش دولت و مجلس را نمی‌پیچانید

«اگر به جای استاندار بودم، در این‌جا را به روی دولت تخته می‌کردم.» این را گلرو در بازدیدی که به همراه جمعی از نمایندگان مجلس از مناطق محروم استان خوزستان داشته، بیان کرده است. گلرو در بازدید از منطقه غیزانیه استان خوزستان با انتقاد از بحران بی‌آبی این منطقه خطاب به استاندار اظهارداشتهاست: «شما در حال ارسال نفت و گاز به کل مملکت هستید. آقای استاندار و آقای مسئول، شما این‌جا چه‌کاره هستید؟ چرا گوش دولت و مجلس را نمی‌پیچانید و نمی‌گویید که در دو قدمی شما مردم در گرمای شدید و بی‌آبی به سر می‌برند؛ شرایطی که آن را حتی با وجود کلاه آفتابی برای دو دقیقه نتوانستم تحمل کنم؟»

گلرو در ادامه خاطرنشانکردهاست: «من اگر به جای استاندار خوزستان بودم درِ این‌جا را به روی دولت تخته می‌کردم و اجازه نمی‌دادم که منافع این‌جا به جای دیگری برود.»

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در این بازدید گفتهاست: «همیشه گرفتار این معما بوده‌ام که استانداری، فرمانداری و نهادهای دولتی که برای جلسات‌شان کیک، نسکافه و آب خنک تدارک می‌بینند، چرا از له‌له زدن کودکان تشنه‌لب آن هم در کنار منابع آب غافل هستند.»

مهم‌ترین مشکل کشور فساد است

به اعتقادگلرو مشکلات کشور بیش از آن که از تحریم باشد، از سوء مدیریت، رانت، ویژه‌خواری، فساد، بی‌عدالتی و قانون‌گریزی است. او در این باره گفتهاست: «فساد، مشکل عمده در داخل کشور است که راه‌حل آن نیز باید در داخل جستجو شود. همه از فساد، سوء‌ مدیریت و ناکارآمدی نظام بانکی و ضعف بخش تولید حرف می‌زنند. اما چه کسی باید این مشکلات را حل و فساد را با هر هزینه‌ای ریشه‌کن کند؟»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این باره بر اصلاح فرهنگ تاکید کرده و اظهارداشتهاست: «اگر فرهنگ اصلاح شود، قانون‌گریزی، رانت، بی‌عدالتی و فساد، قبح اجتماعی محسوب می‌شود و جامعه را از غلطیدن به سمت این آسیب‌ها باز می‌دارد.»

وی در این باره نقش مجلس را مهم دانسته و افزودهاست: «مجلس یازدهم برای حل ریشه‌ای مشکلات باید از چند آسیب فاصله بگیرد که اول فساد و لابی‌گری‌های مفسده‌انگیز است.»

بدعهدی آمریکا برجام را به این‌جا کشاند

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی تاکید «ترامپ» بر فعال کردن مکانیسم ماشه را صرفا یک اقدام تبلیغاتی در آستانه انتخابات آمریکا برای دولت این کشور دانسته و در این باره گفتهاست: «طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ آمریکایی‌ها به لحاظ حقوقی و فنی حق اعمال و فعال کردن مکانیسم ماشه را ندارند؛ یعنی نه برجام این حق را به آمریکایی‌ها می‌دهد و نه قطعنامه ۲۲۳۱ که تفسیر آمریکایی‌ها از ماده ۳۷ است این حق را به آن‌ها می‌دهد.»

وی با اشاره به انتقادهای موجود درباره برجام یادآورشدهاست: «نقدکنندگان برجام روی خود آن نقد ندارند، بلکه بر محتوای آن نقد دارند، رهبری توافق بین‌المللی را تایید می‌کنند، منتهی باید منافع لحاظ شوند.»

گلرو بی‌نتیجه ماندن برجام را حاصل بدعهدی آمریکا دانسته و گفتهاست: «بدعهدی آمریکا باعث شد برجام به این‌جا برسد، برجام سندی بود که در چارچوب حاکمیت اجرا شد نه دولت یا حزبی.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بیانکردهاست: «باید توصیه‌های رهبری را جدی می‌گرفتیم، مذاکره ابزار کار در دنیای امروز است و رهبری در گام دوم انقلاب بر برون‌گرایی تاکید داشتند.»

جهش تولید راه‌‌حل عبور از تحریم‌هاست

تحریم موضوع دیگری است که گلرو مانند موضوعات دیگر بسیار محدود به آن پرداخته است. وی مسدود شدن سرمایه‌های کشور در خارج از کشور را حاصل تحریم دانسته واظهارداشتهاست: «ما پول‌های حاصل از فروش نفت را در خارج داریم که تحت تاثیر فشار و تحریم آمریکا مسدود شده‌اند. این موضوعی است که باید در مرکز اهتمام و رای‌زنی‌های ما قرار گیرد و برای اعاده آن باید راه‌‌حل‌های موثر پیدا کرد و از همه ابزار‌های سیاسی و حقوقی استفاده کرد.»

به اعتقاد این نماینده در شرایط سخت تحریمی لازمه تسهیل در راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی، همکاری بانک‌هاست که در صورت ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران برای تسویه بدهی بانکی بی‌شک تاثیر مثبتی در جهش تولید خواهد داشت.

معامله قرن منجر به هم‌گرایی فلسطینی‌ها شده است

نایب‌رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فلسطین با اشاره به معامله قرن ترامپ که به بهانه صلح فلسطین مطرح شده، اظهارداشتهاست: «معامله قرن و عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل سبب هم‌گرایی گروه‌های فلسطینی شده است.»

به دنبال صلح میان امارات و اسرائیل، گلرو در صفحه توییتر خطاب به «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امور خارجه امارات، نوشتهاست: «آقای انور قرقاش! واکنش فلسطینیان را ببینید که پایتخت اصلی است نه برخی پایتخت‌های دیگر. تصمیم شما بزدلانه است نه شجاعانه. عادی‌سازی با اسرائیل به الحاق کرانه به رژیم اسرائیل سرعت خواهد بخشید و این یعنی پایان فلسطین. تصمیم مقاومت یا صلح در دست فلسطینیان است و تنها راه رهایی مقاومت است.»

وی دخالت ایران در منطقه را ناشی از رسالت تاریخی ایران دانسته و با اشاره به ترور «قاسم سلیمانی» گفتهاست: «برخی حکومت‌های فاسد و مزدوران آمریکا و اسرائیل ایران‌هراسی را رواج دادند و گفتند ایران به دنبال سیطره بر کشورهای عربی است. ما به دنبال سیطره نبوده و نیستیم. ما یک رسالت تاریخی داشتیم که انجام دادیم. فرق است بین منافع زودگذر با رسالت تاریخی ماندگار.»

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره خطاب به ملت‌های لبنان، سوریه و عراق این‌گونه توضیحدادهاست: «وظیفه ما بود که به درخواست‌های دولت‌هایتان برای مبارزه با آمریکا و اسرائیل و بعضی متحدان منطقه، در کنار شما بمانیم. اما بدانید که امروز این قدرت‌های فاسد به دنبال این هستند که دستاوردهای ما را پوچ کنند و بار دیگر با تروریسم بر منطقه حکومت کنند. آمریکا به دنبال بی‌ثباتی در منطقه است؛ نگذارید بر مقدسات شما سلطه یابد. حکومت‌های عربی منطقه که با  پناه بردن به آمریکا و اسرائیل و عادی‌سازی روابط با رژیم جعلی اسرائیل به دنبال کسب منافع آنی هستند، بدانند که فلسطین فروختنی نیست. فلسطین به فلسطینیان تعلق دارد. سنت الهی این است که حق به صاحبان اصلی‌اش بازگردد.»

گلرو تاکیدکردهاست: «ما به دنبال پایان دادن به اشغال‌گری و رژیم جعلی اسرائیل هستیم. مقامات شما جنایت می‌کنند و ننگ تاریخی بر جای می‌گذارند. اجازه ندهید این جنایت و اشغال‌گری‌ها ادامه یابند.»

وی همچنین درباره انفجار در بندر بیروت، آمریکا و اسرائیل را طراح این حادثه دانسته و در این باره تصریحکردهاست: «ارزیابی کارشناسی در خصوص حوادث لبنان می‌گوید که حادثه طراحی شده بوده است و یقیناً اسرائیل و امریکا و عوامل منطقه‌ای آن‌ها پشت قضیه بوده‌اند و در این موضوع دخیل هستند. انفجار رخ‌‌داده در بندر بیروت در نتیجه  انباشت مواد انفجاری و نیترات آمونیوم مصادره‌شده‌‌ای بوده است که یکی از احتمالات این است که در دوره بحران سوریه قرار بوده است این مواد برای گروه تروریستی داعش و النصره در سوریه ارسال شود.»

عضو دبیرخانه دائمی کنفرانس‌های بین‌المللیفلسطین با اشاره به اظهارات دبیرکل «حزب‌الله لبنان» مبنی بر رد ادعای اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها درباره واردات یا انباشت سلاح در این بندر از سوی حزب‌الله، افزودهاست: «حزب‌الله هر اقدامی را بسیار سنجیده و حکیمانه انجام می‌دهد و مطمئن هستم با درایت حزب‌الله و مردم لبنان و همچنین حفظ وحدت و آرامش سرنخ ماجرا به دست خواهد آمد.»

وی حتی اعتراض مردم لبنان به این اتفاق سهمگین را هم سناریویی از‌ پیش تعریف‌شده عنوان کرده و گفتهاست: «تظاهراتی که به راه افتاد طراحی شده بود تا دولت را مجبور به استعفا کنند.»

کرونا نظام جهانی را تغییر می‌دهد

گلرو با اشاره به ضرورت راه‌اندازی قرارگاهی مردمی با هدف مبارزه با ویروس کرونا اظهارداشتهاست: «ایجاد قرارگاه مردمی مبارزه با بیماری کرونا با هدف استفاده از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها برای پیش‌گیری و مقابله با این بیماری اقدامی بسیار شایسته، تاثیرگذار و یک ضرورت جدی برای شرایط فعلی است.»

این نماینده همچنین با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر نظام جامعه جهانی گفتهاست: «چنان‌چه بحران کرونا ادامه یابد و عمیق شود، تغییر و تحول اساسی در نظام جهانی ایجاد می‌شود و نظام لیبرالیسم به رهبری آمریکا تضعیف و جایگاه چین تقویت خواهد شد.»

وی پیشبینیکردهاست: «نظام بین‌الملل و ساختار سیاسی، اقتصادی و امنیتی آن پس از کرونا شاهد تحول بنیادین خواهد بود و جهان پساکرونا و معادلات آن تفاوت‌های اساسی با جهان پیش از کرونا خواهد داشت که به نفع نظام سرمایه‌داری غرب به‌ویژه آمریکا نخواهد بود.»

گفته‌ها و شعارهای به‌یادماندنی عباس گلرو

فاصله طبقاتی را با دست خود ایجاد کردیم.

تمدید تسلیحاتی ایران شکستآمریکا را نشان می‌دهد.

روحیه اشرافی‌گری برخی مسئولان به اعتماد مردم آسیب وارد کرده است.

تصمیم صلح بین امارات و اسرائیل بزدلانه است، چرا که صلح در دست فلسطینیان است.

منبع: ایران‌وایر