عبدالحسین روح‌الامینی نماینده منتخب تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

عبدالحسین روح‌الامینی نماینده منتخب تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل 
عبدالحسین (مسعود) روح‌الامینی۱۳۳۹دکترای فارماسیوتیکس از دانشگاه کینگز لندن عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از استان تهراننداردندارداصولگرا 

نام «عبدالحسین روح‌الامینی» با نام فرزندش «محسن روح‌الامینی» گره خورده‌است. «محسن روح‌الامینی» از معترضان نتایج انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ بود که در روز ۱۸ تیر بازداشت شد و در اثر شکنجه در بازداشتگاه کهریزک جان سپرد. البته، خانواده روح‌الامینی هیچگاه بر معترض بودن فرزندشان صحه نگذاشته و در ماجرای برخورد قضایی با «سعید مرتضوی»، معاون وقت دادستان کل کشور نیز موضعی منفعلانه اتخاذ کردند. عبدالحسین روح‌الامینی بعد از ماجرای قتل فرزندش در کهریزک، برغم اینکه انتظار می‌رفت از بدنه قدرت طرد شود، بابت این رفتار منفعلانه و در واقع وفاداری به نظام، امتیازاتی کسب کرد که از آن جمله می‌توان به حضور او در لیست اصولگرایان در تهران و انتخاب به عنوان نماینده مجلس یازدهم و ریاست شورای مرکزی حزب توسعه و عدالت ایران و خانه احزاب ایران اشاره کرد. 

هرچند ممکن است بسیاری روح‌الامینی را به‌واسطه کشته‌شدن فرزندش در کهریزک بشناسند، اما او گذشته سیاسی برجسته‌ای دارد. روح‌الامینی از اعضای سابق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است که در ماجرای حمله به سفارت آمریکا و گروگان گرفتن کارمندان سفارت در سال ۱۳۵۸ نیز مشارکت داشته‌است. اما برخلاف اغلب دوستان «خط امامی» خود، راه خود را تغییر داده و سال‌هاست که با جناح راست حاکمیت در ایران هم‌عقیده و همکار است.

روح‌الامینی، سوابق حرفه‌ای چون ریاست انستیتو پاستور ایران و سوابق سیاسی چون مدیریت کمیته علمی، تحقیقاتی و فناوری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام را در کارنامه خود دارد. او به محسن رضایی بسیار نزدیک است و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز که فرزندش در اعتراض به نتایج آن کشته شد، مشاور انتخاباتی محسن رضایی، یکی از کاندیداهای این انتخابات بود. دوستی این دو به عضویت در گروه منصورون در سال‌های قبل از انقلاب باز می‌گردد.

پنج اولویت اصلی استان تهران

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان تهران موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری روح‌الامینی و رابطه آن با چالش‌های استان تهران

روح‌الامینی متولد نجف آباد در استان اصفهان است، اما سال‌هاست که به‌واسطه فعالیت‌های سیاسی و حرفه‌ای خود ساکن تهران است. او که پزشک داروساز و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران است، از نظر حرفه‌ای در جایگاهی نیست که بتواند چندان دردی از دردهای تهران دوا کند. 

سابقه سیاسی او نیز نشان می‌دهد که روح‌الامینی در حل مشکلات تهران، که عمدتا رویکردی جامعه‌محور یا سوسیالیستی نیاز دارند، قادر به انجام‌ کاری نخواهد بود. زیرا، جناح اصولگرا نیز همانند جناح اصلاح‌طلب پیرو دستورات رهبر جمهوری اسلامی است و سیاست‌هایی چون خصوصی‌سازی، عدم پرداخت مالیات توسط نهادهای مذهبی و نهادهای مالی وابسته به نظام و رهبری و همچنین حمایت از سیاست‌ خارجه ماجراجویانه نظام در سطح منطقه  را حمایت می‌کند و بنابراین اراده و توان مقابله با مشکلات تهران را ندارد. در حمایت او از سیاست خارجه ماجراجویانه جمهوری اسلامی که ریشه اصلی مشکلات اقتصادی امروز کشور است، همین بس که با گذشت ۴۰ سال از حمله به سفارت آمریکا، روح‌الامینی هنوز از مشارکت خود در این اقدام غیرقانونی پشیمان نیست.

البته، سابقه مدیریت رده میانی او در وزارت بهداشت و انستیتو پاستور ایران، شاید بتواند تا حدودی حضور او در کمیسیون‌ بهداشت و درمان مجلس، خصوصا در شرایط کنونی که کشور با بزرگترین بحران سلامت خود، یعنی شیوع کرونا مواجه است، توجیه کند. اما بدون شک فرمانبرداری و وفاداری محض او به جریان راست افراطی، که در ماجرای کشته‌شدن فرزندش اثبات شد، مانع بزرگی برای درک صحیح واقعیت و ارائه راه‌حل‌های واقع‌‌بینانه و موثر خواهد بود.

تطابق برنامه‌های روح‌الامینی با مشکلات حوزه انتخابیه

یکی از مشکلات اصلی تهران، بحث شکاف طبقاتی است. از جمله روش های کارآمد در حل بحران شکاف طبقاتی، اصلاح سیستم بهداشت و درمان و راه‌اندازی بیمه‌های درمان همگانی است. در ایران برای نخستین بار این سیستم بیمه درمانی در دوران وزارت بهداشت قاضی‌زاده هاشمی در قالب طرح تحول نظام سلامت کلید خورد. جدا از اینکه این طرح چقدر در دست یافتن به اهداف خود موفق بوده‌است یا خیر، روح‌الامینی با محتوای این طرح و هزینه‌بر بودن آن مخالف است و از متوقف شدن این طرح خشنود. او در مصاحبه‌ای که با وب‌سایت مشرق‌نیوز از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران انجام داده‌است، می گوید: «در طول تاریخ بهداشت و درمان ما بعد از انقلاب این همه اعتبار و این همه هزینه هیچ جایی اینچنین نشده بود و بی‌نظیر است. ده‌ها هزار میلیارد اعتبار بالایی است و اینکه آیا این خوب مدیریت شده، بهینه مصرف شده یا نه… و نکته ای که خطرناک بود و بسیاری خوشحال هستند که الان متوقف شده است، این بود که یک چاه ویلی داشت می‌شد که هر چه بریزید پر نشود. برخی با بسیاری از کشورهای پیشرفته نسبت به هزینه و جمعیت ما مشابه‌هایی وجود دارد که منابع را مدیریت بهتری کردند».

او همچنین درباره اصلاح نظام مالیاتی پزشکان نیز، نظرات راست‌گرایانه‌ای دارد. در نظام مالیاتی جمهوری اسلامی، پزشکان با درآمدهای میلیاردی به‌راحتی می‌توانند از پرداخت مالیات بر درآمد طفره بروند. بنابراین با توجه به حجم درآمد پزشکان در ایران و تراکنش بالای حوزه بهداشت و درمان، مالیات بر درآمد پزشکان می‌تواند در بخش‌های عمرانی، افزایش تخت‌های بیمارستانی و توسعه بیمه‌ درمانی همگانی سرمایه گذاری شود و در کاهش دوقطبی ثروتمند و فقیر موثر واقع شود. اما، روح‌الامینی با دریافت مالیات بیشتر از پزشکان و اصلاح نظام مالیاتی مخالف است و می‌گوید: «پزشکان به اندازه کافی مالیات نمی‌دهند، اما بقیه چطور؟ بازرگان ما که با یک LC کاغذی صوری … الان ارزهایی که از کشور قرار بود در صادرات برگردد، ارز پتروشیمی همه آمده است؟ ارزهای دیگر همه آمده است؟ از یک سطح دیگر کشور را وارد شوید. اینکه به یک صنف و گروهی گیر بدهیم، به نظرم در قانون‌مداری و در ترجیح مصالح عامه ملی به مسائل صنفی، باندی، قبیله ای خیلی احتیاج به کار داریم.» این شکل از فرافکنی قطعا نشان‌دهنده تلاش گوینده برای حفظ وضع موجود است که خود را در قالب انتقاد از همه ولی بی‌عملی محض برای تغییر اوضاع بروز می‌‌دهد.

وعده‌ها و گفته‌های به یاد ماندنی عبدالحسین روح‌الامینی

به نظر می‌رسد که روح‌الامینی نیز همانند سایر نمایندگان منتخب تهران، به صرف حضور در لیست اصولگرایان رای آورده‌است و بنابراین رد و نشان خاصی از برنامه‌های شخصی او برای مجلس یازدهم به چشم نمی‌خورد. اما با این حال، برخی از اظهارنظرهای او در گوشه و کنار، خصوصا در زمینه اقتصاد هستند که شاید بتوان به‌عنوان آینه‌ای از آنچه او به آن معتقد است، استفاده شده و درک واضح‌تری از برنامه‌های این نماینده منتخب مجلس یازدهم و وعده‌های او به‌دست آورد. این گفته‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • در مورد تبعات اقتصادی کرونا، بسته به نگاه ما به موضوع دارد و اگر با نگاه مثبت و سازنده وارد موضوع شویم، می‌توان از این تهدید فرصت‌هایی ساخت و می‌شود که تمام این مشکلات را برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی حل کرد.
  • اقدام ترامپ علیه سپاه فصل مشترکی میان تمام گروه‌های سیاسی شد.
  • اولویت کشور حل مشکلات اقتصادی است. مجلس آینده باید به بعد اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشد.
  • شفافیت در هزینه های تبلیغات از جمله اولویت های ما در این مسیر (انتخابات مجلس یازدهم)  بود.
  • حضور نیروهای انقلابی در قوه قضائیه و انشالله حضور نیروهای انقلابی در مجلس به عنوان ایستگاه دوم می‌تواند زمینه‌ساز دولتی جوان و انقلابی با همدلی، هماهنگی و عزم حداکثری با کمک نخبگان با نشاط، متخصص را فراهم آورد
  • مجلس انقلابی و ضد آمریکایی مجلسی است که زمینه خروج آمریکایی‌ها را از اقتصاد منطقه فراهم کند این در حالی است که ۵۰ درصد اقتصاد کشورهای منطقه وابسته به آمریکا است.
  • خروج آمریکا از اقتصاد منطقه منجر به آزادسازی فضای بزرگی برای اشتغال و درآمد جوانان میهن‌مان خواهد شد.