عبدالعلی رحیمی مظفری

عبدالعلی رحیمی مظفری

عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده حوزه انتخابیه سروستان، خرامه و کوار 

شناسنامه

«عبدالعلی رحیمی مظفری» یکی از اصول‌گرایان تازه راه یافته به «بهارستان» است. او که برای نخستین بار از حوزه انتخابیه سروستان، خرامه و کوار از استان فارس راهی یازدهمسن دوره مجلس شورای اسلامی شده، حالا به عنوان دبیر دوم «کمیسیون انرژی» مشغول به فعالیت است.
رحیمی مظفری مانند اغلب نمایندگان مجلس یازدهم، از مخالفان جدی دولت محسوب می‌شود و معتقد است که دولت برای بهبود کسری بودجه‌اش، با رونق کاذب بورس و پیش فروش نفت، دست در جیب مردم کرده است.

این نماینده که تمام تجربه کاری وی به حضور در رده‌های مختلف شرکت گاز استان فارس خلاصه می‌شود، حالا از هواداران برگزاری مراسم محرم است و اظهارنظر دلواپسان شیوع ویروس کرونا در کشور به دنبال برگزاری این مراسم را نشان از جهل آن‌ها دانسته است. 

۵چالش اصلی استان فارس

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان فارس شامل موارد ذیل هستند:

عبدالعلی رحیمی مظفری دانشجوی دکترای مهندسی شیمی است. او یکی از کارمندان شرکت گاز استان فارس است. عضویت در شورای اداری استان، ستاد حوادث و بحران استان، کارگروه اشتغال شهرستان شیراز، کمیته حمل و نقل و سوخت، کمیته جامعه ایمن، ستاد تسهیلات سفر، کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری صنعت و کشاورزی، کمیته کنترل و نظارت بر قیمت‌ها در شهرستان مرودشت، دبیر کمیته بهره‌برداری نظام پیشنهادهای شرکت گاز استان فارس، رییس کمیته صرفه و صلاح نظام پیشنهادهای شرکت گاز استان فارس و عضو کارگروه پژوهش، کمیته راهبردی تعالی، کمیته وصول مطالبات، کمیته فرهنگی و … شرکت گاز استان فارس مهم‌ترین سوابق کاری این نماینده تازه وارد به شمار می‌آید.

استان فارس هم مانند سایر استان‌های کشور با چالش‌های مختلفی روبه‌رو است. بحران معیشت، خشک‌سالی، گردش‌گری، جاده و تلفات جاده‌ای و بلایای طبیعی از مهم‌ترین مشکلات این استان محسوب می‌شود که بی‌شک حوزه انتخابیه رحیمی مظفری هم از این چالش‌ها مستثنی نیست.
در همین رابطه، این نماینده با اشاره به خودکشی یکی از کارگران چاه‌های نفتی، از نحوه رسیدگی به معیشت کارگران نفتی انتقاد کرده و گفته است: «اگرچه امکان رسمی شدن تمام پرسنل نفت یا انعقاد قرارداد مستقیم با خود شرکت نفت برای آن‌ها وجود ندارد اما بزرگ‌ترین مشکل، اجرای “طرح طبقه‌بندی مشاغل” با دو فرمول متفاوت است. چرا که در برخی مواقع با فرمول شرکت نفت و در برخی مواقع با فرمول اداره کار اجرایی می‌شود که این نارضایتی کارگران در مجموع وزارت نفت را به دنبال دارد.»

به باور نماینده مردم سروستان، تمام دردها و رنج‌های مذکور ناشی از این است که دولت می‌خواهد در هزینه‌های جاری دولت صرفه‌جویی کند: «اما به چه قیمتی؟ به ظاهر صرفه‌جویی می‌شود اما در واقعیت دست در جیب کارگر کرده و حق آن‌ها را تضعیف می‌کند.»

وی با اشاره به ظرفیت بالقوه صنایع پتروشیمی در حوزه اشتغال‌زایی گفته است: «توسعه صنایع پالایشی و پتروشیمی و شکل‌گیری زنجیره ارزش در پایین‌دست این صنایع، اشتغال‌زایی فراوانی را به همراه دارد. بنابراین جهت تامین مالی این واحدها نیز می‌توان با ایجاد مشوق‌های اقتصادی، نقدینگی سرگردان در جامعه را به سمت این صنایع هدایت کرد. البته باید تضامین لازم برای مردم ایجاد شود تا آن‌ها سرمایه‌ خود را با اطمینان کامل به این حوزه‌ها وارد کنند.»

عضو کمیسیون انرژی در نشست علنی مجلس با تذکر شفاهی یادآور شده است: «استان چهارفصل فارس باید مورد توجه دولت قرار گیرد. معادن شمال شرق به ویژه معادن فولاد باید در اختیار این استان قرار گیرند و مافیای معادن فولاد ریشه‌کن شود و سلاطین آن در دادگاه محاکمه شوند.»

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در این باره ادامه داده است: «تخصیص اعتبار کافی به سد کوار که قریب به ۳۰ سال از احداث آن می‌گذرد، لکه ننگی بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط است. انتقال پساب شیراز به سروستان، حق‌آبه کشاورزان و انتقال آب به خرامه و کوار باید انجام شود.»

اما طی دیداری میان رحیمی با مهندس «صالح‌نیا»، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، دستور تکمیل زیرساخت‌های صنعتی خرامه و سروستان و طرح‌های توسعه‌ای با ساخت شهرک‌های صنعتی داده شد.

به گفته این نماینده در صفحه اینستاگرام، در این دیدار مقرر شد حمایت لازم از شهرک‌های صنعتی حوزه انتخابیه انجام شود: «کمک به تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی خرامه و سروستان و طرح‌های توسعه آن، هم‌چنین دستور ویژه برای تسریع در مراحل احداث شهرک صنعتی کوار از جمله تصمیمات مهم این جلسه بود.»

با این حال، برخی کاربران با بی فایده دانستن این اقدامات گفته‌اند در شرایطی که همه کارخانه‌ها ورشکسته هستند، ساخت شهرک صنعتی چه کمکی به این وضعیت می‌کند؟
کاربر دیگری هم با اشاره به ساخت ذوب آهن در این منطقه نوشته است: «ذوب آهن هم که در این منطقه ساخته شد، هیچ مزیتی برای مردم و این شهر نداشت و تاثیری بر نرخ بی‌کاری شهر نگذاشته است.» 

دست دولت در جیب مردم است

نماینده مردم سروستان، خرامه و کوار در مجلس یازدهم یکی از مخالفان دولت به شمار می‌رود. او با اعتراض نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت در ابعاد مختلف تصریح کرده است: «وقتی دنیای اقتصاد پساکرونا در رکود است، چرا دولت با دست در جیب مردم کردن، می‌خواهد رونق ایجاد کند؟ دولت باید رونق سیاسی را کنار بگذارد زیرا مردم خسته شده‌اند. پیام رهبری به مجلس نیز باید راهبرد و منشور حرکت اصلی قرار گیرد.»

رحیمی مظفری با انتقاد از تصمیم دولت مبنی بر فروش اوراق سلف نفتی در داخل کشور گفته است: «سوال این است چرا دولت قانون را عملی نمی‌کند و دست بر روی طرحی گذاشته است که دولت آینده را مقروض و گرفتار خواهد کرد؟ لذا از آن جا که فروش نفت به این شکل در قانون نیامده است، باید نحوه فروش و هزینه‌کرد آن مشخص شود. دولت باید از ابتدای کار خود راه‌های درآمدی دیگری را تعریف می‌کرد تا امروز مجبور نباشد برای تامین مالی خود، شاکله اقتصادی کشور را متزلزل کند.»

نماینده مردم سروستان در نشست علنی مجلس در تذکری شفاهی خطاب به دولت گفته است: «دولت با طرح پیش فروش نفت، گوشت تن خود را می‌خورد و لازم است در این طرح بازنگری جدی صورت گیرد.»  

وی با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی، رییس جمهوری را مورد خطاب قرار داده و گفته است: «بازار ملتهب است و همه ناراحت هستند؛ هم تولید کننده، هم واسطه، هم بازار، هم تاجر و هم مصرف کننده. رییس جمهوری گزینه مناسب برای وزارت صمت معرفی کند.»

رحیمی مظفری درباره مهم‌ترین اولویت‌های کشور در شرایط فعلی و نقش مجلس در ریل‌گذاری برای این اولویت‌ها نظر داده است: «امروز بزرگ‌ترین مشکلی که وجود دارد، پیش‌بینی کسری بودجه دولت در سال ۹۹ است. ما از طرفی فروش نفت‌مان پایین است و درآمدهای مالیاتی در شرایط کنونی نیز پایین خواهند بود. این دو عامل درآمدها را کاهش خواهند داد. از طرفی، هزینه‌ها افزایش یافته‌اند. شاید یکی از مواردی که مجلس نیاز داشته باشد ورود نماید، نظارت در سطح پایین دستی است.»

وی در ادامه در تذکری به وزیر کشاورزی گفته است: «کشاورزان حال چندان خوبی ندارند. عدم خرید محصولات کشاورزی و عدم توزیع نهاده‌های دامی، آن‌ها را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است. بنده به وزیر نیرو هشدار می‌دهم که با نامه نویسی، مشکل آب‌رسانی حل نمی‌شود و کاسه خشک مردم پرآب نخواهد شد.»

رحیمی مظفری در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس با سلب حق تقدم گفته است: «در شرایط کنونی، وضعیت بورس بیمارگونه است. تصویب دو فوریت این لایحه موجب می‌شود که اقدامات کارشناسی برای بررسی این لایحه صورت نگیرد که در نهایت سوء استفاده بسیاری از شرکت‌ها در بازار بورس را به دنبال دارد.»

خروجی تحریم به نفع ایران است

رحیمی طرح‌های جهش تولید صنعت پتروشیمی را هم‌سو با اجرای «اقتصاد مقاومتی» دانسته و گفته است: «اگرچه تحریم‌ها‌ آسیب‌های اقتصادی بسیاری به کشور رسانده‌اند اما با استفاده از ظرفیت و توانمندی جوانان در بخش‌های مختلف، از جمله صنعت پتروشیمی، می‌توانیم از این دوران نیز عبور کنیم.»

به باور دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، دوره مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم گذرا است و بی شک خروجی این معادله به نفع ایران تمام خواهد شد. 

رحیمی ضمن غرورآمیز دانستن فروش محموله‌های سوخت جمهوری اسلامی به ونزوئلا با وجود تهدیدات ایالات متحده، فروش نفت به این کشور را بازی برد-برد جمهوری اسلامی توصیف کرده است.

او به مشکلات ایران در زمینه فروش نفت تحت تاثیر تحریم‌های امریکا اشاره کرده و گفته است: «ونزوئلا توانست سوخت مورد نیاز مردم خود را با کمک جمهوری اسلامی تامین کند و جمهوری اسلامی هم توانست نفت بفروشد و نیازهای مالی خود را تامین کند.»
حال آن که چندی بعد روشن شد ونزوئلا در قبال نفت دریافتی، انبه و آناناس به ایران صادر کرده است.

امارات سند ذلتش را با اسرائیل امضا کرد

چندی پیش امارات و اسرائیل ضمن امضای توافق نامه‌ای، دست دوستی به یک‌دیگر دادند. همین موضوع باعث شد تا رحیمی مظفری در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، با اعتراض به این توافق بگوید: «بنده به مقامات امارات اعلام می‌کنم که سند ذلت و حقارت خود را امضا کردند و ای کاش از سرنوشت انور سادات درس می‌گرفتند. هم‌چنین از تصمیم ستاد اجرایی فرمان امام به منظور تامین ملزومات بهداشتی داوطلبان کنکور سراسری تشکر می‌کنم.»

اختصاص قیر رایگان فساد نیست 

این روزها اغلب نمایندگان به واگذاری قیر رایگان اعتراض دارند و آن را مصداق فساد دانسته اند. این نمایندگان معتقدند پیمانکاران پس از دریافت قیر رایگان آن را با قیمتی چند برابر یا در بازارهای داخلی می فروشند یا صادر می کنند و سود این طرح تنها به جیب دلالان می رود. با این همه رحیمی مظفری یکی از هواداران اجرای این طرح است و معتقد است که ضرر تخصیص ندادن قیر رایگان، چندین برابر است و به معترضان توصیه کرده: «آنهایی که فریادشان از تخصیص قیر رایگان بلند شده، حداقل یکبار نحوه تخصیص قیر را بخوانند.»

وی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی ضمن تشکر از تلاش های قوه قضائیه در مبارزه با فساد گفته: «مجلس آماده است تا لبه دوم قیچی مبارزه با فساد باشد، نمایندگان نیز در بُعد نظارتی، معیشت و اقتصاد مردم را رصد می کنند.» 

تعطیلی محرم برای جلوگیری از کرونا جهل است

در حالی که وضعیت بیماری کرونا در اغلب استان ها  در شرایط بحرانی قرار گرفته است برگزاری مراسم محرم سر و صدای بسیاری به پا کرده و جامعه پزشکی و ستاد مبارزه با کرونا بر این اعتقادند که با برگزاری این مراسم وضعیت کرونا در کشور وخیم تر می شود. رحیمی اما در مخالفت با لغو یا محدودیت مراسم محرم در صفحه توییترش نوشته: «کرونا، خیلی از نعمت ها را گرفتی تا قدرشان را بدانیم. خدایا بگذر از جاهل هایی که گفتند محرم باعث افسردگیه، زندگی ما در محرم است. ما کلا منتظر محرمیم.» 

وی درباره نقش مجلس یازدهم برای مدیریت پیامدهای کرونا، گفته: «قرار نیست مجلس تبعات ناشی از این ویروس را مدیریت کند مدیریت کار اول توسط دولت و سپس توسط مردم انجام می شود قطعاً مجلس تمام تلاش خود را برای کمک به دولت و کمک به مردم برای مدیریت این شرایط انجام خواهد داد. مجلس در ایجاد بستر لازم برای دولت کمک خواهد کرد و در بعد نظارتی نیز به کمک مردم خواهد آمد تا بهترین شرایط برای گذر از این بحران فراهم شود.»

گفته ها و وعده های به یادماندنی عبدالعلی رحیمی مظفری

  • شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نباید مجلس را دور بزند.
  • جاده‌های حوزه انتخابیه کوار، سروستان و خرامه تبدیل به قتل‌گاه شده است.
  • صدای خرد شدن استخوان اقشار ضعیف جامعه زیر بار فشارهای اقتصادی به گوش می رسد.

منبع: ایران‌وایر