عزت‌الله اکبری تالارپشتی

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

عزت‌الله اکبری تالارپشتی، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه 

عزت‌الله اکبری تالارپشتی زادهٔ قائم‌شهر، نماینده حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی بوده‌ است.  
او در دوره هشتم نیز نماینده حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ در مجلس بود. اکبری توانست در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب ۶۴۲ هزار و ۲۱۴ رای، به عنوان نفر سی‌ام از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس از استان تهران انتخاب شود.

او پیش از این در دوره‌های مختلف در بدنه دولت در وزارت‌خانه‌های خارجه کشور، صنایع و معادن و نفت پست و مقام داشته است. آخرین حضورش در دولت با ریاست بر هیات مدیره «شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت» و مدیرعاملی در این شرکت رقم خورد.
نام تالارپشتی در سال‌هایی که از کرسی نمایندگی دور بوده، بارها به عنوان استاندار مازندران یا فرماندار یکی از شهرهای استان مطرح شده است اما هیچ گاه این اتفاق نیفتاد. این نماینده اصول‌گرا اکنون در کسوت رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم فعالیت می‌کند. 

۵ چالش اصلی استان 

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان تهران شامل موارد ذیل هستند:

عزت‌الله اکبری تالارپشتی، زاده قائم‌شهر و دارای مدرک دکترای حقوق بین‌الملل است. وی پیش‌تر نماینده دوره‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی بوده است.
رییس کمیسیون‌های «صنایع و معادن» و نیز «سرمایه‌گذاری خارجی» مجلس شورای اسلامی، رییس «سازمان صنایع و معادن استان تهران» (از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷)، نماینده مجلس در «کمیسیون حفاظت و توسعه صنایع ایران»، عضو «کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی»، نماینده قوه مقننه در «شورای عالی اشتغال»، عضو هیات مدیره «سازمان مدیریت صنعتی ایران»، مدیرعامل و رییس هیأت مدیره «شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت»، مدیرکل سیاسی انتظامی استانداری مازندران و مشاور ارشد اجرایی «سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» بخشی از سوابق اجرایی عزت‌الله اکبری تالارپشتی است.

«طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات»، «طرح اصلاح قانون هدفمندسازی یارانه‌ها»، «طرح ادغام صندوق بازنشستگی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در صندوق بازنشستگی کشوری»، «طرح دوفوریتی کاهش روابط با انگلیس» و «طرح ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی» بخشی از فعالیت‌های این نماینده در دوره‌های پیشین است. 

او حالا در شرایطی نمایندگی مردم استان تهران را برعهده گرفته که تا کنون هیچ اظهارنظری درباره چالش‌های این استان نداشته است.  

این نماینده در دوران انتخابات مجلس یازدهم بارها از سوی هم استانی‌های خود و برخی سیاست‌مداران اصول‌گرا مورد انتقاد قرار گرفت. به زعم هم استانی‌های این نماینده، اکبری تالارپشتی با وعده احیای نساجی مازندران و ایجاد شغل برای کارگران بی‌کار شده این کارخانه به مجلس هشتم راه یافت اما بارها در دوره نمایندگی او، خیابان‌های قائم‌شهر و ورودی کارخانه نساجی شاهد برپایی تجمعات اعتراضی کارگران بودند. 

پیش از انتخابات، «حمیدرضا رسایی»، فعال سیاسی تندروی اصول‌گرا نیز بر این نامزد انتخاباتی تاخته و گفته بود: «یکی از کسانی که انتقادات نسبتا زیادی به او وارد است، عزت‌الله اکبری تالارپشتی است. او علی‌رغم رزومه به مراتب پروپیمان‌تر از بسیاری از اعضای “لیست وحدت”، شخصیت شناخته شده‌ای نیست.»
وی افزوده بود: «آقای اکبری تالارپشتی که دو دوره نماینده مجلس بوده اما برای فعال‌ترین رجال سیاسی کشور گم‌نام است، بر اساس چه ملاکی در لیست است؟ این افراد چه طور به یک‌باره جای چهره‌های مقبول در بدنه رای‌ساز جامعه را می‌گیرند؟»
با این وجود، خود اکبری تالارپشتی معتقد است کمترکسی رزومه او را دارد.

او در پاسخ به انتقادات رسایی در مصاحبه‌ای گفته است: «نمی‌دانم آقای رسایی تحصیلات سیاسی بیشتری از من دارد یا خیر. ایشان باید بدانند این حرف‌هایی که در جریان تبلیغات انتخابات مجلس می‌زند، خداپسندانه نیست.»

کلاه گشاد برجام

رییس کمیسیون صنایع، یکی از مخالفان گفت‌وگو با امریکا و «برجام» است. اکبری تالارپشتی منتخب مردم تهران درمجلس یازدهم با کنایه به عملکرد وزیر امور خارجه کشور در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته است: «جناب آقای ظریف، نتیجه هنرنمائی ۷ ساله شما جلوی چشم مردم است. برون رفت از شرایط موجود نه از طریق دیپلماسی التماسی و متوهمانه شما، بلکه با اتکا به توان داخل و تحقق جهش تولید میسر است. مسیر آینده ملت ایران، راه حاج قاسم و اقتصاد مقاومتی است نه تئوری‌بافی منفعلانه شما.»

او گفته است: «در توافق برجام به دلیل خودباختگی که از طرف ما وجود داشت، سر ما کلاه رفت.»
وی تاکید کرده است: «نمی‌خواهم بگویم برجام هیچ فایده و خاصیتی نداشت اما اگر در همین قرارداد برجام ضمانت اجرایی متصور می‌شدند، می‌توانست اثرگذار باشد. در نتیجه مشخص است که در ساختار مذاکره و بیانیه‌ای که صادر و توافق شد، نقصی وجود داشته که طرف دیگر توانسته است کنار برود.»

تالارپشتی در این باره این‌گونه ادامه داده است: «آیا امریکا کسی است که بنشینیم مانند بچه‌ آدم با آن صحبت کنیم؟ امریکا نه تنها برای ما بلکه برای تمام دنیا مورد اعتماد نیست. شاید دولتمردان به امریکا بی‌اعتماد بودند اما چه گونه ما توافق کردیم که امریکا به راحتی کنار رفت؟ روند مذاکرات تا حصول نتیجه، سه سال طول کشید. توافق ما بر سر چه و با چه ضمانت اجرایی بود که امریکا توانست راحت کنار برود؟ اگر بحث دولت‌مردان این است که امریکا قابل اعتماد نیست که ما هم نظرمان همین است.»

موقعیت یک بام و دو هوای اروپا

به باور اکبری تالارپشتی، امریکا در هیچ زمینه‌ای مورد اعتماد نیست. اروپا هم از دید او همین وضعیت را دارد: «اروپا مصداق همان ضرب‌المثل ملانصرالدین است زمانی که روی پشت بامی ایستاده بود که یک طرف آن عروسی و طرف دیگرش عزا بود و با یک دست سینه و با دست دیگر بشکن می‌زد. اروپا اکنون ما را می‌بیند و متاثر می‌شود و می‌گوید امریکا کار بدی کرده است و از طرف دیگر امریکا را می‌بیند و می‌گوید من با تو متحد هستم و هر چه تو بگویی، قبول می‌کنم.» 

وی هم‌چنین در صفحه اینستاگرام خود درباره اسرائیل نوشته است: «ظلم بی حد و حساب این رژیم جعلی پایدار نخواهد بود و با بیداری و مقاومت ملت‌های مسلمان، قدس به زودی آزاد خواهد شد.» 

استمرار فساد و رانت با شعار مبارزه با فساد

مبارزه با فساد و رو شدن بخشی از پرونده‌های آن در میان قضات و برخی نمایندگان مجلس این روزها سر و صدای بسیاری به پا کرده است. در این بین، نمایندگان هم هر کدام تلاش دارند هم‌سو با فعالیت‌های قوه قضاییه، در زمینه بررسی پرونده‌های فساد گام بردارند. تالارپشتی یکی از نمایندگانی است که از سوی برخی اصول‌گرایان و مخالفانش، به فساد مالی متهم شده است؛ اتهاماتی که هیچ گاه به اثبات نرسیده و پیش از برگزاری انتخابات مجلس یازدهم تنها در حد حرف باقی مانده‌اند.  

این نماینده البته درباره مبارزه با فساد، به مخالفان «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس شورای اسلامی حمله کرده و گفته است: «مجلس یازدهم، مجلسی انقلابی و کارآمد بوده و گوش به فرمان پدرخوانده‌هایی که مسوول شرایط نابسامان امروز هستند، نخواهد بود. آقایان با شعار مبارزه با فساد، استمرار فساد و رانت را می‌خواهند. تخریب قالیباف، ضد وحدت و بی نتیجه است.»

اکبری در صفحه شخصی خود درباره «قانون شفافیت» در مجلس اظهار داشته است: «این که نماینده‌ای به‌عنوان منتخب ملت رأی خود را پنهان کند، پذیرفتنی نیست و مطابق قانون جلسات مجلس باید از رادیو پخش شود که این موضوع نیز نشان دهنده لزوم شفافیت است. قانون شفافیت یکی از اولویت‌های اصلی مجلس یازدهم خواهد بود. مبنای شفافیت، قانون است.» 

احیای صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت 

به نظر می‌رسد این روزها یکی از اساسی‌ترین چالش‌های کشور، بحران‌های اقتصادی و معیشتی مردم باشد. اکبری تالارپشتی پیرامون رویکرد مجلس با اشاره به این که اولویت آن مردم هستند، گفته است: «مجلس باید با نصب‌العین قرار دادن مطالبات مردم و تمرکز بر مسایل اصلی و اولویت‌های میدانی، مشکلات جامعه صنعت و تولید را حل کند.»

به اعتقاد رییس کمیسیون صنایع، مجلس و دولت باید هر چه سریع‌تر نظامات جامعی را در حوزه‌های تولید، توزیع،‌ بانکی و پولی،‌ مالیاتی، تعرفه،‌ صادرات و واردات،‌ بیمه و تامین‌اجتماعی و حمل و نقل تدوین و اجرایی کنند.

اکبری هم‌چنین درباره صنعت خودروسازی که یکی از تولیدات پر چالش کشور به شمار می رود، دولت را مقصر کاستی‌ها دانسته و گفته است: «ما امروز نیازمند یک مدل کارآمد و اقتصادی در ساختار صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت هستیم. خودروسازان کشور در یک ساختار معیوب گرفتار هزینه‌هایی هستند که دولت با سیاست‌های غلط و دخالت‌های خود برای آن‌ها ایجاد می‌کند. خودروسازی‌ها همواره حیاط خلوت دولت‌ها برای امتیاز دادن‌ها و جابه‌جایی مدیران مورد نظر بوده‌اند. اگر دولت در این زمینه دخالت نکند، همین شبکه منابع انسانی و مدیران موجود می‌توانند تحول اساسی در خودروسازی ایجاد کنند.»

تدابیر و کرامات شیخ ما

در حالی که گسترش ویروس کرونا بسیاری از استان های کشور را در وضعیت قرمز قرار داده است، استان مازندران به دلیل برخورداری از ظرفیت گردش‌گری، در وضعیت بسیار وخیم‌تری قرار گرفته است. از این رو، اکبری با توجه به این که اصالتا مازندرانی است و دو دوره هم به نمایندگی از سوی مردم مازندران در مجلس حضور داشته، در توییتر دولت‌مردان را به تندی خطاب قرار داده و نوشته است: «با خبر شدیم به دستور مقام ریاست جمهوری، محدودیت و کنترل ورود به مازندران در وانفسای کرونا لغو شد. طرح انتقال آب دریاچه خزر، ویران کردن برخی کارخانجات تازه افتتاح شده و حراج زمین‌ها و اموال آن‌ها، تهاجم به اراضی جنگلی کناره خزر و… از تدابیر و کرامات شیخ ما و دولت فخیمه به زادگاه لشکر۲۵ کربلا است.»

وی هم‌چنین در صفحه اینستاگرام خود با انتشار ویدیویی از «آسایشگاه کهریزک»، گفته است: «این روزها که خبرهای تاسف باری در مورد رها کردن سالمندان در کشورهای به اصطلاح توسعه یافته دیده و شنیده می‌شود، در میدان نبرد با ویروس منحوس کرونا، عظمت ملت عزیز ایران در فداکاری و ایثار پزشکان، پرستاران، مددکاران و کلیه کادر درمانی تجلی یافته است. امیدواریم مجلس در مقابل بزرگی و شرافت این عزیزان جهت حل مشکلات جامعه درمانی کشور که در این بحران این گونه درخشان ظاهر شدند، قدم‌های مهمی بردارد.» 

وعده‌ها و گفته‌های به‌یادماندنی 

  • ما از همان دوره که مقام معظم رهبری در جایگاه ریاست جمهوری بودند، سینه چاک ایشان بودیم؛ چه برسد به حالا که ولی فقیه هستند. 
  • سپاه با مجاهدت عالمانه به فضا راه یافت.
  • در میدان اقتصاد صنعت و تولید نیز مانند عرصه جهاد و دفاع، «حاج قاسم‌ها» حضور دارند.

منبع: ایران‌وایر