عشرت شایق نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تبریز، اسکو و آذرشهر

عشرت شایق نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تبریز، اسکو و آذرشهر

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
عشرت شایق۱۳۴۲خارج فقه و اصول، دکترای روابط بین الملل مدیر مقابله با تهدیدات نرم مرکز بسیج سازمان صداوسیما
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
تبریز، آذرشهر و اسکوهفتمهفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهماصولگرا

عشرت شایق؛ سیاستمدار اهل شهرستان بم در استان کرمان و از کاندیداهای اصولگرای مجلس یازدهم شورای اسلامی است. شایق نماینده دوره هفتم مجلس از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو بوده است. او در انتخابات مجلس یازدهم نیز کاندیدای این حوزه انتخابیه است. شایق پس از موفقیت در انتخابات مجلس هفتم، در دوره های هشتم و نهم از حضور در مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تبریز ناکام ماند. وی در دوره دهم مجلس با تغییر حوزه انتخابیه، در تهران ثبت نام کرد که با کسب ۲ هزار و ۲۵۰ رأی در جایگاه ۴۶۲ ایستاد.

پنج چالش اصلی استان آذربایجان شرقی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی موارد ذیل هستند:

C:\Users\Asus\Desktop\pasted image 0.png

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز، در شمال غربی ایران و ششمین استان پرجمعیت کشور است. این منطقه که روزگاری از ثروتمندترین ایالت‌های جغرافیای ایران بود، امروز بر اثر سیاستهای اعمال شده به سرعت به سمت تبدیل شدن به استانی بحران زده پیش می‌رود. جمعیت فقیر در آذربایجان شرقی رو به افزایش است. بر اساس برآوردها بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان از تامین غذای کافی برای اعضای خانواده خود ناتوانند. بررسی سرانه اعتبارات استانی نیز نشان از توزیع نامتوازن ثروت نسبت به این استان دارد. در سال ۱۳۹۸ آذربایجان شرقی، نهمین استان پردرآمد کشور بوده با این حال تنها سهم مردم سه استان دیگر از بودجه امسال از آذربایجان شرقی کمتر است.  

عشرت شایق پس از شکست سخت در انتخابات مجلس دهم در تهران و قرار گرفتن در جایگاه ۴۶۲، بار دیگر به تبریز بازگشته و از این حوزه انتخابیه ثبت نام کرده است. در کنار بی میلی عمومی مردم تبریز برای شرکت در انتخابات، رد صلاحیت گسترده کاندیداهای مجلس یازدهم نیز شایق اصولگرا را به صرافت بازگشت به مجلس انداخته است. او در ارتباط با رد صلاحیت های بی سابقه کاندیداهای اصلاح طلب با بیان اینکه «ثبت‌نام اصلاح طلبانی که می‌دانند احراز صلاحیت نخواهند شد، نوعی دهن‌کجی به قانون محسوب می‌شود»، ابراز امیدواری کرده که عده ای جو به گفته او «آرام» انتخابات را برهم نریزند.

شایق پس از ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفته: «زنان، دارای ذهنی خلاق و وجودی فعال هستند، انقلاب اسلامی نیز انقلاب پابرهنگان بود اما این قشر امروز سهمی ندارد، از این رو آمده‌ایم تا انقلابی گری ابتدای انقلاب را احیا کنیم». او مجلس دهم را «مجلس خسران» نامیده و در ارتباط با نمایندگان حاضر در دوره دهم مجلس گفته: «این مجلس، نمی‌تواند بگوید که کار خاصی کرده‌ام، هرآنچه کرده نیز در روال عادی بوده؛ برخی خانم‌ها که کلماتی چون به نام خداوند رنگین کمان را می‌گویند، یا جایگاه مجلس را نشناخته‌اند، یا تشکیلاتی بوده‌اند». وی همچنین با تاکید بر این‌که من یک فرد انقلابی هستم و همواره انقلابی حرکت خواهم کرد، افزوده: «دبیر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی استان بوده  و به این تشکیلات حزبی وابسته هستم».

با این حال عشرت شایق در کارزار انتخاباتی خود برای انتخابات مجلس یازدهم برنامه ای مشخص برای حل مشکلات حوزه انتخابیه تبریز ارائه نداده است. اشاره به اولویتها و معضلات این حوزه انتخابیه نیز در سخنرانی‌ها و جلسات انتخاباتی وی کم رنگ بوده است. 

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش های استان 

در رزومه های منتشر شده از سوی رسانه ها تحصیلات عشرت شایق خارج فقه و اصول و دکترای روابط بین الملل عنوان شده است. با این حال اشاره ای به دانشگاه و یا دانشگاههای محل تحصیل وی نشده است. در عین حال مشخص نیست تحصیلات حوزوی وی نیز که تا سطح خارج فقه و اصول معرفی شده است، نزد چه کسانی بوده و آیا اظهار نظرهای جنجالی گاه و بیگاه شایق، نظرات یک مجتهد دینی است و یا دیدگاه زنی انقلابی.

عشرت شایق در کنار تجربه نمایندگی در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، لیستی بلند بالا از مسئولیت ها در حوزه های مختلف را در کارنامه دارد. او از یک سو در سال ۱۳۸۴ و با حمایت محمود احمدی نژاد به هیئت مدیره باشگاه استقلال رفته و پس از آن به معاونت بانوان فدراسیون جودو منصوب شده و در بازیهای آسیایی گوانژو چین در سال ۲۰۱۰، به عنوان یکی از اعضای کادر فنی تیم ملی جودی ایران به این مسابقات اعزام شده است. وی همچنین عضو هیئت رئیسه فدراسیون اسکواش بوده است.

شایق در حالی حضور زنان در استادیوم های ورزشی را منوط به برطرف کردن موانع و انجام زمینه سازی‌های لازم میداند که، ورود به ورزشگاه یادگار امام و تماشای بازی های باشگاه تراکتور خواستی فراگیر بین زنان تبریزی است. او در این ارتباط گفته: « اگر در مقررات چنين موانعی وجود دارد اين محدوديت و مقررات بايد با حضور عده ای از کارشناسان مذهبی، فرهنگی، هنری و ورزشی و با توجه به قانون اساسی و برنامه چهارم توسعه فرهنگی و رعايت موازين شرعی پالايش شود».

خبرگزاری ایسنا عشرت شایق را «پژوهشگر ارشد صدا و سیما، ایده پرداز فرهنگی و اجتماعی، مشاور پارلمانی صدا و سیما و فعال به مدت ۲۷ سال در آموزش و پرورش تبریز» معرفی کرده است. سایت خبری زنان ایران «خاتون» نیز در شرح سوابق شایق آورده: «عضو هئیت موسس و دبیر بنیاد خیرین محیط زیست کشور، طراح و دبیر پروژه بین المللی قالیچه صلح ودوستی جهانی، دبیر جشنواره فیلم کوتاه پروانه های ایثار ( بزرگداشت زنان حماسه ساز)، رییس شورای سیاستگزاری جشنواره فیلم مستند خورشید، مسئول واحد خواهران نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز و علوم پزشکی، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، مشاور معاونت امور استانهای سازمان صدا وسیما، دبیر قرارگاه رسانه ایی مقابله باتهدیدات نرم مرکز بسیج سازمان صدا وسیما و …».

شایق ۹ جلد کتاب نیز در در حوزه های فرهنگی، زنان و جنگ نرم دارد. با این حال وی نه در کتاب ها و نه در مسئولیت های خود در حوزه فرهنگی، اشاره و فعالیتی در ارتباط با مطالبات قوم تُرک نداشته است. وی در دوره نمایندگی خود در مجلس نیز بیش از اینکه نماینده‌ی حوزه انتخابیه تبریز و استان آذربایجان غربی باشد، نماینده بخش تندروی جهبه اصولگرا و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بوده است.

عشرت شایق پس از اعتراضات آبان ۱۳۹۶ نیز در اظهار نظری حاشیه ساز خواستار مصادره اموال معترضان شده و گفته بود: «اموال معترضان به وضع اقتصاد مملکت باید مصادره شود چون به اموال عمومی ضرر زده‌اند.» این در حالی است که شایق در مصاحبه با تبریز بیدار با امتناع از شفافیت نسبت به دارایی های خود، گفته: «اموال چندانی ندارم و اگر بشنوید خنده تان می گیرد».

سخنان و وعده های به یاد ماندنی عشرت شایق