علیرضا عباسی

علیرضا عباسی

«علیرضا عباسی» متولد ۱۳۵۳ است. او رتبه یک کنکور ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی را داشته و دکترای بیوتکنولوژی را از «دانشگاه لانگن نورنبرگ» آلمان دریافت کرده است. عضو هیات علمی «دانشگاه کرج» است و عضویت در کارگروه بررسی صلاحیت علمی اعضای هیات علمی را از سال ۱۳۹۰ برعهده دارد. مسوول سابق بسیج اساتید پردیس کشاورزی کرج، معاون گروه زراعت و اصلاح نباتات، سردبیر و عضو هیات تحریریه «مجله علوم زراعی ایران»، مسوول کارگروه کشاورزی دانشجویان اعزام به خارج وزارت علوم از سال ۱۳۸۹ و مسوول بررسی صلاحیت علمی دانشجویان متقاضی اعزام به خارج در مقطع دکترا بخشی از سوابق این کاندیدا به شمار می‌رود. وی این روزها از سوی «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی»، در مقابل فاطمه آجرلو برای رسیدن به دومین کرسی این استان در مجلس یازدهم تلاش می‌کند. 

۵ اولویت اصلی استان البرز

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان البرز به این شرح است: 

اولویت‌های علیرضا عباسی  در حوزه انتخابیه البرز

عباسی با شعار «مجلس قوی، مجلس کارآمد»، در این دوره از انتخابات وارد رقابت شده است. وی در خلال سخنرانی‌های خود در استان البرز، به برخی از مشکلات این استان اشاره کرده است. یکی از چالش‌های استان، بی‌کاری و بحران معیشت است که عباسی در این باره گفته است: «متاسفانه آمار بی‌کاری کرج از تمام استان‌ها بیشتر است. علت این است که این استان در نزدیکی تهران قرار گرفته است. وقتی کسی می‌خواهد وارد تهران شود، به دلیل بالا بودن هزینه زندگی، از این کار صرف‌نظر می‌کند و راهی کرج می‌شود. در واقع تهران محل کار و کرج محل زندگی آن‌ها می‌شود. در حالی که اگر این افراد در مناطق خودشان تامین شوند، هیچ گاه این قدر آمار بی‌کاری در تهران و کرج بالا نمی‌رود.»

به باور این کاندیدا، کرج ظرفیت‌های خوبی دارد اما مغفول مانده‌اند: «کرج قطب علم و فناوری کشور به شمار می‌رود. موسسات علمی و پژوهشی بسیاری هم در این استان وجود دارد. چه قدر به این مراکز توجه کرده‌ایم و چه قدر در جهت تبدیل دانش به ثروت تلاش کرده‌ایم که باید بگویم متاسفانه در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم.»

این استاد دانشگاه درباره آسیب‌های اجتماعی حاکم بر استان گفته است: «ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی این استان هم به آمار بالای بی‌کاری برمی‌گردد. کسی که شغل داشته باشد، کمتر به این وادی‌ها گرایش پیدا می‌کند. یک قسمتی از این، معضل کشوری است که با سامان‌دهی مهاجران، این معضل نیز در استان البرز کم‌رنگ‌تر می‌شود.» 

کاندیدای مورد حمایت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی البرز درباره مشکلات معیشتی استان گفته است: «در حال حاضر ۱۳ درصد از صنایع در استان البرز هستند و شهرک‌های صنعتی مختلفی در استان فعالند. بر این اساس، بالغ بر ۳۵ درصد از مردم استان البرز به نوعی معیشت‌شان با صنعت گره خورده است اما در حال حاضر شرکت‌های مستقر با تمام توان و پتانسیل خود کار نمی‌کنند و مشکلات بسیاری برای مردم به وجود آمده است.»

عباسی با اشاره به این که یکی از معضلات استان البرز که سبب بروز مشکلات متعدد می‌شود، افزایش نرخ جمعیت و مهاجرت از دیگر استان‌ها به این استان است، گفته است: «سالانه ۴۰ هزار نفر به جمعیت استان البرز اضافه می‌شود که این میزان در ۱۰ سال، ۴۰۰ هزار نفر می‌شود اما به این میزان، زیر ساخت‌های مورد نیاز شهر توسعه پیدا نمی‌کنند.»

وی حمل ونقل را به عنوان یکی از مشکلات استان عنوان ککرده است: ‌«البرز جزو اولین استان‌هایی بود که اجرای پروژه مترو را آغاز کرد اما تا کنون این پروژه به سرانجام نرسیده است که با کمک مسوولان این‌کار باید انجام شود.»

علیرضا عباسی در سطح کلان کشور

علیرضا عباسی با توجه به رشته تحصیلی خود در کشاورزی، بر این باور است که یکی از اولویت‌های مجلس یازدهم با توجه به ظرفیت‌های موجود و «اقتصاد مقاومتی»، رونق اقتصاد در حوزه کشاورزی است.
عباسی با اشاره به این که اوایل پیروزی انقلاب تولیدات کشاورزی حدود ۱۷ تن بوده، گفته است: «امروز ۱۲۰ میلیون تن تولید کشاورزی داریم ولی به‌رغم افزایش هفت برابری در این بازه زمانی، در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون تن واردات کشاورزی داریم. بنابراین هنوز به خودکفایی نرسیده‌ایم. در صورتی که با توجه به منابع طبیعی کشور، ما توانایی تولید برای ۳۰۰ میلیون نفر را داریم، در حالی که جمعیت کنونی کشور ۸۰ میلیون نفر است.» 

به اعتقاد عباسی، کشور باید در حوزه غذا به خودکفایی برسد: «این بخش می‌تواند نقطه ضعفی باشد تا دشمن از آن سوء استفاده کند. همان طور که می‌گویند، اگر می‌خواهید دولت‌ها را کنترل کنید، نفت و انرژی‌شان را بگیرید و اگر می‌خواهید ملت‌ها را کنترل کنید، دست روی غذایشان بگذارید.» 

وی افزوده است: «علت حضور امروز من در انتخابات هم این موضوع است. چرا که احساس کردم مجلس کنونی باید در زمینه کشاورزی پویاتر عمل کند.»

کمیسیون‌های بدون متخصص

این کاندیدای استان البرز درباره عملکرد و جایگاه مجلس شورای اسلامی گفته است: «در مجلس ساختارهای خوبی داریم. ۱۳کمیسیون داریم که هر کدام به بخش‌های مختلف می‌پردازند اما کمیسیون‌ها آن طور که انتظار می‌رود، تخصصی نیستند. افرادی که وارد مجلس می‌شوند، بی‌توجه به تخصص خود برای ورود به کمیسیون سیاست خارجی یا امنیت ملی با یک‌دیگر رقابت می‌کنند. اما در حوزه‌های تخصصی با کمبود متخصص روبه‌رو هستیم؛ به طور مثال، با توجه به این که در سال‌های اخیر با مجلس در ارتباط بوده‌ام، یکی از کمیسیون‌ها که همین کمیسیون کشاورزی است، از ۳۰ نفر، دو نفر هم متخصص نیستند.»

به باور این استاد دانشگاه، وقتی نماینده‌ای در حوزه خود تخصص نداشته باشد، نه نظارت درستی دارد و نه می‌تواند قانون‌گذاری کند. 

عباسی درباره مبارزه با فساد و تبعیض نیز گفته است: «عدالت اجتماعی وقتی مطرح می‌شود، باید به قوانین و مقررات در این حوزه توجه کنیم. من هم در دوره دانشجویی و هم در دوران تدریس با دانشجویان به مناطق محروم رفته‌ و همواره تلاش کرده‌ام تا سطح عدالت اجتماعی در این منطقه را بهبود بخشم.»

به باور این کاندیدا، در حال حاضر ۴۰ درصد از جمعیت روستایی کشور از امکانات ضعیفی برخوردارند: «اگر به بحث کشاورزی جدی‌تر بپردازیم، عدالت اجتماعی هم وضعیت بهتری پیدا می‌کند و به جای اصلی خود بازمی‌گردد.» 

نه ستاد دارم و نه پوستر

شفاف‌سازی یکی دیگر از موضوعاتی است که این کاندیدا به آن پرداخته و درباره لیست اموالش افزوده است: «تمام دارایی من بعد از ۱۳ سال تدریس در دانشگاه‌ها، یک آپارتمان ۷۵ متری در محله “مصباح” کرج، یک آپارتمان ۵۰ متری در خیابان “ایران” تهران و یک خودروی “تیبا” است.»  

او که خود را اصول‌گرا می‌داند، درباره هزینه‌های انتخاباتی گفته است: «من به اصرار برخی دوستان پا به این انتخابات گذاشته‌ام تا شاید وضعیت کشاورزی کشور بهبود یابد. از این رو اعلام کردم که ریالی برای هزینه تبلیغات ندارم. من تنها ۱۰ میلیون برای این انتخابات در نظر گرفتم. نه ستادی دارم و نه پوستری چاپ کرده‌ام بلکه بیشتر در فضای مجازی حضور دارم.» 

بی‌کاری یکی از معضلات مهم کشور به محسوب می‌شود. عباسی با اشاره به بی‌کاری جوانان گفته است: «حضرت آقا سیاست‌های ابلاغی گسترده‌ای در زمینه محیط زیست، سلامت، فناوری و اقتصاد داشته‌اند. ولی متاسفانه آن ارگانی که باید روی این سیاست‌ها کار کند، وجود ندارد؛ به طور مثال، در بخش کشاورزی، همان طور که گفتم، ما ۱۰ میلیون تن واردات داریم که به عبارتی، ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه صرف این واردات می‌شود. در حالی که از کشاورزی داخلی حمایت نمی‌کنیم. اگر این مبلغ صرف حمایت از کشاورزی داخلی شود، بخش زیادی از بی‌کاری هم برطرف می‌شود.»  

بورسیه‌های غیرقانونی در زمان مسوولیت عباسی در وزارت علوم

در حالی که عباسی در نشست‌های مختلف از مبارزه با فساد می‌گوید، با نگاهی به سابقه اجرایی این کاندیدا، شبهاتی به چشم می‌آید؛ آن‌جایی که وی مسوولیت تایید صلاحیت علمی دانشجویان اعزامی به خارج از کشور را در دولت احمدی‌نژاد برعهده گرفت. در این دوره، ماجرای بورسیه‌های غیرقانونی در سال ۱۳۹۳ سر و صدای بسیاری به پا کرد؛ پرونده‌ای که در نهایت با دستور رهبر ایران، با جمله معروف «کِشَش ندهید»، مختومه اما «رضا فرجی دانا»، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت حسن روحانی در این پرونده قربانی و استیضاح شد. چراکه او در افشای اعزام دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بدون دارا بودن صلاحیت علمی نقش عمده‌ای ایفا کرد؛ نقشی که خوشایند بیت رهبری نبود.
با افشای این فساد، بیش از یک‌هزار بورسیه خارجی لغو شدند و حالا کسی که در این فساد مستقیم نقش داشته است، با شعار شفافیت و مبارزه با فساد، برای ورود به مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کرج تلاش می‌کند.

قانون‌گذار باید سالم باشد اما…

وی درباره فسادهای اقتصادی افزوده است: «به گفته رهبری، با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد. وقتی کسانی وارد مجلس می‌شوند که میلیاردها تومان برای پیروزی در انتخابات هزینه کرده‌اند، باید در مجلس این هزینه‌ها را جبران کنند. در چنین شرایطی، سراغ لابی‌گری می‌روند. بنابراین، قانون‌گذار باید سالم باشد که متاسفانه در این زمینه ضعف‌هایی داریم. به نظر من باید در مجلس قانون شفافیت برای نمایندگان و سایر مسوولان اعمال شود.» 

به باور عباسی، ثروت بادآورده در بازارهایی چون ارز و خودرو برای برخی گروه‌های خاص سود بادآورده دارد و منجر به اختلاف طبقاتی شدید می‌شود: «بنابراین، با وضع مالیات می‌توان این معضل را مهار کرد و به دنبال آن تورم هم مهار خواهد شد.» 

دولت بازار مسکن را رها کرده است

مسکن موضوع دیگر مورد اشاره این کاندیدا است. او در این باره گفته است: «با نگاهی به وضعیت آشفته بازار مسکن به این نتیجه می‌رسیم که دولت در هفت سال گذشته هیچ برنامه‌ای در این حیطه نداشته است. بنابراین، باید اقدامات اساسی در مجلس انجام شود؛ به طور نمونه، تسریع در فرایند راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور، کنترل سوداگران با اهرم مالیاتی، عرضه مسکن‌های مهر باقی مانده و حمایت از ساخت و ساز با کاهش قیمت تمام شده می‌توان بخشی از مشکلات این حوزه را برطرف سازد.» 

وعده‌ها و گفته‌های به یادماندنی علیرضا عباسی 

  • آمده‌ام تا وضعیت کشاورزی کشور بهبود یابد. 
  • بودجه نجومی شرکت‌های دولتی در سال ۱۳۹۹ نتیجه‌ای جز فساد و رانت ندارد. 
  • هزینه تبلیغاتی مردمی برای من را خرج افزایش بهداشت عمومی کنید. 

منبع: ایران‌وایر