علیرضا منادی سفیدان نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تبریز، اسکو و آذرشهر

علیرضا منادی سفیدان نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تبریز، اسکو و آذرشهر

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
علیرضا منادی سفیدان۱۳۴۸دکتری مدیریت تولید و عملیات، دکتری تخصصی میکروبیولوژی و دکتری صنایعمعاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
تبریز، اسکو و آذرشهرهشتم و نهمهشتم، نهم، دهم و یازدهممستقل

«علیرضا منادی سفیدان»، سیاستمدار اهل تبریز در استان آذربایجان شرقی و کاندیداهای مستقل مجلس یازدهم شورای اسلامی است. وی نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در دوره‌های هشتم و نهم مجلس بوده است. منادی در حالی برای بار چهارم وارد کارزار انتخاباتی مجلس شده است که در دوره پیشین و در انتخاباتی نزدیک و پرحاشیه رقابت را به محمداسماعیل سعیدی واگذار کرد و از ورود به بهارستان بازماند.

پنج چالش اصلی استان آذربایجان شرقی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی موارد ذیل هستند:

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز، در شمال غربی ایران و ششمین استان پرجمعیت کشور است. این منطقه که روزگاری از ثروتمندترین ایالت‌های جغرافیای ایران بود، امروز بر اثر سیاست‌های اعمال‌شده به‌سرعت به سمت تبدیل‌شدن به استانی بحران‌زده پیش می‌رود. جمعیت فقیر در آذربایجان شرقی رو به افزایش است. بر اساس برآوردها بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان از تامین غذای کافی برای اعضای خانواده خود ناتوان‌اند. بررسی سرانه اعتبارات استانی نیز نشان از توزیع نامتوازن ثروت نسبت به این استان دارد. در سال ۱۳۹۸ آذربایجان شرقی، نهمین استان پردرآمد کشور بوده بااین‌حال، تنها سهم مردم سه استان دیگر از بودجه امسال از آذربایجان شرقی کمتر است.  

علیرضا منادی در حالی وارد کارزار انتخاباتی مجلس یازدهم شده که در دوره قبل و در انتخاباتی نزدیک و جنجالی رقابت را به «محمداسماعیل سعیدی» واگذار کرد. در انتخابات مجلس دهم، پس از شمارش اولیه آرا علیرضا منادی به همراه ۵ نماینده دیگر این حوزه انتخابیه به‌عنوان نفرات پیروز انتخابات معرفی شدند. بااین‌حال، با اعتراض محمداسماعیل سعیدی به نتایج انتخابات، تمامی آرای این حوزه انتخابیه بازشماری شد. پس از بازشماری آرا، سعیدی اصولگرا که پیش‌ازاین با اختلاف ۱۰۰ رای رقابت را به منادی مستقل واگذار کرده بود این بار با ۵۰۰ رای بیشتر پیروز انتخابات شد.

علیرضا منادی، همچون دوره‌های پیشین انتخابات مجلس کارزار انتخاباتی خود را با سفر به مناطق مختلف حوزه انتخابیه و با حضور در مساجد و یا جلسات انتخاباتی که طرفداران وی ترتیب می‌دهند، آغاز کرده است. دیدار با هنرمندان و ورزشکاران تبریزی، حضور و سخنرانی در مراسم مذهبی، مصاحبه با رسانه‌ها و واکنش نشان دادن به اتفاقاتی که در منطقه آذربایجان و در کل ایران واقع می‌شود، از دیگر فعالیت‌های انتخاباتی وی است.

منادی که در دو دوره نمایندگی در مجلس، به مساله مطالبات و مسایل مرتبط با اقوام کم‌توجه بوده، با آغاز تبلیغات انتخاباتی مجلس یازدهم، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام و مصاحبه با رسانه‌ها، به حواشی پیش‌آمده در بازی فوتبال تیم‌های پرسپولیس و تراکتور واکنش نشان داده است. وی شعارهای نژادپرستانه و توهین‌آمیز طرفداران تیم پایتخت نسبت به تُرک‌ها و هواداران تیم تراکتور را کار عده‌ای «تماشاگرنما» نامیده که فاقد «عرق ملی» هستند.

منادی همچنین با حضور در جلسه‌ای که برای حل مشکلات مالی «رضا سرابی اقدام» (مجموعه‌دار تبریزی) برگزار شده، گفته: «باید موزه پارلمان در تبریز احداث شود و روزی به‌عنوان روز ملی پارلمان گرامی داشته شود چراکه تبریز مهد پارلمان است و اگر نبود مجاهدت‌های مشروطه‌خواهان آذربایجان هیچ‌گاه مجلسی نیز نبود.»

علیرضا منادی سفیدان برنامه‌ای مشخص بر مبنای مشکلات حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر ارائه نداده است. او در صفحات فضای مجازی نیز با انتشار نطق‌های خود در مجلس عمدتا به دفاع از عملکرد خود مشغول است. 

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان 

علیرضا منادی در معرفی سوابق تحصیلی خود گفته «در سال ۱۳۶۶ دیپلم را اخذ کرده و اولین دکترای خودم را در سال ۱۳۷۴ و سپس مدرک دکترای دوم را در رشته میکروبیولوژی و دکترای سوم خود را در رشته مدیریت تولید از دانشگاه شهید بهشتی اخذ کردم. مراتب را پله پله طی کردم، اول مدیر گروه، سپس مسوول باشگاه پژوهش‌گران جوان دانشگاه، سپس رییس دانشگاه زنجان و بعد مسوول دانشگاه‌های ۵ استان در شمال غرب شدم و اکنون نیز دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم.»

منادی در سایت اختصاصی خود نیز لیستی بلندبالا از سوابق کاری خویش منتشر کرده است. وی در کنار نمایندگی در دو دوره هفتم و هشتم مجلس، عضو هیات‌رییسه مجلس نهم، رییس هیات عالی نظارت بر دانشگاه‌ها در شمال غرب کشور، رییس دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان زنجان و استان آذربایجان شرقی (با ۴۰ دانشگاه) و نماینده وزیر علوم (فرجی‌ دانا) در اتحادیه دانشگاه‌های کشورهای شبه‌قاره هند و حاشیه اقیانوس هند بوده است. 

علیرضا منادی، در تبلیغات انتخاباتی و در صفحات فضای مجازی با انتشار سخنرانی‌های خود در تلاش برای تشریح عملکرد خود در هشت سال نمایندگی از حوزه انتخابیه تبریز است. او در نطق‌های خود در مجلس به مسایلی همچون لزوم احیای دریاچه ارومیه به‌عنوان مهم‌ترین خواسته مردم آذربایجان، حمایت از بخش خصوصی برای عبور از بحران‌های تحریمی و ضرورت توجه به معضل حاشیه‌نشینی و سکونت به گفته او چهارصد و پنجاه‌هزار نفر در حاشیه و بافت‌های فرسوده‌ تاکید کرده و از عدم تکمیل آزادراه تبریز- زنجان و راه‌آهن تبریز-میانه انتقاد کرده است. منادی همچنین بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی ۱۴۴ تختخوابی امام سجاد تبریز را حاصل تلاش‌ها و پیگیری خود معرفی کرده است.

به‌رغم تذکرات، علیرضا منادی در مجلس پیگیری‌های وی به نتیجه‌ای موثر برای حل بحران دریاچه ارومیه، توسعه و بهبود راه‌های مواصلاتی ازجمله آزادراه تبریز-ارومیه-سهند، تبریز- بازرگان، بزرگراه تبریز- اهر و همچنین راه‌آهن میانه به تبریز، رفع آلودگی هوا در کلان‌شهر تبریز، حل بحران صنایع استان آذربایجان شرقی و مشکلات ماشین‌سازی و کمپرسور سازی تبریز، بیکاری و فقر گسترده و پاسخگویی به مطالبات اقوام، منجر نشده است.

سخنان و وعده‌های به‌یادماندنی علیرضا منادی