علیرضا پاک‌فطرت نامزد انتخابات مجلس یازدهم از شیراز

علیرضا پاک‌فطرت نامزد انتخابات مجلس یازدهم از شیراز

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل
علیرضا پاک‌فطرت۱۳۳۸دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی شهریکارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
شیراز از استان فارسنداردیازدهماصولگرا

«علیرضا پاک‌فطرت»، متولد شهر شیراز است. او که مهم‌ترین سابقه فعالیت اجرایی‌اش مربوط به دوران هفت‌ساله حضورش به‌عنوان شهردار کلان‌شهر شیراز بوده، حالا برای نخستین بار با قرار گرفتن در لیست اصولگرایان شیراز نامزد یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی شده است. پاک‌فطرت در میان مدیران چهره ساخت‌وساز کشور عنوان چهره ساخت‌وساز ساختمانی کشور در سال ۱۳۹۴ را از آن خود کرده است. او همچنین در دوران فعالیتش در شهرداری شیراز عنوان چهره برتر گردشگری استان فارس را به دست آورد. این نامزد امیدوار است با تکیه بر فعالیت‌های اجرایی‌اش در شهر شیراز راهی بهارستان شود هرچند سابقه حضور در رقابت‌های انتخاباتی در این سطح را ندارد. 

پنج چالش اصلی استان فارس

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان فارس موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری علیرضا پاک‌فطرت و رابطه آن با چالش‌های استان فارس

استان فارس چهارمین استان پرجمعیت و پنجمین اقتصاد بزرگ منطقه‌ای و چهارمین استان پهناور ایران است. این استان در سال‌های اخیر با چالش‌هایی چون بحران اقتصادی، خشک‌سالی، گردشگری، تلفات جاده‌ای گسترده و بلایای طبیعی روبرو بوده است. علیرضا پاک‌فطرت شهردار سابق کلان‌شهر شیراز نامزد یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی است. پاک‌فطرت تصاحب بسیاری از مشاغل توسط اتباع بیگانه را ازجمله دلایل افزایش بیكاری نیروی كار ایرانی دانسته و گفته: «تعریف برخی جوانان ما از كار و شغل تنها پشت‌میزنشینی است كه این فرهنگ غلط كه طی سالیان گذشته در جامعه شكل گرفته و همچنان تداوم دارد باید اصلاح شود.» به باور پاک‌فطرت، توجه به تولید و تقویت این بخش ضرورتی بسیار مهم در جهت حل مشكل بیكاری است.

پاک‌فطرت، سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و زیرساخت‌های شهری را یك ضرورت مهم برای جذب گردشگر برشمرده و افزوده: «توسعه حمل‌ونقل عمومی و ریلی، مراكز درمانی و توجه داشتن به زیباسازی شهر ازجمله مسایل موردتوجه شهرداری است چراکه اعتقاد داریم از این طریق می‌توانیم گردشگران بسیاری را به شهر شیراز جذب كنیم تا ریشه بسیاری از معضلات اجتماعی خشكانده شود.» خشک‌سالی، معضل جدی دیگر این استان به شمار می‌آید. وی خشک‌سالی را مهم‌ترین و جدی‌ترین مشكل استان و به‌تبع آن مشكل شهر شیراز دانسته و گفته: «اگر وضعیت استان با همین روال كنونی پیش رود استان فارس و شهر شیراز تا ۵ سال آینده وضعیت مناسبی نخواهد داشت و باید از هم‌اکنون تمهیدات لازم برای مقابله با این مشكل اندیشید و برای اجرای این تمهیدات، قاطع و یكپارچه عمل كرد.» به گفته شهردار سابق شیراز، بخش عمده باغات قصردشت شیراز به دلیل كمبود آب و خشک‌سالی با بحران روبرو شده است.

بررسی سوابق تحصیلی و مدیریتی علیرضا پاک‌فطرت با مشکلات استان فارس

علیرضا پاک‌فطرت، مدرک دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دارد. مدیركل دفتر فنی استانداری استان‌های كهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، قائم‌مقام مدیركل دفتر فنی و رییس دفتر نظارت عالیه استانداری فارس، مدیر اجرایی ستاد باغات قصردشت شیراز، شهردار منطقه ۵ شیراز، عضو پایه‌یک سازمان نظام‌مهندسی استان فارس، کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان و همچنین شهردار کلان‌شهر شیراز از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ ازجمله فعالیت‌های اجرایی پاک‌فطرت به شمار می‌رود. 

به دنبال بروز سیل فروردین ۱۳۹۸ در شیراز که خسارت‌های بسیاری به بار آورد برخی عملکرد پاک‌فطرت را زیر سوال بردند. شهردار سابق شیراز دراین‌باره گفته: «د‌‌‌ر حاد‌‌‌ثه د‌‌‌روازه قرآن شیراز، اگر در آنجا یک بیل مکانیکی بوم ‌بلند‌‌‌ مستقر بود‌‌‌ که ضایعات را جمع می‌کرد‌‌‌، مطمئنا آب پس نمی‌زد‌‌‌ که د‌‌‌ر مد‌‌‌ت ۷ د‌‌‌قیقه د‌‌‌ر خیابان جاری‌شده و این‌همه خسارت به بار آورد‌‌‌؛ یا د‌‌‌ر محله سعد‌‌‌یه ساخت خیابانی به نام ۲۴ متری فهند‌‌‌ژ را آغاز کرده بودیم و زمانی که بند‌‌‌ه از شهرد‌‌‌اری رفتم ۸۰ د‌‌‌رصد‌‌‌ کار خیابان تمام‌ شد‌‌‌ه بود‌‌‌ و مقد‌‌‌اری کمی از تملک‌ها ماند‌‌‌ه بود‌‌‌ که قابل‌حل بود‌‌‌. طبعا با پایان ساخت این خیابان شاهد این خسارت‌ها نبودیم.» وی همچنین معتقد است اگر در کنار کانال‌ها نگهبان بود‌‌‌ و سریع اعلام‌خطر می‌کرد‌‌‌، این اتفاق‌ها نمی‌افتاد‌‌‌. در پاسخ به این ادعاها ابراهیم صبوری رییس شورای شهر شیراز گفته: «این تصور که وجود یک نگهبان در دروازه قرآن می‌توانست از سیل جلوگیری کند، نشان می‌دهد نگاه شهردار سابق به مدیریت شهری چه بوده که ۴۰۰۰ میلیارد بدهی روی دست مردم شیراز گذاشته است!» متروی شیراز یکی دیگر از پروژه‌های مهم این شهر است که پاک‌فطرت در زمان فعالیتش به‌عنوان شهردار مراسم کلنگ‌زنی خط ۳ مترو را برگزار کرد. او در این مراسم اظهار داشته: «خط سه متروی شیراز آماده کلنگ‌زنی است و امیدواریم شورای جدید و شهردار آینده ساخت این خط را که تکمیل‌کننده خط یک است به سرانجام برسانند. در حال حاضر شهرداری با هزینه خود واگن خریده و مدت‌زمان حرکت قطار در این خط ۲۰ دقیقه است که باید توجه ویژه در تامین خط واگن شود.» 

تطابق برنامه‌های علیرضا پاک‌فطرت با مشکلات حوزه انتخابیه فارس

علیرضا پاک‌فطرت با شعار «دوباره شهرمان را خواهیم ساخت» بدون ارائه برنامه‌ای برای حضور در مجلس یازدهم در فضای مجازی و رسانه‌های نزدیک به خود بیشتر به تشریح عملکردش در دوران فعالیت در شهرداری پرداخته است. به اعتقاد پاک‌فطرت با توجه به ظرفیت بالای برنامه‌ریزی در كشور باید بستری فراهم شود تا شهری آباد، آرام و با حفظ و حراست از میراث گذشته داشته باشیم.

وعده‌های به‌یادماندنی علیرضا پاک‌فطرت

  • مشکل بیکاری با ترویج فرهنگ کارآفرینی حل می‌شود.
  • توسعه كار و كارآفرینی، زمینه‌ساز رفع بسیاری از معضلات اجتماعی است. 
  • به جهانی شدن شیراز می‌اندیشیم.
  • یکی از ارکان توسعه پایدار شهری مشارکت مردمی است.