علی نیکزاد نامزد مجلس یازدهم از اردبیل، نیر، نمین و سرعین

علی نیکزاد نامزد مجلس یازدهم از اردبیل، نیر، نمین و سرعین

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
علی نیکزاد۱۳۴۴کارشناسی ارشد مدیریت دولتیرئیس هیات مدیره گروه توسعه ساختمان تدبیر (وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام)
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
اردبیل، نیر،نمین و سرعین از استان اردبیلنداردندارداصولگرا

علی نیکزاد، سیاست مدار اصولگرا و از سیاسیون نزدیک به محمود احمدی نژاد است. وی در دور اول ریاست جمهوری احمدی نژاد به استانداری اردبیل منصوب شد. وی بعدها در دولت دهم نیز سِمَت‌های مختلف از وزارت تا سرپرستی وزارتخانه رسید. نیکزاد در دولت نهم استاندار اردبیل بین سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ و معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۸ بوده است. وی در دولت دهم نیز از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ وزیر مسکن و شهرسازی بود و با حفظ سمت، از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰ سرپرستی وزارت راه و ترابری را برعهده داشت. پس از پایان یافتن مهلت سرپرستی وی در وزارت راه در سال ۱۳۹۰، علی خامنه‌ای در حکمی حکومتی او را تا خرداد همان سال در  سمتش ابقا کرد. نیکزاد در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ نیز رییس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی بوده است. 

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

بنابر تحقیق کارشناسان ایران وایر، پنج اولویت و مشکل اصلی استان اردبیل شامل خشکسالی و مدیریت منابع آب، مشکلات معیشتی، مشکلات شهری، ساخت‌وساز غیرمجاز و حاشیه‌نشینی، پروژه‌های نیمه‌تمام و ورزش اردبیل به عنوان یکی از کانون‌های ورزشی کشور است. 

علی نیکزاد پس از ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم در مصاحبه با رسانه ها گفته: «امیدوارم بتوانیم یک مجلس انقلابی برای زمینه تشکیل دولت حزب الهی و مجلسی از بطن مردم برای مردم به خصوص برای حل مشکلات معیشتی مردم تشکیل دهیم». وی همچنین عدم اولویت‌بندی امور و عدم رسیدگی به وضعیت معشیت مردم را از جمله بزرگترین ضعف‌های مجلس دهم معرفی کرده است.

نیکزاد همچنین در خصوص منابع مالی انتخاباتی خود افزوده:‌ «برادران، اقوام و آشنایان در حد مقدورات حداقلی کمک حالم خواهند بود و سعی می‌کنم مدیون کسی نباشم هرچند عنایت مردم همواره بزرگترین کمک را به من کرده است».

استاندار اسبق اردبیل هر چند هنوز برنامه مدون و شفافی در ارتباط با مجلس یازدهم ارائه نداده، با این وجود با تبلیغ در فضای مجازی و حضور در مراسم های متعدد، جدی تر از سایر نامزدهای انتخاباتی این حوزه آماده ورود به کارزار انتخاباتی در حوزه انتخاباتی اردبیل، نیر،نمین و سرعین می شود.

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان 

علی نیکزاد، دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه علم صنعت و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی از سازمان مدیریت صنعتی است. 

نیکزاد در دولت نهم استاندار اردبیل بین سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ و معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۸ بوده است. وی در دولت دهم نیز از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ وزیر مسکن و شهرسازی بود و با حفظ سمت، از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰ سرپرستی وزارت راه و ترابری را برعهده داشت.  پس از ادغام دو وزارتخانه، نیکزاد در فاصله سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ وزیر راه و شهرسازی و در سال ۱۳۹۱ برای مدتی کوتاه سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است. 

با توجه به تحصیلات و سوابق مدیریتی علی نیکزاد در استان اردبیل و کل کشور، وی با ثبت نام و تایید صلاحیت شدن از سوی شورای نگهبان خود را آماده نمایندگی مجلس از حوزه انتخابیه اردبیل و بازگشت به صحنه سیاسی ایران می‌کند. 

خشکسالی و ضعف در مدیریت منابع آب، مشکلات معیشتی، مشکلات شهری، ساخت‌وساز غیرمجاز و حاشیه‌نشینی و پروژه‌های نیمه‌تمام معضلاتی است، که عمدتا سالهاست استان اردبیل با آن دست به گربیان است و علی نیکزاد چه در قامت استاندار و چه در سمت وزارت نتوانسته است تاثیرگذاری جدی در حل این مشکلات داشته باشد. 

 راههای مواصلاتی نامناسب از دیگر معضلات استان اردبیل است. این استان به دلیل واقع شدن در یک منطقه کوهستانی و برف گیر فاقد زیرساختهای مواصلاتی مورد قبول است. علی نیکزاد نیز چه در دوران استانداری و چه در زمان تصدی وزرات نتواسته  به وعده های خود برای بهبود وضعیت راههای ارتباطی از جاده حادثه خیز سرچم تا راه آهن اردبیل عمل کند.

ادامه طرح مسکن مهر را  میتوان مهمترین فعالیت در کارنامه وزارت علی نیکزاد در سمت وزارت مسکن و شهرسازی و بعدها راه و شهرسازی دانست. این طرح پس از افزایش شدید بهای مسکن در ایران شروع شد. دولت برای تامین مالی این طرح از بانک مرکزی قرض کرد، که منجر به رشد شدید نقدینگی و افزایش تورم شد. به‌طوری‌که نیمی از کل پول‌های چاپ شده در تاریخ ایران صرف ساختن مسکن مهر شد. 

با این وجود واگذاری اراضی نامناسب برای احداث مسکن مهر، ضعف خدمات زیربنایی و روبنایی لازم از جمله آب، فاضلاب، بیمارستان، مدرسه و فضای سبز، ضعف فنی و اجرایی در عملکرد پیمانکاران و مجریان طرح مسکن مهر و گاهی پایین بودن کیفیت ساخت و سازها، نداشتن متقاضی برای برخی واحدهای ساخته شده، عدم نصب انشعابات آب برق، گاز و فاضلاب از جمله ایرادات جدی در اجرای این طرح پر حاشیه بوده‌است. 

در عین حال استان اردبیل یکی از بالاترین آمارهای حاشیه نشینی در سراسر ایران را دارد. بر اساس برآوردهای منطقه‌ای ۱۸ درصد جمعیت اردبیل در حاشیه‌ شهرها زندگی می‌کنند، در حالی که متوسط حاشیه‌نشینی در کل کشور ۱۳ درصد است. این درحالی است که طرح هایی همچون مسکن مهر نیز نتوانسته است مشکل مسکن اقشار کم درآمد و حاشیه نشین را حل کند.  

با این حال باید دید علی نیکزاد در صورت کسب اکثریت آرا و ورود به مجلس یازدهم، آیا مشکلات و بحران هایی که استان اردبیل با آن روبروست به سرنوشت مسکن مهر دچار خواهد شد یا نیکزاد با کسب تجربه از مسئولیت های گذشته طرحی نو در سر دارد.

وعده های به یاد ماندنی علی نیکزاد