عمران علی‌محمدی نامزد دوره یازدهم مجلس از ایلام، مهران و ملکشاهی

عمران علی‌محمدی نامزد دوره یازدهم مجلس از ایلام، مهران و ملکشاهی

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل
عمران علی‌محمدی۱۳۴۴فوق‌لیسانس علوم سیاسیرییس شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر شرکت نفت مناطق مرکزی
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
ایلام، مهران و ملکشاهی از استان ایلامنهمنهم، دهم و یازدهماصولگرا

«عمران علی‌محمدی»، نماینده میان‌دوره‌ای مجلس نهم از حوزه انتخابیه ایلام است. علی‌محمدی بعد از ابطال انتخابات درباره نفر دوم در انتخابات میان‌دوره‌ای به مجلس نهم راه یافت. وی سابقه قائم‌مقام رییس‌کل دادگستری استان ایلام و مشاور عالی وزیر نفت را دارد. او بعد از بازماندن از راه‌یابی به مجلس دهم به‌عنوان رییس شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر شرکت نفت مناطق مرکزی انتخاب شد. علی‌محمدی یکی از ۱۱ نماینده پیشین مجلس است که با «محمدعلی تفکر»، مدیر موسسه اعتباری فرشتگان که متهم به فساد مالی است شراکت کرده و ۲ درصد از سهام شرکت به نام او شده است. در مجلس نهم هنگامی‌که «محمد فرهادی»، وزیر پیشنهادی علوم در جایگاه در حال نطق درباره برنامه‌های خود برای تصدی وزارت علوم بود، علی‌محمدی در اقدامی تعجب‌برانگیز از پشت چفیه‌ای بر گردن وزیر پیشنهادی انداخت!

پنج چالش استان ایلام

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان ایلام به این شرح است:

بررسی سابقه کاری و تحصیلی عمران علی‌محمدی با مشکلات استان ایلام

انتخابات ایلام در دور نهم با وجود تایید نهایی نتایج انتخابات و راه‌یابی «علی‌اکبر متین» به‌عنوان نفر دوم به مجلس، از طرف شورای نگهبان ابطال شد تا تکلیف یکی از دو صندلی این حوزه انتخابیه در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود. علی‌محمدی که تحصیل‌کرده علوم سیاسی است و دارای مسوولیت‌هایی چون قائم‌مقام رییس‌کل دادگستری استان ایلام و مشاور عالی وزیر نفت بوده است در انتخابات میان‌دوره‌ای به مجلس راه یافت. علی‌محمدی در انتخابات مجلس دهم با ده هزار رای در رده دوازدهم قرار گرفت و از راه‌یابی به مجلس بازماند.

ایلام، استانی در غرب ایران با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت، کم‌جمعیت‌ترین استان کشور است، ولی در حوزه توسعه جزو استان‌های کم برخوردار و محروم کشور قلمداد می‌شود. این استان به‌رغم دارا بودن ظرفیت‌های فراوان نفت و گاز، کشاورزی، گردشگری، آب، منابع طبیعی، مرز، اربعین و…، هنوز راه توسعه را به‌خوبی طی نکرده است. نبود سرمایه‌گذاری در استان باعث شده شاهد طرح‌های بزرگ و کلان اقتصادی نباشیم و در همین راستا در این استان کم جمیعت تورم و بیکاری در اوج قرار دارد و مردم از نبود درآمد رنج می‌برند.

علی‌محمدی عمق محرومیت‌های استان ایلام را در کنار منابع و ظرفیت‌های آن بسیار ناچیز می‌داند. وی معتقد است «تلاش‌های مستمری در حوزه دریافت و افزایش سهم اعتبارات استان ایلام صورت گرفته که باید این روند همچنان استمرار داشته باشد تا بخشی از مشکلات استان رفع شود.» وی با بیان اینکه اشتغال جوانان دانش‌آموخته یکی از مطالبات اساسی مردم استان ایلام محسوب می‌شود، تصریح می‌کند: «قطعا با تصویب منطقه آزاد مهران و رونق اقتصادی که از محل تحقق اهداف این منطقه فراهم می‌شود بخش عمده‌ای از مشکل اشتغال جوانان ایلامی برطرف می‌شود و در این راستا نیز برنامه‌ریزی مدونی از سوی مسوولان امر صورت گرفته است.»

علی‌محمدی معتقد است: «مسوولان باید به‌جای تغییر مسیر زوار اربعین زیرساخت‌های استان ایلام را توسعه دهند.» وی از هیات‌رییسه مجلس می‌خواهد بحث و پیشنهاد «تفکیک لایحه مناطق آزاد و مناطق ویژه» را در دستور کار خود قرار دهد تا خواست مردم مناطق مرزی و محروم به‌ویژه مردم مناطق مهران برآورده شود. به باور علی محمدی: «با ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران مشکلات ایلام حل می‌شود.»

علی‌محمدی درزمینه بازسازی مناطق سیل‌زده استان از کمک‌رسانی و عملکرد ضعیف دولت در این زمینه انتقاد کرده و می‌گوید: «سیل در ایلام خسارت‌های زیادی به بار آورده که باید دولت توجه ویژه‌ای برای رفع آن‌ها داشته باشد. نماینده مردم ایلام در مجلس با بیان اینکه زیرساخت‌های استان ایلام به علت ضعف آسیب‌های زیادی در سیل اخیر دیده است، تاکید می‌کند همان میزان که کمک و تخصیص اعتبار به استان‌های شمالی کشور صورت می‌گیرد به استان ایلام نیز صورت بگیرد.»

تطابق برنامه‌های عمران علی‌محمدی با مشکلات حوزه انتخابیه 

استخدام‌های خارج از ضوابط و سفارشی و موضوع بیکاری یکی از موضوعاتی است که علی‌محمدی در مجلس نهم به آن پرداخته است. به گفته این نماینده «مدیریت سازمان تامین اجتماعی ایلام که از سوی معاونان سازمان کل حمایت می‌شود تاکنون پنج نفر را استخدام خارج از ضوابط  و بدون طی مراحل قانونی در سازمان تامین اجتماعی ایلام استخدام کرده است. حتی در ورود یکی از وابستگان مدیریت سازمان تامین اجتماعی ایلام با یکی از قبول‌شدگان آزمون ورودی جابه‌جایی انجام‌شده، اما تاکنون هیچ پیگیری از طرف مسوولان انجام‌نشده، بنابراین وزیر کار و رفاه اجتماعی باید در خصوص حمایت مسوولان و مدیران از افراد متخلف در به‌کارگیری پاسخ دهد.» وی جذب افراد وابسته و سفارشی در استان را ظلم به افراد توانمند و تحصیل‌کرده منطقه می‌داند.

وی در مورد فقر و بیکاری در استان به رقم ۱۲ هزار فارغ‌التحصیل بیکار اشاره‌کرده و بیان می‌کند: «ایلام از دوران جنگ زخم‌هایی بر تن دارد که هنوز التیام نیافته و بیکاری و فقر در کنار تورم و گرانی، هر وجدان بیداری را به درد می‌آورد.» وی در ادامه با اشاره به اینکه مردم ایلام دیروز برای فرار از جنگ و بمب آواره کوه‌ها بودند و امروز برای فرار از فقر و بیکاری و در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ رنج غربت را با کارگری و دیگر مشاغل کاذب تحمل می‌کنند، از نبود سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال در منطقه از مسوولین انتقاد می‌کند.

وی درزمینه لزوم ایجاد سرمایه‌گذاری در منطقه به اشتغال ۵ هزارنفری حاصل از ایجاد صنایع نفت و گاز اشاره‌کرده و نیاز استان به سرمایه‌گذاری بیشتر درزمینه نفت را خواستار می‌شود. وی‌ می‌گوید: «اینها سیاه‌نمایی نیست بلکه واقعیتی تلخ است زیرا ایلام از داشتن خط آهن محروم است و جاده‌های نامساعد و عدم توسعه فرودگاه ایلام نشانه دیگری از این بی‌توجهی به شمار می‌رود.»

وعده‌ای به‌یادماندنی عمران علی‌محمدی

  •  ادعای جذب سرمایه‌گذاران روسی در ایلام.
  • دفتر نفت و گاز غرب کشور در استان ایلام ایجاد می‌شود.
  • حق مسلم هسته‌ای و حمایت از کشور مسلمان سوریه به‌عنوان خطوط قرمز آشکار و غیرقابل تغییر است.